Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Κλεμμένη ή όχι;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2019
    Μηνύματα
    6

    Κλεμμένη ή όχι;

    Τον Ιούλιο του 2017 μου είχαν κλέψει μια Vespa PX125, μοντέλο ’98. Την είχα αγοράσει καινούργια σε σκούρο μπλε και λίγα χρόνια πριν την είχα βάψει μπλε οινοπνευματί και είχα βάλει 2-3 διακριτικά, της Piaggio πάντα, άλλα διαφορετικά από το εργοστασιακά. Είχα δηλώσει την κλοπή στο ΑΤ Ομονοίας και από τότε τίποτα.

    Σήμερα είδα παρκαρισμένη στην Πειραιώς μια Vespa ολόιδια με τη δικιά μου, με τα ίδια διακριτικά, μπλε οινοπνευματί και σε ένα σημείο που είχε φύγει το χρώμα φαινόταν από κάτω το παλιό μπλε σκούρο. Θα τις έκοβα ότι είναι η δικιά μου, έλα όμως που είχε διαφορετική πινακίδα κυκλοφορίας.

    Πηρα το 100, μου ζήτησαν να τους πω τη πινακίδα που έχει τώρα το μηχανάκι και μου απάντησαν ότι “ανήκει κανονικά κάποιον αλλοδαπό”. Σε εκείνη τη φάση δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο και έφυγα. Πηγα το απόγευμα σε ένα Τμήμα Ασφαλείας και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν πολλά.

    Είχε ποτέ κανείς παρόμοια εμπειρία; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Ρωτα κανα δικηγόρο με πιο τροπο θα ελέγξει η αστυνομία (γιατί ειναι δουλεία της αστυνομίας) τον αριθμό πλαισίου και κινητήρα αν παρέχεται στην αδεια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    θα επρεπε να ειχε ερθει η ΔΙΑΣ και να κανουν ταυτοποιηση αδειας κυκλοφοριας-πινακιδων-αριθμο πλαισιου κινητηρα

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2019
    Μηνύματα
    6
    To 100, που πήρα επι τόπου, μου απαντησε οτι αφου οι πινακιδες ειναι οκ δεν μπορει να κανει κατι... Αλλα και εγω δεν πίεσα. Έτσι κι αλλιώς ο κάτοχος δεν ήταν παρών και για να εχεις προσβαση στον αριθμο πλαισίου της Vespa θέλει κλειδί... Δεν ξέρω τι θα έκανε η ΔΙΑΣ.

    Θα παω αυριο στο ΤΑ Ομονοιας που είχα δηλωσει την κλοπή και έχουν ανοιχτό τον φάκελο μήπως ασχοληθούν. Θα ρωτήσω και δικηγόρο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Οι πινακίδες ταιριάζουν με το μοντέλο ή είναι πχ από μηχανάκι άλλης μάρκας;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2019
    Μηνύματα
    6
    Δυστυχώς ταιρίαζανε. Ελπίζω να μου κάνουν τη χάρη στο ΤΑ Ομόνοιας να μου πουν αν ταιριάζουν και κυβικά και χρώμα. Αν είναι και αυτά οκ θα το αφήσω, τι να πω...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Εγώ αγαπητέ δεν θα το άφηνα. Θα ξεκινούσα από το τμήμα που έκανα την δήλωση και θα έψαχνα τα πάντα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Αν είσαι σίγουρος για τα χρώματα και τα διακριτικά κυνήγησε το.

    Στην Ελλάδα βγάζεις ότι άδεια κυκλοφορίας θες και τα ταιριάζει όλα.

    Θεωρώ πιο πιθανό να έχει κρατήσει τον αριθμό πλαισίου και κινητήρα που είχες και να έχει κουμπώσει άδεια από άλλη βέσπα με αλλαγή των στοιχείων με μαϊμού χαρτί μηχανολόγου.

    Αν έχεις την άδεια σου προσπάθησε να δεις αν ταιριάζουν τα νούμερα σου με εκείνα της βέσπας μιας και αν έχει γίνει καλή δουλειά τα νούμερα θα ταιριάζουν με την νέα άδεια που έβγαλαν και κούμπωναν τον αριθμό κυκλοφορίας

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    σε φίλο μου ,του εκλεψαν στην αθήνα το xt600 πρίν 7-8 χρόνια ειχε κάνει κάποια σημαδάκια σε κάποια σημεία τού σκελετού - στίς ζάντες - στούς καθρέπτες κλπ ,
    δήλωσε κανονικά κλοπή σε αστυνομία κ μετά απο 4-5 χρόνια το βλέπει σε κάποιο χωριό (ειναι κυνηγός αυτός κ ειχε πάει για κυνήγι εκεί τυχαία ) δεν ειχε πινακίδα επάνω το xt...ενω το δικό του ηταν μπλέ αυτό ηταν προχειροβαμμένο μαύρο κ σε μερικά σημεία ειχε φύγει το μαυρο λόγω του ηλιου κ φαινόταν καθαρά το μπλέ ,θυμήθηκε τα σημάδια που ειχε κάνει ,πάει κοντά τα ελέγχει κ οντως ταίριαζαν τα σημάδια με το δικό του που ειχαν κλέψει ,φωνάζει αστυνομία ερχεται ελέγχει το xt ρωτάει μέσα στο καφενείο ποιανού ειναι το xt δεν απάντησε κανείς ,ψάχνουν για αριθμό πλαισίου ηταν σβησμένος τελείως ,το φορτώνει σε ενα φορτηγάκι αφού υπέγραψε χαρτιά με ταυτότητες κλπ κ το πήγαν στη γαδα στην αλεξανδρας εκεί υπάρχει ειδικό τμήμα πού βρίσκει ακόμα κ σβησμένο να ειναι ο αριθμός πλαισίου βρίσκουν αυτοί με κάποια ειδική μέθοδο τον αριθμό πλαισίου κ οντως ηταν το δικό του xt 600 το πήρε το εφτιαξε κ το εχει μέχρι σήμερα ...οπότε κ εσύ φίλε ψάξτο

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    φίλε αν είσαι 100% σίγουρος ότι είναι το δικό σου, είναι αυτονόητο ότι πρέπει να το φτάσεις όπου πάει το θέμα...

    όσο για την πινακίδα και το που φαίνεται στα αρχεία να ανήκει...εντάξει τα παν και οι από πάνω...στην χώρα μας δυστυχώς μπορεί το κάθε λαμόγιο να κάνει εύκολα τέτοιες απάτες.

  11. #11
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Μια περίπτωση ίσως είναι να έχει αλλάξει κοστούμι και να έπεσε πάνω στο δικό σου, αν κλάπηκε και έγινε κομμάτια. Αλλά αυτό θα το δεις μόνο αν δε βγει κάτι με αριθμό πλαισίου κλπ
    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MrArkadin Προβολή μηνύματος
    Τον Ιούλιο του 2017 μου είχαν κλέψει μια Vespa PX125, μοντέλο ’98. Την είχα αγοράσει καινούργια σε σκούρο μπλε και λίγα χρόνια πριν την είχα βάψει μπλε οινοπνευματί και είχα βάλει 2-3 διακριτικά, της Piaggio πάντα, άλλα διαφορετικά από το εργοστασιακά. Είχα δηλώσει την κλοπή στο ΑΤ Ομονοίας και από τότε τίποτα.

    Σήμερα είδα παρκαρισμένη στην Πειραιώς μια Vespa ολόιδια με τη δικιά μου, με τα ίδια διακριτικά, μπλε οινοπνευματί και σε ένα σημείο που είχε φύγει το χρώμα φαινόταν από κάτω το παλιό μπλε σκούρο. Θα τις έκοβα ότι είναι η δικιά μου, έλα όμως που είχε διαφορετική πινακίδα κυκλοφορίας.

    Πηρα το 100, μου ζήτησαν να τους πω τη πινακίδα που έχει τώρα το μηχανάκι και μου απάντησαν ότι “ανήκει κανονικά κάποιον αλλοδαπό”. Σε εκείνη τη φάση δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο και έφυγα. Πηγα το απόγευμα σε ένα Τμήμα Ασφαλείας και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν πολλά.

    Είχε ποτέ κανείς παρόμοια εμπειρία; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;
    Ναι ,θα μπορούσες να τον ακολουθήσεις να δεις που μένει. Αν αυτό ήταν αδυνατόν ,δεν θα έφευγε από το σημείο χωρίς να μάθω λεπτομέρειες ή έστω χωρίς μια φωτογραφία για σύγκριση πριν και μετά Τώρα μάλλον θα πρέπει να κινηθείς με δικηγόρο.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 22/04/2019 στις 14:37.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MrArkadin Προβολή μηνύματος
    Τον Ιούλιο του 2017 μου είχαν κλέψει μια Vespa PX125, μοντέλο ’98. Την είχα αγοράσει καινούργια σε σκούρο μπλε και λίγα χρόνια πριν την είχα βάψει μπλε οινοπνευματί και είχα βάλει 2-3 διακριτικά, της Piaggio πάντα, άλλα διαφορετικά από το εργοστασιακά. Είχα δηλώσει την κλοπή στο ΑΤ Ομονοίας και από τότε τίποτα.

    Σήμερα είδα παρκαρισμένη στην Πειραιώς μια Vespa ολόιδια με τη δικιά μου, με τα ίδια διακριτικά, μπλε οινοπνευματί και σε ένα σημείο που είχε φύγει το χρώμα φαινόταν από κάτω το παλιό μπλε σκούρο. Θα τις έκοβα ότι είναι η δικιά μου, έλα όμως που είχε διαφορετική πινακίδα κυκλοφορίας.

    Πηρα το 100, μου ζήτησαν να τους πω τη πινακίδα που έχει τώρα το μηχανάκι και μου απάντησαν ότι “ανήκει κανονικά κάποιον αλλοδαπό”. Σε εκείνη τη φάση δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο και έφυγα. Πηγα το απόγευμα σε ένα Τμήμα Ασφαλείας και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν πολλά.

    Είχε ποτέ κανείς παρόμοια εμπειρία; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;
    Τον Απρίλιο, μετα το αρχικό post, είχα κάνει μια τελευταία προσπάθεια να βρω άκρη επισκεπτόμενος το ΤΑ Ομόνοιας όπου είχα υποβάλει την αρχική δήλωση κλοπής το καλοκαίρι του 2017. Δεν κατάφερα πολλά, για την ακρίβεια ο φρουρός στην είσοδο, με “έδιωξε” χωρίς να με αφήσει να δω τον αξιωματικό υπηρεσίας, αφού πρώτα σημείωσε την πινακίδα της βέσπας με στυλό στο χέρι του (!).

    Σήμερα, ανεβαίνοντας την Πειραιώς, είδα πάλι τη μηχανή παρκαρισμένη στο ίδιο σημείο! Κάλεσα το 100 και άρχισαν να μου λένε κάτι παλαβά τύπου "πήγαινε στο ΑΤ της περιοχής". Επέμεινα μέχρι που μου είπαν ότι θα στείλουν περιπολικό. Μετά από 10’ ήρθαν 2 μοτοσικλέτες της ομάδας Ζ. Νόμιζα ότι ήταν για μένα αλλά οι άνθρωποι είχαν έρθει να φάνε στον διπλανό φούρνο. Παρόλα αυτά ασχολήθηκαν, βρήκαν ότι οι πινακίδες ήταν πλαστές και ότι η άδεια ήταν βγαλμένη σε νεότερο μοντέλο βεσπας, με άλλο χρώμα. Δυστυχώς στις βέσπες ο αριθμός πλαισίου είναι κρυμμένος κάτω από το πίσω φτερό και χρειάζονται τα κλειδιά της σέλας για να ελεγχθεί. Μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι να βρεθεί ο "ιδιοκτήτης" και να μας ανοίξει τη σέλα αλλιώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

    Στο μεταξύ ηρθε το περιπολικό με μια ώρα καθυστέρηση και δύο κύριους που δεν ήταν σε πολλά κέφια, έκαναν όμως την σωστή κίνηση να καλέσουν την ασφάλεια Μοσχάτου. Πέρασαν ακομα 20' και ήρθε ένας της ασφάλειας με πολιτικά. Μετά την απαραίτητη ενημέρωση έδιωξε τους ένστολους, με εστειλε στο ΤΑ Μοσχάτου να κανω καταγγελια ώστε να μπορέσουν να σχηματισουν δικογραφία και στο μεταξύ έμεινε να φυλάει την βέσπα. Όταν τέλειωσα με τη καταγγελία, μου ζητησαν να φέρω τα παλιά κλειδιά μήπως επιταχύνουμε την διαδικασία.

    Στη μισή ώρα που έκανα να επιστρέψω, ο "ιδιοκτήτης" πήγε να πάρει τη βεσπα (βοηθησε το ότι είχαν φύγει οι ένστολοι) και η ασφαλεια τον μάζεψε. Πίσω στο ΤΑ Μοσχάτου, μαζι με τη βεσπα. Τα παλιά κλειδια μου έκαναν κανονικά και ο αριθμος πλαισιου ηταν ο δικος μου. Μετά τις καταθέσεις η μηχανη μου αποδόθηκε την ίδια μέρα.
    Τελευταία τροποποίηση από MrArkadin; 27/06/2019 στις 10:23.

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Γίνονται και αυτά!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MrArkadin Προβολή μηνύματος
    Τον Απρίλιο, μετα το αρχικό post, είχα κάνει μια τελευταία προσπάθεια να βρω άκρη επισκεπτόμενος το ΤΑ Ομόνοιας όπου είχα υποβάλει την αρχική δήλωση κλοπής το καλοκαίρι του 2017. Δεν κατάφερα πολλά, για την ακρίβεια ο φρουρός στην είσοδο, με “έδιωξε” χωρίς να με αφήσει να δω τον αξιοκρατικό υπηρεσίας, αφού πρώτα σημείωσε την πινακίδα της βέσπας με στυλό στο χέρι του (!).

    Σήμερα, ανεβαίνοντας την Πειραιώς, είδα πάλι τη μηχανή παρκαρισμένη στο ίδιο σημείο! Κάλεσα το 100 και άρχισαν να μου λένε κάτι παλαβά τύπου "πήγαινε στο ΑΤ της περιοχής". Επέμεινα μέχρι που μου είπαν ότι θα στείλουν περιπολικό. Μετά από 10’ ήρθαν 2 μοτοσικλέτες της ομάδας Ζ. Νόμιζα ότι ήταν για μένα αλλά οι άνθρωποι είχαν έρθει να φάνε στον διπλανό φούρνο. Παρόλα αυτά ασχολήθηκαν, βρήκαν ότι οι πινακίδες ήταν πλαστές και ότι η άδεια ήταν βγαλμένη σε νεότερο μοντέλο βεσπας, με άλλο χρώμα. Δυστυχώς στις βέσπες ο αριθμός πλαισίου είναι κρυμμένος κάτω από το πίσω φτερό και χρειάζονται τα κλειδιά της σέλας για να ελεγχθεί. Μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι να βρεθεί ο "ιδιοκτήτης" και να μας ανοίξει τη σέλα αλλιώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

    Στο μεταξύ ηρθε το περιπολικό με μια ώρα καθυστέρηση και δύο κύριους που δεν ήταν σε πολλά κέφια, έκαναν όμως την σωστή κίνηση να καλέσουν την ασφάλεια Μοσχάτου. Πέρασαν ακομα 20' και ήρθε ένας της ασφάλειας με πολιτικά. Μετά την απαραίτητη ενημέρωση έδιωξε τους ένστολους, με εστειλε στο ΤΑ Μοσχάτου να κανω καταγγελια ώστε να μπορέσουν να σχηματισουν δικογραφία και στο μεταξύ έμεινε να φυλάει την βέσπα. Όταν τέλειωσα με τη καταγγελία, μου ζητησαν να φέρω τα παλιά κλειδιά μήπως επιταχύνουμε την διαδικασία.

    Στη μισή ώρα που έκανα να επιστρέψω, ο "ιδιοκτήτης" πήγε να πάρει τη βεσπα (βοηθησε το ότι είχαν φύγει οι ένστολοι) και η ασφαλεια τον μάζεψε. Πίσω στο ΤΑ Μοσχάτου, μαζι με τη βεσπα. Τα παλιά κλειδια μου έκαναν κανονικά και ο αριθμος πλαισιου ηταν ο δικος μου. Μετά τις καταθέσεις η μηχανη μου αποδόθηκε την ίδια μέρα.
    Μπράβο ρε φίλε. Πολύ χάρηκα. ..
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 10:03
  3. Ακυρωση Η ΟΧι ;;
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 13:04
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2004, 19:23
  5. Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 4 ευρο ΣΟΥΒΛΑΚΙ !!!!!!!!!!!!!
    από dariosk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2003, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF