Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: F650GS - ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ ΞΑΦΝΙΚΑ

  1. #1
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961

    F650GS - ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ ΞΑΦΝΙΚΑ

    F650GS, μοντέλο άγνωστης χρονολογίας, η άδεια αναφέρει 2005, αλλά είναι το πρώτο μοντέλο, προ FL, μονόμπουζο. Ψιλοπαρατημένο, πρόσφατα απέκτησε νέο ιδιοκτήτη από ανταλλαγή αυτοκινήτου. Μπαταρία 4ετίας σχεδόν, η οποία όμως δούλευε μέχρι χτες. Σήμερα το πρωί παίρνει μπρος κανονικά, αν και στην πρώτη μιζιά γύρισε λίγο διστακτικά. Δούλεψε 2-3 λεπτά κανονικά και όταν μετά από 10 λεπτά έγινε νέα προσπάθεια, ξαφνικά τίποτα, γυρνάει η μίζα, αλλά δεν παίρνει. Προσπάθεια εκκίνησης με κροκοδειλάκια, αποτέλεσμα μηδέν. Φέρνω τη δικιά μου τη μπαταρία, την βάζουμε πάνω, κι εκεί που περιμέναμε θριαμβευτικό ξεκίνημα... πάλι τίποτα. Ανάβουν φώτα, κάνει τσεκ ο εγκέφαλος, ανάβει το λαμπάκι της πίεσης λαδιού, η μίζα γυρνάει, αυτό είναι όλο...

    Τα μηχανολογικά δεν είναι το φόρτε μου, αλλά πιθανολογώ α) τρόμπα βενζίνης β) ανορθωτής γ) τπτ φαγωμένα καλώδια από ποντίκια ελέω ψιλοπαρατημένης κατάστασης. Άλλος έλεγχος δεν έγινε (πχ μπουζί, ασφάλειες) γιατί η βροχή διέκοψε τις προσπάθειες. Καμιά ιδέα;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Με την δικιά σου καλή μπαταρία, γυρνάει πρόθυμα, αλλά δεν ξυπνάει το μοτέρ, σωστά;

    Πολλά μπορεί να είναι.

    Καταρχήν είναι δυο τα σύνδρομα. Το άμεσο, και το έμμεσο.

    Το έμμεσο, είναι όλα όσα έκανε ΠΡΙΝ βάλεις την δική σου μπαταρία. Το άδειασμα της υπάρχουσας, που πήρε κι έσβησε, που γύρναγε ξεψυχισμένα, που δεν ξαναπήρε κ.ο.κ.

    Το άμεσο, είναι γιατί δεν παίρνει τώρα που έχεις βάλει την δική σου καλή μπαταρία. (βενζίνη έχει; φτάνει στην τροφοδοσία; μύρισε βενζίνη η εξάτμιση αφού το γύρισες λίγη ώρα με την μπαταρία σου χωρίς να πάρει; ή είναι ηλεκτρικό το θέμα π.χ. λάδωσε το μπουζί από την προσπάθεια ΠΡΙΝ την δική σου μπαταρία και τώρα δεν κάνει σπινθήρα; ΒΓΑΛΕ ΜΠΟΥΖΙ ΝΑ ΔΕΙΣ)

    Για το έμμεσο , είναι τόσο πολλά που μπορεί να συμβαίνουν, που δύσκολα να το πετύχουμε. Παίζει να έχει καεί ανορθωτής και να μην φορτίζει η μπαταρία και για αυτό να σταμάτησε μετά από λίγο, παίζει να μην τροφοδοτεί με βενζίνη σωστά, πολλά μπορεί να είναι.

    Βγάλε μπουζί και δες κατάσταση για αρχή, όποτε βρεις ευκαιρία.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Φαίνεται για συχνό προβληματάκι στο μοντέλο
    https://www.f650.co.uk/forums/showth...-is-half-empty!!
    https://www.youtube.com/watch?v=hjf8ANP_M8g

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Φαίνεται για συχνό προβληματάκι στο μοντέλο
    https://www.f650.co.uk/forums/showth...-is-half-empty!!
    https://www.youtube.com/watch?v=hjf8ANP_M8g
    Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι Funduro, εμείς μιλάμε για GS.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι Funduro, εμείς μιλάμε για GS.
    και τα δύο; ΟΚ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Aντλία βενζίνης; Eδώ λέει για οξειδωμένο καλώδιο στο μοτεράκι της αντλίας. Και πως να την ελέγξεις
    http://f650.com/forum/showthread.php...es-it-has-some
    Δεν ξέρω να σε βοηθήσω περαιτέρω

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Η μίζα γυρνάει τον κινητήρα ή γυρνάει μόνη της ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #8
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Αν είναι θέμα επαφής στην αντλία βενζίνης, δε θα φαίνεται από το ότι δεν ακούγεται η αντλία ενώ θα έπρεπε να κάνει priming με το που γυρίζει ο διακόπτης;

  9. #9
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Βγάλαμε το μπουζί και είναι ΟΚ, είπα ότι το μηχανολογικό κομμάτι δεν είναι το φόρτε μου (θα μου πεις γιατί, είναι το οδηγικό σου;....σωστό κι αυτό), τώρα τι είναι το priming και το αν γυρίζει η μίζα ή και ο κινητήρας... πάντως με το που πατάς τη μίζα έχω την αίσθηση πως μυρίζω βενζίνη... την απάντηση θα δώσει συνεργείο ιαπωνικών μοτό, που βλέπει έλικα και παθαίνει αναφυλαξία

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Βγάλαμε το μπουζί και είναι ΟΚ, είπα ότι το μηχανολογικό κομμάτι δεν είναι το φόρτε μου (θα μου πεις γιατί, είναι το οδηγικό σου;....σωστό κι αυτό), τώρα τι είναι το priming και το αν γυρίζει η μίζα ή και ο κινητήρας... πάντως με το που πατάς τη μίζα έχω την αίσθηση πως μυρίζω βενζίνη... την απάντηση θα δώσει συνεργείο ιαπωνικών μοτό, που βλέπει έλικα και παθαίνει αναφυλαξία


    Βγάζεις το πιο εύκολο μπουζί και κοιτάς από την τρούπα, άμα έρχεται το πιστόνι, όταν πατάς την μίζα. Μπακάλικα πράγματα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    To οτι μυρίζει βενζίνη, σημαίνει ότι φέρνει βενζίνη, δεν έχει θέμα η τροφοδοσία με καύσιμο, απλά για κάποιο λόγο, δεν το αναφλέγει.

    Το μπουζί είναι καθαρό, οκ, αν το βάλεις στην μπουζόπιπα, και το γειώσεις πάνω στο μέταλο του πλαισίου, και δώσεις μίζα, βλέπεις ωραίο καθαρό γαλάζιο σπινθήρα από την ακίδα στον συλλέκτη;

    Αν δεν βλέπεις καθόλου σπινθήρα ή βλέπεις κοκινοκίτρινες εκρηξούλες, τότε υπάρχει κάποιο θέμα ανάφλεξης ή έχει χαλάσει το μπουζί αντίστοιχα.

    Τέσπα, αφού θα πάει σε επαγγελματία, θα το βρει αυτός.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Feedback report: Τελικά σήμερα έμαθα πως ο "ένοχος" ήταν το TPS, και αν κατάλαβα καλά προκλήθηκε από το γεγονός του ότι η βενζίνη ήταν κάτι μήνες μέσα και η μηχανή ψιλοπαρατημένη. Ένας απλός καθαρισμός χρειάστηκε και ο κινητήρας πήρε αμέσως.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    TPS και βενζίνη δεν συνδέονται. Η παλιά βενζίνη δεν επηρεάζει και δεν έχει καμιά σχέση με το Throtle Positioning Sensor. Φαντάζομαι ότι καθάρισε τα σωληνάκια απλά.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #14
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    TPS και βενζίνη δεν συνδέονται. Η παλιά βενζίνη δεν επηρεάζει και δεν έχει καμιά σχέση με το Throtle Positioning Sensor. Φαντάζομαι ότι καθάρισε τα σωληνάκια απλά.
    Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω - ή για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα η σύνδεση με τη βενζίνη, τώρα τι καθαρίστηκε και από τι καθαρίστηκε, θα σε γελάσω... Έχω την εντύπωση πως το TPS είναι αυτό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	002.JPG 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	29,5 KB 
ID:	406265

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Ναι αυτό είναι. Μετράει, σε μοίρες, την θέση της πεταλούδας έτσι ώστε ο εγκέφαλος να κανονίσει τα της ανάφλεξης τα σχετικά. Ψεκασμός και ποσότητα καυσίμου και σπινθηρισμός από το μπουζί.

    Αν κουνηθεί το TPS βέβαια ένα από τα συμπτώματα είναι να μην παίρνει μπρος, αλλά συνήθως είναι το τελευταίο.

    Θεωρώ ότι ο μάστορας καθάρισε με ένα καθαρισμό σε σωλήνες βενζίνης και ίσως έβγαλε την παλιά βενζίνη και έβαλε καινούργια.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Παρόμοια θέματα

  1. Αμ δεν παιρνει...
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2007, 17:53
  2. Δεν παιρνει μπρος...
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 07:39
  3. γιατι δεν παιρνει μπροστά ?
    από as_pino στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2006, 22:09
  4. Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF