Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 60

Θέμα: Παντελώς λάθος timing (ή απλά μούτζωμα)

  1. #31
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ρε παιδια μηπως παραψειριζετε το θεμα του κοστους χρησης?εχει κανενα νοημα περα απο φιλοσοφικο επιπεδο? και τι ακριβως δειχνουν αυτα τα κοστη επισης δε καταλαβαινω, απο τη στιγμη που για να εχουν νοημα πρεπει να εχεις και αλλα δεδομενα, και να μη βασιζεσαι στην τυχη, διοτι με τους υπολογισμους που κανετε μονο στην τυχη μπορειτε να βασιζεστε...

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2011
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Για τα χιλιόμετρα που θα κάνεις εγώ θα σου έλεγα να πήγαινες σε καλό μεταχειρισμένο BMW F 650 GS το μονοκύλινδρο.

    Στα €1.500,00 παίρνεις κάποιο προσεγμένο μηχανάκι και με έξτρα. Έχεις καλά φρένα με ABS, μικρή κατανάλωση (+/- 4lt/100km), καλή οδική συμπεριφορά και δεν το κλέβουν εύκολα, πολλά και φθηνά ανταλλακτικά.

    Τα πάγια έξοδα δεν είναι απαγορευτικά, σε σχέση με οποιοδήποτε σκούτερ ή παπί μέχρι 300 κυβικά (€55,00 τέλη κυκλοφορία και €100,00+/- ασφάλεια ετήσια).
    Το πρόβλημα είναι οτι θα είναι κάποιας ηλικίας - χιλιομέτρων. Αρα θα πλησιάζουν και τα μεγάλα σέρβις.

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2011
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    ρε παιδια μηπως παραψειριζετε το θεμα του κοστους χρησης?εχει κανενα νοημα περα απο φιλοσοφικο επιπεδο? και τι ακριβως δειχνουν αυτα τα κοστη επισης δε καταλαβαινω, απο τη στιγμη που για να εχουν νοημα πρεπει να εχεις και αλλα δεδομενα, και να μη βασιζεσαι στην τυχη, διοτι με τους υπολογισμους που κανετε μονο στην τυχη μπορειτε να βασιζεστε...

    Εμένα με βοηθούν αρκετά και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Και μακάρι να βοηθηθεί και άλλος κόσμος που ψάχνει συγκεντρωμένα μια εικόνα για τα σέρβις (γιατί τέλη,ασφάλειες κτλ τα βρίσκεις)

    Μεχρι στιγμής έχω:

    1.Παπί 125 60 ευρώ
    2.Παπί 180 ??
    3.Σκούτερ 250 400ευρώ
    4. Σκούτερ 300 330 ευρώ

    Η μηχανή 125 ή 250 που βρίσκεται?έστω και σαν εκτίμηση.

    Το σενάριο που σκέφτομαι είναι:

    1.Αλλαγή της ασφάλειας αυτοκινητου σε πακέτο με 3000κμ (γνωστης εταιρείας). Κέρδος 150 ευρώ

    και

    α) 4km ανα εργάσιμη μέρα με αμάξι να φτάσω μετρό και ΜΜΕ για δουλειά άρα 30 ευρώ κάρτα. συντήρηση αμαξιού για 3000km.
    Λόγω τοποθεσίας χρειάζομαι και λεωφορείο μετά ή περπάτημα 15-20min. Επίσης τις ημέρες που σχολάω 02:00 έχω θέμα.
    -40% από όσα δίνω σήμερα (συμπ. της αλλαγής της ασφάλειας στο αμάξι)

    β) όλα τα km για δουλειά με παπί και συντήρηση αμαξιού για 3000km
    -35% από όσα δίνω σήμερα. 13ευρώ ακριβότερο από το α.

    γ) όπως το β αλλά με σκούτερ 250-300
    -7% από όσα δίνω σήμερα. ~50 ευρώ ακριβότερο από το β.

    Θέλω να βάλω σε αυτά ένα σενάριο για το παπί της SYM που είπε ο φίλος και για μια μηχανή 125-250. Το μόνο που μου λείπει είναι το κόστος σέρβις.
    Για το SYM θα προσπαθήσω να μάθω. Για τα μηχανάκια όμως δεν βρίσκω άκρη

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από minus_gr Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα είναι οτι θα είναι κάποιας ηλικίας - χιλιομέτρων. Αρα θα πλησιάζουν και τα μεγάλα σέρβις.
    Είχα και εγώ το ίδιο θέμα με εσένα. 30 χιλιόμετρα την ημέρα. Αρχικά είχα ένα BMW R 1100GS. Φοβερή μηχανή και σε ασφάλεια και σε αίσθηση, αλλά με σχετικά υψηλό κόστος χρήσης, για 1100 όχι αλλά για μοτοσυκλέτα ναι.

    Το έδωσα και πήρα ένα KLE 250. Μου άρεσε πάρα πολύ από θέμα πρακτικότητας, βέβαια έκαιγε αρκετά για 250, όμως περισσότερο με "ενοχλούσε" η έντονη διαφορά στο αίσθημα ασφάλειας που μου παρείχε σε σύγκριση με το 1100 gs.

    Το KLE το έδωσα σχεδόν όσο το πήρα γιατί μου εμφανίστηκε μια πολύ καλή περίπτωση, ένα BMW F 650GS. Όσο και να σου φαίνεται περίεργο συνδυάζει τους 2 κόσμους, ένα πολύ σημαντικό μέρος της οικονομίας και της πρακτικότητας του 250 και της αίσθησης ασφάλειας του 1100.

    Εγώ το πήρα πολύ οικονομικά, οπότε δεν υπήρχε καν θέμα για την απόκτησή του. Το σέρβις του μιλάμε για βαλβίδες πάει €80,00, λάδια φίλτρα τα αλλάζω μόνος μου, λάστιχα και τακάκια, μπορείς να τα αλλάζεις με σχετικό προγραμματισμό ώστε να μην πέφτουν όλα μαζί.

    Σίγουρα το μεταχειρισμένο είναι λαχείο, όμως γενικά το 650 έχει κυκλοφορήσει αρκετά και δεν εξαρτάσαι από την αντιπροσωπεία για σέρβις και ανταλλακτικά. Θεωρώ πως ότι ζημιά και να σου βγάλει και να σου βγάλει, σε βάθος χρόνου, μαζί με το κόστος αγοράς δεν θα φτάσει τα €2.000,00 και κερδίζεις την ασφάλεια της μοτοσυκλέτας, που ούτως ή άλλως θες κάποια στιγμή να ξαναπάρεις.

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από minus_gr Προβολή μηνύματος
    Εμένα με βοηθούν αρκετά και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Και μακάρι να βοηθηθεί και άλλος κόσμος που ψάχνει συγκεντρωμένα μια εικόνα για τα σέρβις (γιατί τέλη,ασφάλειες κτλ τα βρίσκεις)

    Μεχρι στιγμής έχω:

    1.Παπί 125 60 ευρώ
    2.Παπί 180 ??
    3.Σκούτερ 250 400ευρώ
    4. Σκούτερ 300 330 ευρώ

    Η μηχανή 125 ή 250 που βρίσκεται?έστω και σαν εκτίμηση.

    Το σενάριο που σκέφτομαι είναι:

    1.Αλλαγή της ασφάλειας αυτοκινητου σε πακέτο με 3000κμ (γνωστης εταιρείας). Κέρδος 150 ευρώ

    και

    α) 4km ανα εργάσιμη μέρα με αμάξι να φτάσω μετρό και ΜΜΕ για δουλειά άρα 30 ευρώ κάρτα. συντήρηση αμαξιού για 3000km.
    Λόγω τοποθεσίας χρειάζομαι και λεωφορείο μετά ή περπάτημα 15-20min. Επίσης τις ημέρες που σχολάω 02:00 έχω θέμα.
    -40% από όσα δίνω σήμερα (συμπ. της αλλαγής της ασφάλειας στο αμάξι)

    β) όλα τα km για δουλειά με παπί και συντήρηση αμαξιού για 3000km
    -35% από όσα δίνω σήμερα. 13ευρώ ακριβότερο από το α.

    γ) όπως το β αλλά με σκούτερ 250-300
    -7% από όσα δίνω σήμερα. ~50 ευρώ ακριβότερο από το β.

    Θέλω να βάλω σε αυτά ένα σενάριο για το παπί της SYM που είπε ο φίλος και για μια μηχανή 125-250. Το μόνο που μου λείπει είναι το κόστος σέρβις.
    Για το SYM θα προσπαθήσω να μάθω. Για τα μηχανάκια όμως δεν βρίσκω άκρη
    Σου στέλνω πμ νομίζω μπορώ να σε βοηθήσω να βρεις πληροφορίες για το παπί της Sym

  6. #36
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από minus_gr Προβολή μηνύματος
    Εμένα με βοηθούν αρκετά και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Και μακάρι να βοηθηθεί και άλλος κόσμος που ψάχνει συγκεντρωμένα μια εικόνα για τα σέρβις (γιατί τέλη,ασφάλειες κτλ τα βρίσκεις)

    ...

    αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι κανεις υπολογισμους οι οποιοι δεν εχουν κανενα απολυτως νοημα, μιλας για μικροποσα σε διαστημα 18 μηνων που φαινονται πιο μεγαλα ενω στην πραγματικοτητα ειναι ποσο? 3ε τη μερα? και μαλιστα αν συμβει οποιαδηποτε ζημια αφου δε μιλας για καινουριο οχημα με εγγυηση (βγαζω εντελως απεξω τα ενδεχομενα κλοπης, ζημιες απο πτωση κλπ) εχεις βγει με το καλημερα εκτος του προυπολογισμου σου...και χωρις μαλιστα να λογαριαζεις τα λεφτα που θα χασεις απο την πωληση που πραγματικα δε μπορεις να κανεις εκτιμηση μιας και η αγορα μεταχειρισμενων ειναι πλεον εντελως ανισοροπη

    εν ολιγης, ξαναλεω οτι το να προσπαθεις να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι ειναι παντα και κακη ιδεα και μη αποτελεσματικη...αν εχεις να κανεις καποια χιλιομετρα για τη δουλεια σου και μαλιστα για ενα σχετικα μικρο διαστημα, δε θα αλλαξεις ουτε οχημα, ουτε τιποτα...μιλα με τον εργοδοτη σου, και απλα ζητα η προσπαθησε να διαπραγματευτεις το ποσο που θα ξοδευεις για τις μετακινησεις σου...αν δεν εχεις αυτη τη δυνατοτητα, απο τη στιγμη που δεν εχεις καποιο οφελος καριερας απο αυτη τη δουλεια ισως καλυτερα θα πρεπει να ψαξεις για κατι αλλο...
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 15/04/2019 στις 11:39.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από minus_gr Προβολή μηνύματος

    1.Αλλαγή της ασφάλειας αυτοκινητου σε πακέτο με 3000κμ (γνωστης εταιρείας). Κέρδος 150 ευρώ

    και

    α) 4km ανα εργάσιμη μέρα με αμάξι να φτάσω μετρό και ΜΜΕ για δουλειά άρα 30 ευρώ κάρτα. συντήρηση αμαξιού για 3000km.
    Λόγω τοποθεσίας χρειάζομαι και λεωφορείο μετά ή περπάτημα 15-20min. Επίσης τις ημέρες που σχολάω 02:00 έχω θέμα.
    -40% από όσα δίνω σήμερα (συμπ. της αλλαγής της ασφάλειας στο αμάξι)

    β) όλα τα km για δουλειά με παπί και συντήρηση αμαξιού για 3000km
    -35% από όσα δίνω σήμερα. 13ευρώ ακριβότερο από το α.

    γ) όπως το β αλλά με σκούτερ 250-300
    -7% από όσα δίνω σήμερα. ~50 ευρώ ακριβότερο από το β.

    Θέλω να βάλω σε αυτά ένα σενάριο για το παπί της SYM που είπε ο φίλος και για μια μηχανή 125-250. Το μόνο που μου λείπει είναι το κόστος σέρβις.
    Για το SYM θα προσπαθήσω να μάθω. Για τα μηχανάκια όμως δεν βρίσκω άκρη
    Απο αυτα που γραφεις δειχνεις πολυ πιεσμενος οικονομικα οποτε θα σε συμβουλευα να μην αγορασεις μηχανη και να προσπαθησεις να βολευτεις με το αμαξι και τα ΜΜΜ. Οταν εχεις βαρδια μεχρι τις 2 το πρωι θα πηγαινεις με το αμαξι. Χωρις ομως να αλλαξεις την ασφαλεια γιατι μετα θα βρεθεις να μετρας τα χιλιομετρα καθε διαδρομης και καθε βολτας μην τυχον και τα περασεις.
    Κανεις δε πολυ μεγαλο λαθος που δεν υπολογιζεις τα χρηματα της αγορας δικυκλου αφου θα τα ξοδεψεις και οδηγεισαι σε λαθος συμπερασματα

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Το ποιο φτηνό σε όλα είναι παπί μέχρι 125cc αεροψυκτο.

  9. #39
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Δεν διάβασα τις άλλες απαντήσεις..
    Μόνο το πρώτο ποστ.

    Αν ανέβεις παραπάνω από παπί να ξέρεις πως
    η συντήρηση ανεβαίνει κοντά στο κόστος μεγαλύτερης μηχανής.
    Και δεν μιλάω για λάδια και μπουζι.
    Αλλά για λάστιχα, αλυσιδογραναζα και λοιπά αναλώσιμα.
    Και αν είναι και παλιό σίγουρα και η κατανάλωση.

    Κάποτε άλλαξα το παπί για ένα ττ 250 του 1999.
    Φυσικά η οδήγηση έγινε πολύ πιο απολαυστική και ασφαλής,
    αλλά το κόστος ανέβηκε κατακόρυφα..
    Μόνο από βενζίνη ανέβηκα 2,5-3,5 λίτρα στα 100 ,σχεδόν τα δίπλα.
    Τότε έκανα 60χμ την ημέρα για δουλειά.

    Αν ψάχνεις αποκλειστικά μικρό κόστος
    το παπί είναι μονόδρομος, αν σε παίρνει να δίνεις κατι παραπάνω τότε σίγουρα ένα
    μικρό μοτοσυκλετακι είναι πολύ καλύτερο!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Επειδη διαβαζω για ΜΜΜ, καρτες μηνιαιες και μετρημενα στραγαλια ... αναιρω αυτο που ειπα περι "ποιοτητα ζωης" .... οποτε προκειμενου να καταστρεψεις την ζωουλα σου με αυτα τα καρκινιαρικα μεταφορικα μεσα, καλυτερα αγορασε ενα παπι ή ενα honda Vision 110 σε περιπτωση που θελεις και μια μικρη επιπλεον προστασια απο καιρικα φαινομενα και εξτρα χωρο.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #41
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Επειδη διαβαζω για ΜΜΜ, καρτες μηνιαιες και μετρημενα στραγαλια ... αναιρω αυτο που ειπα περι "ποιοτητα ζωης" .... οποτε προκειμενου να καταστρεψεις την ζωουλα σου με αυτα τα καρκινιαρικα μεταφορικα μεσα, καλυτερα αγορασε ενα παπι ή ενα honda Vision 110 σε περιπτωση που θελεις και μια μικρη επιπλεον προστασια απο καιρικα φαινομενα και εξτρα χωρο.
    εχεις καλυτερη ποιοτητα ζωης πηγαινοντας καπου με το παπι σαν το παπι ενω ριχνει καρεκλες και χαλαζια απο το να πας με το μετρο η τον προαστιακο?

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    εχεις καλυτερη ποιοτητα ζωης πηγαινοντας καπου με το παπι σαν το παπι ενω ριχνει καρεκλες και χαλαζια απο το να πας με το μετρο η τον προαστιακο?
    Ναι, γιατι δεν ριχνει καθε μερα χαλαζι και καρεκλες και τραπεζια.


    ΝΑΙ, γιατι αν ριξει χαλαζι καρεκλες και τραπεζια, θα κανεις την καρδια σου πετρα και θα παρεις ΟΑΣΘ ή ο,τι σκατα θελει να λεγεται μεσο μαζικης μεταφορας σαρδελας. ΟΧΙ, δεν ριχνει καθε μερα χαλαζι, πετρες και επιπλα ο ουρανος.
    Στο ψωλοκρυο (ΚΑΙ με βροχη) ειναι σιγουρα μαλακια να περιμενεις κανα 10λεπτο το αστικο ας πουμε και να μουλιαζεις πατοκορφα απο την υγρασια, να περπατας ενα 5λεπτο η οσο... για να κανεις ΜΙΑ ΩΡΑ τα 10 χιλιομετρα πακτωμενος αγκαλια με τον καθε βρωμιαρη, ΟΡΘΙΟΣ. Ειναι ταλαιπωρια.

    Ταλαιπωρια επισης, ειναι να σχολας στο 8ωρο και να χρειαζεσαι με το πηγαινελα στη δουλεια σου, παραπανω απο μια ωρα, ποσο μαλλον διωρο και παραπανω που χανουν αρκετοι που μετακινουνται με αστικα.


    Ναι, ειναι προτιμοτερο λοιπον να φορεσεις ενα αδιαβροχο πανω/κατω και να φτασεις στεγνος.
    Εαν ρε πουστη μου εχει χιονια, νταξει, μπαινεις σε αστικο.


    Δεν ξερω σε ποια πολη ζεις, αλλα εδω στη Θεσσαλονικη ας πουμε, τα βλεπω απ τη δικια μου που πηηηηηηηηηζει στο αστικο.
    Μια δυο φορες επρεπε να παρω αστικο και πραγματικα, προτιμω να γινω μουσκιδι, να φαω το κρυο της αρκουδας για 10 λεπτα μεχρι τη δουλεια μου, να μου παει στραβα η μερα απο το ξυπνημα μεχρι το σχολασμα, ΠΑΡΑ ΝΑ ΦΑΩ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΤΟΝ ΟΑΣΘ.
    Δεν φανταζομαι να ειναι και πολυ καλυτερα στην Αθηνα που εζησα 2 χρονια.


    FYI: Καθημερινα, κανω για τη δουλεια μου, 30χλμ πηγαινελα αποκλειστικα περιφερειακο Θεσσαλονικης.
    Μενω σε εξοδο του περιφερειακου, δουλευω σε παρακατω εξοδο του.
    Simple as that.
    Σημερα το πρωι, ανοιξε το κωλοτρυπιδι απο τα συννεφα και εριχνε πραμα.
    Σηκωθηκα, φορεσα τα ρουχα μου, κατεβηκα γκαραζ, φορεσα παντελονακι αδιαβροχο, μπουφανακι αδιαβροχο.
    Μεχρι να τα βαλω, ζεσταθηκε καπως και το μοτερ.
    Μεχρι να βγω περιφερειακο, ζεσταθηκε καλα!
    Μεχρι να φτασω στη δουλεια μου με 120 σταθερα και 150 τελικιασμενος... ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ ΡΟΥΘΟΥΝΙ.
    Στη δουλεια, εβγαλα αδιαβροχα καλημερισα πηρα και το καφεδακι μου. Πενα!
    Καθημερινα οπως ειπα κανω αυτα τα 30χλμ.... 3 μερες μονο, χρειαστηκε να παρω καβατζα το εταιρικο που μου εχει παραχωρηθει γιατι χιονισε.
    ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ Μπορουσα και αλλιως... (βλ. ΜΜΜ)

    Δεν οδηγαω παπακι, δεν οδηγαω τη μηχανη γι'αυτες τις περιπτωσεις, εχω το σκουτερ.


    Τωρα αν η ποιοτητα ζωης του ενος κρινεται σε δυο νηματα, το ενα με σκατα (παπακι) και το αλλο με κατουρα (ΜΜΜ)... ε, ας διαλεξει οποιο προτιμαει.
    Εγω παρεθεσα νουμερα για 15000χλμ. Εαν καποιος θελει τα μισα λεφτα και προτιμαει παπακι, ζυγιζει τα + και τα -
    Εαν καποιος θελει τα μισα και απο παπακι, η δουλεια του πλεον θα ειναι απο 8ωρο+2 (ή οσο εργαζεται).
    Τελευταία τροποποίηση από Pew; 15/04/2019 στις 19:38.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #43
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Το μετρό είναι ανεκτό. Τα υπόλοιπα ΜΜΜ, δεν...
    Life begins at 45°.

  14. #44
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Ναι, γιατι δεν ριχνει καθε μερα χαλαζι και καρεκλες και τραπεζια.


    ΝΑΙ, γιατι αν ριξει χαλαζι καρεκλες και τραπεζια, θα κανεις την καρδια σου πετρα και θα παρεις ΟΑΣΘ ή ο,τι σκατα θελει να λεγεται μεσο μαζικης μεταφορας σαρδελας. ΟΧΙ, δεν ριχνει καθε μερα χαλαζι, πετρες και επιπλα ο ουρανος.
    Στο ψωλοκρυο (ΚΑΙ με βροχη) ειναι σιγουρα μαλακια να περιμενεις κανα 10λεπτο το αστικο ας πουμε και να μουλιαζεις πατοκορφα απο την υγρασια, να περπατας ενα 5λεπτο η οσο... για να κανεις ΜΙΑ ΩΡΑ τα 10 χιλιομετρα πακτωμενος αγκαλια με τον καθε βρωμιαρη, ΟΡΘΙΟΣ. Ειναι ταλαιπωρια.

    Ταλαιπωρια επισης, ειναι να σχολας στο 8ωρο και να χρειαζεσαι με το πηγαινελα στη δουλεια σου, παραπανω απο μια ωρα, ποσο μαλλον διωρο και παραπανω που χανουν αρκετοι που μετακινουνται με αστικα.


    Ναι, ειναι προτιμοτερο λοιπον να φορεσεις ενα αδιαβροχο πανω/κατω και να φτασεις στεγνος.
    Εαν ρε πουστη μου εχει χιονια, νταξει, μπαινεις σε αστικο.


    Δεν ξερω σε ποια πολη ζεις, αλλα εδω στη Θεσσαλονικη ας πουμε, τα βλεπω απ τη δικια μου που πηηηηηηηηηζει στο αστικο.
    Μια δυο φορες επρεπε να παρω αστικο και πραγματικα, προτιμω να γινω μουσκιδι, να φαω το κρυο της αρκουδας για 10 λεπτα μεχρι τη δουλεια μου, να μου παει στραβα η μερα απο το ξυπνημα μεχρι το σχολασμα, ΠΑΡΑ ΝΑ ΦΑΩ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΤΟΝ ΟΑΣΘ.
    Δεν φανταζομαι να ειναι και πολυ καλυτερα στην Αθηνα που εζησα 2 χρονια.


    FYI: Καθημερινα, κανω για τη δουλεια μου, 30χλμ πηγαινελα αποκλειστικα περιφερειακο Θεσσαλονικης.
    Μενω σε εξοδο του περιφερειακου, δουλευω σε παρακατω εξοδο του.
    Simple as that.
    Σημερα το πρωι, ανοιξε το κωλοτρυπιδι απο τα συννεφα και εριχνε πραμα.
    Σηκωθηκα, φορεσα τα ρουχα μου, κατεβηκα γκαραζ, φορεσα παντελονακι αδιαβροχο, μπουφανακι αδιαβροχο.
    Μεχρι να τα βαλω, ζεσταθηκε καπως και το μοτερ.
    Μεχρι να βγω περιφερειακο, ζεσταθηκε καλα!
    Μεχρι να φτασω στη δουλεια μου με 120 σταθερα και 150 τελικιασμενος... ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ ΡΟΥΘΟΥΝΙ.
    Στη δουλεια, εβγαλα αδιαβροχα καλημερισα πηρα και το καφεδακι μου. Πενα!
    Καθημερινα οπως ειπα κανω αυτα τα 30χλμ.... 3 μερες μονο, χρειαστηκε να παρω καβατζα το εταιρικο που μου εχει παραχωρηθει γιατι χιονισε.
    ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ Μπορουσα και αλλιως... (βλ. ΜΜΜ)

    Δεν οδηγαω παπακι, δεν οδηγαω τη μηχανη γι'αυτες τις περιπτωσεις, εχω το σκουτερ.


    Τωρα αν η ποιοτητα ζωης του ενος κρινεται σε δυο νηματα, το ενα με σκατα (παπακι) και το αλλο με κατουρα (ΜΜΜ)... ε, ας διαλεξει οποιο προτιμαει.
    Εγω παρεθεσα νουμερα για 15000χλμ. Εαν καποιος θελει τα μισα λεφτα και προτιμαει παπακι, ζυγιζει τα + και τα -
    Εαν καποιος θελει τα μισα και απο παπακι, η δουλεια του πλεον θα ειναι απο 8ωρο+2 (ή οσο εργαζεται).
    +765
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    https://www.car.gr/used-bikes/kawasa...ete_125_d.html στήσιμο μικρής μοτοσυκλέτας κ κατανάλωση τιμή παπί.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service times
    από tgriparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 13:03
  2. λάθος(μην κάνετε τον κόπο)
    από illuminatios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 12:29
  3. Pary time!!!!!!!!!!
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2004, 21:32
  4. λάθος δώρο
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2004, 12:31
  5. μαλακίες - λάθος εκτιμήσεις - απλούστατη λύση
    από cityfly στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 10:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF