Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 121

Θέμα: Transalp 650 ή Citycom?

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    ΝΑ πω και εγώ την τρέλα μου
    Ειχα citycom είμαι 1.80 και το μηχανακι δεν κανει για μας καθεσαι πολυ όρθιος νιώθεις οτι η ζελατίνα είναι στο μετωπό σου, σε καλύπτει βεβαια.
    Μετά πήρα gts με το ίδιο μοτέρ ένιθα πιο άνετος σε θέμα χώρου. Εκάνα γύρω στις 30000 χλμ με λίγα ταξίδια.
    Ταξίδι πάει αλλά θα είσαι δεξία με πραγματικά χλμ κοντα στα 100..
    Τα σέρβις του είναι είναι φθηνά αν τα κάνεις μόνος σου αν πηγαίνεις σε μάστορα θέλουν περισσότερα απο το transalp.
    Στα συν κατανάλωση άνεση φθηνά ελάστικα.
    ΜΕτά πήρα kle 500 παρόμοια χρονολογία στύλ με το transalp.
    Αναρτήσεις λάστιχα αλυσιδογράναζα θέλουν όλα τα τόσο παλιά μεταχειρισμένα. Μετά θα πάνε φρένα δισκόπλακες τακάκια.
    Το θέμα είναι να είναι λειτουργίκο το μηχανάκι που θα πάρεις δηλαδή να μήν έχει προβλήματα ( καμία φορα δύσκολα να λυθούν ) με καρμπυρατέρ ρεύματα.
    Τόσο παλία μηχανάκια σίγουρα θέλουν μαζέματα μόλις τα πάρεις οπότε θέλει ψάξιμο να βρείς όσο καλύτερο στην πίο συμφέρουσα τιμή και καλό είναι να μπορείς και να ασχοληθείς προσωπικά λίγο.
    Το πάρκινκ είναι θέμα σίγουρα αν μπορείς οικονομικά να πάς σε κάτι πίο σύχρονο γνώμη μου είναι να δείς στην γειτονία για κάποιο χώρο να νοικίασεις με τον μήνα η ασφάλεια κλοπής.
    Και να προτιμήσεις το πιο σύχρονο .
    LIVE FREEEEE!!!!!

  2. #62
    Μέλος Το avatar του/της GeorgeSD
    Εγγραφή
    24/04/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    ΝΑ πω και εγώ την τρέλα μου
    Ειχα citycom είμαι 1.80 και το μηχανακι δεν κανει για μας καθεσαι πολυ όρθιος νιώθεις οτι η ζελατίνα είναι στο μετωπό σου, σε καλύπτει βεβαια.
    Μετά πήρα gts με το ίδιο μοτέρ ένιθα πιο άνετος σε θέμα χώρου. Εκάνα γύρω στις 30000 χλμ με λίγα ταξίδια.
    Ταξίδι πάει αλλά θα είσαι δεξία με πραγματικά χλμ κοντα στα 100..
    Τα σέρβις του είναι είναι φθηνά αν τα κάνεις μόνος σου αν πηγαίνεις σε μάστορα θέλουν περισσότερα απο το transalp.
    Στα συν κατανάλωση άνεση φθηνά ελάστικα.
    ΜΕτά πήρα kle 500 παρόμοια χρονολογία στύλ με το transalp.
    Αναρτήσεις λάστιχα αλυσιδογράναζα θέλουν όλα τα τόσο παλιά μεταχειρισμένα. Μετά θα πάνε φρένα δισκόπλακες τακάκια.
    Το θέμα είναι να είναι λειτουργίκο το μηχανάκι που θα πάρεις δηλαδή να μήν έχει προβλήματα ( καμία φορα δύσκολα να λυθούν ) με καρμπυρατέρ ρεύματα.
    Τόσο παλία μηχανάκια σίγουρα θέλουν μαζέματα μόλις τα πάρεις οπότε θέλει ψάξιμο να βρείς όσο καλύτερο στην πίο συμφέρουσα τιμή και καλό είναι να μπορείς και να ασχοληθείς προσωπικά λίγο.
    Το πάρκινκ είναι θέμα σίγουρα αν μπορείς οικονομικά να πάς σε κάτι πίο σύχρονο γνώμη μου είναι να δείς στην γειτονία για κάποιο χώρο να νοικίασεις με τον μήνα η ασφάλεια κλοπής.
    Και να προτιμήσεις το πιο σύχρονο .
    Πολύ κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ!
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πάρκινγκ στο Π.Φαληρο στην περιοχή που μένω δυστυχώς.. Επομένως Transalp και άγιος ο θεός απ ότι φαίνεται. Πήγα χτες άκουσα το μηχανάκι, είναι οκ. Αναρτήσεις αλυσιδογράναζα προσεγμένα.. Τώρα αν έχει κάτι που δεν έχω εντοπίσει, τι να πω...

  3. #63
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeSD Προβολή μηνύματος
    Επομένως Transalp και άγιος ο θεός απ ότι φαίνεται. Πήγα χτες άκουσα το μηχανάκι, είναι οκ. Αναρτήσεις αλυσιδογράναζα προσεγμένα.. Τώρα αν έχει κάτι που δεν έχω εντοπίσει, τι να πω...
    Να κοιτάξεις οπωσδήποτε το καρέ (δόντια) του άξονα που μπαίνει το μπροστινό γραναζι.Σε κακοσυντηρημένα τρανσαλπ έχει έντονη φθορά και κοστίζει πολύ η επισκευή του.
    RIDE MORE TALK LESS

  4. #64
    Μέλος Το avatar του/της GeorgeSD
    Εγγραφή
    24/04/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Να κοιτάξεις οπωσδήποτε το καρέ (δόντια) του άξονα που μπαίνει το μπροστινό γραναζι.Σε κακοσυντηρημένα τρανσαλπ έχει έντονη φθορά και κοστίζει πολύ η επισκευή του.
    https://www.car.gr/22065541-honda-transalp-650#modal

    Αυτό εδώ κοιτάω να πάρω.

  5. #65
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeSD Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/22065541-honda-transalp-650#modal

    Αυτό εδώ κοιτάω να πάρω.
    Bρισκεις ευκολα και καλυτερα, ισως ομως λιγο ακριβοτερα.

    Το θεμα με το Transalp σαν μεταχειρισμενο ειναι οτι παρ'ολη τη μετριοτητα του διατηρει λογω ονοματος και αξιοπιστιας υψηλη αξια μεταπωλησης με αποτελεσμα να πληρωνεις ενα "καπελο" 300, 500 εως και 1000 ευρω σε σχεση με ενα αντιστοιχο KLE πχ.
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #66
    Μέλος Το avatar του/της GeorgeSD
    Εγγραφή
    24/04/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Bρισκεις ευκολα και καλυτερα, ισως ομως λιγο ακριβοτερα.

    Το θεμα με το Transalp σαν μεταχειρισμενο ειναι οτι παρ'ολη τη μετριοτητα του διατηρει λογω ονοματος και αξιοπιστιας υψηλη αξια μεταπωλησης με αποτελεσμα να πληρωνεις ενα "καπελο" 300, 500 εως και 1000 ευρω σε σχεση με ενα αντιστοιχο KLE πχ.
    Αυτό στην αγγελία πως φαίνεται; Από κοντά που το είδα πάντως, το άκουσα πολύ καθαρό στον κινητήρα. Και ανάρτηση έμεινα ικανοποιημένος. Τι θέμα βρίσκεις;

  7. #67
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    αμα το ειδες και τι σου αρεσε τι να λεμε...κλεισε ενα ραντεβου με καποιον μηχανικο για πιο σε βαθος ελεγχο και αμα δε βρει τιποτα τερατα, παρτο και καλοριζικο

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    παιζουν στρομ 07 αβσ με 2500. το τρανσαλπ που κοιτας πιστευω ειναι ακριβο. μεχρι 1300-1400 θα έδινα.

  9. #69
    Μέλος Το avatar του/της GeorgeSD
    Εγγραφή
    24/04/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    παιζουν στρομ 07 αβσ με 2500. το τρανσαλπ που κοιτας πιστευω ειναι ακριβο. μεχρι 1300-1400 θα έδινα.
    Ναι αλλά ξεκινάνε όλα πάνω απο 1,5.... Τι να κάνω. Τη V-Strom θέλω κι εγώ , αλλά δεν έχω το παρκινγκ και φοβάμαι ότι δε θα τη χαρώ ούτε βδομάδα..

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeSD Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά ξεκινάνε όλα πάνω απο 1,5.... Τι να κάνω. Τη V-Strom θέλω κι εγώ , αλλά δεν έχω το παρκινγκ και φοβάμαι ότι δε θα τη χαρώ ούτε βδομάδα..
    ναι ειδικα τα 07+ τα κλεβουν.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Πάρε κάνα κλε κ έχεις τα κλειδιά απάνω χαχα

  12. #72
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeSD Προβολή μηνύματος
    Αυτό στην αγγελία πως φαίνεται; Από κοντά που το είδα πάντως, το άκουσα πολύ καθαρό στον κινητήρα. Και ανάρτηση έμεινα ικανοποιημένος. Τι θέμα βρίσκεις;
    Tα πλαστικα ή δεν ειναι τα μαμα ή ειναι τα μαμα και τα εχει βαψει, παντως λειπουν τα αυτοκολλητα με τα γραμματα. Οποτε ρωτησε τον τι και πως παιζει με αυτο το θεμα. Αν απλα ξεθωριασαν και τα εβαψε απο γουστο, οκ μικρο το κακο, αν τα αλλαξε σημαινει οτι επεσε και σπασανε. Δες αν ειναι τα μαμα της Χοντα. Οπως και να εχει ειναι υποπτο για ενα τετοιο μηχανακι να εχουν αλλαχτει ή βαφτει τα πλαστικα του.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #73
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Απόσο ξέρω ασφάλεια κλοπής κάνει μόνο η interamerican σε μοτοσυκλέτες πάνω απο 1200cc και η Allianz μόνο σε BMW.
    Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Έχει αλλάξει κάτι και δεν ασφαλίζουν πλέον μοτοσυκλέτες μικρών/μεσαίων κυβικών για κλοπή;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Όχι, δεν είμαι σίγουρος.
    Πριν κάνα χρόνο μου το είχε πει ένας ασφαλιστής.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της konkost
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    114
    Ως κατοχος ΤΑ650 εδω και πολλα χρονια θα σου πω τα εξης
    Οπως ειπε και Λευκαδιος παραπανω η μονη κοστοβορα ζημια που μπορει να εχει καποιο μεταχειρισμενο ειναι η υπερβολικη φθορα στο καρε του αξονα Και αυτο οφειλεται συνηθως απο υπερβολικα και για πολλες χιλ χλμ τεντωμενη αλυσιδα Για να ελεγθει αυτο το σημειο πρεπει απαραιτητα να βγει το εμπρος γραναζι κινησης ΜΗΝ αγορασεις καποιο χωρις να γινει αυτος ο ελεγχος
    Κατα αλλα
    Ενα καλορυθμισμενο ΤΑ καιει περιπου 6-6.5 λτ/100 χλμ σε ολες τις συνθηκες (πολη, ταξιδι, χωμα) εκτος μονο οταν ταξιδευεις με πανω απο 120-130 χλμ οποτε ναι ρουφαει την βενζινη οπως ο Ορεστης Μακρης το κρασι
    Η πισω αναρτηση αν δεν ειναι ιδιαιτερα καταπονημενη ειναι ΟΚ για τον χαρακτηρα της μηχανης (και σχετικα ποιοτικη) Η μπροστα ομως ειναι γτπ Αν ο προηγουμενος δεν εχει αλλαξει τα ελατηρια προσθεσε ενα επιπλεον εξοδο περι των 120-140 (+εργασια) για ελατηρια λαδια Μπορεις ομως και προσωρινα να προφορτισεις τα μαμα ελατηρια βαζοντας αποστατες και απλα να αλλαξεις το απαραδεκτα ψιλο 5αρι λαδι που βαζει η χοντα με αλλο 10αρι ή ακομα και 15αρι
    Τα φρενα του ειναι ικανοποιητικα για την χρηση που προοριζεται η μηχανη (χαλαρο ταξιδι,πολη, light χωμα) Eιδικα το πισω ειναι πολυ καλο
    Οσον αφορα το κοστος αναλωσιμων το μονο (απαραδεκτα) ακριβο ειναι το φιλτρο αερα Αλλα και εκει μπορεις να βαλεις ειτε φτηνο after market ειτε Κ&Ν που δεν το αλλαζεις ποτε, ειτε τελος να κανεις πατεντα οπως εγω και να μετατρεψεις το μαμα χαρτινο σε σφουγγαρενιο με κοστος περι τα 10 ευρω
    Η σελα του ειναι υπερ ανετη για ενα ή δυο ατομα και το μονο που δεν ξερω ειναι αν θα κουμπωσεις σωστα λογω του υψους σου Εγω με 1,80 υψος ειχα ενα θεματακι και κουραζονταν τα γονατα μετα απο κανα 2ωρο λογω μικρης γωνιας
    Η μαμα ζελατινα στελνει τον αερα στο στηθος και με μια μεγαλυτερη μπορει μεν ενδεχομενως να φευγει πανω απο το κρανος αλλα μπορει επισης να προκαλουνται και πολλοι στροβιλισμοι

    Οτι αλλο θελεις για το ΤΑ ρωτα

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Transalp 650
    από dep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2008, 10:17
  2. TRANSALP 650 KAWASAKI z750
    από dep στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 21:32
  3. manual transalp 650???
    από petridist στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 12:16
  4. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF