Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Yamaha MT07 vs Yamaha XJ6 vs Kawasaki Versys

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2019
    Μηνύματα
    3

    Yamaha MT07 vs Yamaha XJ6 vs Kawasaki Versys

    Γεια σας!
    Πριν 2 χρόνια ήμουν κάτοχος μιας Versys 650cc, του 2011. Την κράτησα 2 χρόνια κ μπορώ να πω ότι πέρασα πολύ όμορφες στιγμές μαζί της, σε κοντινές βόλτες γύρω από την Αττική αλλά κ καταδρομικές εξορμήσεις στο κέντρο της πόλης. Την πούλησα γιατί ως νέος μπαμπάς φοβήθηκα ότι τα έξοδα θα ήταν πολλά(κ καλά έκανα) ενώ δεν θα είχα κ τον διαθέσιμο χρόνο ώστε να κάνω τις βόλτες μου.

    Εδώ κ λίγο καιρό οι υποχρεώσεις έχουν πάρει το δρόμο τους οπότε έχω αρχίσει να τσεκαρω μηχανές και εκτός από την Versys που ξέρω καλά σκέφτομαι να ρίξω στο τραπέζι τις MT07 & XJ6 από Yamaha.

    Έτσι θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας αφού πρώτα σας πω ότι η χρήση θα είναι συχνή και θα έχει αποστάσεις σπίτι-δουλειά, δλδ παραλιακή ή αττική οδό. Φυσικά δεν θα έλεγα ποτέ όχι σε μια σύντομη διαδρομή σε Λουτράκι άντε κ Πάτρα, όμως αυτό που ψάχνω είναι μια fun εμπειρία ενώ πηγαινοέρχομαι στην εργασία μου χωρίς να πληρώνω βενζίνη όπως θα έκανα με ένα 1600αρι αυτοκίνητο.
    Δεν πρόκειται να έχω συνεπιβάτη. Ύψος 183, βάρος στα 81 κιλά και ανεβαίνω :P

    υγ: για να γράφω 3:20 το ξημέρωμα συγκριτικό post μηχανών καταλαβαίνετε την κ... μου να επανέλθω στις 2 ρόδες
    Τελευταία τροποποίηση από Makis77; 10/04/2019 στις 03:34.

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Κατ' αρχάς, να σου ζήσει το παιδί!

    Αγοράζοντας μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού, τα έξοδά σου θα αυξηθούν. Τα λίγα χρήματα που θα γλιτώσεις στη βενζίνη που αναφέρεις, θα τα πληρώσεις πολλαπλάσια στα πάγια έξοδα της μοτοσυκλέτας. Επομένως, ναι στο fun της υπόθεσης, αλλά μην τρέφεις αυταπάτες εξοικονόμησης χρημάτων.

    Το πανέμορφο XJ6 είναι το πιο ακριβό στη χρήση, μεταξύ των τριών, ενώ το είναι Versys το καταλληλότερο για το ύψος σου. Το MT-07 είναι μάλλον το καλύτερο για τη χρήση που θέλεις και ίσως το πιο fun, αλλά θα σου πέφτει λίγο χαμηλό. Καλό είναι να το καβαλήσεις για να δεις. Μάλλον το Versys θα σου ταιριάξει περισσότερο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Νομίζω το ΜΤ είναι γενικά καλύτερη μοτοσυκλέτα από την άποψη ότι είναι πιο καινούργιο.
    Επίσης όπως έχει εκτενώς συζητηθεί ,το 2κύλινδρο μοτεράκι του βολεύει,πιο ζωηρό.Δικιά μου εμπειρία με XJ6 μοντέλο 09,όχι το naked,αυτό με τη μάσκα,είχε αρκετά ζωηρό μοτέρ σε θέμα ροπής συγκριτικά με άλλα 600ρια αλλά λίγο ανεμικό για 4κύλινδρο γενικά .
    Καλή μοτοσυκλέτα γενικά,αρκετά χαμηλότερη τιμή,με φίλο κάναμε Καβάλα-Ναύπλιο μαζί ,ταξίδεψε άνετα.
    Όποια από τις 2 και να διαλέξεις καλά θα περάσεις,όμορφες είναι
    porca miseria.

  4. #4
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κατ' αρχάς, να σου ζήσει το παιδί!

    Αγοράζοντας μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού, τα έξοδά σου θα αυξηθούν. Τα λίγα χρήματα που θα γλιτώσεις στη βενζίνη που αναφέρεις, θα τα πληρώσεις πολλαπλάσια στα πάγια έξοδα της μοτοσυκλέτας. Επομένως, ναι στο fun της υπόθεσης, αλλά μην τρέφεις αυταπάτες εξοικονόμησης χρημάτων.

    Το πανέμορφο XJ6 είναι το πιο ακριβό στη χρήση, μεταξύ των τριών, ενώ το είναι Versys το καταλληλότερο για το ύψος σου. Το MT-07 είναι μάλλον το καλύτερο για τη χρήση που θέλεις και ίσως το πιο fun, αλλά θα σου πέφτει λίγο χαμηλό. Καλό είναι να το καβαλήσεις για να δεις. Μάλλον το Versys θα σου ταιριάξει περισσότερο.
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα αυξηθουν τα εξοδα του λογω του οτι θα χρειαστει να αγορασει μοτο μιας κ που δεν ειχε...

    Ενα 1600 εντος πολης καιει κανα 10αρι λιτρα στα 100 (αντε βαρια 9) κ ενα μοτο σαν το ΜΤ να καιει 5-5,5?
    Δεν νομιζω πως απο τα μοτο που ανεφερε ειναι καποιο κοστοβορο.
    Μια χαρα ειναι για daily driver.

    Ολα τα μοτο εχουν εξοδα...κ μην νομιζεις πως εινα σκουτερ ή ενα μικρο μοτο τως 300cc εχουν πολυ λιγοτερα.

    Μακη βουρ στο ψητο κ μην κολλας.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Το ΜΤ ωραίο αλλά το θεωρω ολιγον πιτσιρακαρια μοτο με σελα μάλλον βασανιστηριο και ναι κάπως κοντο για το υψος σου, δεν ξερω αν θα σε βολεψει στα ποδια..επίσης από τα τρια το πιο επικινδυνο για ψειριστική, κανει μπαμ στο μάτι..θα το εβγαζα με τη μια από τις επιλογές μου..

    το βερσυς (φαντάζομαι λες το νέο) το έχω κάνει τεστ και μου άρεσε..ψηλό άνετο μέσα στην κίνηση, το χει το γκαζάκι του, δεν τριζει, είναι όμως κάπως ασαφές στο στρίψιμο (μπορει να ηταν τα λαστιχα, αλλωστε τι να καταλάβεις σε 45 λεπτά που το πήρα και το ανέβασα Πεντέλη) ωραία περιφερειακά και κάτι που το ξέρεις αφού είχες το προηγούμενο..

    το xj επίσης θα το κοίταγα γιατί είναι τετρακίλυνδρο (ήχος) και έχει μια καγκουριλα που τη γουστάρω στα μότο... έχω κάτσει στατικά πάνω του και μου φάνηκε ελαφρώς σκυφτό μηχανάκι, δλδ δεν είσαι Κολοκοτρώνης όπως στο versys, επίσης το υποπλαίσιο και η ουρά του παραείναι σπορ και σε περίπτωση που θες μπαγκαζιέρα δύσκολα θα την πάρει πίσω χωρίς να δείχνει χάλι μαύρο.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2019
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ πολύ μάγκες για τις απαντήσεις.
    Το setup έχει ως εξής, η γυναίκα μου τα έχει κάνει τσουρέκια γιατί θέλει το αυτοκίνητο ώστε να πηγαίνει στην δουλειά της οπότε εγώ είτε θα πρέπει να πάρω αυτοκίνητο είτε μια μηχανή. Οπότε η σύγκριση είναι με ένα 2ο αυτοκίνητο κ όχι 1600αρι αλλά 1000-1100.
    Από χώορυς δεν θέλω τρελά πράγματα μιας κ στο Versys είχα μόνο το δερμάτινο tank bag συν το σάκο από πάνω, ιδανικά θα ήθελα κάτι ανάλογο ώστε να έχω κάπου το laptop κ τα υπόλοιπα μααρφέτια της δουλειάς.

    Η μηχανή θα είναι μεταχειρισμένη απλά δεν θα ψάξω να έχει σκοτωμένη τιμή, θέλω κάτι καλό κ όμορφο γιατί θα του φερθώ κ εγώ καλά κ όμορφα ώστε να μετά να πουληθεί έυκολα. Κάπως έτσι έγινε με το Versys μου Δευτέρα μπήκε η αγγελία μου κ Τετάρτη είχα πάρει προκαταβολή

    Την καγκουρίλα την ψιλοδέχομαι αρκεί να μπορώ να κάνω την δουλειά μου. Για αυτό τον λόγο στην αρχή σκέφτηκα κ το Z 750 αλλά υπερίσχυσε η ηλικία μου κ η λογική κ είπα να στραφώ σε πιο safe επιλογές. Θα προσπαθήσω να τα δω κ από κοντά τα άλλα 2 αλλά οι δικές σας γνώμες θα παίξουν μεγάλο ρόλο στην απόφασή μου. Το ίδιο είχα κάνει κ με το Versys(στο kawasaki forum) κ μου βγήκε σε καλό.

    υγ: η μηχανή θα φυλάσσεται σε υπόγειο γκαραζ με αποκλειστική πρόσβαση

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Προσπάθησε να οδηγήσεις ενα ΜΤ.
    Αν κουμπωνεις, καλοριζικο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Εγώ θα σου έλεγα το MT700 tracer το έχω οδηγήσει σε testdrive και μου άρεσε πολύ....αρκετά νευρικό,στρίβει ωραία και σταθερο στα πολλά χιλιομετρα....το αρνητικό ήταν τα φρένα του....!!εμφανισιακά βέβαια και το καινούριο versus δείχνει υπέροχο!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Για τη χρήση που πρόκειται να κάνεις θα πρότεινα κατά σειρά: 1) versys, 2) xj6 3) mt07.
    Το Versys μάλλον έχει την πιο όρθια και ξεκούραστη θέση οδήγησης για την πόλη, συν το fairing που βοηθάει για λίγο παραέξω.
    Το xj6 το ξέρω γιατί το έχω, στην έκδοση diversion με το μισό fairing. Μεταξένιος κινητήρας με καλή ελαστικότητα για 4-κύλινδρο, κατανάλωση έως 5 lit/100km αν το πας χαλαρά (όχι ψόφια), αρκετά στριφτερό αν έχεις όρεξη και (υποκειμενικά) το πιο όμορφο από τα τρία.
    Το mt07 μου φαίνεται μάλλον μικρό σε διαστάσεις και προσωπικά δεν με ενθουσιάζει η εμφάνιση, η απουσία fairing και το 2-κύλινδρο μοτέρ του.

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Βρες ενα xj 6 diversion f με το φουλ φαιρινκ γιά νά σε καλύπτει λιγο καί απο τις βροχες
    Λογο μεγαλου και στριταδικου ρεζερβουαρ βαζεις ενα καλο τανκ bag που θα σου χωρα το λαπτοπ και επισής με πλαινες πιανεις ευκολα τα 70lt φορτωματος σε ταξιδι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha-xj6-f-sports-tourer-2013-62-1.JPG 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	406081
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2019
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! @platanos το tracer είναι κ αυτό στην λίστα

  12. #12
    Να σου πω μονο οτι το tracer που οδηγησα εχει πολύ οικονομικό κινητηρα. Σε διαδρομη με λιγο κεντρο κ περιφερειακό μεχρι 120 , εδειξε 4,5 λιτρα.. αρα κ το mt εκει σίγουρα αν όχι κ λιγότερο..βέβαια μου φανηκε αναιμικο στα χαμηλά αν και αρπαζε αμεσως..πιο παλιο το diversion κ πιο φθηνο αλλα θα επενδυα σε κατι καινουργιο..
    Versys πιο ψηλο σε αίσθηση αλλα λιιιιιιιιγο χειροτερη καταναλωση..εγω που τα κοιταω για τον ίδιο λογο με σενα ειμαι προς tracer 7.. βέβαια αν δώσεις για tracer 7 , μεταχειρισμένο κοντα στα 7κ(πιο κατω απο 6700 δεν εχει), δες κ το nc 750 το χειροκίνητο...ολοι το εκθειάζουν..βεβαια λειπει το fun αλλα κ μειον 1 λιτρο κατανάλωση απο το tracer

Παρόμοια θέματα

  1. αγορά καινούριας Yamaha MT07 vs Yamaha XJ6 vs Suzuki Gladius
    από yannisk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2015, 14:50
  2. kawasaki vs yamaha
    από ariskats1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 01:41
  3. yamaha crypton x vs kawasaki zx130 vs yamaha ybr 125
    από mustaine1990 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2009, 13:43
  4. Yamaha XJ6 vs Kawasaki ER-6F
    από theodore_tsi στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2008, 22:29
  5. Suzuki Vs Honda Vs Kawasaki Vs Yamaha
    από nakedorange στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2007, 19:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF