Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 78

Θέμα: Δίλλημα!!! Τη βοήθεια σας παρακαλω...

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Και μια μικρή υποσημείωση από την μικρή μου εμπειρία. Η μοτοσυκλέτα θέλοντας και μη είναι ένα επικίνδυνο χόμπι. Παρόλα αυτά, η νοοτροπία του αναβάτη είναι καθοριστική. Δυστυχως από αρκετές προσωπικές εμπειρίες ποτέ δεν ήταν η δύναμη της μοτοσικλέτας ο κύριος παράγοντας του μοιραίου. Από τα μαθητικά μου χρόνια μέχρι τώρα, έχω διαπιστώσει ότι βασικός παράγοντας είναι η νοοτροπία. Παιδιά με παπιά 100 κυβικών έχασαν την ζωή τους από άγνοια κινδύνου, παιδιά που έπιαναν μια δουλειά σε ντιλιβερι για να πάρουν ένα 1000αρι να βγάλουν γκομενα και όταν το έπαιρναν νόμιζαν ότι είναι παπί που απλά πας με 200χμ/ώρα και είσαι οκ έχασαν τη ζωή τους από υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων τους. Η μηχανή δεν σκοτώνει επειδή πάει γρήγορα, η μηχανή σκοτώνει αν δεν σέβεσαι την ζωή σου, δεν σκέφτεσαι κάθε δευτερόλεπτο τι κανεις, γιατί το κανεις και αν νιώθεις άνετα τη στιγμή που το κανεις. Μου πήρε σχεδόν 4 χρόνια για να πω ότι το xt δεν με καλύπτει πια την ώρα που ακούω δίπλα μου ατομα να λένε μην παρεις ss600 γιατί σε ένα χρόνο θα το βαρεθείς και θα θες το 1000. Αυτό είναι λάθος νοοτροπία, δεν φταίει το 1000 αν το παλικάρι αυτό το παρακάνει
    Αυτό μου ακούγεται σν να μιλάει 20χρονος με μυαλό 40χρονου! Απλά δεν.. Σόρυ!

    Αν όντως όμως το ΄χεις ,, προχώρα!

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το χτ ειναι πιστος σκυλος που δεν πουλιεται γιατι δεν θα το ξαναβρεις

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Αυτό μου ακούγεται σν να μιλάει 20χρονος με μυαλό 40χρονου! Απλά δεν.. Σόρυ!

    Αν όντως όμως το ΄χεις ,, προχώρα!
    Δεν κατάλαβα τόσο το σχόλιο σου φίλε slzr, αν ο 20χρονος με μυαλό 40χρονου είμαι εγώ σ ευχαριστώ για το κοπλιμέντο!! Η αλήθεια είναι μικρό δείχνω αλλά 20 χρονών δεν με έχουν ξανακάνει...

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το χτ ειναι πιστος σκυλος που δεν πουλιεται γιατι δεν θα το ξαναβρεις
    Το σκέφτομαι κι εγώ αυτό. Όσο βλέπω την ζήτηση που έχει, όλο και μου μπαίνει η ιδέα να τα κρατήσω και τα δυο για ένα διάστημα κι αν δω ότι με βολεύει το gsxr το δίνω το ΧΤακι γιατί δεν μ αρέσει η ιδέα να έχω ένα μηχανάκι να κάθεται και να ξεροσταλιάζει στο γκαράζ. Αν όχι δίνω το gsxr και χάνω μαξ ένα € 500αρικο σε κανα χρονο

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Η καλύτερη λύση ανεξαρτήτως χρημάτων είναι να κρατήσεις και το ΧΤ. Και την πίτα, και το σκύλο κλπ κλπ. Η αμέσως επόμενη, αν θεωρήσουμε ότι το GSXR θα το πάρεις οπωσδήποτε, είναι να έχεις κάτι άλλο φτηνό και μικρό για κάθε μέρα. Δεν ξέρω όμως αν θα έχεις οικονομία σε σχέση με το ΧΤ.

    Όλοι τα έχουμε περάσει αυτά. Κάποτε ήμουν στη θέση σου και έκανα το βήμα, ζούμε μόνο μια φορά και αν δεν το κάνω τώρα και και και...Ακόμα θυμάμαι τον έμπορο να μου λέει ρε ξέρεις τί είναι να πηγαίνεις με 1000άρα στη δουλειά και να κ@υλώνεις κάθε πρωί. Την πρώτη φορά που έμπλεξα σε λίγη κίνηση με το Blackbird, είχε και καμιά 35αριά βαθμούς, θυμάμαι να βγάζω το τζιν στο σπίτι και τα πόδια μου να είναι κατακόκκινα από την κάψα και να πονάνε. Θυμάμαι το τιμόνι να μην κόβει καθόλου και να μην μπορώ να κάνω ελιγμό ανάμεσα από αυτοκίνητα, πχ σε φανάρια, που σε συνδυασμό με το βάρος μου έφερνε μια κάποια....δυσκολία. Μη σου πω ψέματα πάντως, δεν κ@ύλωσα. Ότι την έκανα όμως κι εγώ τη μ@λακία, την έκανα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Καταλαβαίνω πως ο μόνος λόγος που σκέφτεσαι το gsxr1000 είναι επειδή φοβάσαι την αγορά τυχαίου μεταχειρισμένου. Δεκτός και κατανοητός ο φόβος, αλλά θα δώσεις 7-8κ για μηχανάκι που ουσιαστικά δεν είσαι και τόσο ψημένος επειδή είναι περιποιημενο; θα βρεις κι άλλα περιποιημένα, ακόμα κι αν δεν είναι από φίλους. Αν όντως σε καίει το ss, η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα cbr600, το οποίο το συμπαθώ πάρα πολύ αν και δεν το έχω οδηγήσει. Τώρα, το ότι θα καταλήξεις σε tdm νομίζω είναι σχεδόν δεδομένο

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Η καλύτερη λύση ανεξαρτήτως χρημάτων είναι να κρατήσεις και το ΧΤ. Και την πίτα, και το σκύλο κλπ κλπ. Η αμέσως επόμενη, αν θεωρήσουμε ότι το GSXR θα το πάρεις οπωσδήποτε, είναι να έχεις κάτι άλλο φτηνό και μικρό για κάθε μέρα. Δεν ξέρω όμως αν θα έχεις οικονομία σε σχέση με το ΧΤ.

    Όλοι τα έχουμε περάσει αυτά. Κάποτε ήμουν στη θέση σου και έκανα το βήμα, ζούμε μόνο μια φορά και αν δεν το κάνω τώρα και και και...Ακόμα θυμάμαι τον έμπορο να μου λέει ρε ξέρεις τί είναι να πηγαίνεις με 1000άρα στη δουλειά και να κ@υλώνεις κάθε πρωί. Την πρώτη φορά που έμπλεξα σε λίγη κίνηση με το Blackbird, είχε και καμιά 35αριά βαθμούς, θυμάμαι να βγάζω το τζιν στο σπίτι και τα πόδια μου να είναι κατακόκκινα από την κάψα και να πονάνε. Θυμάμαι το τιμόνι να μην κόβει καθόλου και να μην μπορώ να κάνω ελιγμό ανάμεσα από αυτοκίνητα, πχ σε φανάρια, που σε συνδυασμό με το βάρος μου έφερνε μια κάποια....δυσκολία. Μη σου πω ψέματα πάντως, δεν κ@ύλωσα. Ότι την έκανα όμως κι εγώ τη μ@λακία, την έκανα.
    Η αλήθεια είναι πως το ΧΤ είναι οικονομικό, δεν ζητάει τίποτα και είναι καλύτερο από παπάκι στην πόλη (γνώμη μου βέβαια). Όποτε με βλέπω να κάνω την υπέρβαση, παρότι κινδυνεύω να ακούσω τα σχολιανά μου από τη σύζυγο και να το κρατάω τελικά. Τουλάχιστον για κάποιο διάστημα μέχρι να σχηματίσω προσωπική άποψη

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω πως ο μόνος λόγος που σκέφτεσαι το gsxr1000 είναι επειδή φοβάσαι την αγορά τυχαίου μεταχειρισμένου. Δεκτός και κατανοητός ο φόβος, αλλά θα δώσεις 7-8κ για μηχανάκι που ουσιαστικά δεν είσαι και τόσο ψημένος επειδή είναι περιποιημενο; θα βρεις κι άλλα περιποιημένα, ακόμα κι αν δεν είναι από φίλους. Αν όντως σε καίει το ss, η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα cbr600, το οποίο το συμπαθώ πάρα πολύ αν και δεν το έχω οδηγήσει. Τώρα, το ότι θα καταλήξεις σε tdm νομίζω είναι σχεδόν δεδομένο
    Φίλε Τάκη το 1000 το βρίσκω € 200 παραπάνω από τα 6-7.5 Κ6-Κ7 που κυκλοφορούν στην αγορά γι αυτό και το σκέφτομαι... Αν ήταν μεγάλη η διαφορά δεν θα το συζητούσα

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Φίλε δόκτωρ, ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Παράτολμο με την λογική που αντιλαμβάνομαι ότι εννοείς δεν είναι. Δεν είμαι άνθρωπος που θα κανιβαλιζα την τύχη μου ή την ζωή μου για να ανοίξω το γκάζι ή να κάνω τον ροσσι σε δημόσιο δρόμο. Δεν ήμουν ακόμα και στα νιάτα μου, ακόμα και όταν ήμουν εγώ κι ο εαυτός μου πόσο μάλλον τώρα! Μ αρέσει απλά ο μοτοσυκλετισμος, μ αρέσει ακόμα και που πάω στη δουλειά με τη μοτοσυκλέτα. Σχολάω και ξεφεύγει το μυαλό μου σ αυτά τα 15χμ επιστροφής στο σπίτι. Χωρίς να τρέχω, χωρίς να κάνω τον παγκόσμιο! Μ αρέσει επίσης να μου αρέσει αυτό που καβαλάω! Απλά να το βλέπω και να μου φτιάχνει τη διάθεση.
    Συνεπώς το gsxr δεν το θέλω για να ξινω γόνατα στην Κηφισιας, το θέλω γιατί θα μου άρεσε να είμαι πάνω του.
    Ίσως είναι οξύμωρο λόγω της φύσης της συγκεκριμένης μοτοσικλέτας (δεν έχει φτιαχτεί για να σε ταξιδεύει αλλά για να σου χαρίζει χαμογελα στην πίστα) και αυτός είναι ο λόγος που προβληματίζομαι!
    Κατασταλαγμενος και ώριμος ακούγεσαι αν είναι οκ η οικογένεια προχώρα με το απωθημένο σου, αλλα αφου ο λογος ειναι κυρίως αισθητικός οπως ειπες οτι σε φτιάχνει να το βλεπεις να το καβαλας τοτε γιατι να μη προτιμήσεις ένα SS600?και δεν ειναι να το υποτιμήσης από τα 45hp του xt600 ανεβαίνεις στα 130hp (αναβάθμιση 190%)!
    Σκέψου ότι τελικιαζουν στο κοντέρ τους εύκολα τα 260+ km/h
    Τα 1000ρια μαζεύουν επικίνδυνα γρήγορα χλμ απαιτούν πιο "αθλητικές" και έμπειρες συμπεριφορές στον χειρισμό τους

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.254
    Παρτο ,απλά αν το κινεις εντος πολης γρήγορα θα βαρεθεις -κουραστεις.Μετα θα αναπολεις τις ωραίες στιγμές με το xt που χωνοσουνα πιο εύκολα, που δεν καιγοσουν το καλοκαίρι απο την υπερβολική ζέστη του μοτέρ, που καβαλουσες με ευκολία τα πεζοδρόμια και αλλά τέτοια ωραία.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2018
    Μηνύματα
    20
    καταλαβαινω απολυτα οτι οταν καποιος σκαλωσει με ενα μηχανακι/αμαξι η κατι παρομοιο ,δεν υπερισχυει η λογικη και ισως καλα κανει.
    οποτε εγω δεν διαφωνω αλλα μονο με την λογικη οτι θα υπαρχει δευτερο μηχανακι πιο πρακτικο.
    η καβλα θα φυγει γρηγορα γιατι η ταλαιπωρια (κυριως της μηχανης,μαλλον αυτη μας καει πιο πολυ) θα νικησει.
    συν οτι δεν το φχαριστιεσαι καθολου
    σαν κατοχος tuono,που αν εξαιρεσεις το τιμονι,πιστευω οτι ειναι ακομα χειροτερο στην κινηση απο οτι το gsxr,παρολο που ψαχνω αφορμη να το οδηγησω,
    οταν παλαιοτερα χαλασε το typhoon που κινουμαι,αγορασα δευτερο μεχρι που να φτιαχτει,
    γιατι δεν αντεχα να βασανιζω το tuono ,να ρισκαρω κλησεις,χαζοτρακαρισματα και να μην μπορω να ησυχασω αν δεν το βλεπω συνεχεια
    κι ολα αυτα για να οδηγησω με 40 και σταματα ξεκινα,που αμα ειχε χερια το μηχανακι θα εκανε χαρακιρι
    συν οτι πιστευω οτι χειροτερευεις σαν οδηγος αν χρησιμοποιεις τετοιο μηχανακι σε τετοιες συνθηκες

  12. #42
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Εκδρομούλες με GSXR; Θα έχεις ταπεράκια λελουδια και τα σχετικά;
    Πέρα από την πλάκα, για εκδρομές δεν κάνει, οι καταδρομικές είναι το στοιχείο του...
    Τώρα, αν έχεις μπατζανάκη, κουμπάρο, κάτι τον trooper, ε πάρτο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Εγω θεωρω οτι περαν της αριστης καταστσης του gsxr που λες το γουσταρεις σαν μηχανακι. Αρα δεν υπαρχει λογος να σου προτεινουμε αλλα μηχσνακια. Αφου ειναι αυτο που θες και σε κατασταση βιτρινας καλα χιλιομετρα. Αλλα θες κ εναν εργατη οπωσδηποτε. Ακομα και τα κοστη να μην σε νοιαζουν θα καταλαβεις πολυ γρηγορα θεωρω οτι το ζοριζεις το θηριο μεσα στην πολη. Θα το λυπασαι εσυ ο ιδιος. Και το xt να δωσεις (που δεν θα το δινα προσωπικα) παρε ενα 125 να κανεις τη δουλεια σου). Προσωπικα και σαν κατοχως 1000cc νιμιζω οτι ειναι επιτακτικη η αναγκη ενος δευτερου μεσου. Με το ενα κανω τη βολτα μου και το γουστο μου και με τκ αλλο τη δουλεια μου (γτ οπως ειπα το λυπαμαι).
    Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Δεν κατάλαβα τόσο το σχόλιο σου φίλε slzr, αν ο 20χρονος με μυαλό 40χρονου είμαι εγώ σ ευχαριστώ για το κοπλιμέντο!! Η αλήθεια είναι μικρό δείχνω αλλά 20 χρονών δεν με έχουν ξανακάνει...
    Δίκιο έχεις φίλε MadMar, δεν ήταν και η καλύτερη διατύπωση Εννοώ ότι -απ`τα γραφόμενα σου- έχεις το μυαλό και τη σύνεση του σαραντάχρονου και την κὰψα/ κάβλα εικοσάχρονου για το Gsxr. Και βέβαια δεν είναι κακό αυτό, ίσα-ίσα το αντίθετο. Απλά τα χιλιάρια όπως και να το κάνεις σε προκαλούν γιατί είναι πύραυλοι και ίσως να μην είναι και ότι καλύτερο για μετά το ΧΤ.
    Αν όμως είναι αυτό που σε φτιάχνει.. μαζί σου! YOLO !!! Πάντα φιλικά εννοείται

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της billy of the R6
    Εγγραφή
    31/08/2014
    Μηνύματα
    87
    Καλημερα φιλε madmar, εγω οδηγουσα R6 εδω και 4 χρονια μεσα στην πολη καθημερινα και τα 2 χρονια εκανα πανω απο 60 χλμ την ημερα αν τα γουσταρεις τα SS παρε οτι γουσταρεις σκεψου αν σε παιρνει και οικονομικα για βενζινες συντηρηση κτλ
    I don’t know everything, I just know what I know.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τη βοηθεια σας παρακαλω
    από spyroszx στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2017, 18:22
  2. Παρακαλω τη βοηθεια σας για ninja 250
    από petonis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2014, 20:21
  3. Αθήνα - Χαλκιδική, τη βοήθεια σας παρακαλώ !!!
    από efialtis στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:07
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:02
  5. Τη γνώμη σας παρακαλώ..
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 12:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF