Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Yamaha XJ6 - Σβήνει στον δρόμο/ανάβει κόκκινο λαμπάκι

  1. #1

    Yamaha XJ6 - Σβήνει στον δρόμο/ανάβει κόκκινο λαμπάκι

    Καλησπέρα.

    Καταρχήν, δεν ξέρω αν ποσταρω στο σωστό σημείο. Αν όχι, please διορθώστε με.

    Κατα δεύτερον ζητάω την όποια βοήθεια απο το forum, διότι προς το παρών η μηχανή είναι στην Μάλτα και μιας και δεν εμπιστεύομαι κανέναν εδώ για να την δει, θα ήθελα τουλάχιστον να έχω μια βασική εικόνα για το τι παίζει πριν την παω για service.

    Περιγραφή:
    Η μηχανή αγοράστηκε το 2010 και έχει κάπου στις 30,000 χιλιόμετρα. Ήρεμη οδήγηση, χωρίς καγκουριές και γενικά την προσέχω όσο γίνεται.
    (την 2η χρονιά έμεινε εκτεθειμένη στον χειμώνα για 1-2 μήνες με αποτέλεσμα να μην παίρνει μπροστά. Μετά απο πολλές προσπάθειες ξεκόλλησε και απο τότε είναι οκ - αυτό το αναφέρω μήπως και βοηθήσει παρακάτω ως πληροφορία)

    Εδώ και 3-4 χρόνια, σταδιακά άρχισα να αισθάνομαι κάποια "ανεβοκατεβάσματα" στην ροπή ιδίως καθώς ανέβαινα με 3η μια σταθερή ανηφόρα (πιο πολυ βάρος, οπότε αυτό το μικρό σκαμπανεύασμα γινόταν αντιληπτό πιο έντονα.)
    Στο κατέβασμα μιας κατηφόρας με κουμπωμένη ταχύτητα, η μηχανή είχε έναν μικρό λόξιγκα πολλές φορές.
    Αυτά δεν είχαν εξήγηση στο μυαλό μου, οπότε κάθε φορά που την πήγαινα για service (3 service στο διάστημα αυτό) ως διάγνωση, την τελευταία φορά, (διότι τις υπόλοιπες έλεγε πως η μηχανή λειτουργεί άψογα) ο δόκτορ αποφάνθηκε πως έφταιγε η αλυσίδα η οποία ήταν χαλαρή και σε κακή κατάσταση μετά απο τόσα χρόνια.
    ΟΚ... την είχα χρόνια κιόλας την αλυσίδα, ίσως λέω... οπότε έκανα την αλλαγή πριν την πάρω στο νησί. Φυσικά δεν λύθηκε κανένα πρόβλημα.
    Την έφερα στην Μάλτα και δυστυχώς η κατάσταση άρχισε να επιδεινώνεται.
    Τα σκαμπανεβάσματα είναι πιο έντονα και πέρα αυτού, άρχισε να σβήνει η μηχανή κατα την πορεία, να ανάβει κόκκινη λυχνία, κτλ κτλ

    Οπότε λίγες λεπτομέρειες επι τούτου:
    Η καθημερινή ρουτίνα (συνήθως) έχει ως εξής...
    Κρύα μηχανή -> βάζω μπροστά -> αφήνω 3-4 λεπτά να ζεσταθεί -> και ξεκινάω.

    Με ένα μικρό τσίμπημα του γκαζιού είτε με κουμπωμένη είτε χωρίς ταχύτητα, πολύ πιθανόν να σβήσει.
    Ακόμη και αν απλά κουμπώσω ταχύτητα απο νεκρά, αν βάλω 2α απο 1η, μπορεί να σβήσει! (κι αυτό γίνεται στην μέση του δρόμου, στο φανάρι, πάνω στην στροφή και μπορεί να οδηγήσει σε πολύ απρόβλεπτες και επικίνδυνες καταστάσεις ιδίως με τους Μαλτέζους οδηγούς!
    Αν σβήσει, δεν παίρνει μπροστά, μέχρις ότου βάλω νεκρά. (η ντίζα του συμπλέκτη είναι τσίτα, χωρίς κενά)
    Στην πορεία, είτε είναι ζεστή η μηχανή είτε όχι, μπορεί να ανάψει η κόκκινη λυχνία και μερικές φορές σβήνει απο μόνη της μετά απο λίγο.

    Το μυαλό μου πήγε στο TPS το οποίο και τσέκαρα μέσω του διαγνωστικού (με οδηγίες απο μηχανικό διότι δεν έχω background σε αυτό το κομμάτι)
    Το TPS δεν είχε κενά. Ανέβαινε/κατεβαινε ομαλά.

    Θέμα με τροφοδοσία ήταν το επόμενο σενάριο, αλλά μιας και η μηχανή "δίνει" κανονικά, είτε την πάω νορμαλ, είτε την ζορίσω, τότε θεωρώ πως δεν υπάρχει θέμα ούτε και εκεί μιας και αν δεν έδινε σωστό καύσιμο όταν άνοιγα το γκάζι, θα το καταλάβαινα! (διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος).

    Τώρα... για αρχή νομίζω είναι καλό να σβήσω όλα τα error codes και με το που ανάψει λαμπάκι την επόμενη φορά, να μπορέσω να το παρακολουθήσω μπας και βγαλω καποια άκρη.
    Μιας όμως και μια φορά μπήκα στο διαγνωστικό όλο κι όλο για τον έλεγχο του TPS, δεν ξέρω τι/που ακριβώς να επιλέξω έτσι ώστε να τα καθαρίσω.

    Αν έχετε κάποια πρόταση/βοήθεια/manual που να με βοηθούσε να βγάλω άκρη, θα το εκτιμούσα πολύ!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Kαθαρισμός μπεκ ψεκασμού/καθαρισμός πεταλούδων και συγχρονισμός τους έχει γίνει;

  3. #3
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Αυτό με τις ταχύτητες με παραπέμπει στον αισθητήρα θέσης των ταχυτήτων ή στον αισθητήρα του σταντ, κάτι μπερδεύει μεταξύ αυτών των δύο. Κάνε έναν έλεγχο σε αυτό το κομμάτι, ειδικά του σταντ.

    Γράφεις όμως ότι το κάνει και χωρίς ταχύτητα..

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Το ρελανρτί σου πόσο είναι (ζεστό)?
    Τυπική τιμη στα 4κύλινδρα της yamaha είναι περίπου 1300rpm (πρέπει να το γράφει και στο owners manual εάν το ψάξεις).
    Ρυθμίζεται αρκετά εύκολα από ένα περιστρεφόμενο διακόπτη στην αριστερή πλευρά του ψεκασμού.

    Το λαμπάκι βλάβης του κινητήρα συνήθως είναι πορτοκαλί και όχι κόκκινο. Εσένα ποιό λαμπάκι ανάβει ? Μήπως πίεση λαδιού ? Και αυτό ίσως δικαιολογήται εάν σου έχει πέσει πολύ χαμηλά το ρελαντί.
    Εάν σου ανάβει λαμπάκι λαδιού με κανονικό ρελαντί , τι φίλτρο έχεις ? Τι λάδια έβαλες?
    Να έχει πάθει κάτι η αντλία λίγο απίθανο σε ένα χιλιοπαιγμένο και αξιόπιστο μοτερ σε πολλά μοντέλα της Yamaha.

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Συνδυαστικά με τα παραπάνω να τσεκαρεις και το κύκλωμα του kill switch

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Kαθαρισμός μπεκ ψεκασμού/καθαρισμός πεταλούδων και συγχρονισμός τους έχει γίνει;
    Απ όσο ξέρω, όχι...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αυτό με τις ταχύτητες με παραπέμπει στον αισθητήρα θέσης των ταχυτήτων ή στον αισθητήρα του σταντ, κάτι μπερδεύει μεταξύ αυτών των δύο. Κάνε έναν έλεγχο σε αυτό το κομμάτι, ειδικά του σταντ.
    Γράφεις όμως ότι το κάνει και χωρίς ταχύτητα..
    Yeap... αφού ζεσταθεί η μηχανή, και χαμηλώσουν λίγο οι στροφές, τότε το κάνει!
    Σκέφτηκα την πιθανότητα να πέφτουν πολύ χαμηλά οι στροφές, αλλά μέχρι στιγμής δεν ήξερα πόσες θα έπρεπε να είναι στο (ζεστό) ρελαντί.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Το ρελανρτί σου πόσο είναι (ζεστό)?
    Τυπική τιμη στα 4κύλινδρα της yamaha είναι περίπου 1300rpm (πρέπει να το γράφει και στο owners manual εάν το ψάξεις).
    Ρυθμίζεται αρκετά εύκολα από ένα περιστρεφόμενο διακόπτη στην αριστερή πλευρά του ψεκασμού.

    Το λαμπάκι βλάβης του κινητήρα συνήθως είναι πορτοκαλί και όχι κόκκινο. Εσένα ποιό λαμπάκι ανάβει ? Μήπως πίεση λαδιού ? Και αυτό ίσως δικαιολογήται εάν σου έχει πέσει πολύ χαμηλά το ρελαντί.
    Εάν σου ανάβει λαμπάκι λαδιού με κανονικό ρελαντί , τι φίλτρο έχεις ? Τι λάδια έβαλες?
    Να έχει πάθει κάτι η αντλία λίγο απίθανο σε ένα χιλιοπαιγμένο και αξιόπιστο μοτερ σε πολλά μοντέλα της Yamaha.
    Ανάβει η κόκκινη του λαδιού. Φίλτρο δεν ξέρω (αν μπορώ να το δω κάπως, πολύ ευχαρίστως να σου πω) και λάδια, χρησιμοποιεί Bel-Ray αν δεν κάνω λάθος.
    Τσέκαρα και τα λάδια και είναι σχεδόν στην μέση του δείκτη
    (η μέτρηση έγινε μετά απο 10λεπτη πορεία, κρυωμα για 5 λεπτά και τα μέτρησα σε όρθια στάση, ακουμπώντας τα πάσα στον λαιμό, χωρίς να βιδώσω τελείως τον μετρητή)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190409_195248.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	44,4 KB 
ID:	406232
    Θα τσεκάρω αύριο τις στροφές του ρελαντί και επανέρχομαι...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Συνδυαστικά με τα παραπάνω να τσεκαρεις και το κύκλωμα του kill switch
    Βρε να το κάνω! Μπορώ εγώ με κάποιον τρόπο?



    Επίσης... κατάφερα να βρω ένα manual online σχετικά με τα σφάλματα κτλ κτλ... και στην θέση d:61 αναβοσβήνουν 2 σφάλματα:
    30: Error drop sensor (triggered or faulty sensor) - self-diagnosed string D:08

    70: Error organizations idling (as a symptom: the engine begins to stall at idle after 20 minutes of work);

    Υ.Γ.
    το d:60 είναι μηδενικό και d:62 μου έδειχνε ότι έχω 2 σφάλματα (απο d:61) όπου και έκανα reset τους κωδικούς εν τέλη.

    Το 30 ίσως να καταγράφηκε όταν μου έπεσε η μηχανή πριν λίγες μέρες, αλλά δεν έχω κάποιον τρόπο να το επιβεβαιώσω. Απλά θα παρακολουθώ αν ξαναεμφανιστεί υποθέτω.
    (πως θα μπορούσα όμως να κάνω το self-test? την επιλογή την βρήκα, αλλά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω το τεστ!)

    Το 70 δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι θα μπορούσε να είναι...
    Υποθέτω ότι έχει να κάνει με το σβήσιμο της μηχανής, αλλά κάτι παραπάνω... δεν! (τα φώτα σας παρακαλώ)

    Και κάτι τελευταίο... αφού έσβησα τους κωδικούς, ξεκίνησα, ζεστάθηκε, έπαιξα λίγο με το γκάζι για να δω αν σβήσει... έσβησε... ζορίστηκε πολύ να πάρει μπροστά αυτήν την φορά, (έπαιρνε και έσβηνε στα καπάκια).
    Πήρε και έμεινε αναμμένη μόνο με τραβηγμένο λίγο το γκάζι (και με αναμμένο το λαμπάκι του λαδιού, το οποίο έσβησε μετά απο λίγο), μέχρι που μετά απο 200 μέτρα το άφησα και πάλι και είδα ότι είναι σταθερό χωρίς να σβήνει.
    Όταν έφτασα, έλεγξα για errors, και δεν είχε καταγραφεί τίποτα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Καθάρισμα αυλοί και πεταλούδες ASAP. Λογικά θα έχει πιάσει 3d μάκα εκεί.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Καθάρισμα αυλοί και πεταλούδες ASAP. Λογικά θα έχει πιάσει 3d μάκα εκεί.
    Κάτι τέτοιο εξηγεί και τα "τρεμοπαίγματα" του μοτερ?

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    To 30 (drop sensor ή lean-angle sensor) είναι αυτό που είπες και μόνος σου. Σου έπεσε κάτω και έσβησε.
    Μπας και τα συμπτώματα άρχισαν μετά την πτώση? Τότε βγάζεις ρεζερβουάρ και ελέγχεις αισθητήρες πίεσης και θερμοκρασίας αέρα που είναι στο φιλτρόκουτο .
    Μετά έχεις άλλη μία βαλβίδα που ρίχνει αέρα κοπανιστό μέσω 2 σωλήνων επάνω από την κυλονδροκεφαλή (προδιαγραφές ρύπων γαρ).
    Μετά έχεις και θερμοκρασία ψυκτικού.
    'Ολοι οι αισθητήρες ελέγχονται από το καντράν εάν έχεις το service-manual και ξέρεις τι κάνεις (πχ ελέγχεις πόσο αναλογικό σήμα διαβάζεις στην τάδε θερμοκρασία αέρα)

    Το πιθανότερο απλά να θες κανά καθάρισμα στην εισαγωγή και ρύθμιση του ρελαντί.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    To 30 (drop sensor ή lean-angle sensor) είναι αυτό που είπες και μόνος σου. Σου έπεσε κάτω και έσβησε.
    Μπας και τα συμπτώματα άρχισαν μετά την πτώση? Τότε βγάζεις ρεζερβουάρ και ελέγχεις αισθητήρες πίεσης και θερμοκρασίας αέρα που είναι στο φιλτρόκουτο .
    Μετά έχεις άλλη μία βαλβίδα που ρίχνει αέρα κοπανιστό μέσω 2 σωλήνων επάνω από την κυλονδροκεφαλή (προδιαγραφές ρύπων γαρ).
    Μετά έχεις και θερμοκρασία ψυκτικού.
    'Ολοι οι αισθητήρες ελέγχονται από το καντράν εάν έχεις το service-manual και ξέρεις τι κάνεις (πχ ελέγχεις πόσο αναλογικό σήμα διαβάζεις στην τάδε θερμοκρασία αέρα)

    Το πιθανότερο απλά να θες κανά καθάρισμα στην εισαγωγή και ρύθμιση του ρελαντί.
    Το πέσιμο έγινε πριν 1,5 βδομάδα και ήταν τελείως στατικό.
    Με σούταρε μια καθώς έκανε όπισθεν, προσπάθησα να την κρατήσω όσο μπορούσα, οπότε ακόμη και το πέσιμο ήταν μαλακό.
    Το τρεμουλο του μοτερ το έχω 2-3 χρόνια σίγουρα.
    Τα σβησίματα ξεκίνησαν πριν 7-8 μήνες.
    Το λαμπάκι άρχισε να εμφανίζετε πριν 5-6 μήνες αλλά τον τελευταίο μήνα το βλέπω σχεδόν καθημερινά.

    Έτσι όπως το σκέφτομαι, θα μπορούσε έτσι όπως κάνω την αλλαγή της ταχύτητας (αφήνω γκάζι, πατάω συμπλέκτη κτλ κτλ) να πέφτει κάτω απ το όριο των στροφών, σχεδόν να σβήνει, αλλά με το που βάζω την επόμενη και δίνω γκάζι να ξαναπαίρνει με αποτέλεσμα αυτή η ανωμαλία να ανάβει το λαμπάκι.

    ΑΛΛΑ... αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω είναι πως με σταματημένη μηχανή σε ρελαντί, πατάω συμπλέκτη, κουμπώνω πρώτη... και επι τόπου σβήνει καμια φορά.
    Μηχανικά δεν γνωρίζω τι συμβαίνει μέσα στο μοτερ, αλλά θα μπορούσε να είναι ένα μικρό ζόρισμα στο μοτερ που απλά ρίχνει τις στροφές ένα κλικ πιο κάτω απ το ανεκτό και σβήνει?

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Καταρχήν ο δείκτης λαδιών δεν πρέπει να είναι σχεδόν στην μέση όπως γράφεις αλλά full...δεν λεω οτι φταιει αυτό αλλά αφού βαζεις ως μερος του προβλήματος το λαμπάκι πίεσης λαδιού διόρθωσε την στάθμη που ειναι σίγουρα λάθος

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν ο δείκτης λαδιών δεν πρέπει να είναι σχεδόν στην μέση όπως γράφεις αλλά full...δεν λεω οτι φταιει αυτό αλλά αφού βαζεις ως μερος του προβλήματος το λαμπάκι πίεσης λαδιού διόρθωσε την στάθμη που ειναι σίγουρα λάθος
    OK... Δεν το γνώριζα αυτό!
    Και η αλήθεια ειναι πως τώρα που το λες... ίσως να το έκανε πιο πολύ σε ανηφόρες κατηφόρες, αντί για ευθείες!

    Επίσης να υποθέσω πως καλύτερο είναι να βρω το ίδιο λάδι? Κάτι άλλο για να κρατήσει μέχρι το επόμενο σερβις καλύτερα όχι?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    θελει οπως ειπωθηκε εναν καλο καθαρισμο πεταλουδων και συγχρονισμο
    επισης ελεγχο σε ολα τα σωληνακια μηπως καπου τραβαει αερα
    και φυσικα συμπληρωση λαδιου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Αν σε ενδιαφέρει έχω πολύ σοβαρή επαφή στη Μάλτα να σε βοηθήσει όπως και Σικελία
    ανανήψαντας

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Πέρα από όλα αυτά που σου είπαν τα παιδιά να δεις, η μηχανή για γενικό σέρβις πήγε ποτέ? Με όλη την καλή διάθεση αλλά εμένα μου ακούγεται σαν ένα κακοσυντηρημένο μοτέρ.
    Πάτα το 0

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βόλτα στον δρόμο και στο μυαλό... ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΑΙΔΙΑ...
    από Gandalf dr685sm στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2008, 22:45
  2. η διαμάχη των αρσενικών στον δρόμο!
    από nimbus στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2007, 10:34
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2007, 18:39
  4. Το νου σας στον δρόμο όταν οδηγείτε
    από lantz στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2006, 20:25
  5. αναβει το λαμπακι του Abs
    από stavrogin στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 13:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF