Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 58 από 58

Θέμα: Τα μηχανακια που αγόρασα και το μετάνιωσα

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Το μπλεδάκι, είναι μια χαρά.

  2. #47
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αυτο που εχω τωρα:THUNDERACE..καταπληκτικο μηχανακι(για την εποχη του,ετσι; )..αλλα:το μεγαλο του κουσουρι ειναι η υπερβολικη καταναλωση λαδιου.
    Χαλαει την καλη εικονα του.
    Μοτερ με ροπη απο το μηδεν,φοβερες μεσαιες,ψηλα καλουτσικο,καλα φρενα,ανετο ,φωτα,δεν σπαει δεν χαλαει,φτηνα ανταλλακτικα,καλη αντιπροσωπεια.
    Αν υπαρχει τροπος να φτιαχτει το προβλημα του(εχω διαβασει διαφορα στο internet),θα το κρατησω αλλα 17 χρονια.
    Τσιμουχακια βαλβιδων αλλαξες?
    Και εγω τετοιο μοτερ εχω καιω κνν λιτρο στα 200χλμ ταπα ομως..Αν πηγαινω νορμαλ θελω κνν λιτρο την εβδομαδα..τσιμουχακια βαλβιδων μου εχουν πει 2-3 μαστορες αλλα ακομα δν τα αλλαξα
    Μπινια!!!!

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Έχω αγοράσει την μηχανή από το 2002 και ΔΕΝ έχω πειράξει ποτέ καρμπυρατέρ, βαλβίδες κλπ
    Δλ δεν έχω ανοίξει ΠΟΤΕ μοτέρ.
    Μόνο μπουζί λάδια φίλτρα κλπ.

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αυτο που εχω τωρα:THUNDERACE..καταπληκτικο μηχανακι(για την εποχη του,ετσι; )..αλλα:το μεγαλο του κουσουρι ειναι η υπερβολικη καταναλωση λαδιου.
    Χαλαει την καλη εικονα του.
    Μοτερ με ροπη απο το μηδεν,φοβερες μεσαιες,ψηλα καλουτσικο,καλα φρενα,ανετο ,φωτα,δεν σπαει δεν χαλαει,φτηνα ανταλλακτικα,καλη αντιπροσωπεια.
    Αν υπαρχει τροπος να φτιαχτει το προβλημα του(εχω διαβασει διαφορα στο internet),θα το κρατησω αλλα 17 χρονια.

    Και πολυρυθμιζομενες αναρτήσεις και σέλα για 2. Το είχε φίλος και στον Μπράλο ήταν απιαστος και τότε αλλά και πριν μερικά χρόνια. Είχε πολλά + αυτή η μηχανή.

    Kατανάλωση λαδιού είχε και το fzr 1000 exup και άναβε συχνά το κόκκινο λαμπάκι όταν ήθελε συμπλήρωμα. Και το ZZR μου έκαιγε σχεδόν από καινούργιο αλλά στο πολύ σκισιμο.

  5. #50
    Το πρωτο μου Thunderace το ειχα παρει το 2008 με 20.000 χλμ. Ηταν μοντελο 2000 μαυρο ασημη. Το πουλησα στα 65.000 χλμ. Ειναι απο τα μοντελα που δεν καινε πολυ λαδια, δηλαδη τα μαυρο/ασημι και τα κοκκινο/ασημι. Αυτο εκαιγε περιππου 200 γρ στα 1000χλμ. Στα 5 με 6.000χλμ που αλλαζα λαδια συμπληρωνα παντα συνολο 1 λιτρο. Απο θεμα αξιοπιστιας δεν ειχε προβλημα. Αλησιδα καθε 25.000χλμ, μπροστινα καλαμια τσιμουχες στα 35.000χλμ. Στα 65.000χλμ που την εδωσα ηθελαν συντηρηση τα φρενα, τακακια δεν ειχα αλλαξει ακομα ποτε. Πιστευω με καινουργια τακακια θα ηταν παλι ολα οκ. Απο επιδωσεις αρκετα καλες, σε επαρχιακο δρομο παει μαζι με πιο καινουργια μοντελα, δηλαδη την διαφορα την κανει ο οδηγος. Πηγαινα και στις Αλπεις και με εβγαζε ασπροπροσωπο. Θεση αδηγησης λιγο κουραστικη αν εισαι κοντος, ειναι ενα κλικ μακρια το τιμονι δηλαδη τεντωνεσαι πανω στο τεποζιτο. Για ψηλους μια χαρα. Καλη και για δευτερο ατομο, μονο που τα μαρσπιε ειναι πολυ ψηλα. Αν εισαι μονος παιρνει φορτωμα για μακρινα ταξιδια.
    Οταν τη εδωσα το 2014 πηρα μια R1 του 2004 λιγακι πειραγμενη, ενοειτε καλυτερη 8εση αδηγησης, στησιμο, δυναμη αλλα πιο ευαισθητη. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Για να καταληξω το 2018 παλι σε Thunderace! Και παλι σε μαυρο/ασημι. Αυτο θα το κρατησω για συλλεκτικο, αν και το στηβω αρκετα, αλλα ειπαμε δεν ειναι ευαισθητο.
    Για τυχων ερωτησεις παντα διαθεσημος.

    Φιλικα
    Γιαννης

  6. #51
    Κανένα μηχανάκι που πήρα δε το μετάνιωσα. Είχα πάντα ότι μου άρεσε και παραδόξως μηχανές που γράψανε ιστορία. Tdr 250, Rd 350 ypvs, Xr 600 αλλά το μηχανάκι που παντρεύτηκα εδώ και 15 χρόνια είναι το kle 500. Αυτό ειδικά δε το έχω μετανιώσει για κανένα λογο. Γυρίσαμε όλη την Ελλάδα, το παρατησα σε ακινησία σχεδόν 5 χρόνια και με ένα καλό σέρβις πήρε μπροστά. Θα το πουλήσω όταν δε θα βρίσκονται ανταλλακτικά. Ίσως η καλύτερη αγορά της ζωής μου και ότι πιο αξιόπιστο έχω καβαλήσει μετά το town mate μου που ακόμα λειτουργεί και οργώνει κέντρο.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ένα piaggio typhoon μου έβγαλε την ψυχούλα με μια περίεργη ηλεκτρική βλάβη που δεν βρέθηκε ποτέ τι ήταν(μ αυτή πουλήθηκε) . Έσβηνε άνευ λόγου κ αιτίας, χωρίς προειδοποίηση όποτε ήθελε. Μετά από κανα τέταρτο ξαναπαιρνε κ πήγαινε σφαίρα...

    Επίσης το xt660x δε μπορώ να πω ότι μου λείπει... Καλο μηχανάκι, αλλά μάλλον έψαχνα για κάτι άλλο τότε. Στις 15.000χλμ που το κράτησα η αλυσίδα του έγινε φυτιλια(καθαρισμα με κηροζίνη κ λίπανση με σπρέι αυτην την άσπρη μαλακια που κολλάει) δεν είχε μείνει o-ring για o-ring...
    Μπροστά τσιμουχες πηρουνιου κλασμενες κ οι δυο από τις σουζες. Κ μια διαρροή στην αντλία νερου..
    Ψεκασμός για το ΜΠουτσο, έκανε τσαφ χαμηλά σε ανύποπτες στιγμές. Κ πολλά κομπιασματα βηξιματα χαμηλά...
    Φρένο για μπου επίσης. Ξερή αίσθηση παρα το μέγεθος τουτ δίσκου κ την μπρεμπο δαγκάνα. Δυναμη είχε, αλλα δεν την έβαζε σωστά στο δρόμο.
    Θεοβαρο για μονοκυλινδρο, 180 κιλά. Με πέρναγε φίλος με ΜΕ Bahir καρμπυρατερατο
    Κ μιλάμε για καινουργιο μηχανάκι το 2007 μοντέλο...
    Κ μου έλειπε η δυναμη...
    Απορώ γιατί πουλάει ακόμη σα τρελό την στιγμή που υπάρχουν πολυ πολυ καλυτερα μηχανάκια.
    Κ 7000€ καινουργιο γαμω την γιαμάχα μου γαμω.

    Μετά πήρα ΚΤΜ950 sm κ βρήκα το φως μου!
    Παρά τα θέματα του, το ευχαριστήθηκα όσο δε πάει, ταξίδια, σουζες( 6χρόνια, δεν υπήρξε ημέρα που να κινήθηκε η μηχανή κ να μην σουζαρισε είτε εκουσια είτε ακουσια, ΠΟΤΕ ρουλεμάν λαιμου, ουτε καν σφίξιμο, ποτέ τσιμουχες καλάμια)
    Βέβαια δε λεω οτι ηταν τέρας αξιοπιστίας, αλλα εμένα μου άρεσε γιατί μου έβγαζε γουστα!

  8. #53
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Για το ΧΤ660 (εγώ είχα το R από καινούργιο) έχω παρόμοια άποψη.

    Πάει να τα κάνει όλα και τελικά δεν κάνει τίποτα.

    Για την ιστορία να πω ότι το δικό μου άρχισε να χάνει λάδια από τον άξονα των ταχυτήτων πριν το πρώτο σέρβις και λέρωνε το πίσω λάστιχο. Την γλίτωσα καθαρά λόγω τύχης. Η αντιπροσωπία της Θεααλονίκης που ήμουν τότε ψέλιζε δικαιολογίες και κοίταγαν σαν ροφοί.

    Πριν τις 5.000χλμ άρχισα να βλέπω και μικρο-σκουριές στον σκελετό και κάτω από την σέλα.

    Κατόπιν αυτού πούληθηκε πάραυτα σε καλή τιμή. Η εμπιιστοσύνη μου είχε χαθεί.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Έχω αγοράσει την μηχανή από το 2002 και ΔΕΝ έχω πειράξει ποτέ καρμπυρατέρ, βαλβίδες κλπ
    Δλ δεν έχω ανοίξει ΠΟΤΕ μοτέρ.
    Μόνο μπουζί λάδια φίλτρα κλπ.
    Δεν ξανα βγαίνουν τέτοια απροβλημάτιστα μηχανάκια.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thunderace Προβολή μηνύματος
    Το πρωτο μου Thunderace το ειχα παρει το 2008 με 20.000 χλμ. Ηταν μοντελο 2000 μαυρο ασημη. Το πουλησα στα 65.000 χλμ. Ειναι απο τα μοντελα που δεν καινε πολυ λαδια, δηλαδη τα μαυρο/ασημι και τα κοκκινο/ασημι. Αυτο εκαιγε περιππου 200 γρ στα 1000χλμ. Στα 5 με 6.000χλμ που αλλαζα λαδια συμπληρωνα παντα συνολο 1 λιτρο. Απο θεμα αξιοπιστιας δεν ειχε προβλημα. Αλησιδα καθε 25.000χλμ, μπροστινα καλαμια τσιμουχες στα 35.000χλμ. Στα 65.000χλμ που την εδωσα ηθελαν συντηρηση τα φρενα, τακακια δεν ειχα αλλαξει ακομα ποτε. Πιστευω με καινουργια τακακια θα ηταν παλι ολα οκ. Απο επιδωσεις αρκετα καλες, σε επαρχιακο δρομο παει μαζι με πιο καινουργια μοντελα, δηλαδη την διαφορα την κανει ο οδηγος. Πηγαινα και στις Αλπεις και με εβγαζε ασπροπροσωπο. Θεση αδηγησης λιγο κουραστικη αν εισαι κοντος, ειναι ενα κλικ μακρια το τιμονι δηλαδη τεντωνεσαι πανω στο τεποζιτο. Για ψηλους μια χαρα. Καλη και για δευτερο ατομο, μονο που τα μαρσπιε ειναι πολυ ψηλα. Αν εισαι μονος παιρνει φορτωμα για μακρινα ταξιδια.
    Οταν τη εδωσα το 2014 πηρα μια R1 του 2004 λιγακι πειραγμενη, ενοειτε καλυτερη 8εση αδηγησης, στησιμο, δυναμη αλλα πιο ευαισθητη. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Για να καταληξω το 2018 παλι σε Thunderace! Και παλι σε μαυρο/ασημι. Αυτο θα το κρατησω για συλλεκτικο, αν και το στηβω αρκετα, αλλα ειπαμε δεν ειναι ευαισθητο.
    Για τυχων ερωτησεις παντα διαθεσημος.

    Φιλικα
    Γιαννης
    Το .....τερμάτισες χαχα

  11. #56
    TA 700, το κράτησα 8 μήνες. Κούναγε το μπροστινό, τρύπησε ψυγείο, σκούριασε και σάπισε η βάση της μπαταρίας, άθλια πλαστικά, ότι χειρότερο έχω αγοράσει.

  12. #57
    To '95 αν θυμάμαι καλά, Suzuki Bandit 400V. Απίστευτα προβληματική σε ηλεκτρικά+τροφοδοσία... 20++ χρόνια μετά το σκέφτομαι και απορώ με τον εαυτό μου πως είχα αντέξει 2 χρόνια με αυτό το μηχανάκι.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrider Προβολή μηνύματος
    To '95 αν θυμάμαι καλά, Suzuki Bandit 400V. Απίστευτα προβληματική σε ηλεκτρικά+τροφοδοσία... 20++ χρόνια μετά το σκέφτομαι και απορώ με τον εαυτό μου πως είχα αντέξει 2 χρόνια με αυτό το μηχανάκι.
    εγω που το αντεξα 10 χρονια τι να πω
    ηταν ομορφο μηχανακι παντως

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 127
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2017, 10:25
  2. Σε ποια αρεσουν τα κτμ και το μπαλέτο ?
    από nikolass στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 22:42
  3. τώρα που φυτρώνει και στην άμμο τι να το κάνει;
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 15:13
  4. Πεδίο βολής ξένων φαντάρων (Που λέει και το τραγούδι)
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 23:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF