Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 100

Θέμα: KTM 890 Adventure

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θεμιτό να υπάρχει μια σταθερότητα ή μέριμνα αλλά πραγματικά περιμένετε ότι βάζουν στην εξίσωση την εμπορική αξία μετά τον τελικό χρήστη;
    Αν κάποιος σκέφτεται: μα η honda, μα η bmw.. να δούμε αντίστοιχα τι κάνουν σήμερα;
    Η υστεροφημία τους στήθηκε μια εποχή που βόλευε με δόγμα πωλήσεων "πάρτο να σου μείνει".
    Σήμερα το δόγμα είναι "πάρτο να φρεσκαριστείς μη μείνεις πίσω".

    Αν εσείς οργανώνατε την παραγωγή και πετυχαίνατε καλύτερη τιμή στο νέο σας μοντέλο, δηλαδή μεγαλύτερη πρόσβαση
    στο άπειρο κοινό που θέλει ktm και δεν μπορεί, θα την αλλάζατε για να προστατέψετε την επένδυση σε ένα ποσοστό από τους 5000 ήδη πελάτες
    σας του προηγούμενου μοντέλου για μικρό χρονικό διάστημα;

    Γιατί; δεν έχουν και χαίρονται αυτό για το οποίο πλήρωσαν; Ακόμα και αν χαθούν σαν πελάτες και επηρεάσουν ρεαλιστικά και άλλους 2 κάθε ένας
    τι θα κοιτάξει μια ομάδα που απευθύνεται σε εκατομμύρια και λογοδοτεί σε εκατοντάδες;
    Δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάτε

  2. #32
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    ..

    Αν εσείς οργανώνατε την παραγωγή και πετυχαίνατε καλύτερη τιμή στο νέο σας μοντέλο, δηλαδή μεγαλύτερη πρόσβαση
    στο άπειρο κοινό που θέλει ktm και δεν μπορεί, θα την αλλάζατε για να προστατέψετε την επένδυση σε ένα ποσοστό από τους 5000 ήδη πελάτες
    σας του προηγούμενου μοντέλου για μικρό χρονικό διάστημα;

    Γιατί; δεν έχουν και χαίρονται αυτό για το οποίο πλήρωσαν; Ακόμα και αν χαθούν σαν πελάτες και επηρεάσουν ρεαλιστικά και άλλους 2 κάθε ένας
    τι θα κοιτάξει μια ομάδα που απευθύνεται σε εκατομμύρια και λογοδοτεί σε εκατοντάδες;
    κι όμως έχει νόημα αυτό που λες και θα αναγκαστώ να συμφωνήσω μαζί σου αλλά και τους μανατζαρέους στο Ματιχόφεν για αύξηση βραχυπρόθεσμων πωλήσεων.

    μένει να αποδειχθεί εαν:
    1. θα τους βγεί η κερδοφορία τουλάχιστον στο 790 (δε νομίζω να τα καταφέρουν αλλά ποιος είμαι εγώ για να το κρίνω)
    2. αν θα έχει επιπτώσεις στη γενικότερη φήμη της εταιρείας και τις μακροπρόθεσμες πωλήσεις

    ένα μικρό δείγμα όμως έναντι του brand name όπως διαμορφώνεται τον τελευταίο καιρό είναι να συγκρίνεις τα θέματα συζήτησης του φόρουμ εδώ (προ 10ετίας vs Now) ή για παράδειγμα στο advrider που περίμενε και έγραφε για το 790 εδώ και 7 χρόνια αν δε κάνω λάθος!

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάτε
    για εσένα λέει
    πάρτο να σου μείνει

  4. #34
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    κι όμως έχει νόημα αυτό που λες και θα αναγκαστώ να συμφωνήσω μαζί σου αλλά και τους μανατζαρέους στο Ματιχόφεν για αύξηση βραχυπρόθεσμων πωλήσεων.

    μένει να αποδειχθεί εαν:
    1. θα τους βγεί η κερδοφορία τουλάχιστον στο 790 (δε νομίζω να τα καταφέρουν αλλά ποιος είμαι εγώ για να το κρίνω)
    2. αν θα έχει επιπτώσεις στη γενικότερη φήμη της εταιρείας και τις μακροπρόθεσμες πωλήσεις

    ένα μικρό δείγμα όμως έναντι του brand name όπως διαμορφώνεται τον τελευταίο καιρό είναι να συγκρίνεις τα θέματα συζήτησης του φόρουμ εδώ (προ 10ετίας vs Now) ή για παράδειγμα στο advrider που περίμενε και έγραφε για το 790 εδώ και 7 χρόνια αν δε κάνω λάθος!
    Eίναι εξαιρετικά δύσκολο να φανταστούμε τι σημαίνει "κερδοφορία" στο επίπεδο της ktm.
    Τα νούμερα που κάνει ένα μοντέλο χρησιμοποιούνται για να "μετρηθεί" το κέρδος που έφερε το μοντέλο
    και να εστιάσει καλύτερα, σίγουρα όμως δεν μετρά μόνο του την "κερδοφορία".
    Κερδοφορία για ένα μοντέλο μπορεί να είναι το ότι επηρέασε τις πωλήσεις άλλου που απέδιδε καλύτερα
    μπορεί τελείως πλασματικά απλά να επηρέασε τους επενδυτές.

    Οι μεγάλοι δούκες ήταν κερδοφόρο και πετυχημένο προϊόν; για τους πιστούς δεν ήταν και λίγο ξενέρωμα η στροφή στο δρόμο;
    Πρόσθεσαν κύρος και σύστησαν την ktm σε ανθρώπους που δεν την είχαν απο κοντά όμως. Πρόσθεσε ένα σύνολο στο ήδη υπάρχον δηλαδή.
    Μετά από 20 χρόνια μας δείχνει ότι ωφέλησε ή όχι την εταιρεία;

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    μαζι τα μοντελα δεν προκειται να παραγονται προφανως...βεβαια ενα οχημα με το που βγει απο την αντιπροσωπια χανει περιπου 25-30%...δηλαδη ενα μεταχειρισμενο σε μια νορμαλ αγορα και οχι στην ελληνικη 790 θα επρεπε να εχει τιμη εκκινησης τα 10 χιλιαρικα. Τοσα βεβαια πουλανε τωρα τα πρωτα 1190 με 60-80.000χλμ

    επιπροσθετα, αν καποιος πηρε φετος 790 και δεν ζει στον Αρη η κατω απο καμμια πετρα, θα επρεπε να ξερει οτι ετοιμαζεται να βγει το 890 μαζι με το nord μιας και συζητιεται τουλαχιστον εναμιση χρονο...οπως επισης θα επρεπε να ξερει οτι απο τη στιγμη που ετοιμαζεται να βγει το νεο μοντελο, σιγουρα θα βγουν σε εκπτωση τα παλια, παγια τακτικη της κτμ σχεδον 20 χρονια...τωρα αμα δε το ηξερε, προβλημα του

    και για να μιλαμε και λιγο ρεαλιστικα η κτμ φετος βλεπω στην ελλαδα το πρωτο εξαμηνο ειχε 140 πωλησεις, με τα 790/790r να ειναι στην τεταρτη απο τις 6 θεσεις...οποτε για ποσα μηχανακια μιλαμε? 10? ε αυτοι οι 10 ας προσεχαν αμα επεσαν απο τα συννεφα που βγηκε το μηχανακι σε εκπτωση

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!! Όποιος πάει να αγοράσει ΚΤΜ δεν είναι τσαμπατζής που αγοράζει ότι βρεί και μάλιστα για ένα ειδικό μοντέλο όπως το 790. Σϊγουρα λοιπόν είναι διαβασμένος και σίγουρα θα γνώριζε για την έλευση του 890 κινητήρα. Επίσης είναι τακτική της ΚΤΜ να ρίχνει τις τιμές όταν αλλάζει μοντέλο αλλά και ποιά εταιρία δεν το κάνει? (θυμάμαι κάτι CBF1000 μια περίοδο)
    ....όσο για το 1190 καταντάει αστείος ο Έλληνας πωλητής μτχ που ζητάει 12-13χιλιάρικα για μηχανάκι 6-7 ετών με αρχική 16600€ (16000€ στην προσφορά)


    ΥΓ: Να με συγχωρέσει ο φίλος bulmont άν ακούστηκα προσβλητικός με το παραπάνω σχόλιο για τα 1190. Στο μυαλό μου είχα πωλητή μοντέλου 2013 που εκεί στα τέλη του 2018 με πήρε τηλέφωνο και προσπαθούσε να με πείσει ότι 12500€ για μοντέλο 5ετίας με 45000km ήταν απόλυτα φυσιολογική τιμή και ότι εγώ που έδινα τότε 11000€ ήμουν τσαμπατζής. Δικαίωμά του ο καθένας να πουλάει όσο θέλει, δικαίωμά μου να πιστεύω ότι θέλω....αλλά δεν έχω δικαίωμα να το εκφράζω ανοιχτά
    Τελευταία τροποποίηση από contes di Zante; 14/10/2020 στις 08:29.
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  6. #36
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    ....όσο για το 1190 καταντάει αστείος ο Έλληνας πωλητής μτχ που ζητάει 12-13χιλιάρικα για μηχανάκι 6-7 ετών με αρχική 16600€ (16000€ στην προσφορά)

    16550...........ακριβώς, με πινακίδες.
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #37
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Eίναι εξαιρετικά δύσκολο να φανταστούμε τι σημαίνει "κερδοφορία" στο επίπεδο της ktm.
    Τα νούμερα που κάνει ένα μοντέλο χρησιμοποιούνται για να "μετρηθεί" το κέρδος που έφερε το μοντέλο
    και να εστιάσει καλύτερα, σίγουρα όμως δεν μετρά μόνο του την "κερδοφορία".
    Κερδοφορία για ένα μοντέλο μπορεί να είναι το ότι επηρέασε τις πωλήσεις άλλου που απέδιδε καλύτερα
    μπορεί τελείως πλασματικά απλά να επηρέασε τους επενδυτές.

    ..
    κάτι τέτοιο θα υποστήριζε σε μια powerpoint παρουσίαση ο project manger του 790 έναντι του senior management για να δικαιολογήσει οτι ένα προτζεκτ development άνω των 7 ετών εγκαταλείφθηκε μέσα σε 2 χρόνια πριν κάνει καν ουσιαστική είσοδο στην αγορά και αφού έχει κάψει τα άπειρα χρήματα σε προμότιον.

  8. #38
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Γιατί το βλέπεις έτσι;
    Δεν εγκαταλείφθηκε, αντικαταστάθηκε χρησιμοποιώντας τις πληροφορίες που απέκτησε απο αυτό και την τάση της αγοράς.
    Τα χρήματα της προβολής δεν καίγονται. Η πρόσβαση στο κοινό με οποιονδήποτε τρόπο είναι επικερδής.
    Κοίταξε τις μεγάλες γερμανικες εταιρείες που εδραιώθηκαν στον ww2, όλος ο πλανήτης παρακαλά να αγοράσει προϊόντα τους
    ακόμα και αν χρειάζεται να έχει πληρώσει πριν ολοκληρωθούν..

    Επίσης τα έξοδα μιας εταιρείας είναι θεμιτά παγκόσμια.. Αν σου δώσω 2εκ για δουλειά 500χλ και μου επιστρέψεις το 1εκ
    θα έχω φοροαπαλλαγές συν τα ρεστα κ.λπ.

  9. #39
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    αυτο το βιντεακι το χουμε; μιλάει και ο Ανδρεας σε αυτο..

    https://www.youtube.com/watch?v=yiua...ab_channel=KTM

  10. #40
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    αυτο το βιντεακι το χουμε; μιλάει και ο Ανδρεας σε αυτο..

    https://www.youtube.com/watch?v=yiua...ab_channel=KTM
    Έψαξα, αλλά δε βρήκα πουθενά τον Παπανδρέου.
    Life begins at 45°.

  11. #41
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.094
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έψαξα, αλλά δε βρήκα πουθενά τον Παπανδρέου.

  12. #42
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έψαξα, αλλά δε βρήκα πουθενά τον Παπανδρέου.
    Μην είσαι τέτοιος, η προφορά μοιάζει..

  13. #43
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έψαξα, αλλά δε βρήκα πουθενά τον Παπανδρέου.
    Kοίταξες καλά, κάτω από το χώμα;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #44
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    αυτο το βιντεακι το χουμε; μιλάει και ο Ανδρεας σε αυτο..

    https://www.youtube.com/watch?v=yiua...ab_channel=KTM


    δηλαδή στα 7 χρόνια On development του 790 δεν έτυχε να σκεφτούν να μεταφέρουν τεχνολογία απο το factory racing του dakar και τους ήρθε ξαφνικά η ιδέα να το κάνουν στο 890


    Ok now




    PS μπράβο στον ομοεθνή μας βέβαια. Μακάρι να πετύχει το 890 και όλα τα λοιπά μοντέλα και τύποι σαν και εμένα να παραμείνουμε ως εξαιρέσεις γραφικότητας

    Εντωμεταξύ αν είχαν δώσει λίγο βάση στη σχεδίαση και είχαν όντως μεταφέρει λίγα παραπάνω πράγματα σε αυτό το κομμάτι απο το dakar θα είχε πάει απείρως πιο καλά

    (70% της επιτυχίας του 990 όλα αυτά τα χρόνια είχε να κάνει και με την άμεση σύνδεση σχεδιαστικά με του Meoni το μηχανάκι)
    πχ
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 3.jpg‎  

  15. #45
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    "most desirable design in the market right now" γελάνε και οι πέτρες....
    go big or go home!!!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sas Paroysiazo To ..neo Motard Ths Ktm!!!
    από DUKASII στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 16:56
  2. Το SuperBike της KTM
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 14:57
  3. apithano videaki...KTM
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 18:31
  4. Ζητηση για KTM 525
    από ale στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF