Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Χειμωνιάτικο μπουφάν.Είναι η ώρα;

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    To παλικάρι ρωτάει για μπουφάν και σε αυτό του απάντησα.
    Αν ρωτούσε σχετικά με τον απαραίτητο εξοπλισμό, θα απαντούσα διαφορετικά.

    Εμφανίζεσαι αφοριστικός με τα μπουφάν που έχουν καλή αδιαβροχοποίηση και αυτό είναι λάθος.
    Δες το λιγάκι

    Τα αδιάβροχα είναι καλά αλλά δύσχρηστα, τουλάχιστον για εμένα.
    Οπότε για την διαδρομή από τη δουλειά στο σπίτι ή ανάποδα δεν έβαζα αδιάβροχο.
    Φυσικά αν έριχνε καρέκλες το έβαζα με το ζόρι...

    Το θέμα είναι να μην είσαι υποχρεωμένος κάθε φορά που θα σε πιάσει ή βροχή να σταματήσεις για να φορέσεις το αδιάβροχο και φυσικά να μην είσαι δεσμευμένος να το έχεις συνεχώς μαζί σου.

    Clearer?
    Το θέμα είναι ότι εσύ και αρκετοί άλλοι είστε αφοριστικοι με ότι δεν είναι επώνυμο , κάτω του πολύ καλού και οτιδήποτε αλλο, αναφέρεστε σε αυτά τα ρούχα που αγοράζει πολύς κόσμος με χαρακτηρισμούς ως σκουπίδια κτλπ κτλπ. Για κάποιους είναι επιλογή για άλλους λύση ανάγκης.
    Εγώ απλά είπα πως δεν είναι απαραίτητο μια τόσο καλή αδιάβροχοποίηση γιατί ανεβάζει το budget και εξήγησα με το να τονίσω πως προσωπικά δεν αντέχω λόγο σιχασιας και συνεχόμενων ημερών βροχής να περιμένω να στεγνώσει η κορντουρα. Και μιας και είναι το μοναδικό όχημα και μπουφάν ούτε την πολυτέλεια να μην το βάλω μια μέρα ούτε να το στέλνω για καθάρισμα και να μην το φοράω.
    Στην διαδρομή σπίτι δουλειά και πίσω Νίκαια- Μπραχάμι σε ξαφνική καταιγιδα που δεν είχα τα αδιάβροχα μαζι. Ακόμα και το φτηνό agvpro των 99€ που είχα δεν έβαλε νερό και ηταν 2,5 χρόνων με καθημερινή χρήση. Μετά το "πέταξα" (το έδωσα με άλλα ρούχα στην δημοτική ιμάτιοθήκη να το πάρει κάποιος με ανάγκη) δεν ήθελα να το πουλήσω γιατί έβγαλε τα λεφτά του.
    Αυτές είναι οι προσωπικές μου εμπειρίες, εμπειρίες φίλων και πελατών γιατί εκεί που είμαι εχώ και το ανάλογο feedback.
    Δυστυχώς όσοι έχουν μοναδικό όχημα την μηχανη αναγκάζονται και παίρνουν ένα καλό αδιάβροχο και είναι δεύτερο κριτήριο για την επιλογή του μπουφάν η αδιάβροχοποίηση.

  2. #32
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Επειδη το θεμα τραβαει ασκοπα πιστευω κ ο καθενας εχει τα κριτηρια του ας το τελειωνουμε απλα...
    Ουτε τα φθηνα ειναι για τον π@υτσο αλλ ουτε κ οτι ειναι ακριβο ειναι κοροιδια κλπ κλπ...
    Παντα τα κριτηρια του καθενος ειναι διαφορετικα.

    Εγω παντως μεχρι τωρα κ στην μοτοσυκλετιστικη ζωη μου εχω μαθει πως ο,τι πληρωνεις παιρνεις (τουλαχιστον 9/10 φορες) κ ετσι ενεργω.
    Θελω να φοραω ενα μπουφαν που να μην ειναι σαν σακουλα σκουπιδιων (στην εφαρμογη), να κραταει κρυο, να αντεχει σε πτωση (προφανως) κ αν με πιασει βροχη να μην βλασθημαω.
    Κ μιλαμε για χρηση μηχανης κ σκουτερ καθημερινα κ ολο τον χρονο.

    Αδιαβροχο εχω κ ειναι παντα στο σκουτερ για ωρα αναγκης αλλα να πω την αληθεια μου πολλες φορες (8/10 περιπτωσεις ) αν με πιασει βροχη στο ενδιαμεσο της μετακινησης για δουλεια (18χλμ oneway) συνεχιζω γοργα να φτασω οπως ειμαι παρα να σταματησω να ντυθω μεσα στο δρομο.
    Αυτα τα ολιγα απο εμενα!!
    Ride(s) the wind of change...

  3. #33
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι εσύ και αρκετοί άλλοι είστε αφοριστικοι με ότι δεν είναι επώνυμο , κάτω του πολύ καλού και οτιδήποτε αλλο, αναφέρεστε σε αυτά τα ρούχα που αγοράζει πολύς κόσμος με χαρακτηρισμούς ως σκουπίδια κτλπ κτλπ. Για κάποιους είναι επιλογή για άλλους λύση ανάγκης.
    [...]
    Απο ποιο σημείο όσων έχω γράψει βγαίνει το ότι είμαι αφοριστικός με τα μη επώνυμα και ότι τα τελευταία είναι σκουπίδια;





    Αν θέλεις να επιχειρηματολογίσεις γενικά και αόριστα για του κακούς "προύχοντες" ( ) που αφορίζουν και χαρακτηρίζουν τα μη επώνυμα, μη βάζεις σε παράθεση μηνύματά μου γιατί το μόνο που καταφέρνεις είναι να εκτίθεσαι.

  4. #34
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Οτι είπε ο δοκτορ πιο πανω..μη λεμε τα ιδια...κουραζει..οτι πληρωσεις παίρνεις..προφανώς και θα κανεις τη δουλιτσα με κατι φθηνοτερο ΑΛΛΑ αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι οσο πιο επώνυμο τοσο καλύτερο στο 90% των περιπτώσεων όσων αφορά εξοπλισμό μοτο....οσο για το θεμα αδιάβροχο η μη...mehh...ποιος βγαίνει με βροχη και μοτο ρε άρρωστοι τύποι???πάτε καλα???στην υποψια βροχης αμαξι και αδιάβροχο στο αμαξι....
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει πάρα πολύ η αδιαβροχοποίηση,αφού όσο μπορώ δεν κινούμαι με μηχανή όταν βρέχει.(Θεωρώ ότι έχουμε κακούς δρόμους και ότι οι περισσότεροι οδηγοί είναι πίθηκοι που δεν σε σέβονται ούτε όταν βρέχει).Θα ήθελα να ρωτήσω:εγώ έχω δερμάτινο (χειροποίητο,αρκετά βαρύ αλλά χωρίς προστασίες) και με βολεύει μια χαρά.Αυτά με τις προστασίες έχουν διαφορετική συμπεριφορά γι'αυτό μου λέτε ότι θα με κουράσουν;Επίσης θέλω να ξοδέψω περίπου 200 ευρώ και προτεραιότητά μου είναι το μπουφάν να παρέχει όσο το δυνατόν περισσότερη ασφάλεια.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    .mehh...ποιος βγαίνει με βροχη και μοτο ρε άρρωστοι τύποι???πάτε καλα???στην υποψια βροχης αμαξι και αδιάβροχο στο αμαξι....
    αυτο του έλεγα παραπάνω και το πήρε προσωπικά με "δες το λιγάκι" παροτρύνοντας με να πάω σε ψυχολόγο? λες και δεν ξέρω την πάθηση μου? ... btw ξέχασες την ομπρέλα!



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηλίας92 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει πάρα πολύ η αδιαβροχοποίηση,αφού όσο μπορώ δεν κινούμαι με μηχανή όταν βρέχει.(Θεωρώ ότι έχουμε κακούς δρόμους και ότι οι περισσότεροι οδηγοί είναι πίθηκοι που δεν σε σέβονται ούτε όταν βρέχει).Θα ήθελα να ρωτήσω:εγώ έχω δερμάτινο (χειροποίητο,αρκετά βαρύ αλλά χωρίς προστασίες) και με βολεύει μια χαρά.Αυτά με τις προστασίες έχουν διαφορετική συμπεριφορά γι'αυτό μου λέτε ότι θα με κουράσουν;Επίσης θέλω να ξοδέψω περίπου 200 ευρώ και προτεραιότητά μου είναι το μπουφάν να παρέχει όσο το δυνατόν περισσότερη ασφάλεια.
    το μπουφάν της μηχανής αποτελείτε απο πολλά μερη και το καθε ενα εχει τον σκοπό του.
    1)το εξωτερικό υλικό προστατεύει τα υπόλοιπα στρώματα απο την τριβή σε μια πτώση και τις καιρικές συνθήκες, το δέρμα ειναι ανθεκτικό στην τριβή αλλα θέλει την περιποίηση του, η διάφορες "κορντουρες" ειναι μετρημένες με χρόνο τριβής, τα νεοπρεν και σοφτσελ αντέχουν ελάχιστο. γιαυτο και προτείνονται μόνο για χρήση πόλης.
    2) η αδιαβροχοποηση εχει τις βαθμονομήσεις της και αυτή με το ποσο κραταει το νερό, και την διαπνοή (στο βίντεο που έβαλε ο DoctoR_k6 δείχνει κάποια πράγματα) και το αν επιτρέπει στον εξωτερικό αερα να περάσει μεσα και να κρυώνεις σε ορισμένες περιπτώσεις πχ 4 εποχών μπουφάν.
    3) τα προστατευτικά, αυτα ειναι για την πτώση και σε συνδυασμό με το εξωτερικό υλικό λίγο. Εδω μπορείς να παρεις ενα μπουφάν απλό που τα περισσότερα πωλουνται με level 1 (αυτα που ορίζει σαν στάνταρ η ΕU δλδ) αλλα μπορείς να αγοράσεις εξτρά viscoelastic πχ, ή level 2 προστασίες, αυτες μπορείς να τις αλλάζεις απο μπουφάν σε μπουφάν (τα αγοράζεις μια φορά και τα εχεις για πολλα χρόνια)
    4) η ισοθερμική επένδυση, που μετραει απο αντοχή για θερμοκρασίες αλλά και διαπνοή.

    αυτα κάνουν ενα μπουφάν κατάλληλο για την μηχανή σε σχέση με τα μη μότο.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηλίας92 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει πάρα πολύ η αδιαβροχοποίηση,αφού όσο μπορώ δεν κινούμαι με μηχανή όταν βρέχει.(Θεωρώ ότι έχουμε κακούς δρόμους και ότι οι περισσότεροι οδηγοί είναι πίθηκοι που δεν σε σέβονται ούτε όταν βρέχει).Θα ήθελα να ρωτήσω:εγώ έχω δερμάτινο (χειροποίητο,αρκετά βαρύ αλλά χωρίς προστασίες) και με βολεύει μια χαρά.Αυτά με τις προστασίες έχουν διαφορετική συμπεριφορά γι'αυτό μου λέτε ότι θα με κουράσουν;Επίσης θέλω να ξοδέψω περίπου 200 ευρώ και προτεραιότητά μου είναι το μπουφάν να παρέχει όσο το δυνατόν περισσότερη ασφάλεια.
    3-3,5 κιλά ειναι ενα μηχανής και ειναι άκαμπτο. Δοκιμασε ενα να δεις. δεν ξερω καν γιατι το συζητάμε βεβαια εφοσον μιλάς για καθημερινή χρηση, μαζοχισμος...

    αδιάβροχο για βροχη οπως λεει ο sonone. τα μπουφάν δεν ειναι για βροχη αλλα για την πιθανότητα βροχης. μπορεις βεβαια να τα μουσκευεις συνεχως και να τα πετας καθε 4 χειμωνες. Επισης αδιαβροχο μπουφαν σημαινει πολλα λεφτα και πολύ ζεστη την άνοιξη.

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Technit bl-800x800.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	36,2 KB 
ID:	405862
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	raptor1-800x800.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	68,7 KB 
ID:	405863
    Αυτά τα δύο τα ξέρει κανείς;Αξίζουν;

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Το Scott δεν το ξέρω, ξέρω όμως πως σαν μάρκα βγάζει ποιοτικά προϊόντα. Έχω ένα παντελόνι τους 4 εποχών (είναι ακριβότερη σειρά από αυτή του μπουφάν) και είναι ποιοτικότατο. Αν έχεις λινκ βάλε να δούμε χαρακτηριστικά.
    99% για χειμώνα είναι πιο κατάλληλο από το δερμάτινο της AGV pro.

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Το Scott δεν το ξέρω, ξέρω όμως πως σαν μάρκα βγάζει ποιοτικά προϊόντα. Έχω ένα παντελόνι τους 4 εποχών (είναι ακριβότερη σειρά από αυτή του μπουφάν) και είναι ποιοτικότατο. Αν έχεις λινκ βάλε να δούμε χαρακτηριστικά.
    99% για χειμώνα είναι πιο κατάλληλο από το δερμάτινο της AGV pro.
    https://upsidedown.gr/bikers/jakets/...orcycle-jacket

  11. #41
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Αφου θα είναι το μονο σου μπουφαν μηχανης τότε κορντουρα αβλεπί.

    Τα scott ειναι όντως πολύ δυνατά.
    Εγω εχω ενα 3/4ων, λιγο ακριβότερο απο αυτό που έβαλες και δεν καταλαβαίνει τιποτα το χειμώνα.
    Υπόψιν ότι η προστασία πλάτης στα πιο ακριβα μοντέλα σε όλες τις μάρκες συνήθως πωλείται έξτρα.
    Αυτη που δίνει η scott ειναι μεν σύμφωνη με το νεο πρότυπο viscoelastic αλλα ειναι πολυ ογκώδης (σε σύγκριση με τις D3O).
    Αν σ'αρέσει έμπαινε άφοβα για το Scott.
    Πολύ τίμιο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #42
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.802
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Οτι είπε ο δοκτορ πιο πανω..μη λεμε τα ιδια...κουραζει..οτι πληρωσεις παίρνεις..προφανώς και θα κανεις τη δουλιτσα με κατι φθηνοτερο ΑΛΛΑ αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι οσο πιο επώνυμο τοσο καλύτερο στο 90% των περιπτώσεων όσων αφορά εξοπλισμό μοτο....οσο για το θεμα αδιάβροχο η μη...mehh...ποιος βγαίνει με βροχη και μοτο ρε άρρωστοι τύποι???πάτε καλα???στην υποψια βροχης αμαξι και αδιάβροχο στο αμαξι....
    Μα ...με την βροχη εχει παραπανω κινηση ...
    Πως την παλευεις με το αμαξι;
    Πλεον η διαδρομη σπιτι-- δουλεια, γινεται παντα με την μηχανη(εκτος και αν χιονιζει!)
    Οσο για τα μπουφαν...πανω-κατω ολοι την ιδια μεθοδο ακολουθουμε...
    Στην πολλη βροχη βαζουμε και τα αδιαβροχα!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    10
    Το tempest που αναφέρθηκε παραπάνω θα είναι η επόμενη αγορά μου και εμένα γιατί είναι δοκιμασμένο από συντροχο και κρατάει στη βροχή και είναι ζεστό για τον χειμωνα χωρίς να είναι χοντροκομμένο.

    Edit.
    Διάβαζα το ποστ και χάθηκα με την "κουβέντα" είναι πάνω από το μπάτζετ που έθεσες.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηλίας92 Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα δύο τα ξέρει κανείς;Αξίζουν;
    το scott ειναι παναλαφρο, η ισοθερμικη επενδυση πολυ μαλακια , δεν εχει προστασια πλατης

    το agvpro ειναι βαρύτερο με ποιο ακαμπτες προστασιες και ποιο ανοιξιάτικο μιας και η ισοθερμικη επενδυση ειναι κοντομάνικη.

    ομως αν δεν τα δοκιμάσεις δεν μπορεις να εχεις αποψη τι σε βολευει πανω σου.

    γενικα το δερμα σαν 1 και μοναδικο μπουφαν ειναι καπως.

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Με βοηθάτε πολύ γιατί εγώ είχα στο μυαλό μου σίγουρα δερμάτινο αλλά κατάλαβα ότι έκανα λάθος.Τώρα που ξέρουμε τι θέλω-χρειάζομαι, μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι συγκεκριμένο; Επίσης βίωσα ρωτήσω: αφού τα μπουφάν είναι ούτως ή άλλως χειμωνιάτικα, γιατί έχουν επένδυση; Και οι προστασίες που έχουν προσφέρουν όντως ασφάλεια ή είναι της πλάκας;

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το μπουφαν ειναι για τα κοροιδα
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2013, 01:04
  2. Άμα δεν είναι η ώρα σου...
    από manhunter στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 13:12
  3. Χειμωνιατικο μπουφαν...το καλοκαιρι...?
    από vaspiou στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2008, 18:13
  4. Απαντήσεις: 145
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2008, 22:00
  5. Είναι μια ώρα δύσκολη...
    από project.breeze στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2007, 01:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF