Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Σπειρωμα ή Βιδα?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817

    Σπειρωμα ή Βιδα?

    Χρονια πολλα και καλη ανασταση συντροχοι.
    Προχθες εκανα αλλαγη λαδιων μονος μου και ειχα μια περιεργη κακοτυχια η οποια δεν μπορει να λυθει πριν την Πεμπτη του Πασχα και θελω να την μοιραστω μαζι σας. Η βιδα αλλαγης λαδιων για να ανοιξει ηθελε πααααρα πολυ ζορι (ειχα παει για γενικο σερβις και μαλλον ο μαστορας την ειχε σφυξει διχως αυριο) κ οταν ανοιξε ειδα κτ ρινισματα τα οποια ηταν αποντο κατω μερος της βιδας. Anyway οταν στραγγιξαν τα λαδια και πηγα να σφιξω την βιδα ενω βιδωνει ΚΑΙ ξεβιδωνει κανονικα (το δοκιμασα πολλες φορες) η βιδα δεν σφιγγει. Τι εννοω, στο τελος του σπειρωματος η βιδα γυρναει κ δεν σφυγει. Με αποτελεσμα να χανει λαδια η μηχανη πλεον απο εκει. Και αναρωτιεμαι τωρα. Ειναι η βιδα ή το σπειρωμα της μηχανης? Η βιδα ειδα οτι εχει μαγνητη μεσα αν παιζει καποιο ρολο.
    Η μηχανη ειναι το SV1000S που σας εχω ζαλισει.
    Πάτα το 0

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Πιθανότατα είναι ρινίσματα από το σπείρωμα του κάρτερ. Λογικά ο μαγνήτης δεν πρέπει να τα κρατάει (αλουμίνιο).
    Μάλλον κάποιος είχε "κλωτσήσει" το σπείρωμα στην προηγούμενη αλλαγή και κόλλησε την βίδα με κόλλα σπειρωμάτων. Εξ 'ού και η δύναμη που χρειάστηκε στο ξεβίδωμα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    κλωτσημενο το σπειρωμα του καρτερ
    πας για νεο καπακι καρτερ

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Αν όντως είναι κάρτερ (έτσι μου φαίνεται κι εμένα), ρώτα σε μηχανουργείο αν είναι δυνατόν να κόψεις καινούργιο σπείρωμα ένα νούμερο μεγαλύτερο και έτσι να γλυτώσεις την αντικατάσταση.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Προσωρινά βαλτην με τεφλον, αυτό που βάζουμε οι υδραυλικοί, το άσπρο. Λογικά δεν θα χάνει, έτσι το είχα στο town mate πριν χρόνια

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Αν ειναι καρτερ μπορω να κανω σπειρωμα εχει κανει φιλος σε μαστορα και ξερω που να παω. Αλλα αν ειναι καρτερ πως εξηγητε οτι η βιδα βιδωνει και ξεβιδωνει???? Δεν θα επρεπε να γυρναει μεσα χωρις να βιδωνει-ξεβιδωνει????
    Επισης η βιδα ειναι σε ασχημη κατασταση (φαινεται χαλασμενη) δλδ χρηζει αντικαταστασης ετσι κ αλλιως. Αν καταλαβα καλα οταν την τσεκαρα στο τελειωμα του σπειρωματος της βιδας (δλδ κοντα στο κεφαλι-εξαγωνο της βιδας) φαινεται οτι ειναι χαλασμενη. Εκει δλδ που κανει σαν χωνι για να σφραγισει δεν υπαρχει χωνι πλεον ειναι σπασμενο. Κ ελεγα να ξεκινησω με μια καινουρια βιδα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    οχι μπορει να συμβει.να φαινεται οτι βιδωνει αλλα να μην μπορει να σφιξει
    το καρτερ υποθετουμε οτι αυτο εχει την ζημια γιατι αυτο ειναι το πιθανοτερο λογω υλικου αλουμινιο.συνηθως το καρτερ θα κλωτσησει
    μπορει να ανοιχθει νεο σπειρωμα σε μηχανουργειο αλλα θα πρεπει να σου κατασκευασει και αντιστοιχη νεα βιδα.δεν ξερω αν συμφερει να μπεις σε αυτη την διαδικασια

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    παίρνεις βίδα και δοκιμάζεις, αν σφίγγει καλώς, αν οχι θες επισκευή στο σπείρωμα στο καπάκι. υπάρχουν διάφοροι τρόποι, ο ποιο σωστός και για αντοχή σε βάθος χρόνου ειναι γέμισμα και ξανα άνοιγμα του σπειρώματος. αλλα απαιτεί βγάλσιμο το καπακι του καρτερ. ο επόμενος κανεις ελαχιστα άνοιγμα ποιο μεγαλο σπείρωμα και κατασκευή τάπας στο νεο σπείρωμα, θέλει εξειδικευμενα εργαλεία.και τελος Helicoil.

    σε ενα αμαξι που μου ειχε συμβει ηταν το νούμερο τέτοιο (δεν θυμαμαι) που με ενα ρώσικο περίεργο νούμερο ανοίξαμε ελάχιστα το σπείρωμα, και φτιάξαμε βίδα γιατι δεν υπήρχε. δεν ανοίγαμε ενα νούμερο, ή μισο γιατι ηταν λεπτο το καρτερ σε εκείνο το σημείο και αρκετά επικίνδυνο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Μεγειά το σπείρωμα στην ελλαιολεκάνη. Πήγαινε σε ένα συνεργείο να σου κάνουνε ένα helicoil. Το πολύ 20 ευρώ θα δώσεις και θα είναι πιο γερό από το γνήσιο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Ναι γνωριζω την διδικασια απο τον φιλο μου. Θα ρωτησω την Τριτη τι παιζει ακριβως γτ κ αυτος δεν θυμαται ακριβως τι εκανε. Να μην δοκιμασω την ταπα καθολου λετε?

  11. #11
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Δοκίμασε, δε χάνεις κάτι και είναι και σαφώς ευκολότερο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ το SV1000 δεν εχει ελαιολεκανη, αλλα τα 2 καρτερ του κινητηρα, ενωνονται μεχρι κατω.
    Δυστυχως επισης, το σπειρωμα γαμηθηκε.
    99% των περιπτωσεων αυτο συμβαινει αφου η βιδα ειναι ατσαλινη ενω το μοτερ απο κραμα αλουμινιου.

    Τασο, το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να πας σε μηχανουργειο ή συγκολητη.

    Option1: Ανοιγμα οπης, τοποθετηση helicoil, φρεζαρισμα της επιφανειας και τοποθετηση νεας βιδας, με μεγαλυτερη χαλκοροδελα, ωστε να εφαρμοζει σωστα σε ολοκληρη την επιφανεια.

    Option2: Γεμισμα της οπης με αλουμινοκολληση, ανοιγμα νεου σπειρωματος και φρεζαρισμα της επιφανειας, ωστε να κατσει απολυτα σωστα η βιδα με τη ροδελα της.
    Στην περιπτωση αυτη, το μοτερ πρεπει να στραγγιξει απο λάδια τελειως και να βεβαιωθειτε οτι δεν υπαρχει γυρω απο την περιοχη που θα κολληθει o-ring, φλατζοκολλα κλπ, γιατι σιγουρα θα την ακουσουν απο τις μεγαλες θερμοκρασιες.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Λοιπον σμρ μιλησα με εναν γνωστο μου που εχει μηχανουργειο. Μου ειπε οτι η καλυτερη επιλογη κατα τη γνωμη του ειναι να ανοιχθει μεγαλυτερο σπειρωμα και να τοποθετηθει καινουρια βιδα. Ειτε αν βρω μεγαλυτερη, ειτε να φτιαξει μια αυτος. Του ειπα για helicoil και μου απαντησε οτι το εχει σαν τελευταια επιλογη. Το κοστος λογω του οτι γνωριζομαστε θα ειναι σχεδον τσαμπα. Χωρις γεμισμα με ανοιγμα καινουριου μεγαλυτερου σπειρωματος ειναι οκ σαν μετατροπη ή θα εχω προβλημα?

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Εαν υπαρχει ψωμι για να ανοιξει καινουριο σπειρωμα και το κανει καλα, δεν παιζει προβλημα.
    Η βιδα, θα εχει και μεγαλυτερο κεφαλι, 19mm απο 17mm για παραδειγμα.
    Η επιφανεια που ερχεται προσωπο το μεγαλυτερο κεφαλι της βιδας, θα πρεπει να ειναι τελειως επιπεδη και με μια χαλκοροδελα, θα στεγανοποιει μια χαρα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον σμρ μιλησα με εναν γνωστο μου που εχει μηχανουργειο. Μου ειπε οτι η καλυτερη επιλογη κατα τη γνωμη του ειναι να ανοιχθει μεγαλυτερο σπειρωμα και να τοποθετηθει καινουρια βιδα. Ειτε αν βρω μεγαλυτερη, ειτε να φτιαξει μια αυτος. Του ειπα για helicoil και μου απαντησε οτι το εχει σαν τελευταια επιλογη. Το κοστος λογω του οτι γνωριζομαστε θα ειναι σχεδον τσαμπα. Χωρις γεμισμα με ανοιγμα καινουριου μεγαλυτερου σπειρωματος ειναι οκ σαν μετατροπη ή θα εχω προβλημα?
    Πρώτα έπρεπε να είχε την επιλογή του helicoil και όχι να σου ανοίξει μεγαλύτερο σπειρωμα . Το helicoil θα στο φέρει στην αρχική διάσταση. Και να σου χαλάσει πάλι το σπειρωμα αλλάζεις το helicoil
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κολλημένη βίδα ρεγουλατόρου αλυσίδας...
    από KaTaNaS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 21:14
  2. Που είναι η βίδα ? οεο
    από Nrgman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 14:22
  3. Εχασα βιδα απο καρπυρατερ....
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 00:34
  4. Βιδα + Παξιμαδι = Love ?
    από sadengr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 17:13
  5. Σπασμένη βίδα
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2005, 22:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF