Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 100

Θέμα: KTM 890 Adventure

  1. #46
    Τα 950/990 τα ερωτεύεσαι με την 1η ματια .
    Τα καινουργια κτμ ,θελει πολυ ωρα μονο για να συνηθίσεις την παρουσια τους στο χωρο

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Τα 950/990 τα ερωτεύεσαι με την 1η ματια .
    Τα καινουργια κτμ ,θελει πολυ ωρα μονο για να συνηθίσεις την παρουσια τους στο χωρο
    Συμφωνώ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	598c8e463b4ae.image.jpg 
Προβολές:	335 
Μέγεθος:	42,7 KB 
ID:	421912
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από L.omerta Προβολή μηνύματος
    "most desirable design in the market right now" γελάνε και οι πέτρες....
    Το ανησυχητικό είναι ότι μπορεί να ισχύει στα μάτια ενός νεαρού

  4. #49
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το κακο ειναι οτι με μια ωραια μασκα και προβολεα το μηχανακι μεταμορφωνεται θεαματικα (βλ.προηγουμενη σελιδα) , αλλα στην κτμ μαλλον δεν θελαν να το κανουν πολυ ωραιο μην τυχον ροκανισει πωλησεις απο αλλα μηχανακια

  5. #50
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το ανησυχητικό είναι ότι μπορεί να ισχύει στα μάτια ενός νεαρού
    η νεολαια ρε παππουρότεκνε ειναι το ταργκετ γκρουπ και η αγορα, οχι οι αφεντο-πουρο-γερομουτσουνάρες μας,χωνεψε το και τραβα για κανα τηλιο
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    η νεολαια ρε παππουρότεκνε ειναι το ταργκετ γκρουπ και η αγορα, οχι οι αφεντο-πουρο-γερομουτσουνάρες μας,χωνεψε το και τραβα για κανα τηλιο
    Είμαι 16ρης σας γαμw τα λύκεια

  7. #52
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.107
    Τι θέλετε να πούν ρε παιδιά στο διαφημιστικό; μας πέτυχε στο μεγάλο τα άλλα βγαίνουν έτσι και έτσι, δώστε τους λίγο χρόνο θα τα συμπαθήσετε;..
    Πρέπει να αντιλαμβανόμαστε το φυσικό ένστικτο των "νεαρών" ανθρώπων να έχουν μια τάση αποδοχής του "καινούριου".
    Είναι από τους μηχανισμούς που μας ωθούν στην εξέλιξη. Έτσι και αλλιώς είναι πολύ μικρό το ποσοστό των "φρεσκων" επιλογών
    που σου βγαίνουν πετυχημένες.

    Η ελλιπής παιδεία από το σπίτι είναι που παρατείνει ηλικιακά αυτή την αντίληψη και η παγίδα είναι πως μεγαλύτεροι τα συνδέουμε
    με άλλα ερεθίσματα τις πρώτη μας αυτόνομης δεκαετίας με αποτέλεσμα να δημιουργούνται συμπάθειες και καημοί απόκτησης
    που θα στηρίξουν πολύ περισσότερο το παραλίγο επιτυχημένο προϊόν που θεωρητικά δεν θα είχε αυτή την αντιμετώπιση στο ίδιο κοινό.

  8. #53
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.036
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τι θέλετε να πούν ρε παιδιά στο διαφημιστικό; μας πέτυχε στο μεγάλο τα άλλα βγαίνουν έτσι και έτσι, δώστε τους λίγο χρόνο θα τα συμπαθήσετε;..
    Πρέπει να αντιλαμβανόμαστε το φυσικό ένστικτο των "νεαρών" ανθρώπων να έχουν μια τάση αποδοχής του "καινούριου".
    Είναι από τους μηχανισμούς που μας ωθούν στην εξέλιξη. Έτσι και αλλιώς είναι πολύ μικρό το ποσοστό των "φρεσκων" επιλογών
    που σου βγαίνουν πετυχημένες.

    Η ελλιπής παιδεία από το σπίτι είναι που παρατείνει ηλικιακά αυτή την αντίληψη και η παγίδα είναι πως μεγαλύτεροι τα συνδέουμε
    με άλλα ερεθίσματα τις πρώτη μας αυτόνομης δεκαετίας με αποτέλεσμα να δημιουργούνται συμπάθειες και καημοί απόκτησης
    που θα στηρίξουν πολύ περισσότερο το παραλίγο επιτυχημένο προϊόν που θεωρητικά δεν θα είχε αυτή την αντιμετώπιση στο ίδιο κοινό.
    https://www.youtube.com/watch?v=8JVK...ature=emb_logo
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.330
    Το 390 adv που έχει παρόμοιο design πουλάει τρελά παγκόσμια. Άρα η τιμή είναι το θέμα για τους πιο νέους και όχι η αισθητική.

  10. #55
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τι θέλετε να πούν ρε παιδιά στο διαφημιστικό; μας πέτυχε στο μεγάλο τα άλλα βγαίνουν έτσι και έτσι, δώστε τους λίγο χρόνο θα τα συμπαθήσετε;..
    Πρέπει να αντιλαμβανόμαστε το φυσικό ένστικτο των "νεαρών" ανθρώπων να έχουν μια τάση αποδοχής του "καινούριου".
    Είναι από τους μηχανισμούς που μας ωθούν στην εξέλιξη. Έτσι και αλλιώς είναι πολύ μικρό το ποσοστό των "φρεσκων" επιλογών
    που σου βγαίνουν πετυχημένες.

    Η ελλιπής παιδεία από το σπίτι είναι που παρατείνει ηλικιακά αυτή την αντίληψη και η παγίδα είναι πως μεγαλύτεροι τα συνδέουμε
    με άλλα ερεθίσματα τις πρώτη μας αυτόνομης δεκαετίας με αποτέλεσμα να δημιουργούνται συμπάθειες και καημοί απόκτησης
    που θα στηρίξουν πολύ περισσότερο το παραλίγο επιτυχημένο προϊόν που θεωρητικά δεν θα είχε αυτή την αντιμετώπιση στο ίδιο κοινό.
    πραγματικά θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για την πλειονότητα (αν όχι όλων) των συζητήσεων μεταξύ γερόντων (όπως εγώ) και νέων για τα παλαιά vs τα νέα μοντέλα

    αυτό το πόστ θα πρέπει να διδάσκεται σε φόρουμ μηχανοκινητων αλλά δυστυχώς η περίπτωση του 790/890 δεν είναι εμπίπτει σε αυτή τη κατηγορία

    η ΚΤΜ μια χαρα πανέμορφα μηχανάκια έφτιαχνε και φτιάχνει ακόμα σε άλλες κατηγορίες
    -SD 1290
    -SAdv 1290
    - SM - SMR
    -1090R Adv

    το name a few. Μακάρι να χαμε όλοι τα λεφτά και μια χαρά θα παίρναμε το 1290

    η τσαντίλα και η γκρίνια είναι όμως στο 790 γιατί το περιμέναμε τόσο καιρό και τελικά σχεδίασαν ένα μηχανάκι στο οποίο μας κοροϊδεύει στα μούτρα:
    - δεν ρίσκαρε πουθενά
    - μας έπηξε και μας πήζει στα χωμάτινα προμο ενω το μηχανάκι είναι ξεκάθαρα street (κινητήρας, θέση οδήγησης, γεωμετρία, φιλοσοφία σχεδίασης κ.α.)
    - μας αντιμετώπισε ως άχρηστους και άμπαλους, (που ναι εντάξει τέτοιοι είμαστε) και μας το έτριψε στα μούτρα και παρ όλα αυτά μας το πουλάει και ως καινοτόμο σε off road terain.

    Δηλαδή μας κοιτάει στα μάτια και μας λεει "είστε μαλάκες,street θέλετε όχι on-off εγω street θα σας σχεδιάσω αλλά θα σας πουλάω παραμύθι κανονικό κάθε μέρα για τις καταβολές απο το rally team του dakar

    - θα φάω ήττα απο τη Yamaha με το Τ700 και δε θα κοιτάξω να συμμορφωθώ αλλά θα κοιτάξω να πείσω εσάς οτι η ήττα δεν οφείλεται σε εμένα αλλά σε εσάς που δε συμμορφώνεστε και δε καταλαβαίνεται το "true rally spirit"
    - και επειδή δεν συμμορφωθήκατε αρκετά θα σας ακυρώσω το 790 με συνοπτικές διαδικασίες και θα το υπερκυβίσω μια ώρα γρηγορότερα μπας και το σώσω με τα άλογα

    επαναλαμβάνω: το πόστ σου Γιάννη είναι 100% σωστό και μακάρι να του δώσουν βάση και άλλα γερόντια εδω μέσα σαν και εμένα για να τους γλυτώσει αρκετή ενέργεια απο τη γεροντογκρίνια τους αλλά δεν νομίζω οτι εμπίπτει στη κατηγορία του 790

  11. #56
    Mototriti
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20201016_114319.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	40,2 KB 
ID:	421913

  12. #57
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Μερικά χρόνια πριν είχα διαβάσει ένα άρθρο σχετικά με τα σχέδια και τις προθέσεις της KTM. Αφορμή ήταν η εξαγορά της Husqvarna και η εφαρμογή μιας πολιτικής γνωστή ως badge engineering. Με απλά λόγια προϊόντα KTM με διαφορετικό λογότυπο. Είναι ένα καλό -οικονομικά- κόλπο όταν θέλεις να εξελίξεις από την αρχή ή να διατηρήσεις ένα μεγάλο λογότυπο (όπως αυτό της Husqvarna) στο προσκήνιο. Ο S. Pierer επικεφαλής ενός τεράστιου γκρουπ εταιριών (Pierer Industries AG, Cross Industries AG, Cross KraftFahrZeug Holding GmbH) ενσωμάτωσε σε αυτό -το γκρουπ- και την Husqvarna Sportmotorcycle GmbH, αφού νωρίτερα είχε δημιουργήσει κοινοπραξία με την KTM AG, η οποία με τη σειρά της είναι επικεφαλής ενός άλλου γκρουπ (KTM-Spostmotorcycle AG και Husaberg AB).

    Να μη σας κουράσω με άλλες πληροφορίες οικονομικής ή στρατηγικής φύσης αφού η ίδια η ζωή δείχνει πως 4 ή 5 χρόνια είναι πολλά πλέον για να σχεδιάσεις το μέλλον μιας εταιρείας καθώς χρειάζεται διαρκής αναπροσαρμογή στο ανταγωνιστικό περιβάλλον που ζούνε οι εταιρείες. Είναι όμως πάντα εντυπωσιακό πως μέσα από ένα σωρό διοικητικές ή μαρκετινίστικες πληροφορίες μπορείς να αντιληφθείς πως θα κινηθούν κάποιες εταιρείες και να περιμένεις... να περιμένεις να έρθει το κατάλληλο προϊόν για σένα στο «φως».
    Υποπτεύομαι ότι πίσω από τη λογική αυτή κρυβόταν ότι με δυο μεγάλα brand name το σύνολο των πωλήσεων θα πλησίαζε αυτό της πρώτης BMW.

    Διάβαζα τότε πως η KTM θα συνεχίσει να κατασκευάζει μοτοσυκλέτες σκληροπυρηνικού προφίλ, ενώ η Husqvarna -ιδιαίτερα στις μοτοσυκλέτες διπλού χαρακτήρα- θα φροντίσει να έχουν περισσότερο ήπια και allround χαρακτηριστικά. H σειρά Norden που έρχεται φαίνεται πως θα επιβεβαιώσει αυτά τα σχέδια.

    Τα γράφω όλα αυτά γιατί συμφωνώ με την ανάλυση του spyro και τη κριτική που ασκεί σχετικά με το 790. Κριτική αρκετά έντονη είχα κάνει και εγώ σχετικά με την οπτική παρουσία της μηχανής καθώς δε μπόρεσα ποτέ να εξοικειωθώ μαζί της, ούτε σήμερα μπορώ. Σε αυτά που γράφει ο doctor_john μπορεί να έχει εν μέρει δίκιο αλλά υπάρχουν μοτοσυκλέτες που διαχρονικά έχουν υπάρξει γλυπτά και η αρμονία στο σχεδιασμό έχει κάποιες αρχές οι οποίες δε μπορούν να εγκαταλειφθούν στο βωμό του νεοτερισμού. Γνώμη μου πάντα.

    Κατά τα λοιπά φίλε spyro σχετικά με την αναφορά σου με το προ 8ετίας pre-marketing του 790 έχω να πω πως αποδεικνύεται πως στη σημερινή εποχή αυτά είναι πολλά χρόνια. Τους πρόλαβαν πολλές άλλες καταστάσεις που ίσως ήταν πολύ σοβαρότερες από τα αντισταθμιστικά οφέλη που μπορεί να παράγει ένα μοντέλο από μόνο του. Κατά τη γνώμη μου το κυριότερο από αυτά ήταν η συμφωνία με τους Κινέζους το οποίο πραγματικά έφερε τα πάνω-κάτω. Π.χ. είχε ανακοινωθεί πως η γραμμή παραγωγής του 790 θα μεταφερόταν εκεί, αλλά μάλλον αυτό δε πρόλαβε να γίνει. Δε ξέρω καν αν το θέμα "Κίνα" έπαιζε όταν το 790 ήταν ακόμη στα χαρτιά.

    Μετά είναι μια ολόκληρη ακολουθία από κινητήρες που πλέον θα κατασκευάζεται εκεί και για εμένα είναι λογικό πως το μοντέλο 790 μετά τη σφαλιάρα που έφαγε από τον ανταγωνισμό -όχι τόσο από άποψη ικανοτήτων όσο από άποψη εμπορικής πολιτικής και τιμοκαταλόγου- έπρεπε, αν ήθελε να μείνει στο ίδιο εύρος τιμής να επιστρέψει με κάτι πραγματικά εντυπωσιακό τουλάχιστον από άποψη αναρτήσεων και ηλεκτρονικών βοηθημάτων (καλώς ή κακώς μεγάλο κομμάτι της εξέλιξης των σύγχρονων μοτοσυκλετών εστιάζει εκεί). Ειδικά όταν πρέπει να απορροφήσεις τους κραδασμούς που θα φέρει η μεταφορά της παραγωγής σου στη Κίνα. Ναι η ποιότητα κατασκευής δε θα αφεθεί στη τύχη της, ναι η τεχνικές προδιαγραφές ορίζονται από την Αυστρία αλλά το Ευρωπαϊκό κοινό δε ξέρω πόσο έτοιμο είναι να πληρώνει 15.000 ευρώ για ένα προϊόν που ανήκει στη μεσαία κατηγορία κυβισμού και είναι make in PRC...

    Να διευκρινίσω -για να μη μου τα "σούρουν"- πως δεν έχω τίποτα με την εταιρεία (ΚΤΜ), αντιθέτως έχω θαυμάσει πολλές κατασκευές της. Και η όποια κριτική γίνεται για συγκεκριμένο μοντέλο ή για συγκεκριμένες στρατηγικές οι οποίες θα με έβρισκαν αντίθετο ακόμη και όταν προερχόντουσαν από κατασκευάστριες που έχουν την έδρα τους στη χώρα του ανατέλλοντος ηλίου. Η ζωή, τα οικονομικά, μια φιλοσοφία που κουμπώνει περισσότερο, το έχουν φέρει να έχουν περάσει από τα χέρια μου περισσότερες μοτοσυκλέτες με έδρα καταγωγής την Ιαπωνία. Εξαίρεση αποτελούν ένα ψευδοεντούράκι (WRE125) και ένα καθαρόαιμο (WR250) που είχα και τα που δυο ήταν Husqvarna (ιδιοκτησίας MV Agusta τότε). Αυτό δε σημαίνει τίποτα και δε με εμποδίζει να γουστάρω μοτοσυκλέτες από όπου και αν προέρχονται. Η τελική επιλογή μιας μοτοσυκλέτας είναι πολυπαραγοντικό θέμα. Σόρυ για το μακροσκελές με τις εξηγήσεις αλλά έχουμε καεί και στο χυλό.

  13. #58
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Είμαι 16ρης σας γαμw τα λύκεια
    Εισαι πουρόγερος και https://www.youtube.com/watch?v=f5nurdM1ToM (από το 1.οο )
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #59
    Στη Ναυπακτο λέει θα γινει η 1η παγκόσμια παρουσιαση

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Έχει γίνει η παρουσίαση ήδη στην Ναύπακτο

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sas Paroysiazo To ..neo Motard Ths Ktm!!!
    από DUKASII στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 16:56
  2. Το SuperBike της KTM
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 14:57
  3. apithano videaki...KTM
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 18:31
  4. Ζητηση για KTM 525
    από ale στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF