Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Ελαστικά,λάστιχα bridgestone battlax t31

  1. #16
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    φοράω τα Τ31 στο βερσυς κάνα 6μηνο και έχω κάνει 6-7χιλιάδες χλμ και Αθήνα κέντρο και έξω βόλτες. το θεωρώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ακόμα και σε βροχή.
    πήγα πρόσφατα και μια στριφτερή βόλτα και σχεδόν το τερμάτισα στο πλάι παρότι δεν είμαι και τόσο στριφτερός. Νομίζω οτι έχει την ιδανική κορώνα χωρίς να φοβίζει στις κλίσεις.
    Πολύ άνετο σε κύλιση και ζεσταίνεται γρήγορα.
    Είδα οτι αισθάνεσαι άμεσα τη διαφορά πίεσης στο συγκεκριμένο λάστιχο.
    Δικάβαλο θέλει 34-38. Μονός παίζω 32-33 ανάλογα τον καιρό +- 1-2psi

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Φοραω μονο μετζελερ αλλα το τελευταιο ηταν made in germany, το καταπληκτικο next..ομως τωρα πλεον παραγονται στην Κινα...λετε να υπαρχει διαφορα;
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  3. #18
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας.
    Το ότι λες σου άρεσε στην βροχή θετικό,για το ότι ''σχεδόν το τερμάτισα στο πλάι '' είσαι ωραίος αλλά δεν έχω το κατάλληλο όχημα για τέτοιες φάσεις,είναι ψηλό και δεν με εμπνέει για τέτοιες φάσεις το γεροyamapa.
    38 στο πίσω δικάβαλος;Εγώ το καλοκαίρι μόνος,σε μεγάλες διαδρομές (700-800),μέτριο φόρτωμα το κάρφωνα 40.
    Επίσης φαγώθηκα με αυτό γιατί είναι καινούργιο και μειώνετε η πιθανότητα να μου βάλει κανένα παλιό.Βέβαια ότι και να διαλέξεις του λες μεγάλε κανόνισε και το ελέγχεις θα μου πεις.

    Ξέρω αλλάζω θέμα,με την ζέστη ανεβαίνει και άλλο η πίεση αλλά σε μεγάλες διαδρομές με ζέστη δεν είναι καλό να έχει αέρα μέσα για να μην ανεβάζει θερμοκρασίες;Τουριστική οδήγηση πάντα.
    porca miseria.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Ωραία τα Bridgestone , για τη χρήση που θες πάντως και τα Michelin μια χαρά είναι! Είχα τα Pilot Road 3 gia 15000 km και έχω τα 4 για άλλα τόσα.

    Όσον αφορά πιέσεις... ότι λέει ο κατασκευαστής!

  5. #20
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Του ελαστικού προφανώς γιατί το 20χρονών μανιουαλ της μότο λέει τα δικά του !
    porca miseria.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Εννοείται του κατασκευαστή ελαστικού

    Έχεις πάντα ένα περιθώριο να παίξεις 1~2 psi (μονός/διπλός).. και στο μπροστινό ενίοτε.

  7. #22
    Τα τ31 φοράω εγώ στο versys. Πριν είχε τα μαμισια. Σε σχέση με αυτά πολύ καλύτερα νιώθω, αλλά γνώσεις δεν έχω παραπάνω για να σε κατευθύνω.
    done.

  8. #23
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Του ελαστικού προφανώς γιατί το 20χρονών μανιουαλ της μότο λέει τα δικά του !
    Χμμμμ,

    Ωραίο θέμα συζήτησης... ποιες οδηγίες κοιτάμε, του κατασκευαστή του ελαστικού ή της μοτοσυκλέτας; Κι αν ακολουθούμε τις οδηγίες του πρώτου, τι νόημα έχουν οι υποδεικνυόμενες πιέσεις που συνήθως είναι κολλημένες με αυτοκόλλητο στο ψαλίδι της μοτοσυκλέτας;

    Πάντως η Metzeler, στην ιστοσελίδα της έχει το technical data book, με τις πιέσεις που προτείνουν όλοι οι κατασκευαστές για όλα τους τα μοντέλα...

  9. #24
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Update.

    Τελικά έβαλα σήμερα τα Bridgestone T31.
    Πήγα στον μάστορα με ήλιο και έφυγα με βροχή.Σαν πρώτη εντύπωση σε βρεγμένο δρόμο πόλης,θετική συμπεριφορά (πάτησα λίγα απότομα μπροστινά,όχι φρενάρισμα πανικού φυσικά αλλά σχετικά έντονο σαν δοκιμή ας πούμε,καμία ανησυχία)-όχι δεν έχω abs.
    Αργότερα κατά την επιστροφή στο χωριό και αφού έφτασα σε δρόμο που δεν είχε βρέξει διαπίστωσα ότι το μπροστινό έχει γίνει πιο ελαφρύ και πιο απότομο στις αλλαγές κλήσης,σαν να πλαγιάζει γρηγορότερα αλλά πιο νευρικά,χωρίς να τα ζορίσω βέβαια σε πλαγιάσματα.
    Σίγουρα σε αυτό παίζει ρόλο και το ότι έβαλα τις κανονικές διαστάσεις του 850 που είναι πιο στενά από του 900.
    Περισσότερα μόλις φτιάξει ο καιρός,γράψουν λίγα χιλιόμετρα και ξεκινήσουν οι βόλτες στον δρόμο μετά την Ναυπακτο προς Ιτέα,ορεινή Ναυπακτία και τα πέριξ.
    Α και τα λάστιχα είναι Made in Japan.
    porca miseria.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Μεγειά και καλές βόλτες

  11. #26
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    με γειες να τα ευχαριστηθείς
    μη ξεχνάς αυτό με τις πιέσεις. παίξε κοντά στο 33-36 και προς τα επάνω 1-2psi ανάλογα το βάρος και μονοκάβαλο δικάβαλο.

  12. #27
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Επανέρχομαι με feedback που λένε και στην εξωτική και ερωτική Ηλεία.

    Αφού έκανα τα πρωτα χιλιόμετρα, χτες είχαμε την πρώτη σοβαρή βόλτα.Παλιά Ε.Ο Πάτρας-Αθηνών και ανέβασμα σε βουνά,διαδρομή εκεί με ανηφόρες,κατηφόρες,φουρκέτες,όλα αυτά τα ωραία.
    Δεν με ανησύχησαν πουθενά και κατά την επιστροφή αφού είχα δει και κάποια πράγματα σχετικά με την συμπεριφορά τους σε μερικές στροφές της Ε.Ο το πίεσα λίγο παραπάνω,κανένα πρόβλημα.
    Από τα σημάδια στο λάστιχο είδα ότι όντως σχεδόν είχαν τερματίσει στο πλαι όπως είπε και ο φίλος George_Sp.Πιέσεις 33 μπροστά,όσο λέει και το μάνιουαλ της μοτο,πίσω λέει ανάμεσα σε 39-40,εγώ το είχα στα 38.
    Αυτές τις πιέσεις βέβαια η Yamaha τις δίνει και για μονός-δικάβαλος ίδιες ακριβώς,εχχχ......οπότε μονός λίγο παρακάτω μας παίρνει σίγουρα.

    Δεν μπορώ να πω με ακρίβεια πόσο γρήγορα ζεσταίνονται διότι τα ''πίεσα'' παραπάνω μετά από αρκετά χιλιόμετρα χαλαρής βόλτας.

    ΥΓ κάναν και την αντβεντιουρια τους,χαλικόδρομο με λάσπες και τα σχετικά 2-3 χλμ,αν δεν κοπανούσε η μότο θα πήγαινα σίγουρα λίγο γρηγορότερα,καμία ανησυχία από θέμα πρόσφυσης.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 22/04/2019 στις 12:20.
    porca miseria.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    άσχετο: Τα αποτελέσματα από τεστ ελλαστικών του μοτοτριτι.

    (περιλαμβάνονται και τα battlax T31)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #29
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    άσχετο: Τα αποτελέσματα από τεστ ελλαστικών του μοτοτριτι.

    (περιλαμβάνονται και τα battlax T31)
    Στη Γερμανια παιζει πολυ το τεστ στα ελαστικα μοτοσυκλετας κατι που εδω δεν...

    Το αντιστοιχο απο Γερμανια εδω.
    Για τους γρηγοροτερους εδω.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #30
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Τελικά νομίζω πως όλα τα παραπάνω είναι μια χαρά για μία γενική χρήση.
    Από εκεί και πέρα στις λεπτομέρειες,άλλες απαιτήσεις θα έχει κάποιος ''τουρίστας'' με ένα ψοφίμι ερμ εννοώ Vstrom π.χ (χωρίς παρεξήγηση εε ) και άλλες ένας με tracer ή κάποιο Multistrada φερειπείν.Και αυτό πάλι όχι πάντα.
    porca miseria.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2010, 10:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF