Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: CRF 1000 D για NORDKAPP με τι λαστιχα ?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38

    CRF 1000 D για NORDKAPP με τι λαστιχα ?

    Τον Ιούλιο ανηφοριζω για NORDKAPP με τη νεα Africa , μονοκαβαλος γυρω στα 130 κιλα συνολικο φορτιο , με αναγκαστικο σεβασμο στα ορια ταχυτητας
    δηλαδή μεχρι 140 στας Ευρωπας και μεχρι 100 στη Σκανδιναβία . Χώμα ελαχιστο εως καθολου , βροχη ενας θεος ξερει ..
    Με προτεραιοτητα στην ασφαλεια σε καμιά αναποδια , φρενα πανικου , ταρανδοι κλπ ποιο λαστιχο θα ηταν το πιο ενδεδειγμενο ?
    H διαρκεια του ελαστικου δεν ειναι το ζητουμενο αρκει τα 12000 χλμ να βγουν σωστα και σιγουρα .
    Ευχαριστώ για καθε φιλικη συμβουλη .

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    pirelli scorpion trail 2 εχει καλο κρατημα και κραταει στο κεντρο αν και υπαρχουν και πιο τουριστικες στριτ επιλογες...

    σε καθε περιπτωση το χειροτερο σεναριο ειναι να αλλαξεις ενα πισω λαστιχο κατα τη διαρκεια του ταξιδιου

  3. #3
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    σαμπρελες ανταλακτικες σιγουρα μαζι,πηγαινε σε καθαρα τουρισταδικο,τα κριτιρια της εκει ασφαλτου ειναι τελειως διαφορετικα,οποτε μπορεις να βαλεις ενα σχετικα σκληρο λαστιχο που θα βγαλει χλμ
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Πότε ανεβαίνεις και από που;
    Η νέα Africa έχει σαμπρέλες;
    Για λάστιχα δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να προτείνω.

  5. #5
    Πληροφοριακά να ξέρεις ότι οι δρόμοι εδώ πάνω είναι λαστιχοφάγοι, με χοντρό χαλίκι μέσα να μοιάζουν με τσιμεντόδρομους. Πες μου αν σκοπεύεις να περάσεις από Ελσίνκι και πότε, μιας και σκοπεύουμε να κατεβούμε Ελλάδα κάποια στιγμή τον Ιούλη.

  6. #6
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Στο δικο μου CRF1000 φοραω εδω και 10000χμ τα Conti TKC70 που ειναι εξαιρετικα παντου και επιτρεπουν και λιγο χωμα, το πισω θα βγαλει σιγουρα 12000χμ, το μπροστα πολυ περισοτερα. Αν τα επιλεξεις φροντισε να τα βαλεις σε δεικτη ταχυτητας Η (210χμω), βγαινουν και σε Τ (190χμω). Το αλλο πλεονεκτημα τους ειναι οτι εχουν μαλακα πλαϊνα και το πισω ξεζανταρεται/ζανταρεται σχετικα ευκολα σε περιπτωση αλλαγης σαμπρελας.

    Εχω επισης φορεσει τα Pirelli MT90 A/T, επισης πολυ καλα, με διαρκεια και δυνατοτητες χωματινες διασχισης, αλλα εχουν πολυ σκληρα πλαϊνα και αλλαγη σαμπρελας στο πισω στην ακρη του δρομου ειναι θεμα.

    Αποφευγω τα τελειως στρηταδικα λαστιχα γιατι δεν συναδουν με το χαρακτηρα του CRF1000 και επισης επειδη παταω χωμα συχνα-πυκνα (για σοβαρο χωμα εχω και ενα ζευγαρι TKC80). Αν πηγαινα τετοιο ταξιδι σαν το δικο σου θα επελεγα τα TKC70 επειδη θα παταγα και λιγο χωμα.
    Τελευταία τροποποίηση από XLGeorge; 05/04/2019 στις 10:15.
    " the PouroDuro spirit "

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Πότε ανεβαίνεις και από που;
    Η νέα Africa έχει σαμπρέλες;
    Για λάστιχα δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να προτείνω.
    Με οτι ισχύει μεχρι τωρα ειμαστε τρεις μοτο , 1 Ιουλιου παταμε μιζα . Μαλλον απο Σερβια , Ουγγαρια κλπ λογω πολυκοσμιας στα πλοια ,εισιτήρια ηδη δυσκολα ..
    Η νεα Africa ειναι με σαμπρελες .

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Πληροφοριακά να ξέρεις ότι οι δρόμοι εδώ πάνω είναι λαστιχοφάγοι, με χοντρό χαλίκι μέσα να μοιάζουν με τσιμεντόδρομους. Πες μου αν σκοπεύεις να περάσεις από Ελσίνκι και πότε, μιας και σκοπεύουμε να κατεβούμε Ελλάδα κάποια στιγμή τον Ιούλη.
    Αν περασουμε απο Ελσινκι αυτο θα γινει γυρω στις 20 Ιουλιου ομως δεν ειναι ακομα σιγουρο τιποτα . Στειλε προσωπικο μήνυμα αν εκει κοντα ξεκινας και επικοινωνουμε.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XLGeorge Προβολή μηνύματος
    Στο δικο μου CRF1000 φοραω εδω και 10000χμ τα Conti TKC70 που ειναι εξαιρετικα παντου και επιτρεπουν και λιγο χωμα, το πισω θα βγαλει σιγουρα 12000χμ, το μπροστα πολυ περισοτερα. Αν τα επιλεξεις φροντισε να τα βαλεις σε δεικτη ταχυτητας Η (210χμω), βγαινουν και σε Τ (190χμω). Το αλλο πλεονεκτημα τους ειναι οτι εχουν μαλακα πλαϊνα και το πισω ξεζανταρεται/ζανταρεται σχετικα ευκολα σε περιπτωση αλλαγης σαμπρελας.

    Εχω επισης φορεσει τα Pirelli MT90 A/T, επισης πολυ καλα, με διαρκεια και δυνατοτητες χωματινες διασχισης, αλλα εχουν πολυ σκληρα πλαϊνα και αλλαγη σαμπρελας στο πισω στην ακρη του δρομου ειναι θεμα.

    Αποφευγω τα τελειως στρηταδικα λαστιχα γιατι δεν συναδουν με το χαρακτηρα του CRF1000 και επισης επειδη παταω χωμα συχνα-πυκνα (για σοβαρο χωμα εχω και ενα ζευγαρι TKC80). Αν πηγαινα τετοιο ταξιδι σαν το δικο σου θα επελεγα τα TKC70 επειδη θα παταγα και λιγο χωμα.
    Ενδιαφερουσα και τεκμηριωμενη προταση . Και αλλοι φιλοι Αφρικανοι μιλανε πολυ θετικα για το TKC 70 .

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Αν τις πρώτες 4 μέρες περάσετε κοντά από bled Σλοβενία (πχ. Καμία Λιουμπλιάνα κτλ) θα είμαι στην γειτονιά. Λογικά θα περάσετε πιο ανατολικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

  11. #11
    Αν περάσεις από κοπενχαγη στείλε πμ.
    done.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Αν περάσεις από κοπενχαγη στείλε πμ.
    Πολυ ευχαρίστως , στην καθοδο - γυρω στις 20/7 - ειναι πολυ πιθανον να τα πουμε .

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    α ρε vaerlose, τι μου θυμισες τωρα...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  14. #14
    Βάλε ασφάλτινα λάστιχα που σου "ταιριάζουν" (λάστιχα που ήδη γνωρίζεις πχ), και πήγαινε.
    Το 2010 πήγα με tourance exp. Νομιζω τώρα δεν βγαίνουν πιά, αλλά είναι ενδεικτικό για το τί τύπου λάστιχο είχα βάλει.

    Κάναμε και μερικούς βατούς χωματόδρομους σε Φιλανδία και Σουηδία στο γύρνα, και μερικούς χαλικόδρομους στη Νορβηγία.

    Μην περιμένεις να βάλεις λάστιχο που να έχει και χωμάτινες προδιαγραφές και να σου αντέξει 12.000 χλμ σε τέτοια άσφαλτο που έχουν στο εξωτερικό.

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λάστιχα για το Monster?
    από tsili77 στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2015, 08:00
  2. Τι λαστιχα για FZS600 (το παλιο fazer)
    από mars696 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2009, 22:49
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2006, 09:29
  4. τι λαστιχα/αλυσιδα για Ax1 ?
    από mbjp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2005, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF