Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Ελαστικά,λάστιχα bridgestone battlax t31

  1. #1
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427

    Question Ελαστικά,λάστιχα bridgestone battlax t31

    Καλημέρα μας κιόλας.
    Σάββατο σήμερα,γραφείο,πολύ βροχή και με βρίσκει να ψάχνω λάστιχα που θα βάλω μέσα στην επόμενη βδομάδα,ωραία πράγματα
    Όπως γράφω στον τίτλο,δεν ξέρω γιατί αλλά έχω φάει κόλλημα με τα συγκεκριμένα γιατί είναι ας πούμε καινούργιο μοντέλο.

    Α,δεν είπα το σημαντικότερο,τα λάστιχα είναι σε διαστάσεις 120/70ZR18 & 160/60ZR17 (tdm900).Η χρήση που κάνω είναι κυρίως σε μεγάλες βόλτες και ταξίδια,δεν πολυκυκλοφορώ μέσα σε πόλη.
    Επειδή βαρέθηκα Εγνατίες,Ιονίες,Ολυμπίες και λοιπές Ε.Ο (άσε που μου ''χάλασαν'' και τα προηγούμενα λάστιχα) οι τελευταίες βόλτες όπως και οι επόμενες θα γίνονται κυρίως από επαρχιακό δίκτυο,
    φυσικά θα περπατήσω και σε τέτοιους δρόμους αλλά όχι αποκλειστικά.
    Οδήγηση χαλαρή κυρίως εκτός από μερικές εξάρσεις σε διαδρομές με ωραίο ανοιχτό στροφιλίκι π.χ μετά την Ναύπακτο που πλαγιάζω λίγο παραπάνω,μην φανταστείτε ότι την βλέπω VR με το γέρικο άλογο.

    Στα του θέματος,θα βάλω τα Τ31 ,τα έχει ας πούμε περπατήσει κάποιος να πάρω και μια γνώμη;Πιστεύεται ότι για την χρήση που κάνω πρέπει να βάλω κάποιο άλλο ελαστικό;Π.χ Pilot Road4;Pirelli Angel GT;
    Πάνω κάτω ξέρω τι ελαστικά φοράνε τα tdm αλλά θέλω να βάλω κάτι πιο καινούργιο,βασικά θέλω να ακούσω ''βάλε τα battlax t31 είναι λαστιχάρες'' και ας είναι ψέμα
    porca miseria.

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Ίσως είμαι εκτός θέματος, μιας και τα συγκεκριμένα δεν τα γνωρίζω, αλλά προσωπικά Bridgestone δεν ξαναβάζω ούτε και να μου τα χαρίσουν!!! Είναι ό,τι χειρότερο έχω φορέσει τόσο στη μηχανή, όσο και στο αυτοκίνητο... Στη μηχανή τα άλλαξα πριν βγάλουν χρόνο, εκτός του ότι αργούσαν να ζεσταθούν και γλίστραγαν σε επικίνδυνο βαθμό, εμφάνισαν ρωγμές και σκασίματα σε καινούριο λάστιχο. Στο αμάξι πάλι, λάστιχο μιας εβδομάδας και ξαφνικά πέταξε καρούμπαλο, ο λαστιχάς το έπαιζε τρέλα κλασικά ότι είχε πέσει σε γούβα (σε κρατήρα ηφαιστείου έπρεπε να είχα πέσει έτσι που είχε γίνει), €270 λάστιχα και ποιότητα κύλισης ίδια με σέρβικα Riken που κοστίζουν €100 λιγότερα... Ποτέ κανά Bridgestone, στη μηχανή προσωπικά μόνο Metzeler.
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 06/04/2019 στις 11:52.

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Μερικοί εχετε πολυ πλακα εδω μεσα.....νταξει της εκανες τη μουρη κρεας της πριτσεστον........γνωστο μελος ονοματα δε λεμε με τουριστικο της μπριτζεστον(παιζει να ηταν Τ31) πηγαίνε αεροπορια Επίδαυρο μπηκε πιστα και ακομα ειχαν ψωμί και κραταγαν μια χαρα οταν τα άλλαξε..προσωπικα εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο μπριτζεστον bt16pro,rs10.....ειδικα το δευτερο για τα λεφτα του ηταν φαινόμενο σα λαστιχο...απιστευτο...τα T31 δε τα ξερω αλλα δε νομιζω να μεινεις απογοητευμένος..
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Μερικοί εχετε πολυ πλακα εδω μεσα.....νταξει της εκανες τη μουρη κρεας της πριτσεστον........
    Όντως έχεις πολλή πλάκα...

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Κοίτα τωρα μπέρδεμα για να καταλαβεις ότι οι απόψεις αγνώστων για τα λαστιχα μπορει ειναι μισληντινγκ που λέμε στο χωριο μου.
    Φόρεσα σπορτουρινγκ μετζελερ 2 φορες στα πρωτα χρόνια μου με το μηχανακι.Μετα απο προτροπη φίλου με ίδιο μηχανάκι.
    Σουπερ ικανοποιημένος τότε.
    Αλλα το 2ο ζευγαρι δεν ηταν made in Germany αλλά in China.
    Αυτο δεν ειχε καμια διαφορά παρα μόνο στη χιλιομετρική τους απόδοση. 5Κ χλμ λιγοτερα το κινεζικης κατασκευής.
    Φοραω τωρα sportouring Bridgestone τα ΒΤ023. Τελειώνει το 2ο ζευγάρι και το ικανοποιημένος ειναι τραγικά λίγο. Τα λάστιχα ΓΑΜΑΝΕ. Και δε το λεω μονο εγω γιατι τα βάλανε και άλλοι 3 φίλοι μου απο εδω μεσα.
    Τοσα τσεκαρισμένα κουτακια για τοσο χαμηλή τιμή δεν ξερω αν υπάρχει αλλο λάστιχο που να συγκρίνεται.
    Πρόσεξε, δε λεω οτι ειναι τα καλύτερα λάστιχα εκεί έξω.

    2 γνώμες λοιπον στο θέμα κυριολεκτικά ανάποδες.
    Τι άκρη θα βγάλεις;
    Δεν εχει κανενα νόημα να λεμε τα ταδε ειναι μουφα.
    Εκτος αν μιλαμε για μοντελο συγκεκριμένα.
    Πχ. Εβαλα τα pilot road4 και ηταν κούτσουρο.δεν δούλευαν στο μηχανάκι.

    Τα Τ31 τωρα.
    Λογικά μια χαρα θα δουλέψουν στο τδμ.
    Μπορεις πάντα να εξερευνήσεις και την φτηνοτερη (και παλιότερη αφου για καποιο λογο εχει σημασια για σενα) εκδοχή των βτ023.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Πω ρε φίλε...και άλλος μου το είπε αυτό για τα Bridg,ότι του άνοιξαν σχετικά καινούργια...To διάβασα και σε ένα φόρουμ να το λέει ένας ακόμα.Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη λένε..φφφφφ
    Να πω την αλήθεια και εγώ είμαι ευχαριστημένος από τα γερο Metzeler z6,λες να βάλω τα z8 \

    Ε ρε προβλήματα που έχουμε σαυτή τη παλιοζωή

    Τέλος πάντων,ψυχραιμία μάγκες,οκ ο καθένας έχει μία άποψη από τις δικές του εμπειρίες,λογικά τα Τ31 θα βάλω αλλά να ξέρετε και ο αδερφός μου μου είπε μακρυά γιατί άνοιξαν χωρίς λόγο τα Bridg,βλέπω έχει τύχει και σε άλλους.Ε δεν νομίζω να πεις καλή κουβέντα αν σου κάτσει κάτι τέτοιο
    porca miseria.

  7. #7
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Αμα ψαξεις θα βρεις παραδειγματα για ολες τις εταιρίες
    ..pirelli supercorsa bsb με ξεκολλημενο κομματι στο πλαι ( τα φοραω τωρα-αριστα) dunlop Gpracer με ανοίγματα και παει λέγοντας...λέγεται αστοχια υλικού και οσο πιο παλιο και μοσχοπουλημενο ειναι ενα λαστιχο τοσες περισσότερες πιθανότητες να συμβει....απο κει και επειτα αν απ τα 10000 σχόλια κρατας τα 15 κακα τότε κανεις το πιο ανθρώπινο πράγμα...κρατάς μονο τα ασχημα και τα καλα τα περνας ετσι...Δεν μιλάω προσωπικα εεε μη το παρεις έτσι..
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Πω ρε φίλε...και άλλος μου το είπε αυτό για τα Bridg,ότι του άνοιξαν σχετικά καινούργια...To διάβασα και σε ένα φόρουμ να το λέει ένας ακόμα.Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη λένε..φφφφφ
    Να πω την αλήθεια και εγώ είμαι ευχαριστημένος από τα γερο Metzeler z6,λες να βάλω τα z8 \

    Ε ρε προβλήματα που έχουμε σαυτή τη παλιοζωή
    Προσπερνώντας τους δήθεν εξυπνακισμούς του teo που μπορεί να χαλάσουν το θέμα σου, είπα εξαρχής πως δεν έχω προσωπική άποψη για τα Τ31 (και για την ακρίβεια κανένας ως τώρα δεν έχει προσωπική άποψη). Εκφέρω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη βάσει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ εμπειρίας, 2 στα 2 Bridgestone που έχω βάλει αλλάχτηκαν πριν καν περάσει χρόνος. Εννοείται πως όπως εγώ ορκίζομαι στα Metzeler, άλλος τα θεωρεί τα χειρότερα λάστιχα που έχει βάλει, κι εννοείται πως θα βρεις και χρήστες Bridgestone με απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και διθυραμβικές κριτικές. Όπως ανέφερες κι εσύ, έχεις ακούσει κι άλλους για αστοχίες σε καινούρια Bridgestone, μπορεί να σου τύχει και σε Metzeler, καλή συνέχεια στην ελαστική σου αναζήτηση

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    BT023 φορούσε το δικό μου από εργοστάσιο. Αντικαταστάθηκαν πέρσι μετά από 13.000 km, με το πέλμα να δείχνει καινούριο. Προφανώς δεν είμαι από τους οδηγούς που τρώνε λάστιχα, αλλά θεωρώ ότι το συγκεκριμένο είναι καθαρά τουριστικό με αργό ζέσταμα και μεγάλη χιλιομετρική απόδοση. Τα T31 είχα διαβάσει τότε ότι είναι βελτιωμένη εκδοχή του παλαιού BT023.

    Τελικά έβαλα τα S21 που ζεσταίνονται ταχύτερα, διότι η κύρια χρήση που κάνω είναι στην πόλη. Με δεδομένη όμως την τουριστική χρήση που αναφέρεις, νομίζω ότι "τα T31 είναι λαστιχάρες".
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Και κανονίστε ε,μην με πολυκολλάτε στους δρόμους τώρα με τις λαστιχάρες και την επισκευή μπροστινού που έκανα,έγινε γλήγορο το τδμ
    porca miseria.

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Αμα ψαξεις θα βρεις παραδειγματα για ολες τις εταιρίες
    ..pirelli supercorsa bsb με ξεκολλημενο κομματι στο πλαι ( τα φοραω τωρα-αριστα) dunlop Gpracer με ανοίγματα και παει λέγοντας...λέγεται αστοχια υλικού και οσο πιο παλιο και μοσχοπουλημενο ειναι ενα λαστιχο τοσες περισσότερες πιθανότητες να συμβει....απο κει και επειτα αν απ τα 10000 σχόλια κρατας τα 15 κακα τότε κανεις το πιο ανθρώπινο πράγμα...κρατάς μονο τα ασχημα και τα καλα τα περνας ετσι...Δεν μιλάω προσωπικα εεε μη το παρεις έτσι..
    Κοίτα, όταν γράφεις συγκεκριμένα "μερικοί έχετε πολλή πλάκα, της έκανες τη μούρη κρέας της Bridgestone" μιλάς κομματάκι προσωπικά. Αν δεις έγραψα κι εγώ ότι η αστοχία μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε μάρκα, εμένα μου έτυχε 2 στα 2 σε Bridgestone, οπότε λογικό είναι να φάει από εμένα Χ από 'δω και πέρα. Η πλάκα είναι πως όσοι έχουμε γράψει ως τώρα, προσωπική άποψη για τα συγκεκριμένα που φοράει ο φίλος δεν έχουμε, τον προσκόψαμε το χριστιανό... Θα μου επιτρέψεις να ολοκληρώσω εδώ τη μηδαμινή συμβολή μου στο thread του φίλτατου katsar, καλή σου συνέχεια και no hard feelings εννοείται

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    BT023 φορούσε το δικό μου από εργοστάσιο. Αντικαταστάθηκαν πέρσι μετά από 13.000 km, με το πέλμα να δείχνει καινούριο. Προφανώς δεν είμαι από τους οδηγούς που τρώνε λάστιχα, αλλά θεωρώ ότι το συγκεκριμένο είναι καθαρά τουριστικό με αργό ζέσταμα και μεγάλη χιλιομετρική απόδοση. Τα T31 είχα διαβάσει τότε ότι είναι βελτιωμένη εκδοχή του παλαιού BT023.

    Τελικά έβαλα τα S21 που ζεσταίνονται ταχύτερα, διότι η κύρια χρήση που κάνω είναι στην πόλη. Με δεδομένη όμως την τουριστική χρήση που αναφέρεις, νομίζω ότι "τα T31 είναι λαστιχάρες".
    Α μπεγκ του ντιφερ, όπως λέμε στο χωριο μου (ναι το χωριό ειναι διεθνιστικο).
    Επέτρεψε μου να θεωρώ οτι ίσως ακομα δεν εχεις αναπτύξει πλήρως τη διαγνωστική αυτή ικανότητα.
    Οχι για αλλο λογο,απλα εισαι καινουριος στο σπορ.
    Τα 023 είναι ταμαμ για τον ανήσυχο αναβάτη που θελει το λαστιχο να δουλεύει παντα παντού και υπο καθε καιρικη συνθήκη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Καλημέρα.Θεωρώ πως το Τ31 θα σε καλύψει απόλυτα όντας σε μια ενδιάμεση κατηγορία μεταξύ των σπορ ελαστικων της Bridgestone(S20-S21-S22) και του σαφώς πιο τουριστικού ΒΤ023 (πολύ καλο και αυτό για την κατηγορία του)
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Εγώ στο αμάξι βάζω turanza από το 2007 κ είμαι ευχαριστημένος, ειδικά σε βροχή, τα μανισια Michelin με πέταξε κωλο σε στροφή, με impreza 4χ4 χωρίς να μπω πατημένος.απο τότε δεν ξανά βάζω Michelin σε αμάξι ποτέ.

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Εγώ στο αμάξι βάζω turanza από το 2007 κ είμαι ευχαριστημένος, ειδικά σε βροχή, τα μανισια Michelin με πέταξε κωλο σε στροφή, με impreza 4χ4 χωρίς να μπω πατημένος.απο τότε δεν ξανά βάζω Michelin σε αμάξι ποτέ.
    Ρε συ φίλε, με το συμπάθειο αλλά τι σχέση έχει το τι βάζεις εσύ/εγω/ηκουτσημαρία στο αμάξι;;;
    Πόσο δε μάλλον, που φτάνεις και αφορίζεις μια ολόκληρη μάρκα
    Να είμαστε λίγο σοβαροί και με συναίσθηση του μέσου (moto.gr,όχι auto.gr) στο οποίο γράφουμε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2010, 11:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF