Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: θεμα με τα υγρα του ψυγειου

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    σκεφτικα να αλαξα μονο τα λαστιχακια με μια universal αλλα ειναι και τα ελατηρια κλασμενα
    Εχω δουλέψει δοκιμαστικά (για λίγες μέρες)ταπά 20ετίας με σαμπρέλα και δούλεψε. Η βρωμιά καθαρίσε εύκολα αλλά δεν θα την εμπιστευόμουν για κανονική χρήση. Πέτα την

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Ερώτηση. Όταν άλλαζες τα υγρά του ψυγείου, δεν είχες δεί την τάπα σε τι κατάσταση ήταν. Εγώ αν την έβλεπα έτσι δεν θα περίμενα να δω ότι χάνει υγρά, θα την άλλαζα έτσι και αλλιώς.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση. Όταν άλλαζες τα υγρά του ψυγείου, δεν είχες δεί την τάπα σε τι κατάσταση ήταν. Εγώ αν την έβλεπα έτσι δεν θα περίμενα να δω ότι χάνει υγρά, θα την άλλαζα έτσι και αλλιώς.
    Το αυτό. Η τάπα έχει εμφανώς σκασμένα με ρήγματα λαστιχα που δεν σφραγίζουν τίποτα, έχει του σκοτωμού καφέ σκουριά πάνω της, και έχει και το στόμιο του ψυγείου σου, πράγμα που δείχνει ότι κάτι σκουριάζει ταχύτατα στο κύκλωμα ψύξης.

    'Ολα αυτά, δεν σε ανησύχησαν ποτέ; Δεν σκέφτηκες, ότι δεν είναι καλό σημάδι;


    ΠΡΟΤΕΙΝΩ: Αφού βάλεις την νέα τάπα, και νέα καλής ποιότητας υγρά, σε κανά μήνα το πολύ, ξανακοίτα την κατάσταση. Αν έχει πάλι γεμίσει σκουριά, δεν είναι καλό σημάδι, και ενδέχεται να πλησιάζει η ώρα της φλάντζας κεφαλής (από την οποία προέρχεται η σκουριά συνήθως).
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    μαλλον βρέθηκε ο ένοχος, ειναι μια 20 χρονη κακομεταχειρισμενη τάπα.
    Μιλάμε για πολύ χάλια κατάσταση. Απορώ πως έγινε έτσι και θα πρέπει να το ψάξεις.
    Δεν είναι απο τα χρόνια πάντως, αν δείς την τάπα στο Hornet μου που ειναι πλέον 14 χρονών, είναι σαν καινούρια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Δεν είναι σκουριά
    Είναι άλατα γιατί το κύκλωμα έχει δουλέψει με νερο

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Το ελπίζω κι εγώ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    οταν πήρα το μηχανάκι ειχε λασπη μεσα, πριν 4 χρονιά, η πρώτη αλλαγη έβγαζε καφέ πηλό. δεν άδειαζε το κύκλωμα και βάλαμε σωλήνα βρύσης, αυτο που βλέπετε τωρα ειναι σε πολυ καλη κατάσταση μετα απο αρκετες αλλαγές και δεν ειχα προσέξει την ταπα γιατι δεν της ειχα κανει τις αλαγες μονος μου.

    θελετε να αρχίσω να λεω για τα επίσημα honda που το πηγαινε ο προηγούμενος? η για τα φοβερά συνεργεία που πέρασα?
    εδω ο αλλος μαλλον εκλεψε τα ζιγκλερ και μου εβαλε μικρότερα αυτα ειναι πταίσματα οτι δεν μου εφτιαξαν σωστα τα νερα.

    παρολα αυτα δεν εχει ανεβασει ποτε θερμοκρασία ουτε ελάχιστο ωστε να με ανησυχήσει. ε αμα πεθάνει απο φλατζα πέθανε εγω κανω οτι καλυτερο μπορω απο εδω και περα μονος μου γιατι δεν εμπιστεύομαι κανεναν

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Kαι πολυ καλα κανεις! Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη, η αλλαγη λαδιων ή παραφλου... ταπα ανοιγεις, ταπα κλεινεις προσεχοντας ιδιαιτεροτητες (εξαερωση κλπ) που αναφερει το Manual του εκαστοτε μοντελου.

    Λιγο αν πιανουν τα χερια σου, προσοχη στη λεπτομερεια... και η πληροφορια αφθονη στα ιντερνετς για ν'αρχισεις!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #24
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    θελετε να αρχίσω να λεω για τα επίσημα honda που το πηγαινε ο προηγούμενος? η για τα φοβερά συνεργεία που πέρασα?
    εδω ο αλλος μαλλον εκλεψε τα ζιγκλερ και μου εβαλε μικρότερα αυτα ειναι πταίσματα οτι δεν μου εφτιαξαν σωστα τα νερα.
    Εσένα σου πήραν τα ζιγκλερ εμένα μου άλλαξε τετράδα καρμπ και μου έλεγε ότι το μηχανάκι δεν τραβάει θέλει αλλαγή στα καρμπ. Και ήταν και φίλος και συμμαθητής στο σχολείο. Έγινε της πουτανας στο μαγαζί του γιατί το πήρα χαμπάρι αμέσως και γύρισα καπάκι στο συνεργείο. Πήγα εκεί που είχε τα μεταχειρισμένα βρήκα την τετράδα μου και του είπα ότι αν δεν μπούνε τα καρμπς μου στο μηχανάκι στην επόμενη ώρα θα μπουν κάπου αλλού. Ο αλήτης τα είχε απορυθμισει και αναγκάστηκα να πάρω υποπιεσομετρο και να μάθω να τα συγχρονίσω. Από τότε τέλος τα συνεργεία. Μόνο σε ότι δεν μπορώ ή δεν έχω τα εργαλεία.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Ολοι καπως ετσι μπηκαμε στο τρυπάκι να ασχοληθουμε σας νιωθω τοσο πολυ.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    λοιπόν.
    ευτυχώς που μπήκα στην διαδικασία μιας και η βίδα αποστράγγισης ήθελε αλλαγμα άμεσα ειχε φαγωθεί απο τα νερά μόλις την έβγαλα τρόμαξα με το πόσο ειχε λεπτύνει.(ακόμα μια ένδειξη οτι δεν ειχαν ασχοληθεί στο συνεργείο)
    καθάρισα και το δοχείο διαστολής με ξίδι και στα δύσκολα σημεία ρύζι μεσα και χτύπησα φραπέ. (αν εβαζα το ζουμι που λεω παρακάτω θα έκανα ποιο εύκολη δουλειά σίγουρα αλλα το ανακάλυψα μετα.)

    ξέπλυνα ξανα καλα έβαλα μπροστά ελάχιστη λασπη. εριξα Bardahl Radiator Cleaner ειναι ενα γαλακτερό ζουμί που ειναι για καθάρισμα ψυγειου εχει τον τροπο του και αυτο, και έβγαλε όντως αρκετή καφε μπιχλα, ολα αυτα τα δουλεψα με την παλαιά τάπα. και το δοχείο διαστολής γέμιζε-άδειαζε συχνά. οποτε η τάπα σίγουρα δεν δούλευε σωστά.
    μετά το ζουμί ξανα ξέπλυνα και εβαλα την καινουργια ταπα, καινουργιο αντιψυκτικό και δεν ειδα να ανεβοκατεβάζει νερά στο δοχείο.

    τώρα στην χρηση και με τον καιρο θα δειξει, πάντως εχω την αίσθηση οτι κατι κακο πρόλαβα.
    *η ταπα εκανε 3,5€ και την βρήκα στο ανταλακτικαδικο της γειτονιάς. ειναι ιδια με πολλά honda αυτοκίνητα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Μια και είχες αρκετή λάσπη, έκανες όλη αυτή την καλή δουλειά, γιατί δεν άνοιξες και τον θερμοστάτη να τον τσεκαρεις;
    Τώρα που το έκλεισες, αν δεις οτιδήποτε παράξενο, να ξέρεις μόνο αυτό έμεινε και η αντλία νερού.
    Ελπίζω να έληξε το πρόβλημα, καλές βόλτες.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Μια και είχες αρκετή λάσπη, έκανες όλη αυτή την καλή δουλειά, γιατί δεν άνοιξες και τον θερμοστάτη να τον τσεκαρεις;
    Τώρα που το έκλεισες, αν δεις οτιδήποτε παράξενο, να ξέρεις μόνο αυτό έμεινε και η αντλία νερού.
    Ελπίζω να έληξε το πρόβλημα, καλές βόλτες.
    ακομα και στα χειρότερα του πριν ασχοληθώ δεν ανεβασε ποτε θερμοκρασία, και τωρα με καθαρά νερα παλι ανηγει σε σωστη ωρα. οποτε δεν δείχνει οτι εχει μεινει κλειστός ουτε ανοιχτός. γιαυτό και δεν ασχολήθηκα. βέβαια ειπαμε το μέλλον θα δειξει.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με τα κολάρα του V-strom1000cc.
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:17
  2. ΑΝΤΡΑΣ ΜΕ ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥ
    από LINA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2006, 11:36
  3. Σχετικα με τα σερβις του Fz6...
    από Dimitris76 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2006, 18:13
  4. Σχετικα με τα σερβις του Fz6...
    από Dimitris76 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2006, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF