Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Αγορά scooter ή παπί

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2019
    Μηνύματα
    1

    Αγορά scooter ή παπί

    Θέλω δίκυκλο για καθημερινή χρήση συνολικά 50 χλμ. Ψάχνω για το οικονομικότερο κυρίως σε ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ και μετά σε συντήρηση το πολύ περίπου 3000€ κατά προτίμηση καινούριο. Αν έχει δύναμη να ανεβαίνει ανηφόρες με μεγαλούτσικη κλίση με ευκολία θα είναι +. Προτάσεις;;;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Από εμένα έφυγες για GTR 150 με ένα 500ρικο παραπάνω. Πήγαινε και δες το από κοντά, ανέβα και αν γίνεται οδήγησέ το.

    Αυτό επειδή θέλεις δύναμη.

    Ειδάλλως με το wave θα είσαι άρχοντας στην κατανάλωση με κάτω από 2lt/100km και τιμή ως μτχ κάτω από 1600-1500€.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    https://www.kawasaki.gr/el/products/...wpbW19RWApYWQo πάνε δες το, τιμή ξεφτίλα αναρτήσεις μπρος πίσω καλύτερες από παπί, 5,5 λίτρα ρεζερβουάρ, φρένα καλά και χώρος κάτω από σέλα.

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Περιγράφεις το crypton-x και δε το ξέρεις.
    Τίποτα δεν νικάει σε οικονομία ένα παπί.
    Το συγκεκριμένο ειναι και αρκετά δυνατο και υπεραξιοπιστο.
    Κάπου κάποιος έμπορος θα έχει στοκ καινούρια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Περιγράφεις το crypton-x και δε το ξέρεις.
    Τίποτα δεν νικάει σε οικονομία ένα παπί.
    Το συγκεκριμένο ειναι και αρκετά δυνατο και υπεραξιοπιστο.
    Κάπου κάποιος έμπορος θα έχει στοκ καινούρια.
    Πολύ σωστη προταση αλλα στα μειον του είναι ότι το...κλεβουν πανεύκολα και επειδή είναι με διαφορα το καλυτερο παπι είναι ενας συνεχομενος στοχος από κλεφτρονια...Κατά την ταπεινη μου γνωμη καθημερινα 50χλμ είναι πολλα για παπι από την αποψη της κούρασης, επισης ευαλωτο σε καιρικα φαινόμενα...από την άλλη η αποκτηση μεταχειρισμενου σκουτερ 150( καταναλωση 3λ/100 χλμ) δεν είναι και αυτή λυση γιατι τα μεταχειρισμένα σκουτερ βγαζουν πολλα προβλήματα αφου οι ιδιοκτητες τους τα εχουν ξεζουμισει και τα δινουν όταν μεγαλες φθορες εμφανίζονται και αρχιζει να ποναει η τσεπη…

    Οποτε μια μεση λυση είναι η αποκτηση ενός καινουργιου σκουτερ 150cc, στα χρηματα που διαθετει υπαρχουν προτασεις να μην προτιμησει ιταλικα που βγαζουν βλαβες, ένα yamaha xenter είναι καλη περιπτωση, είναι γρηγορο και είναι Yamaha..Τα 3λιτρα βενζινη καταναλωση δεν το θεωρω υπερβολικο από την άλλη εχει το κλασσικο δαπεδο που θα του φανει πολύ χρησιμο στα ψωνια( πραγμα που δεν το εχει το παπι), ενώ με μια ζελατινα σωστη προστασιας ανετα ταξιδευει και αττικη οδο και με ασχημες καιρικες συνθήκες...το τελευταιο τον ενδιαφερει ιδιαιτερα αφου τα 50 + χλμ πηγαινε-ελα μονο λιγα δεν είναι ιδιαιτερα τον χειμωνα..

    καλη τυχη στον φιλο ότι και αν αποφασισει..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  6. #6
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Honda GTR 150 3500e
    Yamaha CryptonX μεταχειρω με ρισκο γιατι ειναι Νο1 για κλεφτρονια
    Honda wave 110 με 1200-1300 ευρω και σε παει παντου (το έχω πλεον για ντελιβερυ και με ανεβαζει κοντα στην κορφη του ψηλορητη με τα κρι-κρι και ειμαι και 120 κιλά μοσχάρι μονος μου)
    Υamaha Crypton S 110 το καινουριο ακουω εξαιρετικά σχόλια απο οσους ντελιβεραδες το έχουν...
    Φρέσκα μηχανακια με καλυψη απο ανταλακτικα απο γνησια και μεταχειρισμενα...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    cbf 125 με 13 λιτρα ντεποζιτο και αυτονομια 500+χλμ απλα. το παπι με ενα γεμισμα κανει το πολυ 150χλμ..4-5 λιτρα ντεποζιτο. το cbf εχει 5 ταχυτητες και δουλευει αρκετα χαμηλα σε στροφες. το ειχα και ειχα σωθει. κοστος καινουργιου 2800 τιμη καταλογου. κοστος ενος αριστα μετεχειρου 1500

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Και το cbf υπερτιμιο απλα ο ανθρωπος έθεσε ως πρωτο κριτήριο την οικονομια σε καύσιμο και συντήρηση.
    Εκει η πάπια δεν έχει αντίπαλο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    οντως για οικονομια και συντηρηση ειναι το παπι ο αδιαφιλονικητος νικητης....
    αλλα και τα 50χλμ, την ημερα ειναι μεγαλη βολτα........σκουτερ νομιζω θα ειναι καλυτερο.....γνωμη μου....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    cbf 125 με 13 λιτρα ντεποζιτο και αυτονομια 500+χλμ απλα. το παπι με ενα γεμισμα κανει το πολυ 150χλμ..4-5 λιτρα ντεποζιτο. το cbf εχει 5 ταχυτητες και δουλευει αρκετα χαμηλα σε στροφες. το ειχα και ειχα σωθει. κοστος καινουργιου 2800 τιμη καταλογου. κοστος ενος αριστα μετεχειρου 1500
    Το monoshock,τα λάστιχα,τα αλυσιδογράναζα και γενικότερα η ελάχιστη φθηνότερη τιμή όλων των ανταλλακτικών φωνάζει crypton.Απλά αν το ένα το πάρει 1300 και το άλλο 2600,αν πάρει cbf του μένουν τα μισά λεφτά για συντήρηση 2-3 χρόνων.

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    οντως για οικονομια και συντηρηση ειναι το παπι ο αδιαφιλονικητος νικητης....
    αλλα και τα 50χλμ, την ημερα ειναι μεγαλη βολτα........σκουτερ νομιζω θα ειναι καλυτερο.....γνωμη μου....
    50χλμ για Αθήνα ειναι αστείο νούμερο πίστεψε με.
    Εχω κρυπτον και υπήρξε περίοδος που εκανα κοντα στα 200χλμ τη μερα εντος Αθηνών.
    Αν του κοτσαρεις και μια σωστη σελα δεν χαμπαριαζεις ουτε εσυ ουτε αυτο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Το monoshock,τα λάστιχα,τα αλυσιδογράναζα και γενικότερα η ελάχιστη φθηνότερη τιμή όλων των ανταλλακτικών φωνάζει crypton.Απλά αν το ένα το πάρει 1300 και το άλλο 2600,αν πάρει cbf του μένουν τα μισά λεφτά για συντήρηση 2-3 χρόνων.
    Δεν ειναι λιγο ακυρο να συγκρίνεις, με οικονομικο προσανατολισμό, ενα καινούριο με ενα μεταχειρισμένο;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    50χλμ για Αθήνα ειναι αστείο νούμερο πίστεψε με.
    Εχω κρυπτον και υπήρξε περίοδος που εκανα κοντα στα 200χλμ τη μερα εντος Αθηνών.
    Αν του κοτσαρεις και μια σωστη σελα δεν χαμπαριαζεις ουτε εσυ ουτε αυτο.
    ενταξει δεν ξερω πως θα τα κανει τα χλμ....
    Εγω πχ που κανω περπου 100-120κμ την ημερα, αλλα το 85% ειναι το πηγαινε-ελα Σαρωνιδα που μενω και τα υπολοιπα μεσα στο κεντρο, δεν θα με βολευε το παπι......
    θα με κουραζε....

    Αμα τα 50 κμα ειναι ..ξεκινα- σταματα - παρκαρε , και μετα αντε παλι .....τοτε ναι....παπι !!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  13. #13
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Μια ψήφο από εμένα για crypton-x. Κάνω κάθε μέρα 40χλμ (20+20) για πάνε έλα στην δουλειά από Συγγρού - κέντρο-βασιλ. Σοφίας- μεσογείων - μαραθωνος. Το παπί αυτό έχει τέτοιες διαδρομές για πλάκα, το γκάζι του είναι τόσο ώστε να μην μένεις ξεκρέμαστος σε ανοιχτούς δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, καίει 2.5 λίτρα στα 100χλμ στην παραπάνω διαδρομή (όχι ότι έχει κάψει ποτέ παραπάνω) και 2 χρόνια τώρα δεν έχει κάνει κιχ. Λάδια,φίλτρα, λάστιχα, τακάκια, μπαταρία, τίποτε άλλο.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Φτηνή συντήρηση,εύκολη και αξιοπιστία;
    ΠΑΠΙ
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  15. #15
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παπί για οικονομία . Σκούτερ για άνεση .
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα Scooter
    από thomass στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2018, 07:18
  2. Αγορά scooter
    από daisy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 14:03
  3. Scooter Έγινε Παπί!!! (Στην πραγματικότητα)
    από Stayrozzz στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2006, 10:22
  4. Scooter ή Παπί??
    από paris-3 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 12:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF