Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 121

Θέμα: Transalp 650 ή Citycom?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της GeorgeSD
    Εγγραφή
    24/04/2019
    Μηνύματα
    41

    Red face Transalp 650 ή Citycom?

    Καλημέρα σας παιδιά και καλώς σας βρήκα.
    Πρώτο μου post καθότι φρέσκος στο site πριν από λίγο.
    Είμαι κάτοχος του Suzuki GS500(αθάνατο και σκυλί) και πλέον αποφάσισα να αλλάξω κατηγορία γιατί θέλω κάτι πιο άνετο εκτός πόλης αλλά και εντός βέβαια..
    Οδηγώ σερί μηχανή από τα 21 μου και είμαι 34.

    Δεν έχω κανένα παράπονο από το GS γι αυτά που έχει είναι τέλειο. Όμως επειδή είμαι 1,87 έχω πλέον κουραστεί χωρίς fairing αλλά και με τη στάση οδήγησης.

    Γι αυτό λοιπόν αποφάσισα να την δώσω και να πάω σε ένα από τα δύο μοντέλα του τίτλου.. Έχω διαβάσει πολλά post αλλά όχι ένα συνδιαστικό.

    Τα στοιχεία που είναι κριτήρια για μένα είναι τα πλέον τυποποιημένα:
    1) Καλή και εύκολη οδήγηση σε ταξίδι (και δικάβαλο φυσικά)
    2) Εντός πόλης να είναι σε νορμάλ πλαίσια το κομμάτι ελιγμοί και ανάμεσα σε αμάξια
    4) Το budget μου είναι μέχρι 2.000, το ΠΟΛΥ 2200 αλλά πολύ δύσκολα...

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Να τονίσω ότι τη μηχανή τη θέλω για να κάνω τη δουλειά μου , και δεν είμαι γκαζοφονιάς, ούτε καβλωμένος να τρέχω! Safety Comes First.
    Φυσικά αν υπάρχει αντιπρόταση από τα δύο αυτά, ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, Γιώργο!
    Έχεις οδηγήσει κάποιο;
    Είναι δύο διαφορετικά δίτροχα, δύσκολο να σε κατευθύνει κάποιος ως προς το ποιο θα σε βολέψει περισσότερο!Αν μπορώ να σχολιάσω κάτι, το transalp θα είναι αναγκαστικά 10-12+ ετών ενώ citycom μπορείς να βρεις πολύ πιο καινούριο.
    Αντιπροτάσεις αρκετές αλλά οι περισσότερες με αρκετά χλμ και άνω των 10 ετών: Pegaso, ER-6, KLE, XT, Bandit, Versys(οριακά στην τιμή που ψάχνεις).Και αρκετά scooters όπως Beverly, Downtown, SH 300.
    Όποιο κι αν επιλέξεις, καλό είναι να διαθέτει προικούλα!

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    μαλλον για σκουτερ κοιτας περισσοτερο...μηπως να δεις και το kymco xciting?πλεον παιζουν σε αυτα τα λεφτα

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Πάρε το Ηοnda και άσε τα shittycom.
    when life gets complicated... i ride.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της GeorgeSD
    Εγγραφή
    24/04/2019
    Μηνύματα
    41
    Χμμμμ. Δεν έχω προτίμηση.. ΕΜένα το βασικό που με νοιάζει είναι να έχει και άνετο ταξίδι, και να μην είναι και πολύ στόχος για κλέψιμο γιατί μένω πάνω σε πλατεία...και θα είναι λουκουμάκι...
    Τα scooter τα φοβάμαι λόγω ψυχολογικών! χαχαχα Νομίζω οτι χαλάνε πολύ πιο εύκολα... μπορεί να είναι και ιδέα μου;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Το οικονομικό όριο που βάζεις σε οδηγεί αναγκαστικά σε πολύ παλιό εργαλείο. Ότι και να είναι όλο και κάτι θα κουβαλάει σαν προίκα σε φθορές και βλάβες.
    Mil. Spec.

  7. #7
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeSD Προβολή μηνύματος
    Χμμμμ. Δεν έχω προτίμηση.. ΕΜένα το βασικό που με νοιάζει είναι να έχει και άνετο ταξίδι, και να μην είναι και πολύ στόχος για κλέψιμο γιατί μένω πάνω σε πλατεία...και θα είναι λουκουμάκι...
    Τα scooter τα φοβάμαι λόγω ψυχολογικών! χαχαχα Νομίζω οτι χαλάνε πολύ πιο εύκολα... μπορεί να είναι και ιδέα μου;

    δεν ειναι και gs να αλλαζεις καθε 5 χρονια λαδια αλλα γενικα τα περισσοτερα μοντελα ειναι αρκετα αξιοπιστα...αμα εισαι ομως τοσο ισα βαρκα ισα γιαλο οικονομικα ισως θα ηταν καλυτερα να μεινεις με το μηχανακι που εχεις τωρα

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της GeorgeSD
    Εγγραφή
    24/04/2019
    Μηνύματα
    41
    Με ένα budget 2.500 θα έχει διαφορά λετε; δηλαδή πχ βρίσκω και Transalp με 1700.. και δε φαίνονται χρέπι.
    Επίσης χωρις παργκινγ, δε θέλω να προκαλεί και πολύ...

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Ταξίδι δικάβαλο με ένα σκούτερ 25 ίππων,είσαι και μεγαλόσωμος,Not.
    H ΄΄κοντρα'' μοτοσυκλέτα ή σκούτερ έχει συζητηθεί και αλλού,το καθένα με τα +- του.
    Από ότι καταλαβαίνω σου αρέσει η αίσθηση μοτοσυκλέτας,τα σκούτερ είναι μάτσο πλαστικό με χώρο για σακούλες σουπερμαρκετ- άποψη μου.
    when life gets complicated... i ride.

  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GeorgeSD Προβολή μηνύματος
    Με ένα budget 2.500 θα έχει διαφορά λετε; δηλαδή πχ βρίσκω και Transalp με 1700.. και δε φαίνονται χρέπι.
    Επίσης χωρις παργκινγ, δε θέλω να προκαλεί και πολύ...
    εσυ ειπες 2000 με πολυ βια 2200, τωρα λες για 2500 οποτε πρεπει να αποφασισεις το μπατζετ σου....επισης πρεπει να σκεφτεις και λιγο πιο μακροπροθεσμα...ενα σκουτερ θα παθει περισσοτερη ζημια αν πεσει σε σχεση με ενα χτ ας πουμε η το γσ που εχεις, οποτε θα πρεπει να λαβεις και αυτα υποψιν...τα 300αρια σκουτερ ταξιδευουν αρκετα ανετα αν εχεις λογικες απαιτησεις (οχι δηλαδη δικαβαλο να πας θεσσαλονικη)...αλλα μια φορα στο τοσο θα πας ανετα μεχρι τη χαλκιδα ας πουμε...
    γενικα αν θες απλα να κανεις τη δουλεια του το σκουτερ κερδιζει παντου...αμα θες εστω και λιγη οδηγικη απολαυση πας σε μοτοσυκλετα...τωρα βεβαια με το τρανσαλπ τι απολαυση θα εχεις αγνωστο...

    τωρα στο θεμα των παρκινγκ νομιζω κλεβουν τα παντα οποτε δεν εχει και πολυ νοημα να το σκεφτεσαι...καλυτερα ασφαλεια κλοπης η απλα να πληρωσεις ενα ιδιωτικο παρκινγκ και να εισαι ασφαλης

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Δεν βγαίνει εύκολα η άσκηση.

    Μάλλον κοιτάς για X max του '10-11 ή sh 300 μόνο και μόνο για να αποφύγεις τις κακοτοπιές.

    Ορθολογικά σκεπτόμενοι, κρατάς το δικό σου.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δεν βγαίνει εύκολα η άσκηση.

    Μάλλον κοιτάς για X max του '10-11 ή sh 300 μόνο και μόνο για να αποφύγεις τις κακοτοπιές.

    Ορθολογικά σκεπτόμενοι, κρατάς το δικό σου.
    +1
    Ποτε μεταχειρισμενο σκουτερ, βγαζουν προβληματα και εχουν πανακριβα ανταλλακτικα, ποτε τρανσαλπ 650, ακριβα αναλωσιμα και μεγαλος ογκος με επιδοσεις παπιου...μενεις με αυτο που εχεις η οποιο σκουτερ μονο καινουργιο...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Δες και κανένα Gs 650.
    when life gets complicated... i ride.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της GeorgeSD
    Εγγραφή
    24/04/2019
    Μηνύματα
    41
    Ενδεικτικό ήταν αυτό με το budget. Παραμένω με ταβάνι τα 2.000. Επομένως από αυτά που διαβάζω δεν παίζει να συμφέρει το scooter από τη στιγμή που θέλω να μπορώ να πάω δικάβαλο άνετα μία Πατρα πχ. Ή το καλοκαίρι Ηγουμενίτσα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Επειδή έχεις το ανάστημα μου είσαι για onoff μόνο, σε όλα τα άλλα θα καταντήσεις κουασιμοδος χαχα

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Transalp 650
    από dep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2008, 10:17
  2. TRANSALP 650 KAWASAKI z750
    από dep στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 21:32
  3. manual transalp 650???
    από petridist στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 12:16
  4. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF