Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 78

Θέμα: Δίλλημα!!! Τη βοήθεια σας παρακαλω...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132

    Δίλλημα!!! Τη βοήθεια σας παρακαλω...

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

    Είμαι παλιό μέλος αλλά έχω πολύ καιρό να γράψω οπότε ας ξανασυστηθώ.

    Το όνομα μου είναι Μαριος και είμαι κάτοχος εδώ και 5 χρόνια ενός XT600.

    Το XTακι ήταν σχολείο για μένα, αφιέρωσα χρόνο για να μάθω να οδηγάω μοτοσυκλέτα και όχι απλά να με πηγαίνει, έμαθα πολλά, έκανα τα σχολεία μου και γενικά τώρα πλέον μπορώ να πω ότι έχω φτάσει να μπορώ να εκμεταλλεύομαι όλες της τις δυνατότητες.

    Αφού έκανα και οικογένεια στο μεταξύ, πλέον τη μηχανή τη χρησιμοποιώ μόνος μου χωρίς τη γυναίκα να ακολουθεί σε εκδρομές κλπ (λόγω παιδιού όταν πάμε εκδρομές οικογενειακά παίρνουμε το αμάξι), σκέφτομαι να αλλάξω κατηγορία και να πάω σε κάτι που πάντα το έβλεπα και μου έπεφταν τα σάλια.

    Ο λόγος για το GSXR K6-K7. Το πρόβλημα είναι η χρήση του. Εγώ κάνω καθημερινά δρομολόγιο 15χμ πήγαινε 15 έλα στη δουλειά. Όχι σε κίνηση αλλά σε χαλαρές ταχύτητες αφού κινούμαι εντός πόλεως.

    Το έχω συζητήσει με αρκετούς κι όλοι μου λένε όχι. Βαθιά μέσα μου το ξέρω, αλλά πάντα κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις. Με το ΧΤ ας πούμε κινούμαι άνετα σε πολη αλλά εκδρομουλες σχετικά μεγάλες που το πάω είναι κουραστικό παρόλα αυτά μου άρεσε και το χαιρόμουν. Και στο σχολείο το χάρηκα παρόλο που δεν ήταν και το καταλληλότερο μηχανάκι.

    Επομένως είμαι ένα βήμα πριν κάνω την αγορά (σημείωση ότι το χτακι θα φύγει μέσα στην εβδομάδα). Κοίταζα για το 600-750 για πιο φιλικό ΑΛΛΑ, ένα 1000 ξετρύπωσε απ το πουθενά και μου φωνάζει. Δεν θα το σκεφτόμουν σε άλλη περίπτωση γιατί είναι πολλά τα κυβικά του και είμαι σογουρος ότι για αρκετό καιρό δεν θα μπορώ να το εκμεταλλευτώ καθόλου. Ίσως να μην μπορέσω και πότε να το φτάσω στα όρια του. ΑΛΛΑ, με τρώει γιατί είναι γνωστού, ξέρω ότι είναι σαν καινούργιο, ξέρω ότι δεν έχει προβλήματα με λίγα λόγια έχω το κεφάλι μου ήσυχο σχετικά με αγορά μεταχειρισμένης που είναι και λίγο λαχείο όσο και να πεις.

    Θα ηθελα λοιπόν τις γνώμες των πιο έμπειρων.

    Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Xμμ, εγω προσωπικα για να κανω 30 χιλιομετρα πολης καθε μερα με supersport θα ηθελα να μου δινουν 50€ μεροκαματο. Τα 20€ θα πηγαιναν στο φυσιοθεραπευτη και θα μου μεναν 30€ ως αποζημιωση για την ψυχικη και σωματικη μου οδυνη.

    Αν το επαιρνες για βολτες και κοντινες ή μακρυνες καταδρομικες εξορμησεις ή εκδρομες θα σου ελεγα παρ'το, εφοσον το ειχες απωθημενο. Αλλα για μονιμο καθημερινο μεσο μετακινησης ειναι παντελως ακαταληλο.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Κανε αυτό που σε φτιάχνει...Ζεις μονο μια φορά....εχε στο μυαλο σου ομως οτι το κόστος συντήρησής και τα εξοδα βενζινη κλπ σε σχεση με το Xt θα ανέβουν δραματικα...Επίσης μια στραβη με ss εστω και χαζόπτωση θά φτασει ευκολα το 1000άρικο ενω με το xt με το ζορι ενα 100άρικο...μετα εχουμε τα της ανεσης που πραγματικα αν εχεις μαθει με xt μολις σου φύγει η καψα του καινουριου θα ξενερώσεις τη ζωη σου...στα ss δεν κόβει το τιμόνι ευκολα πρεπεί να κρατας ψηλα τις στροφες για να το οδηγησεις σωστα η θερμοκρασία το καλοκαίρι εντος αστικού ιστού με φαναρια κλπ ανεβαίνει τραγικά και αλλα τέτοια ομορφα.....καπως ετσι εχουν τα πράγματα..απλα λιτά και ομορφα..η αποφαση δικη σου αποκλειστικά..Προσωπικά αν το ηθελα για κομιούτερ θά αγόραζα κανα naked οχι πανω απο 600-700 κυβικά...αυτα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι να σου πει κανείς. Μια χαρά τα έχεις κάνει όλα όπως λες...


    Πολλή δύναμη το 1000. Εγώ θα έπαιρνα 600 βαριά το 750.. από την άλλη είναι μηχανάκι που το ξέρεις όπως λες..

    Πάντα όρθιος και καλά χιλιόμετρα !!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση Bob. Είμαι πεπεισμένος ότι είναι παντελώς ακατάλληλο από θέμα άνεσης για μένα.

    Δόξα το θεό, από θέμα μέσης, χεριών κλπ κλπ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα καθότι αθλούμενο παλικάρι :-). Αυτό που με απασχολεί είναι μην δημιουργήσω πρόβλημα στο μηχανάκι με την χρήση αυτή. Ξέρω ότι κατανάλωση θα έχω πολύ επίσης. Με το ΧΤ έχω υπολογίσει 5λτ/100 πάνω κάτω άρα μέσα στην εβδομάδα μου φεύγουν γύρω στα 15 ευρώ με 1.5 ευρώ το λίτρο βενζίνη μέσο όρο. Υπολογίζω με το 1000 γύρω στα € 25 την εβδομάδα όποτε αν είναι έτσι είμαι οκ μ αυτό. Στο ΧΤ κάνω αλλαγή λάδια φίλτρα κλπ κάθε 2.5-3 χιλ Χμ (ναι είμαι άρρωστος το ξέρω) οπότε και στο 1000 κάπου εκεί υπολογίζω θα είναι καλά άρα το κόστος δεν θα ανεβεί.

    Αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι τι προβλήματα μπορεί να βγάλει λόγω χρήσης που δεν μπορώ να τα υπολογίσω...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Ευχαριστώ φίλε Νοστραδαμε. Ξέρω είναι πολλά τα άλογα και δεν τα χρειάζομαι σε καμία περίπτωση. Κι εγώ για 6-7.5 πήγαινα αλλά το θέμα είναι ότι αυτό το γνωρίζω και είναι σαν καινούργιο. Δεν με φοβίζει η δύναμη του γιατί ξέρω ότι τα πάντα είναι στο δεξί χέρι και έχω τη σύνεση να μην κάνω κακό στον εαυτό μου για κανένα λόγο. Αυτό που με φοβίζει είναι μην δημιουργήσω προβλήματα στο μηχανάκι λόγω χρήσης μη ενδεδειγμενης για τον σκοπό που φτιάχτηκε.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Ευχαριστω πολύ Θεόφιλε. Κάπως έτσι τα έχω σκεφτεί κι εγώ, προβλήματα άνεσης, δύσκολος χειρισμός στην πόλη, υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι, ακριβό γούστο κλπ κλπ. Αλλά όπως είπες μια ζωή την έχουμε κι αν έχουμε το μυαλό να την προσέχουμε καλό είναι να κάνουμε και πράγματα έτσι απλά γιατί το ευχαριστιομαστε. Γι αυτό έχω κολλήσει γιατί ξέρω ότι είναι μια γλυκιά αμαρτία που απαιτεί θυσίες και ίσως βγει και λάθος απόφαση. Αλλά το θέμα είναι αν πάρω γυμνό πάλι θα κάθομαι στο φανάρι και στο διαδίκτυο και θα το κοιτάζω και θα λέω κάποια στιγμή πρέπει να το πάρω. Αλλά πάντα οι προτεραιότητες και η λογική θα λέει τσου!!!

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Θα συνεχίσω τα όσα σωστα σου γραφει ο τεος και θα σου πω οτι η κάψα του καινούριου θα σου φύγει σχετικά γρήγορα γιατί λες ότι η κύρια χρήση του θα είναι κομιούτινγκ. καμπανάκι.
    Δεν κάνουν για κομιούτερζ αυτα τα ρημαδια. Ταλαίπα απίστευτη και έξοδα χωρίς λόγο.
    Δεν είναι μόνο η βενζίνα που θα καις που θα αυξηθεί. Ειδικά ένα ss1000 τρώει τα αναλώσιμα σαφώς με περισσότερη όρεξη απο οτι το ΧΤ
    Δεν θα αργήσει εκείνη η στιγμή δηλαδή που θα βλέπεις ότι ταΐζεις ένα βαρέλι δίχως πάτο. Ξαναλέω, ολα τα παραπάνω επειδή το θες για κομιούτερ.
    Το μηχανάκι αυτο δε χρειάζεται αλλαγη λαδιών τόσο συχνά όσο το μονοκύλινδρο ΧΤ. στις 5 με 6Κ χλμ θα είναι οκ.
    Ζημιά δε θα πάθει αλλά έρχεται η στιγμή που το λυπασαι να το νιώθεις να λιώνει μέσα στην κίνηση.
    Απλά το καταλαβαίνεις οτι κάποια στιγμή δυσφορούνε όταν δεν τα στίβεις.

    Προφανώς αν έχεις φάει πετρα για πάρτη του, καλορίζικο και καλόστιφτο.
    Απλά ζήτησες γνωμες.

    Αφού όμως διωχνεις το ΧΤ γιατι δεν κοιτάς κάνα γυμνό τετρακύλινδρο που ειναι και πιο άνετα απο το κλιπονάτο;
    και θα μπορείς να βγάζεις και τα γουστα σου και παραέξω.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Οικογενειάρχης φρέσκος και SS μου φαίνεται παράτολμο όχι για σένα yolo αλλά για το παιδάκι που μεγαλώνετε και να το χαίρεστε!
    Αν είσαι αποφασισμενος κάντο αλλά με σύνεση και όταν θες να ξεταυλωνεις πήγαινέ σε track days και όχι στο δημόσιο δρόμο.
    Εναλλακτικά αν βρεις μηχανακι δανεικό σε track days γλιτώνεις μια αγοραπωλησία του xtιου που είναι διαχρονική αξία και θα σου κάνει βόλτα ότι ηλικία και αν γίνεις.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Xμμ, εγω προσωπικα για να κανω 30 χιλιομετρα πολης καθε μερα με supersport θα ηθελα να μου δινουν 50€ μεροκαματο. Τα 20€ θα πηγαιναν στο φυσιοθεραπευτη και θα μου μεναν 30€ ως αποζημιωση για την ψυχικη και σωματικη μου οδυνη.

    Αν το επαιρνες για βολτες και κοντινες ή μακρυνες καταδρομικες εξορμησεις ή εκδρομες θα σου ελεγα παρ'το, εφοσον το ειχες απωθημενο. Αλλα για μονιμο καθημερινο μεσο μετακινησης ειναι παντελως ακαταληλο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Θα συνεχίσω τα όσα σωστα σου γραφει ο τεος και θα σου πω οτι η κάψα του καινούριου θα σου φύγει σχετικά γρήγορα γιατί λες ότι η κύρια χρήση του θα είναι κομιούτινγκ. καμπανάκι.
    Δεν κάνουν για κομιούτερζ αυτα τα ρημαδια. Ταλαίπα απίστευτη και έξοδα χωρίς λόγο.
    Δεν είναι μόνο η βενζίνα που θα καις που θα αυξηθεί. Ειδικά ένα ss1000 τρώει τα αναλώσιμα σαφώς με περισσότερη όρεξη απο οτι το ΧΤ
    Δεν θα αργήσει εκείνη η στιγμή δηλαδή που θα βλέπεις ότι ταΐζεις ένα βαρέλι δίχως πάτο. Ξαναλέω, ολα τα παραπάνω επειδή το θες για κομιούτερ.
    Το μηχανάκι αυτο δε χρειάζεται αλλαγη λαδιών τόσο συχνά όσο το μονοκύλινδρο ΧΤ. στις 5 με 6Κ χλμ θα είναι οκ.
    Ζημιά δε θα πάθει αλλά έρχεται η στιγμή που το λυπασαι να το νιώθεις να λιώνει μέσα στην κίνηση.
    Απλά το καταλαβαίνεις οτι κάποια στιγμή δυσφορούνε όταν δεν τα στίβεις.

    Προφανώς αν έχεις φάει πετρα για πάρτη του, καλορίζικο και καλόστιφτο.
    Απλά ζήτησες γνωμες.

    Αφού όμως διωχνεις το ΧΤ γιατι δεν κοιτάς κάνα γυμνό τετρακύλινδρο που ειναι και πιο άνετα απο το κλιπονάτο;
    και θα μπορείς να βγάζεις και τα γουστα σου και παραέξω.
    Πολύ σωστα τα λέτε παιδιά κι ευχαριστώ για την συμμετοχή σας στο thread. Τα ξέρω κι εγώ όλα αυτά και η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω να ακούσω ναι παρτο μια χαρά θα είναι. Απλά περισσότερες γνώμες ίσως με αποτρέψουν και δεν κάνω την κίνηση. Ίσως λογικευτω :-)!!!

    Χρήση θα είναι κομιουτινγκ ακριβώς όπως το είπες κατά 80%. Στόχος βέβαια είναι και εκδρομουλες, μ αρέσει η διαδρομή μέχρι τον Αγ. Ιωάννη στην Ευβοια ;-) αλλά και ένα σχολείο με ss αυτή τη φορά και αν όλα πάνε καλά δεν θα πω όχι και σε μερικά track days. Βέβαια όλα αυτά καλύπτονται και με το 600 μιας και δεν είμαι ο VR, το 1000 απλά προέκυψε..

  11. #11
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Καταρχην γκαραζ εχεις?
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #12
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Εφοσον εχεις ήδη αποφασίσει και απλα ψαχνεις επιβεβαίωση για να το πάρεις το δίλημμα που είναι??εγω απ τις απαντήσεις αυτο καταλαβαίνω..σορρυ κιολα αλλα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    δε νομιζω να μην καταλαβαίνει κάποιος εδω το αίσθημα της καύλας για ένα μηχανάκι κι ας ειναι ακατάλληλο.
    Επειδή όμως όλα μπαίνουν στο ζύγι και δεν σε κόβω για 19χρονο που δεν βλέπει απο την κάψα, είθισται να μην ψωνίζουμε μηχανάκι σκεπτόμενοι το λίγο ποσοστό χρήσης του αλλά το πολύ του.
    Επίσης, στην αρχή έβαλες στο ζυγι το κόστος και τώρα μιλάς για τρακ ντεηζ,πίστες κλπ.
    έχεις ιδέα για τι οικονομικό άνοιγμα συνεπάγονται αυτα; δε στη λέω. απλά δείχνεις να είσαι λίγο εκτός και θα είναι κρίμα να πέσει μπιστόλα στο όνειρο τόσο άκομψα γιατί δεν βγαίνουν τα κουκιά.

    ΑιΓιάννη μπορείς να πας να παίξεις και με πληθώρα άλλων μηχανών, που ενδεχομένως να σε βολεύουν και παραπάνω και σε αλλες πτυχες της χρήσης τους.


    ολα τα παραπάνω πατάνε πάνω στον ορθολογισμο του πράγματος.
    Αν η τσεπη σου αντέχει, τότε κάνε το παράλογο και εκπλήρωσε το πάθος σου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Xμμ, εγω προσωπικα για να κανω 30 χιλιομετρα πολης καθε μερα με supersport θα ηθελα να μου δινουν 50€ μεροκαματο. Τα 20€ θα πηγαιναν στο φυσιοθεραπευτη και θα μου μεναν 30€ ως αποζημιωση για την ψυχικη και σωματικη μου οδυνη.

    Αν το επαιρνες για βολτες και κοντινες ή μακρυνες καταδρομικες εξορμησεις ή εκδρομες θα σου ελεγα παρ'το, εφοσον το ειχες απωθημενο. Αλλα για μονιμο καθημερινο μεσο μετακινησης ειναι παντελως ακαταληλο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Καταρχην γκαραζ εχεις?
    Μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!! Ναι έχω όχι ότι σημαίνει πως θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Έχουν όλοι δίκιο.Κόστος,ζόρι μέσα στην πόλη,εγώ θα έκανα ότι είπε ο teos.'' Κανε αυτό που σε φτιάχνει...Ζεις μονο μια φορά.''
    Είναι μεγάλη υπόθεση να το βλέπεις και σταματημένο και να φτιάχνεσαι.Σοβαρός άνθρωπος φαίνεσαι επίσης.

    Για την ιστορία,όταν αγόρασα το δικό μου ΧΤ το 2002 ,ήμουν έτοιμος να πάρω ένα Mille.Σαν κάτοχος παλαιότερων σπορ τελικά πήρα το χτ με το σκεπτικό να γλιτώσω τα έξοδα.
    Τα γλίτωσα σε τεράστιο βαθμό αλλά καταδικάστηκα να καβαλάω ένα μηχανάκι που μου έκανε κουκου όσο ένα παπάκι.(ακόμα θυμάμαι να τρίζουν τα πατώματα όταν το έβαλε μπρος ο έμπορος μέσα στο μαγαζί)
    Υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις βέβαια αλλά αφού το γουστάρεις και μπορείς...

    ''Πάρε το και ας το μετανιώσεις'' του είπε ο Νίκος ακούγοντας Παπακωνσταντίνου - άσε με να κάνω λάθος.

    Καλές βόλτες ότι και αν διαλέξεις
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τη βοηθεια σας παρακαλω
    από spyroszx στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2017, 18:22
  2. Παρακαλω τη βοηθεια σας για ninja 250
    από petonis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2014, 20:21
  3. Αθήνα - Χαλκιδική, τη βοήθεια σας παρακαλώ !!!
    από efialtis στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:07
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:02
  5. Τη γνώμη σας παρακαλώ..
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 12:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF