Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 61

Θέμα: Χειμωνιάτικο μπουφάν.Είναι η ώρα;

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Να πάρεις κορντουρα σε.σκούρο χρώμα γιατι θα λερώνει και θα σε κουράσει αν ειναι σε ανοικτό, ιδανικά να ειναι goretex ή εστω με καποια σοβαρή αδιαβροχοποιηση και να σου εφαρμόζει καλα.
    διαφωνώ πλεον με τις "σοβαρές αδιαβροχοποιησεις" απο θεμα σιχασιάς και μονο και εξηγώ. ειχα ενα scott που σε τρέλες βροχές δεν εβαζε τίποτα, ομως η βρώμα του δρόμου και των καυσαερίων με απέτρεπαν να το βαλω την επόμενη μέρα και ας ειχε στεγνώσει ένοιωθα οτι το ταλαιπωρώ κιόλας οποτε το ενα καλο αδιάβροχο μπήκε γρήγορα στον εξοπλισμό. προσωπικά πλεον επιλέγω μπουφάν με τελευταίο κριτήριο την αδιαβροχοποιηση μιας και το ψιλοβροχο ολα το αντέχουν και στην πολυ βροχη θα βαλω αδιάβροχο που μετα το πετάω στην μπανιέρα (ή μπαίνω και εγω μαζι φορώντας το οπως ειμαι) και το ξεπλένω πριν το αφήσω να στραγγίξει

  2. #17
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Γιώργο ειδικά για μεσα στην πολη δεν ειναι παντα τοσο πρακτικό το να κουβαλάς χώρια αδιάβροχο.
    Οπότε το να ειναι το μπουφαν βασταγερο στα νερά εχει σημασια.
    Αυτο που λες για τη βρωμα ναι αλήθεια ειναι αλλα ισχύει για ολα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Γιώργο ειδικά για μεσα στην πολη δεν ειναι παντα τοσο πρακτικό το να κουβαλάς χώρια αδιάβροχο.
    Οπότε το να ειναι το μπουφαν βασταγερο στα νερά εχει σημασια.
    Αυτο που λες για τη βρωμα ναι αλήθεια ειναι αλλα ισχύει για ολα.
    ειναι ποσο αντέχει ο καθενας, εγω αυτη την βρώμα δεν την αντέχω με τίποτα ωστε μου φαίνεται απλούστερο να κουβαλάω μαζι μου αδιάβροχα οταν ο καιρος δινει βροχη, ουτε ειναι λιγες οι φορες που τα εχω βαλει προληπτικά, αν δεν τα εχω παρει μαζι και με πιασει καταιγίδα απο το πουθενα ειναι σπανια περίπτωση και 99% γυρνας απο την δουλειά στο σπιτι. ασε που σε ενα μεγαλο ταξιδι παλι θα εχεις αδιάβροχα μαζι δεν θα βασιστείς στο μπουφάν

  4. #19
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.488
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    διαφωνώ πλεον με τις "σοβαρές αδιαβροχοποιησεις" απο θεμα σιχασιάς και μονο και εξηγώ. ειχα ενα scott που σε τρέλες βροχές δεν εβαζε τίποτα, ομως η βρώμα του δρόμου και των καυσαερίων με απέτρεπαν να το βαλω την επόμενη μέρα και ας ειχε στεγνώσει ένοιωθα οτι το ταλαιπωρώ κιόλας οποτε το ενα καλο αδιάβροχο μπήκε γρήγορα στον εξοπλισμό. προσωπικά πλεον επιλέγω μπουφάν με τελευταίο κριτήριο την αδιαβροχοποιηση μιας και το ψιλοβροχο ολα το αντέχουν και στην πολυ βροχη θα βαλω αδιάβροχο που μετα το πετάω στην μπανιέρα (ή μπαίνω και εγω μαζι φορώντας το οπως ειμαι) και το ξεπλένω πριν το αφήσω να στραγγίξει
    Ναι οκ...

    Τελευταίο κριτήριο η αδιαβροχοποιηση και πρώτο να μην εχει τσέπες και αυξάνει το κοστος...

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    δεν το ειπα ετσι για να βγαλεις τετοιο συμπέρασμα αλλα και ακομα για παράφραση των λεγόμενων μου στεκει.
    ναι ακομα και καλη αδιαβροχοποιηση σε καθημερινή χρήση απο τις τριβές χαλάει στις μασχάλες και στην κλείδωση του αγκώνα.

    Γενικα βάζεις κατω την χρηση που κανεις και το κοστος εκει λοιπον βλεπεις την σχεση χρημα προς χρονο, εγω που το μοναδικο μου οχημα ειναι η μηχανη επιλέγω φτηνότερο μπουφαν και το αλλαζω ποιο συχνα γιατι και το ακριβό να ειχα παλι απο της ωρες χρήσης θα χαλούσε στον ιδιο χρόνο. εχω ξανα πει πως με συμφέρει να παίρνω 2 μπουφαν των 100€ στα 4 χρόνια απο το να παρω 1 των 400€ που παλι θα θελει αλλαγή στα 4 αντε 5 χρόνια. (τις προστασίες τις εχω αγοράσει μια φορά και τις αλλαζω απο μπουφαν σε μπουφαν, το αδιαβροχο το ιδιο)

    μην λετε για καλές αδιαβροχοποιησεις ειμαι σίγουρος πως κανένας σας δεν οδηγάει καθημερινά με βροχή ή δουλεύει με ενα ακριβό μπουφαν βασιζόμενος στην καλή αδιαβροχοποιηση. (και γνωριζόμαστε εεε μερικοι δεν παίρνετε καν το μηχανάκι αμα ψιχαλίζει)

  6. #21
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.488
    Άμα εισαι σιγουρος...

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Άμα εισαι σιγουρος...
    Ρε Χάρη ακυρώνεις το αδιάβροχο από τον εξοπλισμό βασιζόμενος σε ένα goretex πχ? Δεν έχεις εξτρα αδιάβροχα που τα φοράς πάνω από το μπουφάν σου? Για να καταλάβω αν είμαι τόσο περίεργος που δεν θέλω να βρωμιζει το μπουφάν μου ή τι κάνουμε όταν γυρνάς με μούσκεμα την κορντουρα στις 8 το βράδυ και την επομενη μέρα στις 8 πρέπει να την ξανά βάλεις στην βροχή γιατί βρέχει 2-3-4 μέρες συνεχόμενα (φέτος).?!?

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Συμφωνώ με το φίλο SONone. Έχω 15 χρόνια το ίδιο χειμωνιάτικο μπουφάν, είμαι σίγουρος ότι από τα τόσα πλυσίματα και τόση χρήση δεν είναι πλέον αδιάβροχο. Δεν μπάζει όμως με μια ψιλή βροχούλα σαν πολιτικό μπουφάν και δεν έχει πρόβλημα αν περάσει σε δυνατή βροχή και λίγο νερό από το αδιάβροχο, πχ να κυλήσει από το γιακά. Το κανονικό αδιάβροχο κατεβαίνεις, το τινάζεις να φύγουν τα πολλά και σε λίγη ώρα έχει στεγνώσει. Τα χειμερινά μπουφάν στεγνώνουν πολύ πιο αργά, άσε που κι εγώ δεν αντέχω αυτή την αηδιαστική βρώμα από ότι σκατά σου έχουν πετάξει πάνω τα αυτοκίνητα (ή μια καλή λασποβροχή). Έχω όμως μπαγκαζιέρα οπότε μπορώ να κουβαλάω τα αδιάβροχα όταν βλέπω ότι μπορεί να βρέξει.

    Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχω σιχαθεί να το βλέπω το Clover

  9. #24
    Θα συμφωνήσω και εγώ σε γενικές γραμμές με τον SONone. 'Οταν είχα ξεκινήσει το σπορ, βασιζόμουν και εγώ πολύ περισσότερο στην αδιαβροχοποίηση με αποτέλεσμα να καταλήγω κάποιες μέρες να οδηγώ με βρεγμένο εξοπλισμό γιατί δεν προλάβαινε να στεγνώσει. Οταν μιλάμε για μετακίνηση μέσα στην πόλη δεν είναι κάτι φοβερο αλλά σε μεγαλύτερες διαδρομές είναι πρόβλημα και κουραστικό (έξτρα βάρος και όχι τόσο ζεστό όσο πρέπει). Πλέον ο μόνος λόγος που προτιμώ τα goretex είναι η διαπνοή μιας και την προστασία απο τη βροχή για τη λίγη ώρα που θα φάω, μέχρι να βάλω αδιάβροχο, την αντέχουν και οι φτηνότερες.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  10. #25
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Δεν θυμάμαι αν έχει ξαναμπεί...
    Θεωρώ πως δεν χρειάζεται να τα ισοπεδώνουμε ολα.
    Ολόκληρη τεχνολογία έχει πέσει στο goretex κ θα το συγκρίνουμε με ένα απλό μπουφάν 3 φορές κάτω?
    Τα αδιάβροχα καλο είναι να υπάρχουν (αν είναι εύκολη η μεταφορά τους) κ προφανώς θα σε γλυτώσουν στην πολλή βροχή αλλά ένα απλό μπουφάν με αδιάβροχοποίηση του κώλου σε σχέση με ένα goretex έχει μεγάλη διαφορά εκείνη την ώρα.
    Δες διαφορές σε γάντια απλά κ goretex...12 χρόνια μετά κάτι dainese που χρησιμοποιώ (που θεωρητικά έχουν πεθάνει) κ ακόμα κρατάνε το νερό απ' έξω.

    Να σημειωθεί πως κυκλοφορώ με ένα tempest d-dry... Σούπερ επιλογή. Ήδη 3 χρόνια καθημερινής χρήσης!!
    Ride(s) the wind of change...

  11. #26
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.488
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    Ρε Χάρη ακυρώνεις το αδιάβροχο από τον εξοπλισμό βασιζόμενος σε ένα goretex πχ? Δεν έχεις εξτρα αδιάβροχα που τα φοράς πάνω από το μπουφάν σου? Για να καταλάβω αν είμαι τόσο περίεργος που δεν θέλω να βρωμιζει το μπουφάν μου ή τι κάνουμε όταν γυρνάς με μούσκεμα την κορντουρα στις 8 το βράδυ και την επομενη μέρα στις 8 πρέπει να την ξανά βάλεις στην βροχή γιατί βρέχει 2-3-4 μέρες συνεχόμενα (φέτος).?!?
    Γραφω καπου να μην πάρει αδιάβροχο ή οτι το αδιάβροχο ειναι άχρηστο;

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν θυμάμαι αν έχει ξαναμπεί...
    Θεωρώ πως δεν χρειάζεται να τα ισοπεδώνουμε ολα.
    Ολόκληρη τεχνολογία έχει πέσει στο goretex κ θα το συγκρίνουμε με ένα απλό μπουφάν 3 φορές κάτω?
    Τα αδιάβροχα καλο είναι να υπάρχουν (αν είναι εύκολη η μεταφορά τους) κ προφανώς θα σε γλυτώσουν στην πολλή βροχή αλλά ένα απλό μπουφάν με αδιάβροχοποίηση του κώλου σε σχέση με ένα goretex έχει μεγάλη διαφορά εκείνη την ώρα.
    Δες διαφορές σε γάντια απλά κ goretex...12 χρόνια μετά κάτι dainese που χρησιμοποιώ (που θεωρητικά έχουν πεθάνει) κ ακόμα κρατάνε το νερό απ' έξω.

    Να σημειωθεί πως κυκλοφορώ με ένα tempest d-dry... Σούπερ επιλογή. Ήδη 3 χρόνια καθημερινής χρήσης!!
    Δεν υπήρχει σύγκριση εννοείται. Όμως όταν κάποιος δεν έχει να δώσει άμεσα τα χρήματα ή κάποιος που είναι συχασιαρης (όπως εγώ) ή κάποιος που δεν γουστάρει να βλέπει 5 χρόνια το ίδιο μπουφαν. Και αφού τα αδιάβροχα είναι απαραίτητα ε δεν έγινε και τίποτα να είναι χαμηλά στα κριτήρια μας για την επιλογή η αδιάβροχοποίηση. Τον χειμώνα δεν ιδρώνω χεστικα και για την διαπνοή. Οπότε γιατί να μην πάρω το φτηνιαρικο? Τις προστασίες τις έχουμε αναλύσει σε άλλο ποστ.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Γραφω καπου να μην πάρει αδιάβροχο ή οτι το αδιάβροχο ειναι άχρηστο;
    Όχι δεν γράφεις τίποτα δεν δίνεις ξεκάθαρη θέση και γι'αυτό σε ρωτάω. Αφαιρεις το αδιάβροχο από τον εξοπλισμό σου βασιζόμενος αποκλειστικά στην goretex τεχνολογία του μπουφάν σου? Και έως πόσα χρόνια την εμπιστεύεσαι? Το ίδιο ισχύει και για το παντελόνι πχ? Ή εκεί βάζεις αδιάβροχο?

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Και είναι και κάτι ακόμα ένας παράγοντας που δεν τον βάλαμε. Εγώ πχ έχω σε 7 χρόνια ανέβει 3 νούμερα στο μπουφάν. Και σκοπεύω να τα ρίξω. Οπότε άνθρωποι που δεν έχουν σταθερό βάρος είναι δυσκολότερο να επενδύσουν σε ένα ακριβό μπουφάν.

  15. #30
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.488
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν γράφεις τίποτα δεν δίνεις ξεκάθαρη θέση και γι'αυτό σε ρωτάω. Αφαιρεις το αδιάβροχο από τον εξοπλισμό σου βασιζόμενος αποκλειστικά στην goretex τεχνολογία του μπουφάν σου? Και έως πόσα χρόνια την εμπιστεύεσαι? Το ίδιο ισχύει και για το παντελόνι πχ? Ή εκεί βάζεις αδιάβροχο?
    To παλικάρι ρωτάει για μπουφάν και σε αυτό του απάντησα.
    Αν ρωτούσε σχετικά με τον απαραίτητο εξοπλισμό, θα απαντούσα διαφορετικά.

    Εμφανίζεσαι αφοριστικός με τα μπουφάν που έχουν καλή αδιαβροχοποίηση και αυτό είναι λάθος.
    Δες το λιγάκι

    Τα αδιάβροχα είναι καλά αλλά δύσχρηστα, τουλάχιστον για εμένα.
    Οπότε για την διαδρομή από τη δουλειά στο σπίτι ή ανάποδα δεν έβαζα αδιάβροχο.
    Φυσικά αν έριχνε καρέκλες το έβαζα με το ζόρι...

    Το θέμα είναι να μην είσαι υποχρεωμένος κάθε φορά που θα σε πιάσει ή βροχή να σταματήσεις για να φορέσεις το αδιάβροχο και φυσικά να μην είσαι δεσμευμένος να το έχεις συνεχώς μαζί σου.

    Clearer?
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 08/04/2019 στις 00:29.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το μπουφαν ειναι για τα κοροιδα
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2013, 01:04
  2. Άμα δεν είναι η ώρα σου...
    από manhunter στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 13:12
  3. Χειμωνιατικο μπουφαν...το καλοκαιρι...?
    από vaspiou στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2008, 18:13
  4. Απαντήσεις: 145
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2008, 22:00
  5. Είναι μια ώρα δύσκολη...
    από project.breeze στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2007, 01:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF