Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 60

Θέμα: Παντελώς λάθος timing (ή απλά μούτζωμα)

  1. #46
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2011
    Μηνύματα
    11
    Να πώ οτι τα 160 ευρώ το μήνα, τα 3 την ημέρα -δλδ 60 για τις εργάσιμες του μήνα- είναι σχεδόν τα μισά οχι μύγα συ το ξύγκι.

    Για την έρευνα που κάνω προφανώς υπάρχει η λύση "σκάσε και κολύμπα". Ζορίζεσαι φίλε? ΜΜΕ και μόκο. Και αν έβγαινε με ΜΜΕ σταθερής τροχιάς και 5-10 λεπτά περπάτημα θα το έκανα εύκολα.

    Εκεί αρχίζει και λές

    -30 ευρώ για τη κάρτα αλλά χάνω 2 ώρες επιπλέον, δεν φεύγω όποτε θέλω, θα γινω σαρδέλα, θα πιώ τα flavours των άλλων κτλ
    -με 40 ευρώ εχω παπί και γλυτώνω πάρα πολλά από τα παραπάνω
    -με χχχ εχω σκουτερ που είναι πιο χρηστικό
    -με χχχ θα έχω μηχανη που ειναι πιο ασφαλής.

    Για 10 ευρώ παραπάνω πας στη λύση του παπιού. Για 60 όμως δεν πάς για το σκούτερ (για την δική μου περίπτωση).
    Κάτι ενδιάμεσο υπάρχει? Ουτε 60 ούτε 10. 30 πχ. Αυτο ψάχνω με το κόστος σέρβις μιας μηχανης 125-250.

    Τώρα για το κόστος αγοράς. Το άλλο άκρο από το "σκασε και κολύμπα" είναι το "ελα μώρε για 3 ευρώ τη μέρα τι ψάχνεις?"
    Aρα να συνεχίσω να δίνω ~1600 το χρόνο.Και μετά από 3 χρόνια θα έχω αγοράσει χιλιόμετρα.

    Η αγορά αφήνει ενα κέρδος κάθε μήνα και έχεις & κάτι που έστω και με απώλειες μπορείς να πάρεις πίσω κάτι αν το πουλήσεις.Ειναι υλικό, όχι αέρας.
    Για να συμφέρει αυτή η αγορά κοιτάς και ποιό αφήνει κέρδος χ, ποιό χ+1 ποιο χ+10 κτλ

    Καταλαβαίνω βέβαια οτι ίσως όλο αυτό είναι δικό μου θέμα και δεν θα έπρεπε να απασχολεί το φόρουμ. Θα περιοριστώ στο κόστος σέρβις μιας μηχανής 125-250 που μπορεί
    να ενδιαφέρει κ αλλους ενδεχομένως.

    Αν μάθω κάτι για το παπί από SYM θα ενημερώσω (Ευχαριστώ και τον korkod για τα info)

    Επίσης συμφωνώ απόλυτα στα του @pew

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    εφοσων την θελεις για μεταφορικο μεσο, μηχανη 125 δεν ξερω αν εχει νοημα. αν μιλήσουμε για cbf - ybr απο πλευρας επιδοσεων ειναι τα ιδια και χειροτερα με παπι, ενω τα αναλώσιμα τους ειναι ligo ακριβοτερα. εχουν καλυτερο στησιμο και κρατηματα βεβαια αλλα αν απλά πας στη δουλεια σου κυριος δεν ξερω αν θα φανει χρησιμο αυτο πουθενα.
    το κοστος σερβις για λαδια φιλτρο, μπουζι, βαλβιδες και τυπικούς ελεγχους κοστιζει 60-90, αλλα οπως και στο παπι σχεδον ολα μπορεις να τα κανεις και μονος γλιτωνοντας αυτα τα χρηματα. η καταναλωση ειναι στα ιδια επιπεδα και με τα euro4 μοντελα ακομη χαμηλοτερη (2-2,2 λτ/100χλμ) αλλά οι επιδοσεις ακομη χαμηλοτερες κατι που ειναι θεματακι σε ζητηματα ενεργητικης ασφαλειας.

  3. #48
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Άν και ίσως μ@λ@κία άς την πώ, ούτως ή άλλος έχω ανεβάσει την πίεση σε κάποιους εδώ...
    Μιάς και σχετικά με τα ΜΜΜ, έχουν αναφερθεί περπάτημα, και ότι το μετρό είναι καλύτερο, ίσως ένας συνδιασμός κάποιων μέσων να έχει αποτέλεσμα, χωρίς κανένα ίχνος πλάκας-πειράγματος, μου πέρασε από το μυαλό αυτό https://www.mediamarkt.gr/el/product...k-1207022.html φτάνεις εύκολα και γρήγορα στο σημείο ενδιαφέροντος ΜΜΜ, διπλώνεις το παίρνεις στο ώμο, κλπ.....


    ΚΑΛΑ ΝΤΕΕΕΕΕ ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ.......

  4. #49
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Το πατίνι της Xiaomi το ζαχαρώνω καιρό. Το κακό είναι ότι έχει χειρότερη ενεργητική ασφάλεια από ποδήλατο. Όμως το καλοκαίρι που ιδρώνεις με το ποδήλατο, αν δεν έχεις ντους στο γραφείο, δε γίνεται, οπότε το πατίνι είναι ωραία εναλλακτική. Έτσι κι αλλιώς το μοτοσακό σαν πατίνι το πηγαίνω.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Απότι βλέπω, έχει 30 μπαταρίες (μάλλον 18650).

    Σε κάνα 6άμηνο (άντε χρόνο με το ζόρι), που θα θέλουν αλλαγή, ξέρεις πόσο θα είναι το κόστος?

    Ανάλογα με τις μπαταρίες, θα πάει απο 150 (στην "πολύ" καλύτερη) μέχρι 350€...

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Λύσεις υπάρχουν, 1..2...3.. απογείωση


    Πάντως τα πράσινα πατίνια είναι τελικά πανάκριβα, ενώ με ενάμιση χιλιάρικο max τσιμπάς ένα wave και τέλος. Η οικονομία του δεν υπάρχει, προβλήματα, θεωρητικά δεν θα βγάλει, έχει χώρο κάτω από τη σέλα, νεύρο έχει, αλλαγή λαδιών κάθε 4Κ km - αν δεν κάνω λάθος, οπότε δε βλέπω κάτι άλλο που να τα συνδυάζει όλα!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Λύσεις υπάρχουν, 1..2...3.. απογείωση


    Πάντως τα πράσινα πατίνια είναι τελικά πανάκριβα, ενώ με ενάμιση χιλιάρικο max τσιμπάς ένα wave και τέλος. Η οικονομία του δεν υπάρχει, προβλήματα, θεωρητικά δεν θα βγάλει, έχει χώρο κάτω από τη σέλα, νεύρο έχει, αλλαγή λαδιών κάθε 4Κ km - αν δεν κάνω λάθος, οπότε δε βλέπω κάτι άλλο που να τα συνδυάζει όλα!
    Γιατι να παρει γουειβ μεταχειρο -καρκινο και οχι ενα κιγουει ταργκετ 125 καινουριο τσιλικο που ειναι και ποιοτικοτερο?
    Και ειπε θελω μονο καινουριο.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δεν έχω εμπειρία από το keeway και δεν γνωρίζω αν είναι οικονομικότερο σε κατανάλωση, αλλά έστω, (σχεδόν) οτιδήποτε σε παπί έως 125cc είναι μονόδρομος για αποκλειστική οικονομία._
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Το εχω εγω.Το ιδιο καιν ολα πανω κατω.Εχω φτασει 20000 χιλ δεν καταλαβαινει τιποτα
    Ναι παπια για οικονομικο

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Από τα νούμερα και τις αναλύσεις που βάζεις, φαίνεται τα πράγματα να είναι πολύ οριακά...
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει τίποτε πιο οικονομικό από ένα αξιόλογο μεταχειρισμένο παπί.
    Για 35 χιλιόμετρα την μέρα και από την στιγμή που δεν αντέχεις ΜΜM (ούτε και εγώ μπορω) θα "μάθεις" να ζεις με τα κουσουρια που έχουν τα παπιά και τις υποχωρήσεις που πρέπει να κάνεις ως κάτοχος ενός.. λαδακια και λοιπά απλα τα κάνεις μόνος σου και δεν ζητάνε πραγματικά τίποτα τρομερό αν δεν τα κανιβαλισεις..
    εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα μέχρι να αλλάξουν τα πράγματα.
    Τελευταία τροποποίηση από Nostradamus; 16/04/2019 στις 16:58.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    MMM

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    MMM
    Σωστά

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/06/2011
    Μηνύματα
    11
    Βρήκα κάτι νούμερα για μηχανές έτσι μικρές. Ξαναυπολόγισα και αν το συνολικό κόστος μήνα (πάγια αυτοκινητου, βενζίνη για κάποιες υποχρεώσεις, πάγια 2κυκλου, βενζίνες για δουλειά) με το παπί βγαίνουν 90 με το μηχανάκι βγαίνουν 110.

    Θα δώ τι μπορώ να βρώ από μεταχειρισμένα και ότι κάτσει. Στη τελική θα πάω για παπί να βγάλω μέχρι Σεπτέμβρη στη χειρότερη και βλέπουμε.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Βασικά όπως γράψαν όλοι σχεδόν το μόνο που όντως θα σ κάνει οικονομία είναι το παπί. Και αυτό αν είναι μεταχείρο. Ένα σε ψιλοκαλή κατάσταση είναι ζήτημα αν θα κάνει 400-600 ευρώ. Και τα κόστη είναι ξεφτίλα. Ακόμα και από κινητήρα να μείνει με 150-200 ευρώ έβαλες καινούριο και είσαι άρχοντας και έχεις και καινούριο μηχανάκι με πολύ λιγότερα από 1000 ευρώ. Τα δε κόστη συντήρησης αναφέρθηκαν και είναι γελοία (αν τα τα κάνεις κ μόνος σου είναι τζάμπα).

    Και μια διερεύνηση. Ο χρόνος του καθενός είναι πολύτιμος και δεν μετριέται με χρήματα. Εφόσον υπάρχει η έστω και μικρή δυνατότητα να αγοραστεί όχημα σε καμία περίπτωση ΜΜΜ. Όσοι έχουν κινηθεί αρκετά στη ζωή τους με ΜΜΜ καταλαβαίνουν.
    Πάτα το 0

  15. #60
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiao Προβολή μηνύματος
    Γιατι να παρει γουειβ μεταχειρο -καρκινο και οχι ενα κιγουει ταργκετ 125 καινουριο τσιλικο που ειναι και ποιοτικοτερο?
    Και ειπε θελω μονο καινουριο.
    Δεν νομιζω οτι μιλάς σοβαρά τώρα ε?Το keeway ποιοτικοτερο απο το Honda;Σε ποιο πλανητη αυτο;Και δεν μιλάμε για το ινοβα αλλά για το wave 110i.Ιδιο μοτερ με το astrea 110i με διαφοροποιηση στον ψεκασμο έχει.
    Και σε πληροφορω οτι μπορει να βρει πολυ καλα μεταχειρισμενα (wave η άλλα) αν ψάξει.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Service times
    από tgriparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 14:03
  2. λάθος(μην κάνετε τον κόπο)
    από illuminatios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 13:29
  3. Pary time!!!!!!!!!!
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2004, 22:32
  4. λάθος δώρο
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2004, 13:31
  5. μαλακίες - λάθος εκτιμήσεις - απλούστατη λύση
    από cityfly στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 11:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF