Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Συνεργείο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17

    Συνεργείο

    Καλησπέρα!και χρόνια πολλα!
    Εχω ενα Vn800 και δυστυχώς δεν εχω βρει κάποιον μάστορα που να την ξέρει καλά την μηχανή με αποτέλεσμα να έχω θέμα με ενα μόνιμο τρέμουλο!Επειδή δεν θέλω να φανεί σαν διαφήμιση θα ήθελα αν κάποιος εντός Αττικής ξέρει κάποιον μηχανικό που να ασχοληθείτε με τέτοιες μηχανές να μου στείλει ενα pm γιατί δεν μπορώ να την απολαύσω την μηχανή
    Αν το θέμα ειναι σε λαθος ενότητα ζητω συγγνώμη απο τους διαχειριστές!
    Ευχαριστώ πολύ
    Καλό Πάσχα

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    επειδη εχεις ενα τρεμουλο,στο τιμονι υποθετω,δεν νομιζω πως χρειαζεσαι καποιον εξειδικευμενο μηχανικο για την μηχανη σου ε δεν νομιζω πως εχει κατι πολυ διαφορετικο απο τις αλλες μηχανες μπροστα.ενα τιμονι,δυο μπουκαλες και μια ροδα .ξεκινα απο τα πολυ απλα.ζυγοσταθμιση εχεις κανει;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Μακαρι να ήταν απο εκει αλλα όχι...τα εχω τσεκάρει ολα αυτα...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    επειδη εχεις ενα τρεμουλο,στο τιμονι υποθετω,δεν νομιζω πως χρειαζεσαι καποιον εξειδικευμενο μηχανικο για την μηχανη σου ε δεν νομιζω πως εχει κατι πολυ διαφορετικο απο τις αλλες μηχανες μπροστα.ενα τιμονι,δυο μπουκαλες και μια ροδα .ξεκινα απο τα πολυ απλα.ζυγοσταθμιση εχεις κανει;
    Επίσης δεν ειπα για το τιμονι αλλα σε ολη την μηχανή και οι δυο οι τροχοί ειναι ίσιοι και με καινούργια λαστιχα

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Πρέπει να μας πεις κάτι πιο συγκεκριμένο. Κάνε πειράματα με την μηχανή σου και απομόνωσε τις συνθήκες κατά τις οποίες κάνει το τρέμουλο.
    Πχ. Μεταξύ 3000-4500 στροφές ανά λεπτό, ή μεταξύ 70-75 χμ/Ω, ή μόνο δικαβαλο, μόνο μόνος, μόνο κρύο κινητήρα, σε ανηφόρα, σε κατηφόρα, στο άνοιγμα γκαζιού, στο κλείσιμο, με μπαγαζιερα, χωρίς, κτλ
    Επίσης ξεκίνησε μετά από σερβίς μπουκάλες, αλλαγή ελαστικών, σερβίς φρένων, κτλ.
    Έχω παράδειγμα με καινούργια ελαστικά να τρέμει στα 120 ( 119 τίποτα) μόνο120 και πάνω, άλλαξε εμπρός ελαστικό και τέλος.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να μας πεις κάτι πιο συγκεκριμένο. Κάνε πειράματα με την μηχανή σου και απομόνωσε τις συνθήκες κατά τις οποίες κάνει το τρέμουλο.
    Πχ. Μεταξύ 3000-4500 στροφές ανά λεπτό, ή μεταξύ 70-75 χμ/Ω, ή μόνο δικαβαλο, μόνο μόνος, μόνο κρύο κινητήρα, σε ανηφόρα, σε κατηφόρα, στο άνοιγμα γκαζιού, στο κλείσιμο, με μπαγαζιερα, χωρίς, κτλ
    Επίσης ξεκίνησε μετά από σερβίς μπουκάλες, αλλαγή ελαστικών, σερβίς φρένων, κτλ.
    Έχω παράδειγμα με καινούργια ελαστικά να τρέμει στα 120 ( 119 τίποτα) μόνο120 και πάνω, άλλαξε εμπρός ελαστικό και τέλος.
    Χρονια πολλα!
    Το τρέμουλο ξεκινησε απο τοτε που χρονισαμε το μοτέρ γιατί οταν την πηρα ηταν αχρονιστη...αππ εκει κ μετα δεν οδηγείται τρεμει σαν να εχεις δόνηση παντου...φούσκωσα τα λάστιχα κ σταματήσε ενα 40% η δόνηση αλλα παρέμεινε...πρόσεξα μετά το φούσκωμα ότι έτρεμε ελάχιστα οταν πήγαινα με 80...οτιδήποτε άλλη ταχύτητα εχει δόνηση...σαν να συγχρονίζει το μοτέρ με ολη την μηχανή κ μεταφέρει τις δονησεις στα χερια κ στα πόδια..
    Δεν ξερω αν χρονισαν τα αντίβαρα...αλλα πραγματικά παίζει να κάνει τόσο μεγάλο θέμα τα λάστιχα η μπουκαλα?γιατί όταν τη. Εφερα απο την επαρχία οδικώς δεν ετρεμε κ ας ήταν αχρονιστη?την εχω μαξ 2 μήνες

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Τι εννοείς ήταν αχρονιστη?τι σύμπτωμα είχε και τι αλλάξατε για να την χρονισετε? Ρωτάω γιατί το κόβω δύσκολο να ηταν ας πούμε αχρονιστος ο εκκεντροφορος σε λάθος θέση σε σχέση με τον στροφαλο και να έκανες ταξίδι έτσι...παντως οτι και να ναι επιμένω ότι δεν χρειάζεσαι καποιον εξειδικευμένο μηχανικο...η μηχανη σσυ σαν ολες τις αλλες ειναι

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Μάλλον για συχρονισμό-ρύθμιση carbs εννοεί. Αλλά κι αυτό, είναι στις χαμηλές στροφές.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Βάσεις κινητήρα;
    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis113 Προβολή μηνύματος
    Βάσεις κινητήρα;
    αυτος ειναι και ο συνηθεστερος λογος για να εχει ενα οχημα κραδασμους λογω κινητηρα.οι βασεις του κινητηρα πανω στο σασι.οι βιδες ειναι καλα σφιγμενες;τα λαστιχα στις βασεις ειναι καλα ή ξεραμενα;

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    αυτος ειναι και ο συνηθεστερος λογος για να εχει ενα οχημα κραδασμους λογω κινητηρα.οι βασεις του κινητηρα πανω στο σασι.οι βιδες ειναι καλα σφιγμενες;τα λαστιχα στις βασεις ειναι καλα ή ξεραμενα;
    Θεωρητικά ολα καλά ειναι αυτα...δεν μπορώ να εξηγήσω τι εννοώ με τον χρονισμο γιατι δυστυχώς οι γνωσεις μ περιορίζονται...απλα θέλω καποιον μηχανικό που να ασχολείται και με αυτα γιατι πολλοι δεν ασχολούνται μιας κ δεν κυκλοφορούν πολλα τετοια...εδω δυσκολεύτηκα να βρω καποιον να ασχοληθει με το kle που εχω...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RENZ
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    108
    Μήπως έχεις μπαγκαζιερα;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RENZ Προβολή μηνύματος
    Μήπως έχεις μπαγκαζιερα;
    Οχι τπτ δεν εχω πανω...αλλα κ μπαγκαζερια να ειχα δεν νομίζω οτι μετα το ταξίδι που δεν έτρεμε(τουλάχιστον οχι τοσο) ξαφνικά να το δημιουργουσε αυτο...τουλάχιστον δεν μ κολλαει στην λογική

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Εγώ κατάλαβα ότι δεν έχει τρέμουλο αλλά κραδασμούς που προέρχονται απ' τον κινητήρα. Σωστά κατάλαβα;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peteblackpete Προβολή μηνύματος
    .εδω δυσκολεύτηκα να βρω καποιον να ασχοληθει με το kle που εχω...
    ρε πλάκα κάνεις????
    Στο Κολονάκι το πήγες το ΚΛΕ????


    υγ
    Προφανώς αποφεύγεις τα κυριλέ... που έχουν πιο σοβαρές δουλείες να κάνουν
    και ψάχνεις για πιο λαικούς... ανθρώπους
    Μην τρελαθούμε τώρα
    ανανήψαντας

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζητείται εξουσιοδοτημενο συνεργείο YAMAHA!!!
    από petridist στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 16:31
  2. Συνεργείο για άφρικα στην Σαλονίκη;
    από Stergios69 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 00:50
  3. Συνεργειο...
    από noble στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2005, 12:45
  4. Μηχανικός/Συνεργείο για R1 '03
    από RapidShade στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 10:05
  5. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 00:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF