Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 79

Θέμα: Καλύτερο κατάστημα στην Αθήνα για αγορα καινούριας μηχανής;

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Το κοκκινο Κ το άσπρο μου αρέσουν (αναγκαστικά μιας και δεν έχει Κ πολλές επιλογές) και εμένα, αλλά αφού η μικρή είπε κοκκινο..
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #62
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Το κοκκινο Κ το άσπρο μου αρέσουν (αναγκαστικά μιας και δεν έχει Κ πολλές επιλογές) και εμένα, αλλά αφού η μικρή είπε κοκκινο..
    Λογικό,τα κουβαδάκια κόκκινα είναι.






















    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Πάλι καλά που δεν έχει ροζ

    Πάντως το μηχανάκι κλασσική χοντάρα. Ντεκαβλέ αλλά θελκτικό..
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #64
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2019
    Μηνύματα
    4
    Το μακρινό 1999 πήρα ένα Honda Grand από τον Βύνιο.
    Το έδινε με την κλασσική του διαφήμιση + αυτό + το άλλο + ... +...
    Πήγα το έκλεισα και τους είπα να μην πάρω τίποτα από τα έξτρα, και στη θέση τους να πάρω ένα κράνος. Το κράνος έκανε 72,000 δρχ, και από τα έξτρα θα μου έκαναν μία έκπτωση για το άλλο κράνος. Μου είπαν θα τα υπολογίσουμε τη μέρα της παραλαβής, κάπου μεταξύ 15-20,000.
    Τη μέρα που πήγα να το παραλάβω, ο Βύνιος άρχισε να λέει κάτι παπάτζες ότι τα παίρνει όλα με μαζικές αγορές, μείον αυτό, διά το άλλο, στο τέλος μου είπε, πως για το κράνος θα μου κάνει έκπτωση 3,000 δρχ! Δηλαδή 9 ευρώ.

    Τέλος πάντων πήρα τη μηχανή με την αρχική προσφορά. Αλλά ήταν να δείτε το ύφος. Υπολογισμός αλά Ντάλτον.
    Δεν ξαναπάτησα ποτέ φυσικά, και μετά από τόσα χρόνια, μπορώ να πω ότι έχω δώσει αρκετές χιλιάδες ευρώ σε μηχανές, αξεσουάρ, σέρβις. Αν ήταν έντιμος στη συναλλαγή, θα μπορούσε να έχει πάρει τα περισσότερα από αυτά.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Λοιπόν μάλλον έχω καταλήξει στην επιλογή αντιπροσωπείας αλλά μου γεννήθηκε το εξής ερώτημα:

    Γιατί άλλοι το έχουν άμεσα διαθέσιμο - ετοιμοπαράδοτο - και άλλοι (επίσημοι) το καθυστερούν; Έχει να κάνει με την ευρωστία του καταστήματος; Παραεισαγωγές; κάτι άλλο;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν μάλλον έχω καταλήξει στην επιλογή αντιπροσωπείας αλλά μου γεννήθηκε το εξής ερώτημα:

    Γιατί άλλοι το έχουν άμεσα διαθέσιμο - ετοιμοπαράδοτο - και άλλοι (επίσημοι) το καθυστερούν; Έχει να κάνει με την ευρωστία του καταστήματος; Παραεισαγωγές; κάτι άλλο;
    συνηθως εννοουν το ίδιο. δηλαδη δωσε μου λεφτα να το ζητησω απο την αντ/πια και αν το εχει στο δίνω. Να δωσεις λεφτα σε αυτον που το έχει ΜΠΡΟΣΤΑ σου στο χρωμα που το θες. αν δεν το εχει κανενας θα πρεπει να ρωτησεις την αντ/πια αν υπάρχει διαθέσιμο ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΟ κομμάτι αλλιως ο έμπορας θα σου πουλησει φουμαρα οτι το εχει ενω θα ειναι ακομα στο καράβι και θα ρχετε.

  7. #67
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zinc
    Εγγραφή
    05/05/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν μάλλον έχω καταλήξει στην επιλογή αντιπροσωπείας αλλά μου γεννήθηκε το εξής ερώτημα:

    Γιατί άλλοι το έχουν άμεσα διαθέσιμο - ετοιμοπαράδοτο - και άλλοι (επίσημοι) το καθυστερούν; Έχει να κάνει με την ευρωστία του καταστήματος; Παραεισαγωγές; κάτι άλλο;
    Η πιο απλή περίπτωση είναι να μην έχει το χώρο στο μαγαζί να έχει κάθε μοντέλο και σε κάθε χρώμα που κυκλοφορεί.
    Σε αυτή την περίπτωση θα περιμένει είτε να έρθει η μηχανή από τις αποθήκες του εισαγωγέα είτε -αν δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο και δεν μπορεί να το βρει από συνάδελφο- θα πρέπει να περιμένει την επόμενη παραλαβή από εξωτερικό.

    Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μου έρθει «κούτα» παρά να πάρω κάποιο που υπάρχει ήδη στο μαγαζί και ανεβαίνει και το σκαλίζει ο καθένας.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zinc Προβολή μηνύματος

    Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μου έρθει «κούτα» παρά να πάρω κάποιο που υπάρχει ήδη στο μαγαζί και ανεβαίνει και το σκαλίζει ο καθένας.
    Εννοείται, αλλά συνέβη το εξής περίεργο: ένας τα είχε σε πλήθος (τουλ. 3-4 από κάθε χρώμα!), άλλος δεν το είχε και μου είπε 2 εβδομάδες και άλλος πως δεν το έχει, ούτε και έχει εικόνα και πως θα πρέπει να ρωτήσει και να με πάρει τηλ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εννοείται, αλλά συνέβη το εξής περίεργο: ένας τα είχε σε πλήθος (τουλ. 3-4 από κάθε χρώμα!), άλλος δεν το είχε και μου είπε 2 εβδομάδες και άλλος πως δεν το έχει, ούτε και έχει εικόνα και πως θα πρέπει να ρωτήσει και να με πάρει τηλ.
    κάθε κατάστημα δεσμεύει κομμάτια. αυτος που ειχε πολλα μάλλον πουλάει πολλα. επισης παιζει και το μεγεθος/ονομα του μαγαζιου. οταν το καράβι φερνει 10 κοκκινα ο τυχαιος έμπορας θα παρει ενα η κανενα. ο βυνιος/πετσας/κτλ θα παρει 3-4 η και παραπάνω. οσο για την "κουτα", θα πρεπει να περιμένεις και να κάνεις συμφωνια οτι θες μηχανάκι που δεν έχει εκτεθει ποτε. αυτο συνηθως σημαινει αναμονη.

    ο πρώτος λοιπον το ειχε εκει, ο 2ος έχει παραγγελία που περιμένει και ξερει ποτε θα φτάσει και ο 3ος θα παρει οτι περισσέψει απο τους πρωτους 2 ή οτι έχει σε στοκ η honda.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    κάθε κατάστημα δεσμεύει κομμάτια. αυτος που ειχε πολλα μάλλον πουλάει πολλα. επισης παιζει και το μεγεθος/ονομα του μαγαζιου. οταν το καράβι φερνει 10 κοκκινα ο τυχαιος έμπορας θα παρει ενα η κανενα. ο βυνιος/πετσας/κτλ θα παρει 3-4 η και παραπάνω. οσο για την "κουτα", θα πρεπει να περιμένεις και να κάνεις συμφωνια οτι θες μηχανάκι που δεν έχει εκτεθει ποτε. αυτο συνηθως σημαινει αναμονη.

    ο πρώτος λοιπον το ειχε εκει, ο 2ος έχει παραγγελία που περιμένει και ξερει ποτε θα φτάσει και ο 3ος θα παρει οτι περισσέψει απο τους πρωτους 2 ή οτι έχει σε στοκ η honda.

    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου,έτσι είναι.
    Εδώ στην Θεσσαλονίκη έχουμε δύο αντιπροσώπους honda. Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το honda 500x 2019 πήγα και στους δύο.
    Ο (ανατολική) Θεσσαλονίκη είχε ένα άσπρο(κούκλα) αλλά δεν έκανε ούτε ενα € έκπτωση από την τιμή.
    Ο (δυτική) Θεσσαλονίκη είχε μόνο ένα κόκκινο(έτσι και έτσι εμφανισιακά) για τεστ και μου είπε ότι έχει κάνει παραγγελία πολλά (4 άτομα έχουν δώσει προκαταβολή και τα περιμένουν) αλλά δεν ξέρει πόσα θα του στείλουν τέλει του μηνός.
    Πάντως σωστός,200€ έκπτωση στην τιμή μετρητοίς. Τελική τιμη με χαρτιά κτλ. 7100€.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου,έτσι είναι.
    Εδώ στην Θεσσαλονίκη έχουμε δύο αντιπροσώπους honda. Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το honda 500x 2019 πήγα και στους δύο.
    Ο (ανατολική) Θεσσαλονίκη είχε ένα άσπρο(κούκλα) αλλά δεν έκανε ούτε ενα € έκπτωση από την τιμή.
    Ο (δυτική) Θεσσαλονίκη είχε μόνο ένα κόκκινο(έτσι και έτσι εμφανισιακά) για τεστ και μου είπε ότι έχει κάνει παραγγελία πολλά (4 άτομα έχουν δώσει προκαταβολή και τα περιμένουν) αλλά δεν ξέρει πόσα θα του στείλουν τέλει του μηνός.
    Πάντως σωστός,200€ έκπτωση στην τιμή μετρητοίς. Τελική τιμη με χαρτιά κτλ. 7100€.
    καλο ειναι να αγοράζεις μετά το καλοκαιρι που πεφτουν οι τιμές στα χρώματα του περασμένου έτους που πρεπει να φύγουν. επισης ειναι ολα ετοιμοπαράδοτα μιας που έχουν κλεισει οι παραγγελίες για αυτα τα χρωματα και περιμένουν τα νεα. αυτο βεβαια εφόσον δεν μιλάμε για μηχανάκι που έκανε πρεμιέρα εκεινη τη χρονια γιατι έτσι θα χάσεις και όλες τις κρυφες βελτιώσεις του επόμενου μοντέλου. οι εταιριες απο χρονιά σε χρονιά βελτιώνουν πολλα πραγματα μεσα στο μηχανάκι που δεν το μαθαίνει κανενας, δεν τα αναφέρουν καπου. θυμάμαι κάποτε μου έιπε ενας της piaggio οτι το χ μοντέλο του 2010 με το ίδιο του 2011 είχε πάνω απο 30 αλλαγές που δεν έγιναν γνωστές σε κανέναν. η πολύ σημαντική ήταν στην τροφοδοσία που την έμαθαν the hard way μετά απο κάποια χρόνια οι ιδιοκτήτες της πρωτης γενιάς. Τις περισσοτερες φορες παντως δεν ειναι πολύ σημαντικές οι αλλαγές.

    επίσης αθελα μου έχω πέσει σε κουβέντα έμπορα που λέει στον συνάδελφο του στο μαγαζι:
    -ο τάδε το θέλει τωρα (το μηχανάκι)
    -μα αυτο ειναι το χρώμα ειναι του τάδε2
    -να του πούμε οτι δεν ήρθε? δίνει χ ποσό cash (ο ταδε)
    -θα τον παρω εγω, θα βρω μια δικαιολογία, δωστου το αλλα πες του να έρθει δευτερα πρωι πρωι να το πάρει να φυγει απο εδω (απο την έκθεση για να μην το δει ο τάδε2)

    εν ολίγοις ο τάδε2 έφαγε 20 μέρες αναμονή. yamaha ήταν νομίζω το μοντέλο, αυτο πριν απο 10-12 χρόνια.

  12. #72
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ioannis112 Προβολή μηνύματος
    Ψαχνω να βρω κατάστημα στην Αθήνα για να αγοράσω την πρώτη μου μοτοσυκλέτα, ποια καταστήματα θα προτείνατε από άποψη εξυπηρέτησης;
    Ευχαριστώ.
    Φίλε το καινούργιο είναι καινούργιο.... από εκεί και πέρα κοιτάς τι δώρα σου δίνει ο εκάστοτε μαγαζάτορας για την μηχανή και κρίνεις τι σε συμφέρει. Εμένα μου έκαναν δώρο τα κάγκελα το μπάξτερ και την βαλίτσα... ο Βίνιος.

    Μεταχειρισμένο δεν έχω πάρει ποτέ από μαγαζί.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ioannis112 Προβολή μηνύματος
    Ψαχνω να βρω κατάστημα στην Αθήνα για να αγοράσω την πρώτη μου μοτοσυκλέτα, ποια καταστήματα θα προτείνατε από άποψη εξυπηρέτησης;
    Ευχαριστώ.
    επισκεφτηκα προσφατα το μαγαζι του Τσαλικη Λ Μαραθωνος.
    παρολο που του ημουν εντελως αγνωστος και το ανταλλακτικο που θα αγοραζα ηταν ευτελους αξιας ο ανθρωπος ηταν πολυ φιλικος και πιασαμε κουβεντα δινοντας μου αρκετες τεχνικες συμβουλες (και ειμαι σε θεση να μπορω να καταλαβω οτι αυτα που μου ελεγε ηταν σωστα και οχι παπαριες για το συμφερον του οπως κανουν αλλοι)
    respect τον προτεινω ως υποψηφιο

  14. #74
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2020
    Μηνύματα
    7
    αφού το thread είναι ανοικτό, ας γράψω και γω εδώ. Παιδιά, για yamaha scooter που θα μου προτείνατε να πάω? Δε με πολυενδιαφέρει η συμπεριφορά όσο ο επαγγελματισμός και η τιμιότητα. θέλω να ζητήσω μηχανάκι "κούτα" και να παραλάβω "κούτα", όχι κάποιο ηλιασμένο σκονισμένο και βρεγμένο, και καλά βιτρινάτο (πεζοδρομιάτο). οπότε, ανεξάρτητα από το αν ο έμπορας ή ο υπάλληλος θα είναι άξεστος, βαρύμαγκας, ή γλυψιματίας (μ' ένα ψεύτικο χαμόγελο ως τα αυτιά), σε ποιόν μπορώ να απευθυνθώ και να είμαι σίγουρος ότι δε θα εξαπατηθώ? επιπρόσθετα, μπορώ να μάθω μήνα/χρονολογία παραγωγής του παραγγελθέντος σκούτερ και να τσεκάρω με την εισαγωγική εταιρία? ευχαριστώ εκ των προτέρων, όποιον διάβασε και μπορεί ή όχι να βοηθήσει.
    Αθήνα μένω και πληρωμή με προκαταβολή και δόσεις...παρόλα αυτά δε με νοιάζει η τελική τιμή...πάνω κάτω οι ίδιες θα είναι.

  15. #75
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikebud Προβολή μηνύματος
    αφού το thread είναι ανοικτό, ας γράψω και γω εδώ. Παιδιά, για yamaha scooter που θα μου προτείνατε να πάω? Δε με πολυενδιαφέρει η συμπεριφορά όσο ο επαγγελματισμός και η τιμιότητα. θέλω να ζητήσω μηχανάκι "κούτα" και να παραλάβω "κούτα", όχι κάποιο ηλιασμένο σκονισμένο και βρεγμένο, και καλά βιτρινάτο (πεζοδρομιάτο). οπότε, ανεξάρτητα από το αν ο έμπορας ή ο υπάλληλος θα είναι άξεστος, βαρύμαγκας, ή γλυψιματίας (μ' ένα ψεύτικο χαμόγελο ως τα αυτιά), σε ποιόν μπορώ να απευθυνθώ και να είμαι σίγουρος ότι δε θα εξαπατηθώ? επιπρόσθετα, μπορώ να μάθω μήνα/χρονολογία παραγωγής του παραγγελθέντος σκούτερ και να τσεκάρω με την εισαγωγική εταιρία? ευχαριστώ εκ των προτέρων, όποιον διάβασε και μπορεί ή όχι να βοηθήσει.
    Αθήνα μένω και πληρωμή με προκαταβολή και δόσεις...παρόλα αυτά δε με νοιάζει η τελική τιμή...πάνω κάτω οι ίδιες θα είναι.
    Ειδικά για σκούτερ Yamaha ο καλύτερος -κατά τη γνώμη μου πάντα- είναι η Yamaha Paddock στο Χαϊδάρι. Ο Χρήστος Γκουζιβελάκης είναι ο ιδιοκτήτης, είναι εξαιρετικός άνθρωπος από χαρακτήρα και 100% επαγγελματίας. Το κατάστημα του έχει εντρυφήσει στα σκούτερ.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκέψεις για αγορά καινούριας μηχανής.
    από rainmike στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2018, 17:54
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2013, 17:44
  3. 3ωρο στην Αθήνα για αγορά κράνους
    από ekkli στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2013, 20:48
  4. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57
  5. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 01:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF