Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Derbi 125 + ΓΝΩΡΊΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?? + Γνώσεις?? + Καρμπ??

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    29

    Derbi 125 + ΓΝΩΡΊΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?? + Γνώσεις?? + Καρμπ??

    Καλησπέρα στην ομάδα. Σήμερα αντάλλαξα το μηχανάκι μου suzuki burgman 150 με το derbi 125 4T.. Η πρώτη εντύπωση είναι καλή. Το μηχανάκι έχει πάνω ένα 26 keihin και μια moto sport. Κάποιος που ξέρει περίπου την κατανάλωση σε ένα γέμισμα θα μπορούσε να μου πει (είτε με λιτρα στα 100 είτε με ευρώ) Λόγο το ότι δεν έχει φλοτερ το μηχανάκι απ την μάνα του οπότε ούτε δείκτη. Ύστερα θα ήθελα να μου πείτε τι μπορώ να αλλάξω ώστε να γίνει πιο γρήγορο το μηχανάκι, δεν θέλω τρελά γκάζια η κάτι τέτοιο απλά να μη ζορίζεται. Θα μου πείτε τώρα εσείς γιατί δεν πήρα κάποιο μεγαλύτερο αλλά δεν ήταν στο χέρι μου.
    Δεκτες όλες οι γνωμες κ πάντα όρθιοι

  2. #2
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Καλώς τον . Αν λέμε για αυτό εδώ http://gr.derbi.com/index.php?option...170&Itemid=332 είναι πολύ ωραίο και θα σου έλεγα να μην το πειράξεις . Εφοσον εχει εξάτμιση και καρμπιρατέρ σαν τι αλλο να κάνεις ?
    Modenas Kriss 125

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Καλώς τον . Αν λέμε για αυτό εδώ http://gr.derbi.com/index.php?option...170&Itemid=332 είναι πολύ ωραίο και θα σου έλεγα να μην το πειράξεις . Εφοσον εχει εξάτμιση και καρμπιρατέρ σαν τι αλλο να κάνεις ?

    Χαίρεται. Μιλάμε γ αυτό

    https://www.google.com/search?q=derb...dU93uvUtyhI8yM

    Γνωρίζεις τίποτα με την κατανάλωση του περίπου πάνω κάτω

  4. #4
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αυτό είχα και εγώ κατά νου . Ενα που εβλεπά εδώ Μύκονο να κυκλοφορεί σκουριάσε σε Dt . Αλλά είναι ειδικές οι συνθήκες εδώ . Λογικά θα έχει διακόπτη ρεζέρβας και 2ο μετρητη . Οπότε γεμίζεις και μηδενίζεις μετητή , περιμένεις να πιάσει να γυρίσεις ρεζέρβα , ξαναγεμίζεις , μετράς τι λίτρα έβαλες και πόσα χλμ έκανες . Δύο τρεις φορές και θα έχεις βγάλει ενα μέσο όρο . Υπόλογίζω στα 2.5 με 3 λτ/100 χλμ να είσαι εκτός απρόοπτου .
    Modenas Kriss 125

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Αυτό είχα και εγώ κατά νου . Ενα που εβλεπά εδώ Μύκονο να κυκλοφορεί σκουριάσε σε Dt . Αλλά είναι ειδικές οι συνθήκες εδώ . Λογικά θα έχει διακόπτη ρεζέρβας και 2ο μετρητη . Οπότε γεμίζεις και μηδενίζεις μετητή , περιμένεις να πιάσει να γυρίσεις ρεζέρβα , ξαναγεμίζεις , μετράς τι λίτρα έβαλες και πόσα χλμ έκανες . Δύο τρεις φορές και θα έχεις βγάλει ενα μέσο όρο . Υπόλογίζω στα 2.5 με 3 λτ/100 χλμ να είσαι εκτός απρόοπτου .
    Έχω πάνω άλλο κοντέρ ψηφιακό. Γνωρίζεις άμα γίνεται;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    29

    ΓΝΩΡΊΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?? + Γνώσεις?? + Καρμπ??

    Καλησπέρα στην ομάδα. Όπως είπα και εχθές αγόρασα ένα Derbi senda 125. Το παλικάρι που το πήρα με είπε ότι έχει ένα θέμα στο κομπλέρ, με το που το πήρα το πήγα σε ηλεκτρολόγο άλλαξα ρελέ μίζας μιας κ το μηχανάκι έπαιρνε οπότε θυμόταν μιας κ το κομπλέρ ήταν καλό. Ξυπνάω σήμερα το πρωί πάω να το βάλω μπρος και ένιωσα ότι ζορίστηκε κάπως. Άργησε να πάρει αλλά πήρε, δεν το περπάτησα καθόλου μόνο μπρος το έβαζα σε τακτικά διαστήματα. Το έκανε επειδή ήταν '' κρυο' αυτό; Η λέτε να πάω να κοιτάξω τις βαλβίδες του; Το παλικάρι με μ είπε ότι τις ρύθμισε μαζί με καδεένα πριν 10 μέρες και πως ήταν κομπλέ. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει, ευχαριστώ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Mην ανοιγεις 25 θεματα, αφου ανοιξες το αλλο και αφου κανεις και εκει τεχνικες ερωτησεις ρωτα την απορια σου εκει... Αμα το εβαλες μπροστα 10 φορες χωρις να το περπατησεις μπορει να επεσε η μπαταρια και να ζοριζοταν. Αν παλι το καταλαβα καλα δε επαιρνε αρχικα ευκολα? Εχει τσοκ αυτο? (καρμπ η ψεκασμο εχει δε ξερω) Μπορει κρυο να χρειαζοταν να ανοιξεις το τσοκ. Οταν λες αργησε να παρει ενοεις γυρναγε κανονικα η μιζα (χωρις διακοπες και στις κανονικες στοφες της) και δεν επαιρνε η οτι ειχε θεμα η μιζα και για αυτο δυσκολευοταν να παρει? Κοιταξε το kill switch,το διακοπτη στο σταντ και το διακοπτη στο συμπλεκτη (οτι απο αυτα εχει τελος παντων) αν πιστευεις οτι ειναι ηλεκτρικο το προβλημα.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    29
    Καλησπέρα φίλε έχεις δίκιο απλά δεν ξέρω να το χειρίζομαι καλά. Η μίζα ναι ήταν στις κανονικές στροφές της απλά δεν έπαιρνε σαν να μην είχε βενζίνη ενώ είχε τέτοιου στυλ. Χθες το πήρα από τον ηλεκτρολόγο. Το έβαζα αλλά δεν περπάτησε πολύ τώρα παίρνει μεν με την πρώτη απλά νιώθω ότι θέλει να σβήσει αν αφήσω το γκάζι ενώ είχε ριλαντι κ δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Aν εχει καρμπ βρες τη βιδα του ρελαντι και ρυθμισε την, αλλιως κοιτα/αλλαξε το φιλτρο βενζινης (αν εχει) και το μπουζι.Καντο και καμια βολτα ομως να δεις πως συμπεριφερεται σε ολο το φασμα των στροφων. Αν τα κανεις αυτα κοιτα και το φιλτρο αερα δεν χανεις τιποτα. Αφου το καρμπ δεν ειναι το δικο του (με βαση το αλλο thread) και εχει μπει χερι πανω θελει πειραματισμο για να δουλεψει σωστα. Βρες ενα μανιουαλ για το μηχανακι σου και κανα διαγραμα για το καρμπ το μανιουαλ θα σου λεει τις σωστες στροφες του ρελαντι και το διαγραμμα ποια βιδα το ρυθμιζει και θα καταφερεις να το φερεις (κανονικα νομιζω θελει εργαλειο η συγκεκριμενη δουλεια για να βλεπεις τις στροφες αλλα και με το κοντερ το πλησιαζεις). Μη σε ζοριζουν ομως αυτα ψαξτα λιγο λιγο και θα δεις δεν ειναι δυσκολα λιγο χρονο θελει και υπομονη...
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  10. #10
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Οχι αλλά δεν αλλάζει κάτι εφόσον έχεις επιλογή ρεζέρβας στο ρουμπινέτο . Φαντάζομαι το όργανό σου θα έχει μερικό χιλιομετρητή . Αν δεν έχεις ρεζέρβα την πάτησες και θα πρέπει αφού κάνα δύο φόρες το στεγνώσεις να έχεις το νου να γεμίζεις σε στρογγυλά χιλιομέτρα . Με 8 λίτρα ντεπόζιτο θα πρέπει να βγάζει 200 με 250 χλμ . Οπότε κάθε 200 βενζινάδικο να είναι ήσυχος . Παλιότερα που είχα και εγώ ενα χωρίς δείκτη και μερικό χαλασμένο έτσι έκανα . Αν τώρα θες να βάλεις εσύ εξτρα δείκτη με καποια κινεζό πατέντα δεν ξέρω να σου πω αν γίνεται . Λογικά κάτι θα υπάρχει αλλα αμφιβάλω αν θα αξίζει τον κόπο : https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...oped&_osacat=0
    Modenas Kriss 125

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Aν εχει καρμπ βρες τη βιδα του ρελαντι και ρυθμισε την, αλλιως κοιτα/αλλαξε το φιλτρο βενζινης (αν εχει) και το μπουζι.Καντο και καμια βολτα ομως να δεις πως συμπεριφερεται σε ολο το φασμα των στροφων. Αν τα κανεις αυτα κοιτα και το φιλτρο αερα δεν χανεις τιποτα. Αφου το καρμπ δεν ειναι το δικο του (με βαση το αλλο thread) και εχει μπει χερι πανω θελει πειραματισμο για να δουλεψει σωστα. Βρες ενα μανιουαλ για το μηχανακι σου και κανα διαγραμα για το καρμπ το μανιουαλ θα σου λεει τις σωστες στροφες του ρελαντι και το διαγραμμα ποια βιδα το ρυθμιζει και θα καταφερεις να το φερεις (κανονικα νομιζω θελει εργαλειο η συγκεκριμενη δουλεια για να βλεπεις τις στροφες αλλα και με το κοντερ το πλησιαζεις). Μη σε ζοριζουν ομως αυτα ψαξτα λιγο λιγο και θα δεις δεν ειναι δυσκολα λιγο χρονο θελει και υπομονη...



    Το γύρισα Καμί 35 χιλιόμετρα περίπου το μηχανάκι μου έσβηνε όταν ζεστενοταν σαν να μην είχε βενζινη, απλά μπερδευε στην 5 και σβήνε το έκανε 2 φορές μια με το που κρυώσε πήρε και μετά από 5 χιλιόμετρα ξανά το ίδιο. Δείχνει οτι το μηχανάκι παει να πάρει μπρος αλλά δεν παίρνει. Ξέρει κανείς τι παίζει;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Outopia4 Προβολή μηνύματος
    Ξέρει κανείς τι παίζει;
    Παίζει ότι ούτε οι περιγραφές σου είναι σαφείς και πλήρεις, ούτε είμαστε εκεί να το δούμε από μόνοι μας. Συμπέρασμα, εξ αποστάσεως, χωρίς δεδομένα, δεν βγαίνει.

    Πολλά μπορεί να φταίνε, και με υποθέσεις δεν γίνεται δουλειά. Ακόμα και αν κάποιος σου έλεγε, δες το ένα, δες το άλλο, ξέρεις να τα τσεκάρεις μετά; Δεν έχει νόημα.

    Πήγαινέ το σε ένα αξιοπρεπή μηχανικό, πες του τι σου κάνει, να το δει ο άνθρωπος από κοντά, να μετρήσει, να δει, να κάνει, να ράνει.... να στο φτιάξει σωστά και ωραία.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    29
    Εσυ αυτό βρήκες να πεις; λες και σε άλλα τόσα προβλήματα που έχω δει ήσασταν εκεί για να τα δείτε; Τι δεν κατάλαβες να ατό εξηγήσω δεν θα ειρωνεύεσαι τουλάχιστον. Το μηχανάκι με λίγα λόγια όταν ζεστένεται σβήνει και όταν κρυώνει παίρνει και ξανά κάνει το ίδιο. Θα ήθελα μια γνώμη σχετική να έχω περίπου για το τι θα περιμένω να ακούσω. Αν δεν μπορείς να βοηθήσεις λέγοντας τη γνώμη σου για τυχόν παρόμοια περιστατικά απλά μη το παίζεις εξυπνάκιας, εννοείται ότι το μηχανάκι είναι σε μάστορα αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θέλω να ακούσω γνώμες για το τι μπορεί να είναι, μιας και σπάνια βρίσκεις μάστορα που θα ασχοληθεί για να σε βοηθήσει

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Είπα μια λαλακια και δε ξέρω πως να σβήσω το μήνυμα. Γιαυτό γράφω πάνω του.
    Τελευταία τροποποίηση από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ; 30/03/2019 στις 07:42.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παρομοίως
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ???
    από KOSTASTSIMO στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2010, 17:27
  2. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ!!!!!!!!!!!
    από mitsaras7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2009, 12:37
  3. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?????ΣΤΡΙΦΤΕΡΟΣ
    από kouremenos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2007, 10:54
  4. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?????
    από kouremenos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2006, 01:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF