Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 121

Θέμα: Transalp 650 ή Citycom?

  1. #31
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    66 άγρια άλογα.Φωτιά στην άσφαλτο το strom
    Και για να γράψω και λίγο σοβαρά,σε ταξίδι με ΤΑ650 πηγαίναμε άνετα με 130 δικάβαλο για 700χλμ.
    porca miseria.

  2. #32
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    66 άγρια άλογα.Φωτιά στην άσφαλτο το strom
    Και για να γράψω και λίγο σοβαρά,σε ταξίδι με ΤΑ650 πηγαίναμε άνετα με 130 δικάβαλο για 700χλμ.
    ειπαμε, σε σχεση με το τρανσαλπ

    στο φιλο τωρα, ισως θα μπορουσες να δεις και gs1100...ειναι λιγο μεγαλο και βαρυ αλλα στο μπατζετ που ζητας αφου θες ανεση προστασια απο τον αερα και ταξιδια ισως ειναι το ιδανικο , και δικαβαλο γυρναει τον πλανητη

  3. #33
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Το εχω δει στο car το Suzuki σου! Το καταλαβα απο τη φωτογραφια στο προφιλ. Ωραιο το εχεις! Πολυ ομορφο!
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της GeorgeSD
    Εγγραφή
    24/04/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Το εχω δει στο car το Suzuki σου! Το καταλαβα απο τη φωτογραφια στο προφιλ. Ωραιο το εχεις! Πολυ ομορφο!
    Σ ευχαριστώ πολύ! Και δεν έχω και πάρκινγκ δυστυχώς και το τρώει ο ήλιος.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Καλησπέρα. Αφού το χεσατε παραπάνω με gs1100 γιατί να μην προτείνω και εγώ αυτό που σκέφτομαι.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...age=f&sort=pra
    Ταξίδι στα τέρματα. Άνεση φουλ. Δηλαδή βάρκα
    Δε θα το έπαιρνα ποτέ. Μόνο θα το πρότεινα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #36
    Σαν κατοχος του transalp 650 (το εχω παρει καινουργιο το 2004-και το εχω ακομη) θα σου προτεινα το transalp γιατι:ΔΕΝ χαλαει,υπαρχουν τα παντα απο αντ/κα και σε εμποριου και σε μεταχειρισμενα.
    Μπορει να ειναι παλιο αλλα κυκλοφορουν παρα πολλα ακομη λογο αξιοπιστειας,δεν θεωρο ακριβα τα αναλωσιμα του και ειναι ιδανικο για το υψος σου (εγω με 1,83 και με ψηλοτερη ζελατινα,δεν με χτυπαει ο αερας ουτε στο "μετωπο"-με το κρανος φορεμενο φυσικα).
    Εαν δεν σε ενοχλει οτι δεν εχει τα γκαζια τον περισοτερων μοτο στα 650 κυβικα-πιανει και 160 δικαβαλο,αλλα θελει ευθεια και θα καψει παρα πολυ βενζινη.
    Με ταχυτητες εως 120 ειναι οικονομικοτατο!
    Ειναι οπως λεω εγω "ενα μεγαλο παπι".Κανει κυριολεκτικα τα παντα, αλλα μετρια!!
    Καλη επιλογη φιλε μου.
    Ελπιζω να σε βοηθησα....

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Πάρε κινέζικο καινούργιο, μην τους ακούς! Χαχαχα θα το πλένεις και δεν θα ανοίγει η τάπα βενζίνης λέμε! Αξία, προστασία από κλέφτες το αφήνεις άδειο το πλένεις και δεν θες αλυσίδες και συναγερμό, κοιμάσαι κ δεν το σκέφτεσαι χαχα

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    66 άγρια άλογα.Φωτιά στην άσφαλτο το strom
    Και για να γράψω και λίγο σοβαρά,σε ταξίδι με ΤΑ650 πηγαίναμε άνετα με 130 δικάβαλο για 700χλμ.
    αυτο που λεω ειναι οτι με 2000 δεν παιρνει κατι πολυ καλυτερο απο αυτο που εχει
    ας τα κρατησει μηπως τα κανει 4000
    αλλο κανω ταξιδι με οτι εχω κι αλλο τι να παρω για να κανω ταξιδι

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billzisia Προβολή μηνύματος
    Σαν κατοχος του transalp 650 (το εχω παρει καινουργιο το 2004-και το εχω ακομη) θα σου προτεινα το transalp γιατι:ΔΕΝ χαλαει,υπαρχουν τα παντα απο αντ/κα και σε εμποριου και σε μεταχειρισμενα.
    Μπορει να ειναι παλιο αλλα κυκλοφορουν παρα πολλα ακομη λογο αξιοπιστειας,δεν θεωρο ακριβα τα αναλωσιμα του και ειναι ιδανικο για το υψος σου (εγω με 1,83 και με ψηλοτερη ζελατινα,δεν με χτυπαει ο αερας ουτε στο "μετωπο"-με το κρανος φορεμενο φυσικα).
    Εαν δεν σε ενοχλει οτι δεν εχει τα γκαζια τον περισοτερων μοτο στα 650 κυβικα-πιανει και 160 δικαβαλο,αλλα θελει ευθεια και θα καψει παρα πολυ βενζινη.
    Με ταχυτητες εως 120 ειναι οικονομικοτατο!
    Ειναι οπως λεω εγω "ενα μεγαλο παπι".Κανει κυριολεκτικα τα παντα, αλλα μετρια!!
    Καλη επιλογη φιλε μου.
    Ελπιζω να σε βοηθησα....
    60 ευρω μονο το φιλτρο αερα, καμια 300σαρα τα δισκόφρενα και δεν θυμαμαι ποσο τα τακακια κάθε τοσο και καρμπυρατερατο με 7-8 λιτρα καταναλωση στην αθηνα στα 100χλμ, δεν το λες και οικονομικο...ασε που μαλλον διαφερουν και οι εμπειριες μας ως προς το φρεναρισμα...σε φρενο πανικου διπλωνει αμεσως το τιμονι και εισαι κατω στο εδαφος χωρις να το καταλάβεις, η σελα του είναι τρισαθλια ως υλικο πιανονται τα ευαίσθητα σημεια σου και η εδρα σου μετα από καμια ωρα, ενώ δεν θα ξεχασω την εμπειρια μου με τον αερα στην σαντορινη...Δικαβαλλο μας πηρε και μας σηκωσε ο αερας στο αντιθετο ρευμα, φθηνα την γλυτώσαμε...Επισης τα 160 που τα βρηκες; στα 130χλμ στο κοντερ το δικο μου απογειωνοταν, πραγματικα αναρωτιέμαι αν μιλαμε για το ιδιο μηχανακι…

    Αν όμως επιλεξει να το αγορασει εκτος από την κατασταση του και τις τρυπες που θα πρεπει να κλεισει, θα πρεπει να αλλαξει αναρτηση( πασχει), πιθανως λάστιχα και σιγουρα επισκευή σελας, το καλυτερο τρανσαλπ είναι μοντ.99 με τα διπλα δισκόφρενα, όμως όπως προειπαν ένα BMW 650 παλιο με rotax κινητήρες είναι καλυτερη περιπτωση για αυτά που θελει..

    Οποτε 2 χιλιαρικα και σωστη επιλογή δεν γινεται, να υπολογισει ο φιλος ένα χιλιαρικο ακομα- το λιγοτερο- σε ότι και αν βρει..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Φίλε ζόπα,πιθανολογω ότι το τρανζλαπ σου πρέπει να ήταν ρημάδι γιατί αυτά που περιγράφεις δεν τα έκανε,κι έχω ταξιδέψει
    με δυο,το ένα 2003 μοντέλο και το άλλο 2007.
    Στο μόνο που συμφωνώ είναι η κατανάλωση.
    Οκ,δεν έχει γκάζι και έχει σουμιέδες για
    αναρτήσεις αλλά εσύ περιγράφεις τον χάρο
    τον ίδιο


  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Σε λίγο θα μας πει ότι τα κλε χαλαν κ δεν βρίσκεις ανταλλακτικά κ είναι και ακριβά αχαχχα τα ισοπεδωσες όλα μπρο. Ότι φίλους έχω με τρανσαλπ δεν χαλαν, απλά καίνε λίγο κ δεν είναι ss,.

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    60 ευρω μονο το φιλτρο αερα, καμια 300σαρα τα δισκόφρενα και δεν θυμαμαι ποσο τα τακακια κάθε τοσο και καρμπυρατερατο με 7-8 λιτρα καταναλωση στην αθηνα στα 100χλμ, δεν το λες και οικονομικο...ασε που μαλλον διαφερουν και οι εμπειριες μας ως προς το φρεναρισμα...σε φρενο πανικου διπλωνει αμεσως το τιμονι και εισαι κατω στο εδαφος χωρις να το καταλάβεις, η σελα του είναι τρισαθλια ως υλικο πιανονται τα ευαίσθητα σημεια σου και η εδρα σου μετα από καμια ωρα, ενώ δεν θα ξεχασω την εμπειρια μου με τον αερα στην σαντορινη...Δικαβαλλο μας πηρε και μας σηκωσε ο αερας στο αντιθετο ρευμα, φθηνα την γλυτώσαμε...Επισης τα 160 που τα βρηκες; στα 130χλμ στο κοντερ το δικο μου απογειωνοταν, πραγματικα αναρωτιέμαι αν μιλαμε για το ιδιο μηχανακι…

    Αν όμως επιλεξει να το αγορασει εκτος από την κατασταση του και τις τρυπες που θα πρεπει να κλεισει, θα πρεπει να αλλαξει αναρτηση( πασχει), πιθανως λάστιχα και σιγουρα επισκευή σελας, το καλυτερο τρανσαλπ είναι μοντ.99 με τα διπλα δισκόφρενα, όμως όπως προειπαν ένα BMW 650 παλιο με rotax κινητήρες είναι καλυτερη περιπτωση για αυτά που θελει..

    Οποτε 2 χιλιαρικα και σωστη επιλογή δεν γινεται, να υπολογισει ο φιλος ένα χιλιαρικο ακομα- το λιγοτερο- σε ότι και αν βρει..
    Tεσπα....Εγω παραθεσα την προσωπικη μου εμπειρια απο το μοτορι τα τελευταια 15 χρονια.Εκτος τις καταναλωσης (ειπαμε με πανω απο 120...καιει!!) και των φρενων (δεν εχει abs) oλα τα αλλα δεν ισχυουν νομιζω.Η τουλαχιστον ημουν εγω τυχερος και δεν ισχυουν στο δικο μου μοτορι...χαχαχα.Τελικη επιλογη ειναι του φιλου μας!!

  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της GeorgeSD
    Εγγραφή
    24/04/2019
    Μηνύματα
    41
    Παιδιά σας ευχαριστώ και είστε κατατοπιστικοί όλοι μέχρι στιγμής!
    Εγώ ταξίδια εκτός Αθήνας άντε να κάνω μία με δύο φορές το χρόνο, επομένως νομίζω ότι θα με βγάλει το 650. Τώρα στα αναλώσιμα και εγώ γενικά έχω ακούσει ότι είναι οικονομικό. Και οτι έχει μεγάλη κατανάλωση στην πόλη από πλευράς βενζίνης.

    Για το BMW που λέει ο φίλος Zopas, απ ότι ξέρω από φίλους μου που έχουν, τρέχουν σχετικά συχνά στα συνεργεία.

    Θα ανέβω και στο 4.000 budget αλλά μετά από 2-3 χρόνια που θα αλλάξω και σπίτι για να έχω και parking.. Γιατί τώρα θα είναι εκτεθιμένο όλη μέρα ότι και να πάρω. Επομένως νομ'ίζω ότι με ένα Transalp θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

    Επίσης δεν έχει καμία σχέση με το GS μου... Μην το ξαναπείτε αυτό.. το GS είναι και πιο χαμηλό, και με μηδέν φρένα, και με τραγικές αναρτήσεις... Συγκριτικά με το Transalp. Μέρα με τη νύχτα σε αυτά.
    Στο μόνο που έχουν κοινό, είναι οτι δεν έχουν γκάζια. Όμως δεν είμαι γκαζοφονιάς.. Τη δουλειά μου θέλω να κάνω.

    Επίσης το XL τι διαφορά έχει από το απλό;
    Κι επίσης στο Car βρίσκω κάτι Transalp πριν το 2000 που έχουν 60+ άλογα. Παίζει κάτι τέτοιο; Μήπως είναι πιο ξεκούραστα σε ταξίδι λόγω ιπποδύναμης αν ισχύει;
    Τελευταία τροποποίηση από GeorgeSD; 25/04/2019 στις 08:44.

  14. #44
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    θεωρεις οτι το τρανσαλπ θα εχει καλυτερες αναρτησεις απο το γσ για καποιο λογο....γενικα τραμπαλα με ροδες ειναι οποτε περα απο τον πρωτο καιρο που απλα θα περνας πιο ανετα πανω απο ανωμαλιες, μετα παλι θα σου φαινεται χαλια...γενικα οι αναρτησεις ειναι πονεμενο θεμα στα περισσοτερα μηχανακια, ποσο μαλλον στα πιο παλια....κατεληξε σε μπατζετ πρωτα που θες να δωσεις καλυτερα και μετα δες τι θα παρεις...ενα μηχανακι με 1500 μπορει να ειναι μια καλη αγορα για καποιον που θα επενδυσει αρκετο προσωπικο χρονο για να το μαζεψει, για καποιον αλλο τα διπλα μπορει να μην ειναι αρκετα...

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της GeorgeSD
    Εγγραφή
    24/04/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    θεωρεις οτι το τρανσαλπ θα εχει καλυτερες αναρτησεις απο το γσ για καποιο λογο....γενικα τραμπαλα με ροδες ειναι οποτε περα απο τον πρωτο καιρο που απλα θα περνας πιο ανετα πανω απο ανωμαλιες, μετα παλι θα σου φαινεται χαλια...γενικα οι αναρτησεις ειναι πονεμενο θεμα στα περισσοτερα μηχανακια, ποσο μαλλον στα πιο παλια....κατεληξε σε μπατζετ πρωτα που θες να δωσεις καλυτερα και μετα δες τι θα παρεις...ενα μηχανακι με 1500 μπορει να ειναι μια καλη αγορα για καποιον που θα επενδυσει αρκετο προσωπικο χρονο για να το μαζεψει, για καποιον αλλο τα διπλα μπορει να μην ειναι αρκετα...
    Ναι όπως το λες είναι> Προτιμώ να δώσω τώρα τα 1500-2000 και μετά σιγά σιγά να του ρίξω ότι χρειαστεί. Θα έχω δηλαδή την οικονομική δυνατότητα. Απλώς δε θέλω να τα δώσω μαζεμένα 4 χιλιάρικα πχ. Αρα?

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Transalp 650
    από dep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2008, 10:17
  2. TRANSALP 650 KAWASAKI z750
    από dep στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 21:32
  3. manual transalp 650???
    από petridist στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 12:16
  4. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF