Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Συνεργείο

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peteblackpete Προβολή μηνύματος
    Χρονια πολλα!

    Δεν ξερω αν χρονισαν τα αντίβαρα...αλλα πραγματικά παίζει να κάνει τόσο μεγάλο θέμα τα λάστιχα η μπουκαλα?


    Τα αντίβαρα που είναι; Ζυγοστάθμιση τροχών εννοείς προφανώς.
    Και στο πρακτικό του ζήτήματος . Μάλλον προέρχεται από λάθος λάστιχα. Αλλάζεις τα στοκ λάστιχα και σου κάνουν και free ζυγοστάθμιση.Πριν πας για λάστιχα όμως απέκλεισε όλα τα άλλα πιθανά αίτια (ρουλεμαν, τροχο ,φρένα, βάσεις κλπ). Προφανώς το χρόνισμα έκανε πιο αισθητό το ήδη υπάρχων "πρόβλημα".
    https://www.vulcanforums.com/forums/...mitations.html
    Δεν ξέρω τι λάστιχα .Να υποθέσω ένα νούμερο πιο φαρδιά ? Αυτό λέει η δική μου εμπειρία απο το δικό μου cruiser που έβαλα στοκ λάστιχο ενώ ήθελε 110 μπροστά αντί 100. Δεν κάνει για Ελληνικό δρόμο
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 30/04/2019 στις 14:35.

  2. #17
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Τα αντίβαρα που είναι; Ζυγοστάθμιση τροχών εννοείς προφανώς.
    Πίσω απ' την καμπάνα, στον άξονα του στροφάλου υπάρχει ένα γρανάζι που δίνει κίνηση σε ένα δεύτερο άξονα ο οποίος έχει αντίβαρα, που αντισταθμίζουν τους κραδασμούς απ' την κίνηση του πιστονιού σε μονοκύλινδρους και V κινητήρες.

    Ή κάπως έτσι!
    Sent from me using a computer.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εγώ κατάλαβα ότι δεν έχει τρέμουλο αλλά κραδασμούς που προέρχονται απ' τον κινητήρα. Σωστά κατάλαβα;
    Ναι ακομα και στο ρελαντί εχεθ κραδασμούς απλα οταν ανοίγεις το γκάζι τρεμει γαματα

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πίσω απ' την καμπάνα, στον άξονα του στροφάλου υπάρχει ένα γρανάζι που δίνει κίνηση σε ένα δεύτερο άξονα ο οποίος έχει αντίβαρα, που αντισταθμίζουν τους κραδασμούς απ' την κίνηση του πιστονιού σε μονοκύλινδρους και V κινητήρες.

    Ή κάπως έτσι!
    Χαχαχαχαχα οχι απλα οσους ειχα δει εχω στα βορεια τα ψιλοαποφευγουν

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    +
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peteblackpete Προβολή μηνύματος
    Ναι ακομα και στο ρελαντί εχεθ κραδασμούς απλα οταν ανοίγεις το γκάζι τρεμει γαματα
    αυτο πολυ απλα σημαινει κατα 99,9% οτι υπαρχει προβλημα στην στηριξη του κινητηρα πανω στο σκελετο.φθαρμενα-ξεραμενα σινεμπλοκ,λασκαρισμενες βιδες στηριξης κινητηρα,ραγισμενες-σπασμενες βασεις σκελετου...καπου εκει ειναι το προβλημα σου

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    +

    αυτο πολυ απλα σημαινει κατα 99,9% οτι υπαρχει προβλημα στην στηριξη του κινητηρα πανω στο σκελετο.φθαρμενα-ξεραμενα σινεμπλοκ,λασκαρισμενες βιδες στηριξης κινητηρα,ραγισμενες-σπασμενες βασεις σκελετου...καπου εκει ειναι το προβλημα σου
    Ok θα το τσεκαρω και θα ενημερώσω

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Μπορεί να οφείλεται μέχρι και σε ένα ρουλεμάν που είναι μέσα στην καμπάνα.

    Οι ελαστικές βάσεις κινητήρα μπορεί να είναι ξεραμενες αλλά δε θα έτρεμε τόσο. Αν οι βίδες είναι πολύ σφιχτές μπορεί. Αν είναι πολύ χαλαρές πάλι δε θα έτρεμε τόσο πολύ αφού θα απορροφούσαν περισσότερους κραδασμούς. (Χωρίς να συμβαίνει το ίδιο για τον κινητήρα.

    Ο χρονισμός των βαλβίδων δε νομίζω να μπορεί να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα όπως και των καρμπ. (Καρμπ εχει είπαμε; )

    Τα αντίβαρα του στρόφαλοι είναι δύσκολο να χάσουν δόντι, εκτός και αν κάποιος έβαλε χέρι.

    Οι κραδασμοι μπορεί να προέρχονται από οπουδήποτε βασικά.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/05/2019 στις 22:59.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Τα αντίβαρα που είναι; Ζυγοστάθμιση τροχών εννοείς προφανώς.
    Και στο πρακτικό του ζήτήματος . Μάλλον προέρχεται από λάθος λάστιχα. Αλλάζεις τα στοκ λάστιχα και σου κάνουν και free ζυγοστάθμιση.Πριν πας για λάστιχα όμως απέκλεισε όλα τα άλλα πιθανά αίτια (ρουλεμαν, τροχο ,φρένα, βάσεις κλπ). Προφανώς το χρόνισμα έκανε πιο αισθητό το ήδη υπάρχων "πρόβλημα".
    https://www.vulcanforums.com/forums/...mitations.html
    Δεν ξέρω τι λάστιχα .Να υποθέσω ένα νούμερο πιο φαρδιά ? Αυτό λέει η δική μου εμπειρία απο το δικό μου cruiser που έβαλα στοκ λάστιχο ενώ ήθελε 110 μπροστά αντί 100. Δεν κάνει για Ελληνικό δρόμο
    Ναι αλλα στη νεκρά γιατι παλι τρεμει?κ οταν ανοιγω φουλ γκαζι δεν καθεσαι πανω της...θελω να αποκλείσω το γεγονος οτι εχει κατι στο μοτερ και μετα να αλλαξω λάστιχα(ευκαιρία να βαλω κ με white wall )

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πίσω απ' την καμπάνα, στον άξονα του στροφάλου υπάρχει ένα γρανάζι που δίνει κίνηση σε ένα δεύτερο άξονα ο οποίος έχει αντίβαρα, που αντισταθμίζουν τους κραδασμούς απ' την κίνηση του πιστονιού σε μονοκύλινδρους και V κινητήρες.

    Ή κάπως έτσι!
    Σε ευχαριστώ!!αυτο ηθελα να πω αλλα δεν το ηξερα ακριβώς Πως να το διατυπώσω σωστα!Τώρα μαθαίνω και εγω σιγά σιγα

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να οφείλεται μέχρι και σε ένα ρουλεμάν που είναι μέσα στην καμπάνα.

    Οι ελαστικές βάσεις κινητήρα μπορεί να είναι ξεραμενες αλλά δε θα έτρεμε τόσο. Αν οι βίδες είναι πολύ σφιχτές μπορεί. Αν είναι πολύ χαλαρές πάλι δε θα έτρεμε τόσο πολύ αφού θα απορροφούσαν περισσότερους κραδασμούς. (Χωρίς να συμβαίνει το ίδιο για τον κινητήρα.

    Ο χρονισμός των βαλβίδων δε νομίζω να μπορεί να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα όπως και των καρμπ. (Καρμπ εχει είπαμε

    Τα αντίβαρα του στρόφαλοι είναι δύσκολο να χάσουν δόντι, εκτός και αν κάποιος έβαλε χέρι.

    Οι κραδασμοι μπορεί να προέρχονται από οποιαδήποτε βασικά.
    Γι'αυτό θελω καποιον μηχανικό που να ασχολείται με αυτες η να εχει τις γνώσεις πανω σε μηχανές V κινητήρα

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Δε χρειάζεσαι "ιδιαίτερο" μηχανικό. Έναν καλό χρειάζεσαι.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πίσω απ' την καμπάνα, στον άξονα του στροφάλου υπάρχει ένα γρανάζι που δίνει κίνηση σε ένα δεύτερο άξονα ο οποίος έχει αντίβαρα, που αντισταθμίζουν τους κραδασμούς απ' την κίνηση του πιστονιού σε μονοκύλινδρους και V κινητήρες.

    Ή κάπως έτσι!
    Τελικά σήμερα η μηχανή διορθώθηκε το θεμα κ ηταν αυτα τα αντίβαρα λαθος χρονισμενα!Τέλος καλο ολα καλα!ευχαριστώ πολύ όλους και οσοι μου στείλατε κάποιον μηχανικό

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Κάποιος θα είχε βάλει χέρι εκεί, για να είναι λάθος χρονισμενα.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κάποιος θα είχε βάλει χέρι εκεί, για να είναι λάθος χρονισμενα.
    Πολυ πιθανόν αλλα δεν ξέρω ποιός οποτε δεν μπορώ να "κατηγορήσω" κανέναν...αλλα τέλος καλο ολα καλα!αλλη μηχανή τωρα!δεν καταλαβαινα τπτ στον δρομο!αν δεν κοίταγα το κοντερ μερικές φορες δεν καταλαβαινα καν με ποσα πηγαινα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ζητείται εξουσιοδοτημενο συνεργείο YAMAHA!!!
    από petridist στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 16:31
  2. Συνεργείο για άφρικα στην Σαλονίκη;
    από Stergios69 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 00:50
  3. Συνεργειο...
    από noble στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2005, 12:45
  4. Μηχανικός/Συνεργείο για R1 '03
    από RapidShade στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 10:05
  5. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 00:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF