Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Αόρατος ή απαστράπτων;

  1. #1
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495

    Αόρατος ή απαστράπτων;

    Αναφέρομαι στον τρόπο που ντύνεται κάποιος και στο πώς έχει το όχημά του, προκειμένου να είναι καλύτερα ορατός από τους άλλους χρήστες του δρόμου. Η απάντηση στο ερώτημα για εμένα ήταν επί χρόνια προφανής, μέχρι που άνοιξα σχετικό θέμα με δάσκαλο οδήγησης, που χαίρει της εκτίμησής μου και είχε εντελώς αντίθετη άποψη, οπότε προβληματίστηκα.

    Στην ποδηλασία λέμε να είσαι γεμάτος λαμπάκια και ανακλαστικά στοιχεία, σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο, ώστε να σε βλέπουν καλύτερα οι άλλοι. Κάποιοι φοράνε φωσφοριζέ γιλέκο ακόμα και την ημέρα. Για τον ποδηλάτη όμως η ενεργητική ασφάλεια είναι λίγο διαφορετική σε σχέση με το μοτοσυκλετιστή, διότι η ταχύτητα κίνησης είναι πιο αργή από εκείνη των αυτοκινήτων, οπότε κατά κανόνα σε προσπερνάνε αυτοκίνητα, αντί να τα προσπερνάς, επομένως, πρέπει να είσαι σχεδόν βέβαιος ότι σε διακρίνουν κατευθείαν.

    Ως οδηγός αυτοκινήτου έχω διαπιστώσει πόσο σημαντικά είναι για ένα χρήστη του δρόμου, από πεζό, μέχρι φορτηγό, να φαίνεται καλά, υπό όλες τις συνθήκες. Πεζός με μαύρα ρούχα στο δρόμο τη νύχτα, φαίνεται πολύ πιο δύσκολα, από κάποιον με ανοικτόχρωμα. Αν φοράει ρούχα με ανακλαστικά στοιχεία πάνω του ή έχει παλλόμενο φωτάκι, τότε φαίνεται από απόσταση. Ακόμα θυμάμαι έναν παππού που είχε σταματήσει με το αμάξι δίπλα μου, ενώ έτρεχα σε ορεινό δρόμο τη νύχτα, για να μου πει "Δεν έχω ξαναδεί δρομέα με φωτάκι, μπορούσα να σε διακρίνω από 500 μέτρα μακριά, ενώ άλλους πεζούς τους έβλεπα τελευταία στιγμή".

    Ποδήλατο χωρίς φώτα τη νύχτα είναι κατά τη γνώμη μου απαράδεκτο. Άλλωστε και στις μοτοσυκλέτες συνιστούν κάποιοι να ανάβουν την ημέρα τη μεγάλη σκάλα για να είναι καλύτερα ορατές. Επιπλέον τα ανακλαστικά στοιχεία μπορεί να σε σώσουν σε κάποια πτώση, αν πλησιάζει κατά πάνω σου διερχόμενο αμάξι.

    Το εγχειρίδιο του μοτοσυκλετιστή, του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών, τονίζει σε πολλά σημεία ότι πρέπει ο μοτοσυκλετιστής να πασχίζει να είναι ορατός, τόσο μέσω της ένδυσής του (ανακλαστικά στοιχεία, φώτα, λευκό κράνος), όσο και μέσω της θέσης του στο δρόμο (αποφυγή νεκρών γωνιών). Εννοείται ότι τονίζει πολλές φορές ότι ο μοτοσυκλετιστής δεν πρέπει ποτέ να διεκδικεί προτεραιότητα και να φοράει πάντοτε πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό.

    Ας πάμε όμως στον αντίλογο, με λόγια περίπου όπως τα θυμάμαι:

    "Ο μοτοσυκλετιστής πρέπει να νιώθει αόρατος. Να ξέρει ότι δεν τον βλέπει και δεν τον υπολογίζει κανείς. Να φοράει μαύρο κράνος και ρούχα, για να μην έχει την ψευδαίσθηση ότι φορώντας κάτι διαφορετικό θα είναι πιο ασφαλής. Πρέπει να βασίζεται μόνο στις δικές του δεξιότητες και να προσπερνάει θεωρώντας ότι κανείς δεν τον προσέχει."

    Στο εύλογο ερώτημά μου: "Τα φώτα χρειάζονται στις μοτοσυκλέτες τη νύχτα;", πήρα την απάντηση:
    - Μόνο για να βλέπουμε οι ίδιοι το δρόμο.

    Αν προσπαθήσω να συγκεράσω τις δύο απόψεις, το ιδανικό θα ήταν να είσαι απαστράπτων, αλλά να προσπαθείς να νιώθεις και να κινείσαι σαν αόρατος. Δηλαδή να μην επαναπαύεσαι στην ενεργητική ασφάλεια της έντονης παρουσίας σου, αφού πάντα θα υπάρχει κάποιος αφηρημένος (κινητό, προβλήματα, αλκοόλ, νύστα) που δε θα σε δει έτσι κι αλλιώς.

    Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να μην επηρεάζεσαι από τις ενέργειες που έχεις κάνει για να έχεις περισσότερη ασφάλεια. Όσο νιώθεις ότι μειώνεις το ρίσκο, τόσο αυξάνεις την ταχύτητά σου ή την επικινδυνότητα των ελιγμών. Προς την ίδια κατεύθυνση (αυτή που με παραξενεύει δηλαδή) είχε βασιστεί στον παρελθόν στατιστική που έλεγε πως οι ποδηλάτες που φορούσαν κράνος (δεν είναι υποχρεωτικό σε πολλές χώρες), ένιωθαν περισσότερη ασφάλεια με αυτό και εμπλέκονταν στατιστικά σε περισσότερα ατυχήματα, σε σχέση με τους πιο προσεκτικούς ξεκράνωτους.

    Και πάλι όμως δεν μπορώ να δεχθώ έτσι εύκολα την άποψη του αόρατου , διότι έχω δει πόσο καλύτερα βλέπεις ως οδηγός αυτοκινήτου έναν μοτοσυκλετιστή με λευκό κράνος, ένα μηχανάκι με το φως αναμμένο. Επιπλέον, αν κινείσαι ως αόρατος, είναι πολύ πιθανό να αιφνιδιάσεις άλλους οδηγούς και να προκαλέσεις ατύχημα σε τρίτους. Αν όλοι σκέφτονταν με αυτόν τον τρόπο και τα φορτηγά θα ήταν αόρατα τη νύχτα και στην πρώτη προσπέραση θα τα έβλεπες ξαφνικά μπροστά σου. Άλλωστε δεν είσαι ο πιο γρήγορος στο δρόμο. Αν εσύ πας με 90 km/h στον επαρχιακό δρόμο, είσαι εμπόδιο στον Χαγιαμπούσα που πηγαίνει με 120 km/h κι αυτός με τη σειρά του, εμποδίζει το Λεωνίδα με το Kawasaki H2, να πάει με 150 km/h. Και όλους αυτούς πρέπει να μπορέσει να τους δει από το αντίθετο ρεύμα ο Χάρης που πάει με γραμμές με το Daytona 675. Πάντα υπάρχει πιο γρήγορος και πιο ευέλικτος, οπότε πρέπει να αυξήσεις την πιθανότητα να σε δει όταν σε φθάσει.


    Τα φώτα σας παρακαλώ, έστω και σβηστά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 03/04/2019 στις 08:29.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    θα ήταν καλύτερα αυτό ο καθένας να το κρίνει από μόνος του

    κάποιος ο οποίος δεν έχει την άνεση να ελίσσεται στον δρόμο και νιώθει μια σχετικη ανασφάλεια σχετικά με τη μετακίνηση του με τη μοτοσυκλέτα καλο θα ηταν να κανει ο,τι μπορεί για να φαίνεται.

    Καποιος που εχει την άνεση να κινείται γρήγορα δεν τον νοιαζει κατι τετοιο...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος

    Ας πάμε όμως στον αντίλογο, με λόγια περίπου όπως τα θυμάμαι:

    "Ο μοτοσυκλετιστής πρέπει να νιώθει αόρατος. Να ξέρει ότι δεν τον βλέπει και δεν τον υπολογίζει κανείς. Να φοράει μαύρο κράνος και ρούχα, για να μην έχει την ψευδαίσθηση ότι φορώντας κάτι διαφορετικό θα είναι πιο ασφαλής. Πρέπει να βασίζεται μόνο στις δικές του δεξιότητες και να προσπερνάει θεωρώντας ότι κανείς δεν τον προσέχει."



    Δλδ άμα βάλω χριστουγεννιάτιακα λαμπιόνια επάνω μου και βγω βόλτα θα μαζέψω 2 3 αυτόκίνητα σαν μυγάκια? Θα υπνωτιστούν από τα φωτάκια και θα πέσουν πανω μου?

    Επειδή φοράω γιλέκο καθημερινώς όχι δεν έχω καμία ψευδαίσθηση ότι είμαι πιο ασφαλής ούτε άλλαξε κάτι στον τρόπο οδήγησης .Είμαι το ίδιο αόρατος σε πολλούς.Τώρα αν κάποιοι ερεθίζονται επειδή είναι κίτρινο και με βάζουν σαν στόχο,μπορεί και να ισχύει
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 02/04/2019 στις 20:46.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    935
    Φυσικά και φροντίζεις να είσαι όσο πιο ορατός γίνεται μέρα-νύχτα,είναι η μόνη παθητική ασφάλεια που έχεις ως μοτοσυκλετιστής,χωρίς αυτό να σημαίνει οτι επαναπαύεσαι και εμπιστεύεσαι τη ζωή σου στη μεγαλοψυχία των άλλων.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Απαστράπτων.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Stealth. Κιάμα πάνε να κάνουν καμιά μαλακία, τους αμολάς κανά AGM-65 και γίνονται ήχος και φως.

    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    καλύτερα να οδηγείς

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    θεωρώντας ότι κανείς δεν σε προσέχει.[/I]"
    οποτε φοράς δεν φορας λαμπιόνια ο τρόπος οδήγησης σου πρέπει να ειναι για να σώσεις την ζωη σου. και το αν ειναι επιθετικός η αμυντικός κρίνετε απο την στιγμή πρεπει ομως να ξερεις να οδηγείς και με τους 2 τρόπους και να τους χρησιμοποιεις καταλληλα.

    θεωρώ ποιο επικίνδυνο αυτον που στην στραβή δεν ξερει τι κανει και απλα θα κάτσει στην λωρίδα του (αντι να το ρίξει στο κράσπεδο πχ) ή να κάνει ελιγμό να αποφύγει το εμπόδιο με 30χλμ (γιατι δεν του κοβει οτι πρέπει να πατήσει το γκάζι) απο τον ποιο σβελτο που 90% ειναι και στο μυαλο σβέλτος και νιώθει

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    φυσικά και να φαίνεσαι
    όσο γρήγορος και να είσαι υπάρχουν στιγμές που όσο περισσότερο φαίνεσαι τόσο το καλύτερο

    πχ. ο γρήγορος να είναι σταματημένος

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Bασικα, ολα τα μηχανο-ρουχα και οι μποτες μου ειναι μαυρα.. Κρανη εχω ενα ασπρο με κοκκινο που ειναι εντονο και ενα μαυρο με λιγο γκρι. Εχω ομως παντα, οτι και να οδηγαω τα φωτα αναμενα.
    Οδηγαω ομως σαν να ημουν οντως αορατος για τους αλλους και αμαξι και μηχανη, προσεχω πολυ σε αυτο το τομεα γιατι εχω δει να γινονται πολλα ατυχηματα ετσι. Ασε που πολλοι οδηγοι αλλα και πεζοι μου δινουν την εντυπωση οτι ειμαι οντως αορατος, εκει παιζει η κορνα! Με εχει σωσει πολλακις.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    πιστεύω ότι ανεξάρτητα με το ρουχισμό-εξοπλισμό σημαντικότατος παράγοντας είναι η ηλικία και η αντίληψη που αποκτάς μέσα από την εμπειρία ετών οδήγησης σε διάφορες συνθήκες (μποτιλιαρίσματα σε πόλεις-απέραντες εθνικές, ορεινά στροφιλικια, στενοί φιδίσιοι κακοκαφτιαγμένοι επαρχιακοί κτλ)

    για εμένα μετά απο τόσα χρόνια πάνω σε μηχανάκια (πιτσιρικάς είχα κάνει εννοείται κι εγώ χιλιάδες μαλακίες που ευτυχώς δεν απέβησαν μοιραίες) έχω αποκτήσει την εξής νοοτροπία...ΠΟΤΕ δεν οδηγώ επιθετικά ΠΟΤΕ, παρακολουθώ πάντα τις κινήσεις των προπορευόμενων αυτοκίνητων τι γίνεται μέσα στο αμάξι ποιο το..μήκος των μαλλιών του οδηγού και το χρώμα και πως έχει τα χέρια του πάνω στο τιμόνι...επίσης οι ματιές στους καθρέφτες μου είναι διαρκείς και ασταμάτητες..

    φοράω ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ κράνος και γαντια, ακόμα και για την μικρότερη απόσταση, καγκουριλικια μόνο σε απόλυτα ασφαλές περιβάλλον..

    και τέλος κάνω το σταυρό μου κάθε μέρα που ζω ακόμα μετά από 25 χρόνια μοτοσυκλετιστικό βίο.

    από κράνη για μέσα Αθήνα συνήθως χρησιμοποιώ λευκό.

    για έξω έχω ένα κατάμαυρο το οποίο σκέφτομαι να ενισχύσω με ανακλαστικά αυτοκόλλητα...αν κι όπως προείπα μικρή σημασία έχουν αυτά..κάτι άλλο που έβαλα τελευταία στο μπαντιτ είναι λεντοταινια πάνω από το κολοφαναρο...κάθε φορά που πατάω φρένο αναβοσβήνει και αυτή ώστε να με βλέπουν από χιλιόμετρα οι όποιοι κοιμισμένοι-ψυχικά νοσούντες έρχονται από πίσω.

  11. #11
    Η ερωτηση εχει απαντηθει χρονια τωρα ...

    Τα υποχρεωτικα αναμενα φωτα, ο εξοπλισμος (κρανη,μπουφαν κλπ) με τα αντανακλαστικα, τα υποχρεωτικά αντανακλαστικα στις μηχανές κλπ κλπ , λενε μονο ενα πραγμα ...

    απαστραπτων..

    δεν μπορε να υπαρχει κανένας σοβαρος αντιλογος.

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ολλανδια παντως οσοι οδηγανε μηχανες φορανε φοσφοριζε μπουφαν/παντελονια η τα κλασσικα γιλεκα που φορανε οσοι κανουν εργασιες στο δρομο πανω απο τα ρουχα τους...δε ξερω αν ειναι υποχρεωτικο βασει νομου αλλα το πατερν ειναι ξεκαθαρο...το οτι ενα φωσφοριζε ρουχο μπορει να σε κανει περισσοτερο διακριτο ειναι το μονο βεβαιο...και για να το εφαρμοζουν σε πολιτισμενες χωρες καποιο λογο θα εχουν
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 03/04/2019 στις 10:04.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Τα ποδήλατα δεν θα έπρεπε να κυκλοφορούν στους δρόμους. Για δικό τους καλό.
    Συνεχίζοντας τι ροή της σκέψης μου..
    Εχω αρχίσει να πιστεύω το ίδιο και για την ασφάλεια των μοτοσυκλετών.
    Oh wait. Μήπως θα έπρεπε να μπαναρουμε οτιδήποτε έχει πάνω από 3 τροχούς στους δρόμους?
    Και μετά μόνο ένα καλοστημένο δίκτυο ΜΜΜ..
    Synopsis... Είναι ζούγκλα εκεί έξω καθένας κάνει ότι μπορεί για να τη γλιτώσει-επιβιώσει.
    Ακόμα και αν μοιάζει χριστουγεννιατικο δέντρο.
    The only easy day was yesterday.

  14. #14
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Και μετά μόνο ένα καλοστημένο δίκτυο ΜΜΜ..
    Synopsis... Είναι ζούγκλα εκεί έξω καθένας κάνει ότι μπορεί για να τη γλιτώσει-επιβιώσει.
    Ακόμα και αν μοιάζει χριστουγεννιατικο δέντρο.
    πλακα πλακα αυτο θα ηταν το ιδανικο για μεγαλες πολεις...καμμια κινηση, γρηγορες μετακινησεις, χαμηλο κοστος

    οποιος θελει να διασκεδαζει μπορει να το κανει σε πιστες, εντουρο κλπ...ονειρα θερινης νυκτος...

  15. #15
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Αφηστε μόνο ΜΜΜ μεταφορας εσεις για μετακίνηση και μετα αντε παρτο να πας για δουλειά παρεα με τους υπόλοιπους 1 εκατομμύριο εργαζομενους στην Αθήνα....μασχαλιλα να τη ρουφήξεις μέχρι το μεδουλι κολλημένοι ολοι σα σαλαμια και να περιμενεις να ερθει το μετρο η το λεωφορείο και να ναι γεματο αρα κατσε στο κρυο η ζεστη και περιμένε το επόμενο....αχχχχχ ονειρο ζω μη με ξυπνάτε.....αιντεεε αιντεεε
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF