Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 51

Θέμα: Κράνος αθόρυβο;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Θέλει λίγο σκυφτό μηχανάκι κ το δικό σου. Στο ΖΖρ πρέπει να έχει λιγότερο θόρυβο.
    Δεν θυμάμαι αν ήταν λιγότερος ο θόρυβος στο zzr.... . Με τον πωλητή πάντως που το είχαμε συζητήσει , το κράνος ταιριάζει στο στυλ της μοτοσυκλέτας μου .

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Δεν θυμάμαι αν ήταν λιγότερος ο θόρυβος στο zzr.... . Με τον πωλητή πάντως που το είχαμε συζητήσει , το κράνος ταιριάζει στο στυλ της μοτοσυκλέτας μου .
    Το quantum μου έχουν πει είναι για ποιο όρθια θέση.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Το quantum μου έχουν πει είναι για ποιο όρθια θέση.
    Το έχω και το χρησιμοποιώ σε όρθια θέση.... ταξίδι μόνο με ωτασπίδες..!!

    Δοκίμασα το SHOEI GT AIR, όχι το καινούργιο το ΙΙ και μου έδωσε την εικόνα του πολύ πιο ήσυχου από αυτό που έχω. Δυστυχώς δεν υπήρχε η δυνατότητα να το τρέξω και να το ακούσω σε περισσότερα χιλιόμετρα αλλά εκτιμώ ότι θα είναι αρκετά πιο ήσυχο.
    Mil. Spec.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Το έχω και το χρησιμοποιώ σε όρθια θέση.... ταξίδι μόνο με ωτασπίδες..!!
    Μου κάνει εντύπωση. Μπας και δεν κουμπώνει καλά η ζελατίνα. Εμένα μόνο τότε έκανε θόρυβο, άνοιξα τα καπάκια, ρύθμισα λίγο πίσω τις βίδες κ όλα οκ

  5. #20
    απ ο,τι εχω προσεξει με ρις ωτοασπιδες, αυτες θα πρεπει αν ειναι δυνατον να μην ακουμπανε σε εσωτερικο μερος του κρανους.(μαξιλαρακια). εαν ακουμπανε τοτε ο θορυβος μεταφερεται απ την επαφη (στερεοφερτος) και ειναι αρκετα επωδυνος και κουραστικος κι ας του λειπουν οι ψηλες συχνοτητες.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Μου κάνει εντύπωση. Μπας και δεν κουμπώνει καλά η ζελατίνα. Εμένα μόνο τότε έκανε θόρυβο, άνοιξα τα καπάκια, ρύθμισα λίγο πίσω τις βίδες κ όλα οκ
    Δυστυχώς είναι όλα οκ απλά έχει θόρυβο. Πειραματίστηκα προσπαθώντας να εντοπίσω την πηγή θορύβου και τα κυριότερα σημεία που βρήκα ήταν οι 2 αεραγωγοί τις ζελατίνας και από κάτω από το σαγόνι. Πλέον είμαι στην αναζήτηση νέου κράνους, έχοντας αρκετή υπομονή για να βρω το δυνατόν αυτό που μου ταιριάζει καλύτερα. Έχω ήδη δοκιμάσει κάποια στατικά και κάποια και στο δρόμο προσπαθώντας να αποκτήσω μια εικόνα πριν αποφασίσω και έχω δοκιμάσει αρκετά.
    Mil. Spec.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Skoydoy Προβολή μηνύματος
    απ ο,τι εχω προσεξει με ρις ωτοασπιδες, αυτες θα πρεπει αν ειναι δυνατον να μην ακουμπανε σε εσωτερικο μερος του κρανους.(μαξιλαρακια). εαν ακουμπανε τοτε ο θορυβος μεταφερεται απ την επαφη (στερεοφερτος) και ειναι αρκετα επωδυνος και κουραστικος κι ας του λειπουν οι ψηλες συχνοτητες.
    Υπάρχουν ωτοασπίδες ειδικά για μοτοσυκλετιστές. Αν πάρεις οτιδήποτε άλλο που μπορεί να κάνει για την αποκοπή του θορύβου αλλά ίσως έχεις τέτοιου είδους προβλήματα που αναφέρεις, αφού το "κοτσάνι" είναι μακρύ.
    Mil. Spec.

  8. #23
    συνηθως βρισκω τις κιτρινες foam. τις χρησιμοποιο κ στη δουλεια κ γενικα με βολευουν. σιλικονες και κερια δεν εχω δοκιμασει με κρανος αλλα χωρις κρανος δε με εχουν εντυπωσιασει. αν εχεις κατι αλλο κατα νου για το κρανος βαλε ενα λινκ. θα σωσεις κοσμο!!! ))))

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DriveR Προβολή μηνύματος
    Ψάχνω να πάρω ένα καινούριο κράνος (full face), θα ήθελα να είναι κάτι σχετικά αθόρυβο κράνος όσο περισσότερο γίνεται; Ποιά μάρκα προτείνετε;

    Το Gt Αir που ρώτησες είναι εξαιρετικά ήσυχο σε όρθια στάση οδηγησης και πολύ καλό τουριστικό κράνος γενικότερα. Τόσο ήσυχο που μέχρι τα 80- 90 τη παλεύεις και χωρίς ωτοασπίδες. Μόλις κλείσεις ζελατινα-αεραγωγους δεν ακούς τπτ .

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Skoydoy Προβολή μηνύματος
    συνηθως βρισκω τις κιτρινες foam. τις χρησιμοποιο κ στη δουλεια κ γενικα με βολευουν. σιλικονες και κερια δεν εχω δοκιμασει με κρανος αλλα χωρις κρανος δε με εχουν εντυπωσιασει. αν εχεις κατι αλλο κατα νου για το κρανος βαλε ενα λινκ. θα σωσεις κοσμο!!! ))))
    Εδώ βρήκα την ησυχία μου... https://www.alpinehearingprotection....motosafe-race/
    Mil. Spec.

  11. #26
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Εδώ βρήκα την ησυχία μου... https://www.alpinehearingprotection....motosafe-race/
    Καλό καθάρισμα, τακτικά, γιατί οι μολύνσεις τριγυρνάνε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Καλό καθάρισμα, τακτικά, γιατί οι μολύνσεις τριγυρνάνε.

    Πάρα πολύ σωστό. Με την επιστροφή ή το τέλος της βόλτας καλό είναι να καθαρίζονται - απολυμαίνονται για την επόμενη χρήση. Μαζί δίνουν στο σετάκι και το ανάλογο υγρό καθαρισμού σε ένα πολύ μικρό βολικό μπουκαλάκι.
    Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα με τις ωτοασπίδες όταν είναι να τις βγάλω, είναι ότι έχουν πολύ μικρό "κοτσάνι" για πιάσιμο και τα δάχτυλα πιανίστα που έχω (3-4XL) δυσκολεύονται να το πιάσουν και εκεί με βοηθά αν υπάρχει κανείς άλλος ή κάνοντας εγώ χρήση πολυεργαλείου.
    Mil. Spec.

  13. #28
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος

    ... κάνοντας εγώ χρήση πολυεργαλείου.
    Το κλειδί??

    Κάπου είχε αναλυθεί το φαινόμενο με το βουητό (σαν alarm buzzer σε γέφυρα πλοίου ) στο αυτί σε άσχετες στιγμές.
    Συμβαίνει κ σε άλλους?
    Ride(s) the wind of change...

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Το κλειδί??

    Κάπου είχε αναλυθεί το φαινόμενο με το βουητό (σαν alarm buzzer σε γέφυρα πλοίου ) στο αυτί σε άσχετες στιγμές.
    Συμβαίνει κ σε άλλους?
    Μιλάμε ακόμα για κράνος και ωτοασπίδες ή για κάποιον καλό ΩΡιΛα;

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Το κλειδί??

    Κάπου είχε αναλυθεί το φαινόμενο με το βουητό (σαν alarm buzzer σε γέφυρα πλοίου ) στο αυτί σε άσχετες στιγμές.
    Συμβαίνει κ σε άλλους?
    Αν δεις κάποιον με Leatherman πολυεργαλείο να έχει βγάλει την πένσα και να προσπαθεί να πιάσει κάτι μέσα από το αυτί του... τότε θα ξέρεις ποιος είναι...!!!
    Τι να κάνω ??? Εδώ γάντια και δυσκολεύομαι να βρω που να μου μπαίνουν στο χέρι....
    Όσο για το βουητό = εμβοες https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95...BF%CE%AD%CF%82 λένε ότι μοιάζουν περισσότερο με GSXR στα κόκκινα που έρχεται από μακριά.... αλλά ποτέ δεν μας φτάνει...
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 25/04/2019 στις 02:27.
    Mil. Spec.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 07:34
  2. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 22:42
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 07:45
  4. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 08:51
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF