Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Βελτίωση Innova 125i '12

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2020
    Μηνύματα
    6

    Βελτίωση Innova 125i '12

    Καλησπέρα στην ομάδα. Λέω να βελτιώσω το μηχανάκι αλλά τώρα θα βάλω λίγα πράγματα, γιατί δεν έχω πολλά λεφτά, και σε λίγους μήνες θα το φτιάξω κανονικά. Για αρχή λέω ένα γρανάζι μπροστινό 13Δ και πισινό 38Δ , πιστόνι 56mm AASA, μπιέλα γνήσια innova, βαλβίδες W Standard, φίλτροχοάνη και μια εξάτμιση Apido. Όλα αυτά με περίπου 100€ ταβάνι . Πιο μετά θα βάλω εκκεντροφορο, ελατήρια, κύλινδρο , ρυθμιστή, VPR κλπ.
    Θα μπορέσει να μπει το 56αρη χωρίς πατέντες στο μαμά κύλινδρο ή να πάω για το 53.5 και να γυρίσω σε 56 όταν πάρω και το κατάλληλο κύλινδρο ;
    Επίσης μήπως ζορισω το μηχανάκι κάνοντας αλλαγή τώρα και ξανά μετά από λίγους μήνες ; Πιστεύετε είναι καλύτερο για τώρα απλά να αλλάξω τα εξαρτήματα με καινούρια ( μαμισια ) , να βάλω μια Apido και μετά να κάνω μια κανονική βελτιώση όλα μαζί ;
    Ευχαριστώ μάγκες

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Νομίζω ότι είναι καλύτερα να μιλήσεις με την μαμά εταιρία να σου πει τι ακριβώς μπορείς να βαλεις. Στείλε ένα email στο παρακάτω σύνδεσμο
    https://www.hondaracingcorporation.com/
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2020
    Μηνύματα
    6
    Σε ευχαριστώ πολύ viper. Θα το checkαρω

  4. #4
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Δεν ξέρω άν μπορείς, όμως θα βοήθαγε πολύ ν' ανεβάσεις το κόστος 10-11 ευρώ......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Δεν κρατάς καλύτερα τα λεφτά, να τα κάνεις σουβλάκια, βενζίνες και βόλτες; Η να τα μαζέψεις και να πάρεις κάτι άλλο; Πιο πολύ τόπο θα πιάσουν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι είναι καλύτερα να μιλήσεις με την μαμά εταιρία να σου πει τι ακριβώς μπορείς να βαλεις. Στείλε ένα email στο παρακάτω σύνδεσμο
    https://www.hondaracingcorporation.com/
    Σατανά!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν κρατάς καλύτερα τα λεφτά, να τα κάνεις σουβλάκια, βενζίνες και βόλτες; Η να τα μαζέψεις και να πάρεις κάτι άλλο; Πιο πολύ τόπο θα πιάσουν....
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς, αλλά να σου πω την αλήθεια θέλω να γεμίζει πιο γρήγορα το μηχανάκι. Έχω οδηγήσει και innova και x με βελτιώσεις και έχω να σου πω ότι νιώθω την διαφορά στο μαμήσιο το δικό μου. Οπότε σκέφτομαι να βάλω 4-5 εξαρτήματα ίσα-ίσα να νιώθω το μηχανάκι λίγο πιο δυνατό. Ένα παιδί μου έχει πει για χίλια δυο, ακόμα και για ροϊκή, αλλά αυτά είναι υπερβολικά για μένα. Ακόμα και αλλαγή εκκεντροφορου-κυλινδρου μου φαίνονται λίγο " υπερ-αρκετά " . Απλά αυτό, θέλω να το κάνω λίγο πιο ευέλικτο, γιατί καλώς ή κακώς θα το έχω άλλα 10-15 χρόνια. Οπότε σκέφτομαι να το φτιάξω λίγο στα μέτρα μου. Βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν λέω ότι δεν με βολεύει έτσι όπως είναι τώρα, αλλά πιστεύω μπορώ λίγο να το βελτιώσω. Στο κάτω κάτω θα κάνω την καθημερινότητα μου πιο εύκολη. Σκέψου υπάρχει περίπτωση να παίξει και κάνα δικάβαλο ( σύνολο κάνα 180αρη κιλά ) οπότε γιατί όχι

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2020
    Μηνύματα
    6
    Βασικά έχω στο μυαλό μου να αλλάξω μπιελα-πιστονι(56μμ)-βαλβιδες-γραναζι μπρος+πισω-εξατμιση.
    Οκ φίλτροχοάνη ας πούμε ότι δεν χρειάζεται. Το πολύ πολύ να βάλω ένα καινούριο φίλτρο .
    Πες με 120€ max είμαι κομπλέ.
    Το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι αν χωρέσει το 56αρη μέσα. Αλλιώς οκ, σαν αναγκαστική λύση πηγαίνω στο 53.5 και αποφασίζω στο μέλλον βλέποντας και κάνοντας.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    13 γρανάζι μοιάζει πολύ μικρό,για να βάλεις πιστόνι 56 πρέπει να είναι και ο κύλινδρος 56, οπότε ρεκτιφιε αν γίνεται η άλλος κύλινδρος, τα inova βαράνε μπιέλα με την γνήσια, γιατί γνήσια και σε βελτιωμένο? Το κόστος που λες φαίνεται αστείο, ίσως τόσο κάνει μόνο η εξάτμιση, 300-400 θα έλεγα με δικιά σου εργασία, σε μαστωρα βάλε +200. Η μπιέλα δεν αλλάζει τόσο απλα.λύνεις όλο το μοτέρ μέχρι την τελευταία βίδα,πάει ο στροφαλος μηχανουργείο,ξεπρεσαρεται περνάει καινούρια μπιέλα και ρουλεμάν,και ξαναπρεσαρεται, αν γίνει σωστά το ζύγισμα του είναι έτοιμος να μπει στο μοτέρ, αν δεθεί σωστά το μοτέρ με σωστές ανοχές,χωρίς λαθοι εξαρτήματα που δεν μπήκαν σωστά και χωρίς διαρροές,και στρωθεί σωστά ίσως να πάει λίγο καλητερα,. Να αντέξει 15 χρόνια που λες το θεωρώ απίθανο.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bijo Προβολή μηνύματος
    Βασικά έχω στο μυαλό μου να αλλάξω μπιελα-πιστονι(56μμ)-βαλβιδες-γραναζι μπρος+πισω-εξατμιση.
    Οκ φίλτροχοάνη ας πούμε ότι δεν χρειάζεται. Το πολύ πολύ να βάλω ένα καινούριο φίλτρο .
    Πες με 120€ max είμαι κομπλέ.
    Το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι αν χωρέσει το 56αρη μέσα. Αλλιώς οκ, σαν αναγκαστική λύση πηγαίνω στο 53.5 και αποφασίζω στο μέλλον βλέποντας και κάνοντας.
    Οι εργασίες και τα parts με τίποτα κάτω από 300 τουλάχιστον. (Και λίγα λέω) όπως είπε και ο από πάνω, 120 μόνο η εξάτμιση.
    Εφόσον τώρα λειτουργεί χωρίς χωρίς θέματα, (να καίει λάδια, να χτυπάει κάτι στο μοτέρ κλπ) μάζεψε τα λεφτά, κράτα τα σαν να μην υπάρχουν, και όταν το μοτέρ τα φτύσει, που σίγουρα θα τα φτύσει στον χρονικό ορίζοντα που θέτεις, το κάνεις καινούργιο και συνεχίζεις για άλλα τόσα....
    Τα παπιά γενικά σε ότι αφορά βελτιώσεις, είναι βαρέλια χωρίς πάτο, άμα ξεκινήσεις με το ένα, θα χρειαστείς και το άλλο και πάει λέγοντας. Και το αποτέλεσμα δεν είναι ποτέ ανάλογο του κόστους....
    Δεν βγήκε τυχαία η παροιμία "όποιος θέλει επιδόσεις 1100, πάει και παίρνει 1100, δεν προσπαθεί να κάνει το 750, 1100"
    καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2020
    Μηνύματα
    6
    Οκ παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bijo Προβολή μηνύματος
    Οκ παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια

    Παντα παπι θα ειναι , ασε το ετσι , ολοι μεσα απο εδω εχουν περασει απο αυτο το σταδιο αλλα ειναι πεταμενα λεφτα
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2020
    Μηνύματα
    9
    Είχα περάσει και εγω απο την ίδια φάση με εσένα να ψάχνομαι για το πως μπορώ να κάνω το Address μου πιο δυνατό κλπ κλπ. Κυλινδροπίστονα, προγράμματα, εκκεντροφόροι ιστορίες κλπ. Απλά το παράτησα απο ένα σημείο και μετά και αποφάσισα να το ρίξω στις βόλτες.

    Ότι και να κάνεις παπί είναι. Η αξία αυτών που θα πάρεις απο το μοτέρ σου θα είναι αρκετά μικρότερη σε σχέση με τα λεφτά που θα δώσεις, κρίμα δεν είναι να τα φας εκεί; Σε κάνα 2 μήνες μετά θα το βαρεθείς πάλι και θα ψάχνεσαι για πιο πολύ γκάζι. Άστο έτσι όπως είναι, εξάλλου όλα τα 125 στο ίδιο επίπεδο γκαζιού βρίσκονται. Αυτό που θα έκανα θα ήτανε μια VPR εξάτμιση να απελευθερωθεί λίγο το μοτέρ (με σιγαστήρα όμως μην σπας μπάλες), κόντινε 1Τ το γρανάζι μπροστά, φούλαρε βενζίνη και καλές βόλτες.

    Προσωπικά η καλύτερη βελτίωση που έκανα ήτανε όταν άλλαξα ζάντες (είχανε στραβώσει οι παλιές), νέα λάστιχα, YSS αμορτισέρ πίσω, σέρβις στα μπροστά και νέα δισκόπλακα. Πραγματικά τα καλύτερα λεφτά που έδωσα, γιατί όντως το μηχανάκι άλλαξε προς το καλύτερο στον δρόμο.

    Αν θες λοιπόν να δώσεις λεφτά για βελτίωση φρόντισε να το κάνεις καλύτερο στον δρόμο, και οχι απλά να γεμίζει πιο γρήγορα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Τα ποιο αξιόπιστα ανταλλακτικά για βελτίωση μοτέρ παπιού είναι της takegawa.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Τα ποιο αξιόπιστα ανταλλακτικά για βελτίωση μοτέρ παπιού είναι της takegawa.
    Και πανάκριβα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 12:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF