Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 42 από 42

Θέμα: Παιδιά να πάρω ΧΤ660Χ ή θα μου το κλέψουν;

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2019
    Μηνύματα
    13
    Κατά ένα ποσοστό όπως το έχω καταλάβει είναι το μηχανάκι το συγκεκριμένο, να το πω με ιστορικούς όρους, το 89 όποιος είχε XT600 το συγκεκριμένο που αναφέρθηκε παραπάνω έπρεπε να το δένει με 2-3 διαφορετικές κλειδαριές στο κρεβάτι που κοιμάται για να μπορεί να κοιμάται ήσυχος, τα έκλεβαν ακόμα και μέσα από τα γκαράζ των βενζινάδικων. Όποιος τα έζησε ξέρει, και όποιος δεν τα ξέρει ευχαρίστως να του πω πώς το έκαναν.

    Ας το πούμε αλλιώς, αν πάρω ένα μηχανάκι άλλο που κι αυτό το έχω στα υπόψιν για μεταχειρισμένο κι αυτό, διαφορετικού τύπου βέβαια, Piaggio GTS300 θα είχα πολύ λιγότερη έννοια έως καθόλου, με τα μέτρα που έτσι κι αλλιώς λαμβάνω και με το άθλιο μηχανάκι που έχω τώρα, για θέμα κλοπής όλου ή εξαρτημάτων κτλ.

    Βέβαια πάντα συμβαίνουν διάφορα, να μην σου τύχει γεγονός εκτός στατιστικής κατανομής που λέμε, αυτή την περίπτωση δεν την εξετάζω, πάντα πρέπει να σε θέλει λίγο και η μπάλα γιατί άμα δεν σε θέλει καθόλου...

  2. #32
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Δυο πιθανότητες υπάρχουν
    Η θα στο κλέψουν η όχι . Όλοι με αυτές τις πιθανότητες ζούμε
    Ο σωστός όρος των μαθηματικών γι' αυτό που περιγράφεις είναι "ενδεχόμενα". Ακόμα όμως κι αν υπάρχουν μόνο δύο ενδεχόμενα, δε σημαίνει ότι μοιράζονται ισόποσα τις πιθανότητες επαλήθευσης. [Το είδα σε ταινία πρόσφατα (Berlin I love you) με την ίδια λογική και απόρησα με τη λογική ασυνέπεια του σεναρίου. Τον ρωτάει η άλλη "Τι πιθανότητες δίνεις να με ρίξεις;" κι απαντάει ο άλλος 50-50, και το αποδίδει στο γεγονός ότι τα ενδεχόμενα είναι 2 (σου κάθομαι <-> δε σου κάθομαι).]

    Για να γυρίσω στο θέμα, σκοπός του asxetou είναι να μειώσει τις πιθανότητες επαλήθευσης του ενδεχόμενου της κλοπής. Υπάρχουν επιλογές που μπορείς να κάνεις για το πετύχεις αυτό. Δε σου εξασφαλίζει κανένας την απόλυτη ασφάλεια, αλλά δεν παύει να είναι σημαντικό να προβλέψεις μερικά σενάρια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    υπάρχουν πολλοι τρόποι να εισαι 90% ασφαλής αλλα πρεπει να σκεφτείς λίγο out of the box. η καλυτερη λυση γενικα ειναι τα 24ωρα. το παρκάρεις χυμα και δίνεις κανα πουρμουαρ μαζι με το στανταρ γέμισμα απο εκει. αμα πηγαινεις και με το αμαξι για κανα πλυσιμο θα σου βγει τσαμπα. Πάντως το χρωμα βοηθάει πολύ γιατι κανένας δεν κάνει ληστεία με κιτρινο μηχανάκι και κανένας δεν προτιμα ενα βαμμένο απο ενα μαμα μαυρο πχ που θα διωξει και τα πλαστικα ευκολα. εγω θα άλλαζα και το κοντερ. μετα μένουν μονο τα καλαμια, ολα τα άλλα τους ειναι άχρηστα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Φιλε εχεις καθε δίκιο να φοβάσαι, το μηχανακι αυτο ειναι το αγαπημένο των κλεφτων...ηταν και θα ειναι πάντα..

    Αν το γουστάρεις και το πάρεις τελικά δωσε κατι παραπάνω τον μήνα για παρκιν να σαι ήσυχος..

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Πάρε Aprilia Πήγασο trail με το μοτέρ του ΧΤΖ.

    Θα κοιμάσαι πιο ήσυχος.

  6. #36
    Ένα χτχ ολόκληρο κάνει γύρω στο 3χιλιαρο...
    Μάσκα - φανάρι - όργανα κάνουν γύρω στα 2-3 κατοστάρικα..

    Μία καλή αλυσίδα κάνει γύρω στο 150ρι..
    Ενας καλός συναγερμός κάνει γύρω στο 200ρι..
    Ενα πάρκινγκ κάνει γύρω στο 600ρι τον χρόνο..
    Μία ασφάλεια κλοπής (δεν ξέρω αν κάνουν στο χτχ) θα κάνει γύρω στο 250ρι τον χρόνο...

    Βαλτα στην ζυγαριά..

  7. #37
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Πάρε Aprilia Πήγασο trail με το μοτέρ του ΧΤΖ.

    Θα κοιμάσαι πιο ήσυχος.
    Βέβαια, όταν ξυπνάς και πρέπει να το βάλεις μπρος, θα έχεις ένα άγχος. Επιλογές.
    Life begins at 45°.

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2019
    Μηνύματα
    13
    Να πω την αλήθεια, για το Pegaso που έριξα μια ματιά λένε το όργανο έχει πρόβλημα με την υγρασία, λέω εντάξει, είχα Ιταλικά και παλιά (πάρα πολύ παλιά) θα του βάζω μια ομπρελίτσα πάνω στο όργανο να μην πέφτει νερό και το χαλάει όταν βρέχει,

    πέραν της πλάκας όμως και αφού οι κλέφτες έχουν τέτοια μανία ακόμα με τα XT γενικώς να πω ότι προσωπικά δεν καίγομαι ας πούμε να πάρω XTX, απλά στα 3 με 4 χιλιάρικα για κάτι σχετικά σύγχρονο κάπως της προκοπής που θα ήθελα αν άλλαζα μηχανάκι

    είχα 2-3 επιλογές

    ένα ήταν το XTX, με ψεκασμό προβληματικό έως επικίνδυνο με σβησίματα κτλ, βαρύ, αναρτήσεις εντελώς της πλάκας, το κλέβουν κιόλας σαν τρελοί, άγνωστο τι τους τραβάει τόσο σε αυτό

    ένα άλλο ήταν το DRZ-400SM, με καρμπυρατέρ (έλεος!), κινητήρας σχεδόν αυτοκαταστρεφόμενος, κλειδαριά τιμονιού στο πλάι (έλεος!) φαντάζομαι και αυτό θα το κλέβουν άμα το πετύχουν πουθενά

    και τέλος το άλλο που δεν είναι ακριβώς μηχανάκι Piaggio GTS300 αυτό τουλάχιστον έχει ψεκασμό που λειτουργεί, υποτίθεται καλές αναρτήσεις το μοντέλο με την αλλαγή σε μοχλικό μπροστά, ABS (οεο) και τέλος πάντων αυτά, μακράν ασφαλέστερο από κλοπή

    φυσικά κανένα δεν μαρέσει πραγματικά από όλα τα παραπάνω, το XTX ας πούμε καταπίνεται κάπως αν δεν τόκλεβαν τόσο, το DRZ ακόμα και να βρεις ένα που δεν τόσπασε 20 φορές ο προηγούμενος περιέχει αυτοκαταστρεφόμενα κρίσιμα εξαρτήματα στον κινητήρα, χώρια η ιστορία με το καρμπυρατέρ, τέλος το άλλο είναι σκούτερ, εξελιγμένο μεν αλλά με ειδική συντήρηση με αλλαγές σε ράουλα και ιμάντες και τέτοια χαζά, τουλάχιστον δεν έχει εμφανή εργοστασιακά προβλήματα και για 2-3 χρόνια που αυτά τα χρόνια μόνο με ενδιαφέρουν είχε και μια πολύ καλή ανάρτηση μπροστά, είναι όμως σκούτερ και πρέπει να είσαι σε συνεχή ανίχνευση / αποφυγή λακούβων κτλ, αυτό με τους δρόμους που έχουμε εδώ πέρα είναι ξεχωριστό σπορ από μόνο του, όμως είναι σκληρό σπορ και με κουράζει

    Στο τέλος δεν θα πάρω τίποτε και θα πάω να τα φάω στο καζίνο μου φαίνεται.

    Από την άλλη, κάθομαι κάθε μέρα και κοιτάζω αγγελίες και για τα 3 αυτά μηχανάκια, τι να κάνω γιατρέ μου;

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Πάνε πάρε ένα κλε ή freewind να είσαι άρχοντας, θα σου μείνουν κ τα λεφτά

  10. #40
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetos Προβολή μηνύματος
    φυσικά κανένα δεν μαρέσει πραγματικά από όλα τα παραπάνω

    Από την άλλη, κάθομαι κάθε μέρα και κοιτάζω αγγελίες και για τα 3 αυτά μηχανάκια, τι να κάνω γιατρέ μου;
    το σενάριο να κοιτάξεις για κάτι που σου αρέσει και να ζήσεις χωρίς αυτόν τον (ψυχωτικό όπως τον μεταφέρεις) φόβο γιατι δεν παίζει ρε άνθρωπε;
    Εν ανάγκη αν φοβάσαι τόσο, βρες ενα παρκινγκ.
    Ή παράτα το εντελώς,αν είναι να σου τρώει έτσι την ψυχική υγεία.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #41
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ένα χτχ ολόκληρο κάνει γύρω στο 3χιλιαρο...
    Μάσκα - φανάρι - όργανα κάνουν γύρω στα 2-3 κατοστάρικα..

    Μία καλή αλυσίδα κάνει γύρω στο 150ρι..
    Ενας καλός συναγερμός κάνει γύρω στο 200ρι..
    Ενα πάρκινγκ κάνει γύρω στο 600ρι τον χρόνο..
    Μία ασφάλεια κλοπής (δεν ξέρω αν κάνουν στο χτχ) θα κάνει γύρω στο 250ρι τον χρόνο...

    Βαλτα στην ζυγαριά..
    +675

    απλά η ασφάλεια ειναι 250 το εξάμηνο αν ειναι και για κλοπή

  12. #42
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Εγω θα έπαιρνα ενα μηχανάκι που μου αρέσει και θα εκανα ασφάλεια κλοπής.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 426
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2018, 00:01
  2. Να σας πω τι χρήση θα κάνω να μου πείτε τι μηχανή να πάρω?
    από rider6182 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 13:37
  3. να πάρω το Berg?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2007, 13:27
  4. Αποφάσισα να πάρω το Modenas Kristar
    από pontiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2006, 12:53
  5. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF