Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: 1ο-μαϊάτικη βόλτα

  1. #1
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480

    1ο-μαϊάτικη βόλτα

    Ψήνεται κανείς για βόλτα την πρωτομαγιά;

    Εννοείται ότι θα πρέπει να αποφύγουμε πάση-θυσία τις εθνικές οδούς και τις κεντρικές οδικές αρτηρίες, διότι θα γίνεται χαμούλης. Το ίδιο ισχύει και για τους δημοφιλείς προορισμούς. Θα πρέπει να επιλέξουμε όμορφες εναλλακτικές διαδρομές και πιο "ψαγμένα" μέρη για στάσεις.

    Ο καιρός προβλέπεται ιδανικός.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    καλά ψάξε και πες....
    ανανήψαντας

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Ιδέες για κοντινούς προορισμούς έχω μερικές. Το θέμα είναι να βρούμε κάτι που να αρέσει και σε άλλους ή να μάθω κάτι καινούριο.

    Απλά δήλωσα τη διάθεση και την πρόθεση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Θαναι ο καθε γερος ζαλισμενος με ρετσινες στους δρομους ρε γμτ. Μια Σουνιαδα παντως με συνδυασμο εθνικο δρυμο σουνιου-χαραδρα χαος κ επιστροφη απο αγιο κωνσταντινο αναβυσσο, ή λαυρεωτικη ακτη, απο σταθμο Δεη μεχρι Δασκαλειο θα την παω μαλλον.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 30/04/2019 στις 16:20.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Έχει πολύ χώμα η διαδρομή;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχει πολύ χώμα η διαδρομή;
    κοντά στη ΔΕΗ ίσως. Θα έχει και λίγο φούμο από τα φουγάρα φυσικά

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχει πολύ χώμα η διαδρομή;
    γμστα....

    Εκεί έπεσε κι ο Εντουράς στη μπηγάδα και τον κλαίει η μάνα του
    ανανήψαντας

  8. #8
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Θα βρέχει

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Ένα γκρουπ με vstrom θα πάει Πόρτο Γερμενό. Έδωσαν ραντεβού εκεί 11:00. Εγώ θα πάω με CBF σε κάνα 30 λεπτο ξεκινάω. ( Θα έχω λίγο πιο αργό Ρυθμό )

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Θα το κανονίσουμε κάποια άλλη φορά. Ο Μάιος είναι ωραίος μήνας για εκδρομές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.592
    Οδηγίες προς ναυτιλομένους και μη.
    Επειδή το έχουμε δει πολλές φορές αυτό το έργο, κάντε ένα κόπο και διαβάστε.
    Δώστε ιδιαίτερη σημασία στην τελευταία παράγραφο, για τη διευκόλυνση όλων αλλά και την καλύτερη & αποτελεσματικότερη οργάνωση μιας μελλοντικής βόλτας.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Γάβρε, σ΄ευχαριστώ κατ' αρχάς για την επισήμανση. Διάβασα το μήνυμα στο οποίο παρέπεμψες και θα το έχω υπόψη. Θα μου επιτρέψεις να δικαιολογήσω τη θέση μου, διότι ενδέχεται να επαναληφθεί.

    Σίγουρα η δημοσίευση προαποφασισμένης και ολοκληρωμένης πρότασης για βόλτα είναι σημαντική. Ο κόσμος θέλει να βλέπει οριστικοποιημένες προτάσεις, ώστε να τις αξιολογεί και να αποφασίζει αν ταιριάζουν στο πρόγραμμα και τις προτιμήσεις του. Το ίδιο κάνω άλλωστε και ο ίδιος σε προτάσεις τρίτων. Επιπλέον, η αβεβαιότητα αποτρέπει κάποιους που προτιμούν "αρχηγική" συμπεριφορά, επειδή νιώθουν περισσότερη ασφάλεια με αυτή. Τα παραπάνω τα γνωρίζω από άλλες δράσεις (ποδηλατικές, ορειβατικές, δρομικές) που ακολουθώ ο ίδιος και ενίοτε αναλαμβάνω την οργάνωση και την καθοδήγησή τους, έχοντας εμπειρία σε εκείνους τους χώρους.

    Πάμε όμως στο "αλλά", ήτοι στην αντίθεση, η οποία δικαιολογεί τον τρόπο γραφής μου στο αρχικό και τα επόμενα post.

    1. Η εμπειρία μου σε μοτοσυκλετιστικές βόλτες είναι πολύ μικρή. Τι σημαίνει αυτό; Όλο και κάποιο μέλος θα έχει να προτείνει μία ωραία ιδέα, όπως για παράδειγμα ο Τηλέγονος στη βόλτα της Δευτέρας που ήταν πολύ όμορφη. Οπότε παρακινώ όσους ενδιαφέρονται, πέφτουν οι ιδέες στο τραπέζι και βρίσκουμε τη βέλτιστη διαδρομή, μαθαίνοντας νέους προορισμούς.

    2. Το forum δεν οργανώνει συχνά βόλτες. Κάποιοι κάνουν μόνοι τους, άλλοι με κλειστή παρέα, άλλοι ψιλοβαριούνται. Αν είσαι ανοικτός στην ημέρα, την ώρα και τη διαδρομή (κυρίως ως προς τη διάρκειά της), αυξάνεις τις πιθανότητες να μαζέψεις κόσμο. Κάπως έτσι μαζευτήκαμε τη Δευτέρα πέντε άτομα, ενώ αν είχα πει Μεγάλο Σάββατο, θα ήμασταν το πολύ δύο.

    3. Ο μοτοσυκλετιστικός κύκλος μου είναι σχετικά μικρός, το οποίο σημαίνει ότι δύσκολα θα βρω κοινή τομή στο χρόνο και στη διάθεση με γνωστούς, ώστε να ορίσουμε τη βόλτα και κατόπιν να την ανακοινώσω εδώ, μήπως έρθει και κανένας άλλος. Κατά συνέπεια, αν ορίσω μόνος μου βόλτα και τελικά να μην έρθει κανείς, πιθανότητα δε θα την κάνω και ο ίδιος. Ο λόγος είναι ότι μου αρέσει να μοιράζομαι δραστηριότητες με κόσμο, προτιμώ την ομαδική εκδρομή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν στιγμές που επιλέγω να κινηθώ μόνος. Οπότε περιμένω να δω εκδήλωση ενδιαφέροντος ως προς τη συμμετοχή κι αν δεν τύχει, το πιο πιθανό είναι να πάω με παρέα για πεζοπορία ή ποδηλασία ή οτιδήποτε άλλο. Δεν υπάρχει ρίσκο λοιπόν, απλώς αφιερώνω λίγο χρόνο να γράψω ένα μήνυμα στο forum, αισιοδοξώντας να οδηγήσει σε μία όμορφη βόλτα. Κι αν δεν κάτσει, δε χάθηκε ο κόσμος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Δικό μου είναι το λάθος. Έπρεπε να στείλω στον νεοσσό προσωπικό μύνημα για το αν θέλει να έρθει σε μια έτοιμη εκδρομή εκτός του φόρουμ. Αλλιώς θα έπρεπε να το οργανώσουμε αρκετές μέρες πριν, να δηλωθούν συμμετοχές και να είναι όλοι ευπρόσδεκτοι.

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Δεν υπάρχει λάθος, ούτε είναι κακό που δεν υλοποιήθηκε μία ιδέα της τελευταίας στιγμής. Υγεία, χρόνο και διάθεση να έχουμε και θα κάνουμε ωραίες βόλτες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια χαλαρή Κυριακιάτικη βόλτα μέσα στα σύννεφα
    από SeNNinhA στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2003, 17:24
  2. 1ο Σεμινάριο του ΑΝΕΜΟΥ
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 17:18
  3. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 14:21
  4. Πάμε μια βόλτα στη........στη........
    από Capo_Di_Capi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 01:29
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF