Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: Αόρατος ή απαστράπτων;

  1. #16
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Αφηστε μόνο ΜΜΜ μεταφορας εσεις για μετακίνηση και μετα αντε παρτο να πας για δουλειά παρεα με τους υπόλοιπους 1 εκατομμύριο εργαζομενους στην Αθήνα....μασχαλιλα να τη ρουφήξεις μέχρι το μεδουλι κολλημένοι ολοι σα σαλαμια και να περιμενεις να ερθει το μετρο η το λεωφορείο και να ναι γεματο αρα κατσε στο κρυο η ζεστη και περιμένε το επόμενο....αχχχχχ ονειρο ζω μη με ξυπνάτε.....αιντεεε αιντεεε
    Το θεμα ειναι να αρχισουμε να εξελισσομαστε και λιγο σα ειδος και οχι απλα να βλεπουμε τα προβληματα και να τα κρυβουμε κατω απο το χαλι. Αυτο σε καθε επιπεδο....

  2. #17
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Στην Ελλαδα αυτα, γιατι στο εξωτερικο μια χαρα βολευεσαι με τα ΜΜΜ και εισαι και πιο απλας κιολας, σε σχεση ειδικα με το αυτοκινητο.
    Εδω, στην υπεροχη χωρα μας, χωρις μηχανακι εισαι για να σε κλαιν οι ρεγγες. Και οσο για το αμαξι, καλυτερα ΜΜΜ και λιγο ποδια απο το μαρτυριο της κινησης και του παρκινγκ.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Σωστές και οι δύο απόψεις.
    Απαστράπτων, θορυβώδης και απολύτως σίγουρος ότι γι αυτόν (-η) που θα τον ξαπλώσει κάποια στιγμή (σίγουρα) θα είναι αόρατος.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    καλυτερα ΜΜΜ και λιγο ποδια απο το μαρτυριο της κινησης και του παρκινγκ.
    Θα επιμείνω στο αόρατος και ας έχω και φάρο στο κεφάλι μου. Το χρώμα δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Μάλλον πορτοκαλί .Πάντα θα βρίσκω χώρο για παρκιν έτσι

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    στο σχολειο ασφαλους οδηγησης λενε αορατος...ειπα οτι δεν συμφωνω....πες ο ενας πες ο αλλος..
    δεν βγαλαμε ακρη!
    συνηθως οταν θελω να προσπερασω...εκει κοιταω να γινομαι σιγουρα ορατος..και κοιταω και να με δει απο τον καθρεφτη του ο ιωτα χις !
    μολις το σιγουρεψω τοτε κανω κινηση...παρα να ειμαι αορατος..και να τον ξαφνιασω ...
    γνωμη μου...τροπος μου !

  6. #21
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Άποψη μου.
    Είσαι αόρατος (ακόμα και με φάρο στο κράνος) έως ότου βεβαιώσεις την παρουσία σου.
    Έχω σχεδόν σταματήσει τις προσπεράσεις σφινα - Φάνης μπαστουνης και φροντίζω να είμαι σίγουρος ότι ο οδηγός εμπρός μου ξέρει ότι είμαι εκεί.

    Θυμάστε το βίντεο με τις πάσες με την μπάλα του μπάσκετ και τον γορίλα? Ε γορίλες είμαστε
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #22
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ορατός αλλά όχι ενοχλητικός.Αόρατος τόσο οσο,ωστε να μη γίνεις στόχος.
    Αμερικανική ερευνα έδειξε πως στα ακινητοποιημένα όχηματα στην άκρη του δρόμου,είτε λόγω βλαβης-ατυχήματος κτλ,αν έχουν πολλά διακριτά μέρη,ο κίνδυνος να πέσει επάνω του κάποιος απο τη περιέργεια του, "τι ειναι όλα αυτά τα φώτα που αναβοσβήνουν;" (απο τα οχήματα έκτακτης ανάγκης),ειτε να αποπροασανατολιστεί,ειναι μεγαλύτερος απο ότι μια απλή φωτείνη σήμανση.
    Πάρτε το παραδειγμα οταν φτιάχνεται μια παράκαμψη ποσο ευκολο ειναι να αποπροσανατολιστείς απο τη πληθώρα των πινακίδων σύμβασης.
    Φίου φίου φι φι φίου

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Απαστράπτοντας ήταν και ένας μπάρμπας στο παπί πριν από κάνα τριήμερο , με το κίτρινο φωσφοριζέ μπουφανάκι του... έσφαξε δύο κόκκινα στη σειρά.

    Συμπέρασμα: Αν είσαι μαλ!κας ότι και να φοράς, μαλ!κας θα παραμείνεις...



    Για τους νορμάλ μη κάφρους, ότι υπάρχει να σε κάνει ευδιάκριτο είναι καλό. Τίποτα όμως δεν αντικαθιστά την προνοητικότητα και την εγρήγορση που πρέπει να έχουμε όλοι μας.

  9. #24
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Όσο το δυνατόν πιο ορατός γίνεται, θεωρώντας όμως ότι όλοι οι οδηγοί γύρω σου πάσχουν από καταρράκτη έως πλήρη τύφλωση.

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Μία άλλη παράμετρος του θέματος με βλέπουν δέν με βλέπουν, είναι η ευκαιρία και ο χρόνος που δίνουμε εμείς στον άλλο να μας δεί.
    Δέν φταίνε πάντα οι άλλοι, άς αναλογιστούμε σε πόσα δευτερόλεπτα επιταχύνουμε, και σε συνδυασμό με την ευκολία αλλαγής-ων ρευμάτων, πολλές φορές είναι αδύνατον να προλάβουν να μας δούν, αναφέρομαι κυρίως σε μεγάλες πόλεις με κίνηση.
    Πολλές είναι οι φορές που ανοίγομαι λιγάκι δεξιά (με το αυτοκίνητο) να με περάσει το μοτό απο αριστερά, έχοντας τσεκάρει απο παντού, και εμφανίζεται άλλο μοτό απο το πουθενα, να περάσει απο δεξιά (είναι και η κουφάλα ο Merfy).
    Είναι μεγάλο το θέμα της ασφάλειας, για μένα ξεκινάει απο εμάς με την αντίληψη, την κριτική σκέψη, το πόσο αίσθημα του φόβου έχει ο καθένας, την εμπειρία, τον εγωισμό,κλπ Σχεδόν πάντα το βράδυ, κόβω και τσεκάρω ενώ ΕΧΩ πράσινο, γιατί άραγες??
    Εχουμε δικαιώματα που ποτέ δεν ξεχνάμε, ΑΛΛΑ ξεχνάμε πολλές φορές τις υποχρεώσεις μας.
    Και σχεδόν πάντα (κατα την άποψή μας) φταίει ο άλλος.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Ορατός αλλά όχι ενοχλητικός.Αόρατος τόσο οσο,ωστε να μη γίνεις στόχος.
    Αμερικανική ερευνα έδειξε πως στα ακινητοποιημένα όχηματα στην άκρη του δρόμου,είτε λόγω βλαβης-ατυχήματος κτλ,αν έχουν πολλά διακριτά μέρη,ο κίνδυνος να πέσει επάνω του κάποιος απο τη περιέργεια του, "τι ειναι όλα αυτά τα φώτα που αναβοσβήνουν;" (απο τα οχήματα έκτακτης ανάγκης),ειτε να αποπροασανατολιστεί,ειναι μεγαλύτερος απο ότι μια απλή φωτείνη σήμανση.
    Πάρτε το παραδειγμα οταν φτιάχνεται μια παράκαμψη ποσο ευκολο ειναι να αποπροσανατολιστείς απο τη πληθώρα των πινακίδων σύμβασης.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν είχαμε σκεφτεί το εξής.
    Σε μια ενδεχόμενη κατάσταση, ο μοτοσυκλετιστης εύκολα πέφτει θύμα target fixation.
    Αν είναι και πολύ έντονα ντυμένος υποψιάζομαι ότι θα ενισχύσει το φαινόμενο απέναντι στον κάθε "αντίπαλο".
    The only easy day was yesterday.

  12. #27
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Νομίζω ότι το φαινόμενο προσήλωσης στο στόχο, που γίνεται ενστικτωδώς, αφορά πάντα σε κάτι που θεωρούμε επικίνδυνο. Κάτι με μεγάλο όγκο ή σταθερή ακίνητη μάζα (κολόνα).



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Ορατός αλλά όχι ενοχλητικός.Αόρατος τόσο οσο,ωστε να μη γίνεις στόχος.
    Αμερικανική ερευνα έδειξε πως στα ακινητοποιημένα όχηματα στην άκρη του δρόμου,είτε λόγω βλαβης-ατυχήματος κτλ,αν έχουν πολλά διακριτά μέρη,ο κίνδυνος να πέσει επάνω του κάποιος απο τη περιέργεια του, "τι ειναι όλα αυτά τα φώτα που αναβοσβήνουν;" (απο τα οχήματα έκτακτης ανάγκης),ειτε να αποπροασανατολιστεί,ειναι μεγαλύτερος απο ότι μια απλή φωτείνη σήμανση.
    Πάρτε το παραδειγμα οταν φτιάχνεται μια παράκαμψη ποσο ευκολο ειναι να αποπροσανατολιστείς απο τη πληθώρα των πινακίδων σύμβασης.
    Μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις την έρευνα; Με μία γρήγορη αναζήτηση βρήκα την αναφορά στη φωτοταξία, αλλά εκεί αναφέρεται ως μη επιβεβαιωμένη υπόθεση. Η δική μου θέση είναι ότι τα σταματημένα οχήματα έκτακτης ανάγκης με αναμμένα πολλά παλλόμενα φώτα, μπορεί να προκαλέσουν ατύχημα σε τρίτους, λόγω της απόσπασης προσοχής οι οποίοι όμως δε θα πέσουν πάνω σε αυτά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #28
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι το φαινόμενο προσήλωσης στο στόχο, που γίνεται ενστικτωδώς, αφορά πάντα σε κάτι που θεωρούμε επικίνδυνο. Κάτι με μεγάλο όγκο ή σταθερή ακίνητη μάζα
    Θα ειναι το πρώτο σου καλοκαίρι αυτο που έρχεται με μοτο;
    Ετοιμάσου για πολυ προσήλωση, οχι απαραίτητα επικίνδυνη
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι το φαινόμενο προσήλωσης στο στόχο, που γίνεται ενστικτωδώς, αφορά πάντα σε κάτι που θεωρούμε επικίνδυνο. Κάτι με μεγάλο όγκο ή σταθερή ακίνητη μάζα (κολόνα).
    Το σημείο (η όπως αλλιώς θες) κινδυνου δεν έχει να κάνει με τον όγκο, η αν είναι κινούμενο.
    Αν κλειδώσεις τέλος. Είτε είναι άνθρωπος που τρέχει, είτε κολώνα, είτε ένα φορτηγό..
    Το ζήτημα είναι αν τελικά ερεθιζουμε τον εγκέφαλο κάποιου ευκολότερα, φορωντας κάτι που είναι περισσότερο ευδιάκριτο από τον περιβάλλοντα χώρο, αναγκάζοντας τον να δει μόνο εμάς..
    The only easy day was yesterday.

  15. #30
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Θα ειναι το πρώτο σου καλοκαίρι αυτο που έρχεται με μοτο;
    Ετοιμάσου για πολυ προσήλωση, οχι απαραίτητα επικίνδυνη
    Αχχχχ..ναι...
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF