Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Σπειρωμα ή Βιδα?

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Πρώτα έπρεπε να είχε την επιλογή του helicoil και όχι να σου ανοίξει μεγαλύτερο σπειρωμα . Το helicoil θα στο φέρει στην αρχική διάσταση. Και να σου χαλάσει πάλι το σπειρωμα αλλάζεις το helicoil
    για να μπει το helicoil δεν ανοίγει μεγαλύτερη διάμετρο? ή λαθος τα ξέρω? ή απλά καθαρίζει "αγριεύει" την ίδια αν υπάρχει ενα υποτυπώδες σπείρωμα? κιαν ειναι ολο φαγωμένο το ήδη υπάρχων σπείρωμα?? όπως και να εχει έμενα μου ειχαν πει τοτε οτι λόγο θερμοκρασίας το αποφεύγουν γιατι στερεώνετε με κόλα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    για να μπει το helicoil δεν ανοίγει μεγαλύτερη διάμετρο? ή λαθος τα ξέρω? ή απλά καθαρίζει "αγριεύει" την ίδια αν υπάρχει ενα υποτυπώδες σπείρωμα? κιαν ειναι ολο φαγωμένο το ήδη υπάρχων σπείρωμα?? όπως και να εχει έμενα μου ειχαν πει τοτε οτι λόγο θερμοκρασίας το αποφεύγουν γιατι στερεώνετε με κόλα.
    -ναι ανοιγει πιο μεγαλη διαμετρο.οχι δεν στερεωνεται με κολλα
    καλα κανει ο μηχανουργος και το αποφευγει σε αυτη τη χρηση,εγω θα το αποφευγα απο φοβο μηπως χαλαρωσει λογω κραδασμων

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    -ναι ανοιγει πιο μεγαλη διαμετρο.οχι δεν στερεωνεται με κολλα
    καλα κανει ο μηχανουργος και το αποφευγει σε αυτη τη χρηση,εγω θα το αποφευγα απο φοβο μηπως χαλαρωσει λογω κραδασμων
    Οποτε αν ξαναπαθει ζημια το σπειρωμα συνεχιζεις και μεγαλωνεις την τρυπα εως οτου αλλαξεις τα καρτερ.... Μάλλον δεν έχεις ιδέα από helicoil. Το κιτ έρχεται με το ανάλογο τρυπάνι και thread repair tap. Ποιο κάτω ένα βιντεάκι.
    https://youtu.be/46bIm2xaLuc
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Οποτε αν ξαναπαθει ζημια το σπειρωμα συνεχιζεις και μεγαλωνεις την τρυπα εως οτου αλλαξεις τα καρτερ.... Μάλλον δεν έχεις ιδέα από helicoil. Το κιτ έρχεται με το ανάλογο τρυπάνι και thread repair tap. Ποιο κάτω ένα βιντεάκι.
    https://youtu.be/46bIm2xaLuc
    μαρεσει που μου βαλες βιντεο να δω πως μπαινει το χελικοιλ δεν μπορεις να φανταστεις απο τι χρονολογια πρωτοεβαλα χελικοιλ δεν υπηρχε τοτε ιντερνετ ουτε γιουτουμπ να το μαθω

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    edit
    λοιπον ειδα το βιντεο ετσι για να γελασουμε λιγο βρες μου τι "λαθος" με μη προβλεπομενο τροπο εκανε ο τυπος στο βιντεο
    αν εισαι γνωστης θα το προσεξεις το μη σωστο

  6. #21
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    edit
    λοιπον ειδα το βιντεο ετσι για να γελασουμε λιγο βρες μου τι "λαθος" με μη προβλεπομενο τροπο εκανε ο τυπος στο βιντεο
    αν εισαι γνωστης θα το προσεξεις το μη σωστο
    Για πες να μαθαίνουμε. Να πω ότι πολλοί βάζουν την κόκκινη κόλα σπειρωματων στην εξωτερική μεριά του χελικοιλ αλλά υπάρχουν και αυτοί που λένε ότι λόγω κατασκευής δεν χρειάζεται. Την ώρα που το βιδώνεις "τεντωνεται" και φρακαρει μόνο του. Άλλοι χρησιμοποιούν άλλη μάρκα που είναι κωνικό το νέο σπείρωμα στην εξωτερική του πλευρά με το ίδιο αποτέλεσμα

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Ξαναμιλησα σμρ το πρωιμε το μηχανουργο για να μου οει ποτε να το παω (μαλλον Πεμπτη απογευμα στο κλεισιμο). Τον ξαναρωτησα τι παιζει. Μου ειπε οτι τροποι υπαρχουν αρκετοι και ολα εχουν να κανουν με τα εργαλεια που διαθετεις. Λογω μηχανουργειου αντι να βαλει helicoil θα εβγαζε το καρτερ και θα γεμιζε την τρυπα και καινουριο σπειρωμα απο την αρχη. Οτι μου ειπε και θα κανει αν δεν παιρνει ανοιγμα η τρυπα. Πρωτα λεει θα κοιταξει την ευκολη και σιγουρη λυση ωστε να αποφυγει το μερεμετι. Μετα βλεπουμε.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Για πες να μαθαίνουμε. Να πω ότι πολλοί βάζουν την κόκκινη κόλα σπειρωματων στην εξωτερική μεριά του χελικοιλ αλλά υπάρχουν και αυτοί που λένε ότι λόγω κατασκευής δεν χρειάζεται. Την ώρα που το βιδώνεις "τεντωνεται" και φρακαρει μόνο του. Άλλοι χρησιμοποιούν άλλη μάρκα που είναι κωνικό το νέο σπείρωμα στην εξωτερική του πλευρά με το ίδιο αποτέλεσμα
    ειμαι και εγω της αποψης οτι δεν χρειαζεται κολλα.το χελικοιλ σφηνωνει κατα την τοποθετηση.
    τωρα στην εφαρμογη αυτη να βαλεις χελικοιλ στην ταπα που σφραγιζει τα λαδια με κραδασμους θερμοκρασιες συστολες διαστολες (πεφτουν και νερα στο καρτερ συν το οτι το καρτερ ειναι αλουμινιο ενω το χελικοιλ καποιο σκληρυμενο ατσαλι) πραγματικα δεν γνωριζω τι μπορει να συμβει.μπορει και τιποτα μπορει και να σου χυθουν τα λαδια κατω εν κινησει
    προσωπικα δεν θα το διακινδυνευα
    οσον αφορα το βιντεο ο τυπος στα τελευταια λεπτα πιανει ενα αλεν και με αυτο χτυπαει την ουρα-το τελειωμα του χελικοιλ για να το σπασει
    ενταξει δεν τρεχει τιποτα που πηρε αλεν να χτυπησει δηλ οτι βρηκε μπροστα του αλλα στο σετακι με τα χελικοιλ υπαρχει ειδικη ποντα που με αυτην χτυπας την ουρα για να σπασει
    υποψην πως αν κατσει ασχημη και σπασει στραβα η ουρα παει μετα το χελικοιλ καταστραφηκε και αντε μετα μανικι να το βγαλεις

  9. #24
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    ειμαι και εγω της αποψης οτι δεν χρειαζεται κολλα.το χελικοιλ σφηνωνει κατα την τοποθετηση.
    τωρα στην εφαρμογη αυτη να βαλεις χελικοιλ στην ταπα που σφραγιζει τα λαδια με κραδασμους θερμοκρασιες συστολες διαστολες (πεφτουν και νερα στο καρτερ συν το οτι το καρτερ ειναι αλουμινιο ενω το χελικοιλ καποιο σκληρυμενο ατσαλι) πραγματικα δεν γνωριζω τι μπορει να συμβει.μπορει και τιποτα μπορει και να σου χυθουν τα λαδια κατω εν κινησει
    προσωπικα δεν θα το διακινδυνευα
    οσον αφορα το βιντεο ο τυπος στα τελευταια λεπτα πιανει ενα αλεν και με αυτο χτυπαει την ουρα-το τελειωμα του χελικοιλ για να το σπασει
    ενταξει δεν τρεχει τιποτα που πηρε αλεν να χτυπησει δηλ οτι βρηκε μπροστα του αλλα στο σετακι με τα χελικοιλ υπαρχει ειδικη ποντα που με αυτην χτυπας την ουρα για να σπασει
    υποψην πως αν κατσει ασχημη και σπασει στραβα η ουρα παει μετα το χελικοιλ καταστραφηκε και αντε μετα μανικι να το βγαλεις

    αα αυτό εννοούσες ότι κάνει κάτι λάθος?? ΟΚ δεν είναι κάτι τραγικό
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Υποθέτω ότι θα το έχεις φτιάξει ήδη, αλλά έτσι για το στορυ η ιδανική λύση είναι αυτή που σου έλεγε ο μηχανουργός σου, δηλαδή γέμισμα κ άνοιγμα ξανά σωστής τρύπας με πάσα.

    Δεύτερο έρχεται το helicoil το οποίο είναι μια λύση βολεματος. 9 στις 10 είναι αξιόπιστο κ πολύ εύκολο κ γρήγορο στην εφαρμογή.

    Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα την πρώτη λύση κι ας έχει λύσε δέσε..

    Επίσης μια πολύ έξυπνη εναλλακτική έχει το παρακάτω βίντεο του "κορυφαίου YouTuber μηχανουργου" xalasis715



    Είναι μια άλλη προσέγγιση στο ίδιο πρόβλημα με διαφορετική εφαρμογή.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Συγνωμη, αλλα οσοι προτεινετε την 2η λυση ετσι στεγνα, εχετε ιδεα για τι λυσε δεσε μιλαμε?
    Το μηχανακι του οπως αναφερει ειναι SV1000
    Οπως εγραψα και εγω στο πρωτο ποστ μου, το "λυσε-δεσε" ειναι ενα ολοκληρο μοτερ ΒΙΔΕΣ !!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Συγνωμη, αλλα οσοι προτεινετε την 2η λυση ετσι στεγνα, εχετε ιδεα για τι λυσε δεσε μιλαμε?
    Το μηχανακι του οπως αναφερει ειναι SV1000
    Οπως εγραψα και εγω στο πρωτο ποστ μου, το "λυσε-δεσε" ειναι ενα ολοκληρο μοτερ ΒΙΔΕΣ !!!
    Προφανώς και δεν έχουν όπως προφανώς και δεν ξέρουν τις αντοχές ενός helicoil
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Το κάρτερ δεν κατεβαίνει παιδιά είναι τρελή μανούρα. Πρέπει να λύσεις τον κινητήρα.
    Επίσης ακόμα δεν το έφτιαξα. Πήγα χθες στο μηχανουργείο αλλά για κακή μου τύχη ο μάστορας δεν είχε (και βαριόταν να φτιάξει) βίδα. Οπότε μετρήσαμε την παλιά κ μου είπε τι διαστάσεις να πάω να βρω. Θα βάλουμε 16 αντί για 14 που έχει τώρα. Βρήκα βίδα (μιλάμε για τρελή τύχη) μέσα σε 5 λεπτά άλλα ήταν ήδη αργά (πήγα κ εγώ 3:30 το μεσημέρι).
    Η επέμβαση θα γίνει το Σάββατο το πρωί. Θα δέσει και θα σηκώσει το μηχανάκι στο Θεό (να μην κουράζεται κ σκύβει κιόλας) και θα ανοίξει καινούριο σπείρωμα με κολαούζο που πετάει τα γρέζια έξω.
    Μόλις τελειώσει η επέμβαση θα επανέλθω.
    Πάτα το 0

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    ειμαι και εγω της αποψης οτι δεν χρειαζεται κολλα.το χελικοιλ σφηνωνει κατα την τοποθετηση.
    τωρα στην εφαρμογη αυτη να βαλεις χελικοιλ στην ταπα που σφραγιζει τα λαδια με κραδασμους θερμοκρασιες συστολες διαστολες (πεφτουν και νερα στο καρτερ συν το οτι το καρτερ ειναι αλουμινιο ενω το χελικοιλ καποιο σκληρυμενο ατσαλι) πραγματικα δεν γνωριζω τι μπορει να συμβει.μπορει και τιποτα μπορει και να σου χυθουν τα λαδια κατω εν κινησει
    προσωπικα δεν θα το διακινδυνευα
    οσον αφορα το βιντεο ο τυπος στα τελευταια λεπτα πιανει ενα αλεν και με αυτο χτυπαει την ουρα-το τελειωμα του χελικοιλ για να το σπασει
    ενταξει δεν τρεχει τιποτα που πηρε αλεν να χτυπησει δηλ οτι βρηκε μπροστα του αλλα στο σετακι με τα χελικοιλ υπαρχει ειδικη ποντα που με αυτην χτυπας την ουρα για να σπασει
    υποψην πως αν κατσει ασχημη και σπασει στραβα η ουρα παει μετα το χελικοιλ καταστραφηκε και αντε μετα μανικι να το βγαλεις
    To λάθος που κάνει στο βίντεο είναι άλλο (ή τουλάχιστον δε το δείχνει στο βίντεο), πολύ πιο σημαντικό. Ανοίγει το τρύπα στη σωστή διάσταση με το τρυπάνι στο δράπανο...... και μετά πάει και περνά το κολαούζο στον αέρα, χωρίς να το κεντράρει με το δράπανο. Αν είσαι έμπειρος μηχανουργός κάνοντας μια φρέζα στο πάνω μέρος της τρύπας σε βοηθά να περάσεις το κολαούζο ίσια, στον αέρα. Ο τύπος ούτε αυτό κάνει (ή δε το δείχνει να το κάνει που και πάλι λάθος είναι να μη το δείχνει).
    Για το λόγου του αληθές φαίνεται με γυμνό μάτι ότι το κολαούζο πάει στραβά. Αλλά και να με γελούν τα μάτια μου, πάλι το να περνάς το κολαούζο σε απλή τρύπα δίχως φρέζα με ρηχό τοίχωμα κιόλας όπως αυτή που άνοιξε ο youtuber, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάει στραβά.

    Αν ήταν δικό μου το μηχανάκι θα περνούσα χελικόιλ, αλλά όχι τα γνωστά, αλλά ένα άλλο σύστημα που έχει η Wurth. Δε φεύγει με τίποτα και είναι ιδανικό για through hole σπειρώματα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3582779.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	24,1 KB 
ID:	406714

    P.S. Βάζοντας μεγαλύτερη βίδα σημαίνει ότι θα σφίγγει με μεγαλύτερο κλειδί και το μεγαλύτερο κλειδί σημαίνει μεγαλύτερη ροπή. Η βίδα είναι ατσάλι και το καπάκι αλουμίνιο. Θέμα χρόνου να ξανακλωτσήσει.
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 10/05/2019 στις 21:19. Αιτία: PS
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    To λάθος που κάνει στο βίντεο είναι άλλο (ή τουλάχιστον δε το δείχνει στο βίντεο), πολύ πιο σημαντικό. Ανοίγει το τρύπα στη σωστή διάσταση με το τρυπάνι στο δράπανο...... και μετά πάει και περνά το κολαούζο στον αέρα, χωρίς να το κεντράρει με το δράπανο. Αν είσαι έμπειρος μηχανουργός κάνοντας μια φρέζα στο πάνω μέρος της τρύπας σε βοηθά να περάσεις το κολαούζο ίσια, στον αέρα. Ο τύπος ούτε αυτό κάνει (ή δε το δείχνει να το κάνει που και πάλι λάθος είναι να μη το δείχνει).
    Για το λόγου του αληθές φαίνεται με γυμνό μάτι ότι το κολαούζο πάει στραβά. Αλλά και να με γελούν τα μάτια μου, πάλι το να περνάς το κολαούζο σε απλή τρύπα δίχως φρέζα με ρηχό τοίχωμα κιόλας όπως αυτή που άνοιξε ο youtuber, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάει στραβά.

    Αν ήταν δικό μου το μηχανάκι θα περνούσα χελικόιλ, αλλά όχι τα γνωστά, αλλά ένα άλλο σύστημα που έχει η Wurth. Δε φεύγει με τίποτα και είναι ιδανικό για through hole σπειρώματα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3582779.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	24,1 KB 
ID:	406714

    P.S. Βάζοντας μεγαλύτερη βίδα σημαίνει ότι θα σφίγγει με μεγαλύτερο κλειδί και το μεγαλύτερο κλειδί σημαίνει μεγαλύτερη ροπή. Η βίδα είναι ατσάλι και το καπάκι αλουμίνιο. Θέμα χρόνου να ξανακλωτσήσει.
    Ανεφερα σε αλλο ποστ πως θα αγορασω ενα δυναμοκλειδο για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα την ξαναπαθω.
    Δυστυχως σμρ δεν εγινε η δουλεια γτ του εσκασε δουλεια εκτος Λαρισας κ με πηρε τηλ να μην παω. Μαλλον παμε για το Αλλο Σαββατο δυστυχως.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κολλημένη βίδα ρεγουλατόρου αλυσίδας...
    από KaTaNaS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 20:14
  2. Που είναι η βίδα ? οεο
    από Nrgman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 13:22
  3. Εχασα βιδα απο καρπυρατερ....
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 23:34
  4. Βιδα + Παξιμαδι = Love ?
    από sadengr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 16:13
  5. Σπασμένη βίδα
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2005, 21:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF