Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 79

Θέμα: Καλύτερο κατάστημα στην Αθήνα για αγορα καινούριας μηχανής;

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    γιατί;;
    (αν έχεις τον χρόνο και την διάθεση μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο
    Εικάζω πως έχει να κάνει με το θέμα της (κάλυψης) εγγύησης το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει (πρόβλημα), από τη στιγμή που ένα μηχανάκι έχει εργοστασιακή εγγύηση κανονικότατα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #47
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Το του '19 έχει έρθει σχεδόν σε όλους (στα 7.200)!

    Ο Πέτσας βέβαια το έχει σε όλα τα χρώματα, ο Μπαξ, μόνο σε κόκκινο.

    Αυτό που δεν έχει έρθει ακόμα είναι η λίστα με τα αξεσουάρ (και τις τιμές τους - αν και εγώ τα ξέρω ) οπότε μου είπε πως δεν μπορεί να μου κάνει ακόμα προσφορά*.


    *Αυτό διότι του είπα ότι θα ήθελα μια προσφορά μόνο με γνήσια αξεσουάρ του μηχανακίου σε τιμή τοις μετρητοίς (7.200) αντί των δώρων και των άτοκων δόσεων.
    Σε τιμή κασέρι να υποθέσω ότι δεν σου δώσανε τίποτα;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Σε τιμή κασέρι να υποθέσω ότι δεν σου δώσανε τίποτα;
    Δεν μου έκανε προσφορά διότι - όπως μου είπε - δεν έχει έρθει ακόμα ο κατάλογος με τα αξεσουάρ (Βάσει αυτού που ζήτησα)

    Προσωπικά είδα μια χλιαρή αντιμετώπιση*. Ίσως να κάνω εγώ λάθος που θεωρώ πως έναν δυνητικό πελάτη πρέπει να τον προσεγγίζεις λίγο θερμότερα.

    Θα ξέρουμε σε 1 - 1,5 μήνα


    *τόσο πολύ που δεν μου έκανε κλικ ούτε να του ζητήσω να καβαλήσω.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    γιατί;;
    (αν έχεις τον χρόνο και την διάθεση μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εικάζω πως έχει να κάνει με το θέμα της (κάλυψης) εγγύησης το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει (πρόβλημα), από τη στιγμή που ένα μηχανάκι έχει εργοστασιακή εγγύηση κανονικότατα.
    καθε "μαμα" εταιρία για οποιαδήποτε διαφορά ή απαίτηση έχεις απ αυτή , σε παραπέμπει για την λύση στην αντιπροσωπία που έχει στην χώρα σου.
    δλδ , ο ΕΔΏ αντιπρόσωπος είναι υπεύθυνος και έχει την διαχείριση των εγγυήσεων , των προβλημάτων, την επέκταση κάλυψης εγγύησης κλπ.

    επίσης, υπαρχουν αρκετές φορές διαφορές απο χώρα σε χώρα για το ιδιο μοντέλο.

    θεωρητικα , αμα επιμένεις και μπορείς να αποδείξεις τι και πως , μπορει να καλυφθείς και για ενα παραεισαγωγης , σίγουρα οχι με την ιδια προθυμία και ευκολία.

    δεν μπορώ να βρω ικανο λογο να παρει κάποιος ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μηχανάκι παραεισαγωγης μιας κα δεν νομιζω να υπαρχει τοσο μεγαλο οικονομικο οφελος.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δεν μου έκανε προσφορά διότι - όπως μου είπε - δεν έχει έρθει ακόμα ο κατάλογος με τα αξεσουάρ (Βάσει αυτού που ζήτησα)

    Προσωπικά είδα μια χλιαρή αντιμετώπιση*. Ίσως να κάνω εγώ λάθος που θεωρώ πως έναν δυνητικό πελάτη πρέπει να τον προσεγγίζεις λίγο θερμότερα.

    Θα ξέρουμε σε 1 - 1,5 μήνα


    *τόσο πολύ που δεν μου έκανε κλικ ούτε να του ζητήσω να καβαλήσω.
    να πας και στον ats

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    καθε "μαμα" εταιρία για οποιαδήποτε διαφορά ή απαίτηση έχεις απ αυτή , σε παραπέμπει για την λύση στην αντιπροσωπία που έχει στην χώρα σου.
    δλδ , ο ΕΔΏ αντιπρόσωπος είναι υπεύθυνος και έχει την διαχείριση των εγγυήσεων , των προβλημάτων, την επέκταση κάλυψης εγγύησης κλπ.

    επίσης, υπαρχουν αρκετές φορές διαφορές απο χώρα σε χώρα για το ιδιο μοντέλο.

    θεωρητικα , αμα επιμένεις και μπορείς να αποδείξεις τι και πως , μπορει να καλυφθείς και για ενα παραεισαγωγης , σίγουρα οχι με την ιδια προθυμία και ευκολία.

    δεν μπορώ να βρω ικανο λογο να παρει κάποιος ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μηχανάκι παραεισαγωγης μιας κα δεν νομιζω να υπαρχει τοσο μεγαλο οικονομικο οφελος.
    νομίζω πως την εγγύηση την δίνει ο κατασκευαστής και όχι ο αντιπρόσωπος, συνεπώς εάν τεθεί θέμα εγγύησης δεν έχει σημασία απο που το αγόρασες γιατί η εγγύηση σε καλύπτει.
    κάνω λάθος;

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δεν μου έκανε προσφορά διότι - όπως μου είπε - δεν έχει έρθει ακόμα ο κατάλογος με τα αξεσουάρ (Βάσει αυτού που ζήτησα)

    Προσωπικά είδα μια χλιαρή αντιμετώπιση*. Ίσως να κάνω εγώ λάθος που θεωρώ πως έναν δυνητικό πελάτη πρέπει να τον προσεγγίζεις λίγο θερμότερα.

    Θα ξέρουμε σε 1 - 1,5 μήνα


    *τόσο πολύ που δεν μου έκανε κλικ ούτε να του ζητήσω να καβαλήσω.
    Θα σου πω τί κατάλαβα από πολλές αγοραπωλησίες καινούργιων και μεταχειρισμένων μηχανών κατά τις οποίες γνώρισα πολλούς εμπόρους. Επίσης ρώτησα για μηχανάκια σε ακόμα περισσότερους, χωρίς τελικά να ψωνίσω. Η συμπεριφορά όλων είναι καρμπόν και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη συμπεριφορά εμπόρων από άλλους κλάδους. Κυμαίνεται από "μεγάλε πάνω που έλεγα να πάρω έναν υπνάκο μου ήρθες και μου τα πρήζεις" έως "μου είναι απολύτως αδιάφορο αν θα αγοράσεις μηχανάκι από μένα". Είτε πας με ένα τούβλο μετρητά σαν Ρώσος έμπορος όπλων είτε όχι η αδιαφορία που δείχνουν είναι χαρακτηριστική. Το "δε βγάζω τίποτα από τα καινούργια μηχανάκια" πρέπει να είναι γραμμένο σε εγχειρίδιο.

    Σε περίπτωση ανταλλαγής φυσικά σου συμπεριφέρονται σαν να μη θέλουν το μηχανάκι σου, άσχετα από το μεγάλο κέρδος που βγάζουν στα μεταχειρισμένα.Πας παπί, σου λένε είναι η εποχή που αγοράζουν οι συνειδητοποιημένοι αναβάτες μεγάλες μηχανές. Πας 1000άρα σου λένε δεν πρόκειται να πουληθεί ποτέ.

    Οπότε απλώς κοίτα τί σε συμφέρει μέχρι το τελευταίο ευρώ.

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    νομίζω πως την εγγύηση την δίνει ο κατασκευαστής και όχι ο αντιπρόσωπος, συνεπώς εάν τεθεί θέμα εγγύησης δεν έχει σημασία απο που το αγόρασες γιατί η εγγύηση σε καλύπτει.
    κάνω λάθος;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    καθε "μαμα" εταιρία για οποιαδήποτε διαφορά ή απαίτηση έχεις απ αυτή , σε παραπέμπει για την λύση στην αντιπροσωπία που έχει στην χώρα σου.
    δλδ , ο ΕΔΏ αντιπρόσωπος είναι υπεύθυνος και έχει την διαχείριση των εγγυήσεων , των προβλημάτων, την επέκταση κάλυψης εγγύησης κλπ.

    επίσης, υπαρχουν αρκετές φορές διαφορές απο χώρα σε χώρα για το ιδιο μοντέλο.

    θεωρητικα , αμα επιμένεις και μπορείς να αποδείξεις τι και πως , μπορει να καλυφθείς και για ενα παραεισαγωγης , σίγουρα οχι με την ιδια προθυμία και ευκολία.

    δεν μπορώ να βρω ικανο λογο να παρει κάποιος ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μηχανάκι παραεισαγωγης μιας κα δεν νομιζω να υπαρχει τοσο μεγαλο οικονομικο οφελος.
    η "μαμα" εταιρια δινει την εγγυηση , ο αντιπρόσωπος της χώρας έχει την ευθύνη και διαχείριση.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Θα σου πω τί κατάλαβα από πολλές αγοραπωλησίες καινούργιων και μεταχειρισμένων μηχανών κατά τις οποίες γνώρισα πολλούς εμπόρους. Επίσης ρώτησα για μηχανάκια σε ακόμα περισσότερους, χωρίς τελικά να ψωνίσω. Η συμπεριφορά όλων είναι καρμπόν και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη συμπεριφορά εμπόρων από άλλους κλάδους. Κυμαίνεται από "μεγάλε πάνω που έλεγα να πάρω έναν υπνάκο μου ήρθες και μου τα πρήζεις" έως "μου είναι απολύτως αδιάφορο αν θα αγοράσεις μηχανάκι από μένα". Είτε πας με ένα τούβλο μετρητά σαν Ρώσος έμπορος όπλων είτε όχι η αδιαφορία που δείχνουν είναι χαρακτηριστική. Το "δε βγάζω τίποτα από τα καινούργια μηχανάκια" πρέπει να είναι γραμμένο σε εγχειρίδιο.

    Σε περίπτωση ανταλλαγής φυσικά σου συμπεριφέρονται σαν να μη θέλουν το μηχανάκι σου, άσχετα από το μεγάλο κέρδος που βγάζουν στα μεταχειρισμένα.Πας παπί, σου λένε είναι η εποχή που αγοράζουν οι συνειδητοποιημένοι αναβάτες μεγάλες μηχανές. Πας 1000άρα σου λένε δεν πρόκειται να πουληθεί ποτέ.

    Οπότε απλώς κοίτα τί σε συμφέρει μέχρι το τελευταίο ευρώ.
    βγάζουν λεφτα απο τα καινουργια. το θεμα ειναι οτι καινουργια τωρα πουλάνε μονο παπια/σκουτερ. παλιοτερα βγαζανε πολύ καλα λεφτα. φευγανε σε ενα μηνα 10ss, 20naked, 40adv/street απο τον καθενα τους. για τους μεγάλους λεω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	seaa.JPG 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	64,4 KB 
ID:	406239

  10. #55
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.642
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    νομίζω πως την εγγύηση την δίνει ο κατασκευαστής και όχι ο αντιπρόσωπος, συνεπώς εάν τεθεί θέμα εγγύησης δεν έχει σημασία απο που το αγόρασες γιατί η εγγύηση σε καλύπτει.
    κάνω λάθος;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    η "μαμα" εταιρια δινει την εγγυηση , ο αντιπρόσωπος της χώρας έχει την ευθύνη και διαχείριση.
    Οι εγγυήσεις παρέχονται από τον κατασκευαστή και λόγω αυτού δεν αφήνουν όφελος σε κανένα επίσημο συνεργείο/dealer/εισαγωγική εταιρία.
    Ακόμα και η χρέωση της εργασίας γίνεται με κάποιο υποτυπώδες rate που πραγματικά με το ζόρι καλύπτεται η εργασία που έγινε.
    Έτσι, κανένας από τους παραπάνω δεν χαίρεται να "φορτώνεται" ευθύνες και διαχείριση για οχήματα που το εμπορικό όφελος (κέρδος απο την πώληση) έχει πάει σε άλλα χέρια

    Γι'αυτό τον λόγο δεν υπάρχει ιδιαίτερη προθυμία στην εξυπηρέτηση των οχημάτων παραεισαγωγής.

    Φυσικά όλες οι σοβαρές εταιρίες εξυπηρετούν χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 23/04/2019 στις 15:47.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δεν μου έκανε προσφορά διότι - όπως μου είπε - δεν έχει έρθει ακόμα ο κατάλογος με τα αξεσουάρ (Βάσει αυτού που ζήτησα)

    Προσωπικά είδα μια χλιαρή αντιμετώπιση*. Ίσως να κάνω εγώ λάθος που θεωρώ πως έναν δυνητικό πελάτη πρέπει να τον προσεγγίζεις λίγο θερμότερα.

    Θα ξέρουμε σε 1 - 1,5 μήνα


    *τόσο πολύ που δεν μου έκανε κλικ ούτε να του ζητήσω να καβαλήσω.
    Η μία εξήγηση είναι αυτή που γράφεται παραπάνω αλλά έχω αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο κάποιες φορές σε μεταβατικές περιόδους που αλλάζει μοντέλο.Ψάχνοντας για αυτοκίνητο πριν από 3-4 χρόνια, το είδα και δεν το πίστευα!Ήθελα να τους δώσω τα ωραία μου λεφτάκια για ένα μοντέλο που αναμενόταν πολύ σύντομα και σχεδόν με αποθάρρυναν!Η εξήγηση ήταν ότι προσπαθούσαν να διώξουν όλο το παλιό stock και εγώ τους το χαλούσα με την άρνηση να πάρω το απερχόμενο μοντέλο, πράγμα που συνειδητοποίησα μετά από κάποιους μήνες όταν η αντιμετώπιση ήταν εντελώς διαφορετική(αφού είχε φύγει όλο το stock).
    Κάτι αντίστοιχο συνάντησα και σε μια μίνι έρευνα αγοράς για δίτροχο που είχα κάνει λίγο αργότερα για λογαριασμό συγγενή μου.Ενδιαφερόταν για καινούριο μοντέλο που δεν είχε έρθει ακόμα στην Ελλάδα και όταν το άκουγαν οι έμποροι, δεν πετούσαν και από τη χαρά τους!Και επειδή σε όλους τονιζόταν εξαρχής ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για το τωρινό μοντέλο, δεν ασχολούνταν καν...αδιαφορία!

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Οι μάντρες (ειδικά στα αυτοκίνητα) ανοίγουν και κλείνουν σαν τις καφετέριες. Μην τις βάζετε στην κουβέντα γιατί πολλές λειτουργούν και σαν πλυντήρια χρήματος κτλ.

    Όσον αφορά τους επίσημους αντιπροσώπους θα πω την δικιά μου εμπειρία. Το 2014 χρειάστηκε να αγοράσω ένα παπάκι ινοβα από έναν επίσημο αντιπρόσωπο της honda στην Αττική. Στο πρώτο ΚΤΕΟ που χρειάστηκε να γινει οι τεχνικοί μου είπαν ότι είχε γυρισμένα χλμ. Για την ιστορία το παπάκι αν και είχε 100κ χιλιόμετρα έκανε αλλα 45κ μαζί μου πριν χτυπήσει μπιέλα και έβγαλε τα λεφτά του. Όμως δεν θα ξεχάσω ποτέ το ψέμα του ΕΠΙΣΗΜΟΥ αντιπροσωπου.


    Edited by daz
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 24/04/2019 στις 10:54.

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    η "μαμα" εταιρια δινει την εγγυηση , ο αντιπρόσωπος της χώρας έχει την ευθύνη και διαχείριση.
    άρα μπορεί να αγοράζει από οποιοδήποτε κατάστημα, επίσημου εισαγωγέα ή παραεισαγωγής, άφοβα.

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Λίγο προσοχή στο τι γράφουμε παρακαλώ. Εκτός και αν θέλετε να τρέχετε για συκοφαντική δυσφήμιση.

    Έχω διαγράψει κάποια σχόλια όχι επειδή δε μ άρεσαν ή επειδή είναι αντίθετα με τους κανόνες αλλά επειδή άγγιζαν τα παραπάνω όρια.

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Το cb500x ('19).

    Πριν 4 μέρες ξεκίνησα τις επισκέψεις αλλά μέχρι τώρα μόνο Πέτσα κατάφερα να πάω.

    Για το συγκεκριμένο μοντέλο όμως βλέπω ότι είναι λίγο νωρίς για κίνηση, οπότε θα το δω σε ένα μήνα ζεστότερα.
    Και εγώ φίλε σαν εσένα σκέφτομαι. Από μέσα Μαϊου θα ξεκινήσω το ψάξιμο.(Θα κουραστω πολύ).Όλο και όλο δύο αντιπροσώπους honda έχουμε στην Θεσσαλονίκη. Το άσπρο 500x όλα τα λεφτά.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκέψεις για αγορά καινούριας μηχανής.
    από rainmike στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2018, 16:54
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2013, 16:44
  3. 3ωρο στην Αθήνα για αγορά κράνους
    από ekkli στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2013, 19:48
  4. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  5. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 00:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF