Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: αγορά μοτοσυκλέτας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2019
    Μηνύματα
    2

    αγορά μοτοσυκλέτας

    καλησπέρα σας.προσφατα μετακόμισα με τη γυναίκα μου σε χωριό και πρέπει να κάνω καθημερινά μια απόσταση 40 - 45 χλμ όπου το 90 % της διαδρομής είναι σε εθνική. με το αμαξι δεν βγαίνω από το θέμα βενζίνης γιατί θέλω περίπου κάθε μέρα 5 ευρώ καθημερινά.οποτε ψάχνω κάποια μηχανή να κάνω αυτή την απόσταση όσο πιο οικονομικά γίνεται. budget είναι μέχρι 3.000
    δεν θέλω αυτοματα...και το δοκίμασα αν γίνεται με παπι αλλά δεν παλεύεται ...υπόψιν είμαι 1.83

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της korkod
    Εγγραφή
    02/12/2018
    Μηνύματα
    83
    http://www.sym.gr/vf185/ εάν θες κάτι καινούργιο οικονομικό πας άνετα με 110-120 χιλιόμετρα σταθερά.
    Πλεονεκτήματα είναι καινούριο έχει εγγύηση 2 χρόνια εάν θυμάμαι καλά. καεί λιγότερο από 2.5 λίτρα στα 100. 150 χιλιόμετρα περίπου τελική. Έχει abs στήσιμο μηχανης σουλουπι παπιου είναι 6 ταχυτο με συμπλέκτη Οικονομικότερη συντήρηση σε σχέση ένα με ενα σκούτερ 250 cc η μία μηχανή. Και το βασικότερο κοστίζει λιγότερο από 3Κ. Εάν θες κάτι πιο γρήγορο που δεν νομίζω να το χρειάζεσαι για την χρήση που θέλεις να κάνεις , τότε κοίτα σε μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού
    Τελευταία τροποποίηση από korkod; 26/04/2019 στις 05:54.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Εθνική καλύτερα και οικονομικότερα από το αυτοκίνητο δεν θα πας με μηχανή
    Όπως είδες το παπί δεν παλεύεται
    Με τα 3000 για αγορά + τα έξοδα της μηχανής βάζεις βενζίνη για χρονια

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    αμαξι 5 ευρω παπι 2,5 ευρω επι 5 , 12,5 ευρω την εβδομαδα.επι 47 εβδομαδες -λογω αδειας- ισον 587,5 βενζινη τον χρονο λιγωτερο αρα σε 5,1 χρονια εχεις αποσβεσει το παπι βαλε και ασφαλεια και τελη κλπ σε 5,5. Βαλε και κινδυνο κλπ Αστο καλυτερα.ΑΝ παρεις μηχανη που καιει περισσοτερο τοτε η αποσβεση θα γινει σε 8 χρονια
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 26/04/2019 στις 07:49.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    ...
    Τελευταία τροποποίηση από Eiver; 27/04/2019 στις 00:40.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Θα συμφωνήσω με κάποιους από τους προλαλήσαντες. Θεωρώντας ότι θα κρατήσεις το αμάξι, τότε προστίθενται:

    - Κόστος αγοράς μοτοσυκλέτας.
    - Ασφάλεια μοτοσυκλέτας. Αν μπει και η σημαντική ασφάλεια κλοπής, αυξάνεται πολύ το κόστος. Αν πληρώσεις parking κοντά στη δουλειά σου για να είναι ασφαλής, έχεις επιπλέον πάγια έξοδα.
    - Εξοπλισμός ασφάλειας αναβάτη.
    - Τέλη κυκλοφορίας και ΚΤΕΟ.
    - Συντήρηση μοτοσυκλέτας.


    Ενώ αφαιρείται:

    - Μειωμένη χιλιομετρική συντήρηση αυτοκινήτου. Αλλά παραμένει η χρονική. Για παράδειγμα λάστιχα και λάδια πρέπει να αλλάζεις σε τακτά χρονικά διαστήματα, ακόμα κι αν το αμάξι κινείται ελάχιστα.
    - Η διαφορά στην κατανάλωση βενζίνης.

    Τι αμάξι έχεις; Αν έχεις κανένα δίλιτρο εκτός δρόμου, με βενζίνη, η κατανάλωση είναι απαγορευτική. Κάποια σύγχρονα αμάξια χαμηλού κυβισμού μπορούν να ρίξουν την κατανάλωση σε 4 L/100 km, αν κινείσαι με σταθερή ταχύτητα 60 km/h, ενώ η κατανάλωση διπλασιάζεται αν κινείσαι με 130 km/h. Σε diesel, υγραέριο ή φυσικό αέριο, η κατανάλωση πέφτει πολύ πιο χαμηλά.


    Κινούμενος με παπί στην εθνική οδό (αναφέρεσαι σε αυτοκινητόδρομο ή επαρχιακή εθνική οδό; ) με 60 km/h θα κάψεις 2 L/100 km. Με τη μοτοσυκλέτα που ζητάς, θέλεις τουλάχιστον 3 L/100 km. Σε μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού, πάμε στα 4 L/km και είσαι κοντά στην κατανάλωση αμαξιού με diesel/υγραέριο. Και όλα αυτά για χαμηλές ταχύτητες. Αν θέλεις οικονομία σε ανοικτό δρόμο, αναγκαστικά μειώνεις την ταχύτητα κάτω από τα 80 km/h και σίγουρα ξεχνάς τριψήφια νούμερα και έντονες επιταχύνσεις. Νομίζω ότι απόσβεση πάει σε βάθος ετών και υπάρχουν τα εξής αρνητικά:

    - Με χαμηλή ταχύτητα σε σχέση με την ταχύτητα ροής, με μοτοσυκλέτα, είσαι εκτεθειμένος στην αφηρημάδα των ταχέως κινούμενων οδηγών που θα σε προσπερνούν.
    - Είσαι εκτεθειμένος σε καιρικά φαινόμενα, ειδικά τους χειμερινούς μήνες.
    - Μειώνεται η ασφάλειά σου.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/04/2019 στις 23:38.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2019
    Μηνύματα
    2
    ένα Peugeot 307 του 06 έχω.με 90 χλμ ταχύτητα καίει περίπου 6lt/100 .Ο δρόμος είναι εθνική από το χωριό μέχρι τα Χανιά. είναι αυτές οι μικρές "εθνικές"που είναι σε πολλά σημεία εδώ στην Κρήτη. επειδή είμαι άσχετος με αυτά είπα να ρωτήσω γιατί θεωρούσα πως οι καταναλώσεις μηχανών μικρού κυβισμού καίνε λίγο.το sym που είπε ο φίλος πιο πάνω φαίνεται Καλή ιδέα πάντως.σας ευχαριστώ όλους για αυτά που γράψατε!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα,

    Βάζεις υγραέριο στο αυτοκίνητο και κάνεις την δουλειά σου εύκολα και οικονομικά.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Βάζεις υγραέριο στο αυτοκίνητο και κάνεις την δουλειά σου εύκολα και οικονομικά.
    αυτο^

    και εγω το ιδιο εκανα και οταν πρεπει να παρω μηχανη κλαιω

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilisch Προβολή μηνύματος
    ένα Peugeot 307 του 06 έχω.με 90 χλμ ταχύτητα καίει περίπου 6lt/100 .Ο δρόμος είναι εθνική από το χωριό μέχρι τα Χανιά. είναι αυτές οι μικρές "εθνικές"που είναι σε πολλά σημεία εδώ στην Κρήτη.
    Δοκίμασε να κινηθείς χωρίς να περνάς τα 60 km/h και χωρίς έντονες επιταχύνσεις-φρεναρίσματα, με πρόβλεψη του δρόμου. Αν το αμάξι σου είναι 1.400cc, θα ρίξεις τη μέση κατανάλωση κάτω από 5 L/100 km.

    Το υγραέριο είναι μία λύση, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις η μετατροπή μειώνει την αξιοπιστία του αυτοκινήτου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Δοκίμασε να το σβήνεις στις κατηφόρες. Θα πέσει κάτω από τα 4 λίτρα.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε να το σβήνεις στις κατηφόρες. Θα πέσει κάτω από τα 4 λίτρα.
    Στις κατηφόρες, με ενεργό τον κινητήρα, αν έχεις ταχύτητα στο κιβώτιο και αφημένο το συμπλέκτη, τα αμάξια με ψεκασμό, διακόπτουν τελείως την παροχή καυσίμου, οπότε γλιτώνεις ακόμα και την κατανάκλωση που έχεις στο ρελαντί. Με το συνδυασμό αυτό, έχεις μηδενική κατανάλωση, λίπανση και ψύξη του κινητήρα, φόρτιση της μπαταρίας, δε ζεσταίνονται και δε φθείρονται τα φρένα, ενώ παράλληλα διατηρείς καλύτερο έλεγχο του αυτοκινήτου.

    Με σβηστό κινητήρα, δε λειτουργεί στα αμάξια η αντλία των φρένων. Ξέρω ότι κάνεις πλάκα, απλά βρήκα αφορμή για να γράψω μερικές πληροφορίες.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 27/04/2019 στις 00:41.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με σβηστό κινητήρα, δε λειτουργεί στα αμάξια η υποβοήθηση της δύναμης στο πεντάλ του φρένου μέσω υποπίεσης του μοτέρ.
    Έτσι για το αληθές του θέματος. Μια χαρά λειτουργεί η αντλία και το φρένο, απλά θέλει πιο πολύ δύναμη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Εχεις καποιο φρένο για 1-2 τρομπαρισματα.
    Μετα ειναι απλα για να παθαινεις ανάκοπη, πρεπει να ανεβεις με 150 κιλα δυναμη πανω στο πεντάλ.

  15. #15
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε να το σβήνεις στις κατηφόρες. Θα πέσει κάτω από τα 4 λίτρα.
    Και να ανεβάσει την πίεση στα ελαστικά κοντά στο 45psi για να μειώσει τον συντελεστή τριβής.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι άλλο? προτάσεις για αγορά μοτοσυκλέτας
    από Aboulafia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 10:04
  2. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24
  3. Αγορα μοτοσυκλετας απο τα 19
    από nmk_extreme στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 20:58
  4. Αγορά μοτοσυκλέτας μετρητοίς
    από R6_06 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 15:44
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF