Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Μπροστινα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2019
    Μηνύματα
    27

    Μπροστινα

    Καλησπερα και χρονια πολλα αν και λιγο καθυστερημενα ... θελω τα φωτα σας γιατι δεν θελω να ρωτησω σε μαστορα γιατι μολις γυρισα απο αυτον και επισης δεν εμπιστευομε στην γειτονια μου καποιον συγκεκριμενο (αν και πηγα προφανως)
    εκοψε το μηχανακι μου σταβρο εχθες και μετα την επισκεψη και την "τελετη" στο μαστορα , το μηχανακι εχω την αισθηση πως ειναι κατα 4-5 κιλα βαρυτερο μπροστα πλεον ή ετσι το νιωθω . Σταβρο και μπουκαλες βαλαμε απο ενα αλλο ιννοβα που ηταν σε ακινησια , κατα τ'αλλα το μηχανακι δεν φενετε να τραβαει δεξια ή αριστερα χωρις χερια
    Τωρα θα "πατησουν" οι μπουκαλες μετα απο καιρο ακινησιας τους ή μυριζει προβλημα με καποια απο τις μπουκαλες?
    το μηχανακι ειναι σαν να ειναι πληρως διαφορετικο στα μπροστινα του και επισης ειναι ψυχολογικα κουραστικο οποτε πρεπει και να το διορθώσω

  2. #2
    Πιθανα τα ρουλεμαν να θελουν αλλαγη αν δεν εγινε, η να τα εσφιξε παραπανω απο το κανονικο.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2019
    Μηνύματα
    27
    Στο να τα λασκαρω με καποιον τροπο να δω αν ειναι οντως αυτα ή δεν πιανει ? Επισης οταν αλλαζεις σταβρο τα ρουλεμαν δεν αποχαιρετανε κατευθειαν με το λυσιμο ? ή μιλαμε για ρουλεμαν τιμονιου ?
    Επισης (Υ) για σενα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Και ποιος σου έιπε ότι έχεις τα ίδια ελατήρια με το δικό σου? ¨H το ίδιο βάρος?
    Αν έγινε και αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες δεν βλέπω το πρόβλημα

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Πηγες σε ενα υπαρκτο, χειροπιαστο μαστορα, σου εκανε μια εργασια. Κατι δεν σου παει καλα μετα την εργασια ή νομιζεις οτι δεν παει καλα ή εστω εχεις αποριες τελος παντων.

    Το λογικο, ειναι να πας να πιασεις τον ανθρωπο αυτον, και να του πεις τις αποριες κ.παρατηρησεις σου.

    Αυτος ξερει τι εχει δει, αυτος ξερει τι εχει κανει, αυτος κ μπορει κ πρεπει να σου δωσει λυση.

    Εμεις εδω στο φορουμ, ουτε την προηγουμενη κατασταση ξερουμε, ουτε την τωρινη, οτι κ να σου γραψουμε θα ειναι θεωριες κ υποθεσεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Πριν καταλαβαινες κάποιο πρόβλημα? Είχες τρακάρει? Και ολοισιο να είναι μπορεί να στρίβει χωρίς χέρια. Βλέπε βάρος εξάτμισης,δεν κάθεσαι ίσια στην σέλα η ανομοιόμορφη φθορά στα λάστιχα που έτσι κ αλλιώς θα έχει καθος ο δρόμος δεν είναι επίπεδος αλλά έχει κλήση προς τα έξω για τα νερα. Κινούμενος πάντα δεξιά η αριστερή μεριά του λάστιχου θα έχει παραπάνω η με άλλη γωνία φθορά. Δεν νομίζω να είναι ορατό με το ματι

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2019
    Μηνύματα
    27
    Ισως και να μην υπαρχει καποιο προβλημα , αλλα το οτι νιωθω ενα μεγαλο βαρος μπροστα ειναι σιγουρο , δεν νομιζω να ξεσυνηθησα το μηχανακι μεσα σε ενα 12ωρο . Και η καχυποψια μου οφειλετε στο οτι τα καλαμια και ο σταβρος ειναι απο αλλο ιννοβα μεταχειρισμενο που του τα πηγα εγω και δεν τα επελεξε ο ιδιος που γνωριζει .

    Το περιεργο ειναι οτι μου θυμησε ενα Αστρακι οταν εψαχνα για μεταχειρισμενο που ειχε το ιδιο ακριβως χαρακτηριστικο "βαρος" μπροστα που σε οσα αστρεακια εχει τυχει να κανω καποια βολτα δεν το ειχαν.
    Ειχα παρατηρησει οτι οταν εκανα μια βολτα για να δω το μηχανακι ειχα αφησει τα χερια και πηγαινε ολοισια , αλλα οταν ηθελα να το στριψω ενα κλικ με το βαρος μου , το μηχανακι αρχιζε να τραβαει απο οποια μερια ειχα διαλεξει χωρις να ξανακανει επαναφορα για να ξαναπαει ευθεια κατι που κανει και το δικο μ τωρα.

    Επισης κατανοω οτι μεσω του φορουμ θα παρω απλα καποιες υποθεσεις οπως ειπε ο Τηλεγωνος αλλα αν δεν γινομαι κουραστικος , δε εχω καποιο προβλημα στο να ακουσω τις γνωμες σας . Ειμαι σιγουρος οτι απειρες φορες εχετε καταφερει να βρειτε τι φταιει απο αυτο το φορουμ

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Ρουλεμάν τιμονιού μάλλον. Ίσως να είχαν ανοχές και να τα έσφιξε παραπάνω. Αν είναι έτσι θέλουν αλλαγή. Επίσης ελαστικά και αέρας δημιουργεί κάποια τέτοια αίσθηση.
    Πάτα το 0

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2019
    Μηνύματα
    27
    Να παρω ενα ρουλεμαν τιμονιου και να το βαλω ή θεωρεις πως θα κανω βλακεια ? να βγαλω το τιμονι ή τη βαση τιμονιου ξερω αλλα στη τοποθετηση ειναι περιεργη διαδικασια ?
    Επισης αυτο που ειπες με τις ανοχες δεν καταλαβα 100% , εγω ΑΝ το κανω ή καποιος μαστορας θα αντιμετωπισει παλι το ιδιο προβλημα και θα χρειαστει παραπανω σφηξιμο ξανα ?

  10. #10
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Καλά κάνεις και ρωτάς έτσι ώστε να ενημερωθείς και να έχεις μια άποψη για το τι πιθανών συμβαίνει στο παπί.
    ΑΛΛΆ... δεν θα βάλεις εσύ χέρι στην δουλειά αλλού.
    Όπως σου είπαν και πιο πάνω, πήγαινε στον μάστορα και πες του το και το.
    Γιατί να πληρώσεις νέα ρουλεμάν εάν απλά θέλουν λίγο χαλάρωμα?
    Και εαν δεν πετύχεις τίποτα μόνος σου? Μετά τι θα πεις στον μάστορα? Δεν θα δεχτεί τίποτα και θα ρίξει το λάθος επάνω σου (και με το δίκιο του).
    Πήγαινε μίλησε του ωραία και μετά πες και σε εμάς τι πρόβλημα είχες.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Καλά ναι κ εγώ δεν εννοούσα να τα κάνεις μόνος σου. Πήγαινε στον μάστορα και ρώτα τον τι άλλαξε από ανταλλακτικά. Και τι έκανε ακριβώς γτ αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα. Και προς θεού μην δεχτείς οτι έτσι πρέπει να πάει το μηχανάκι σου αν δεν σου εξηγήσει το γτ(την έχω πατήσει από κτ ειδήμονες μαστόρους πολλές φορές έτσι).
    Πάτα το 0

  12. #12
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Για να ξεκινήσουμε από τα πιο εύκολα, πίεση ελαστικού έλεγξες;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2019
    Μηνύματα
    27
    Ναι η πιεση στο ελαστικο ειναι οπως πρεπει .
    Τωρα στο μαστορα θα παω σε λιγο ή απο Δευτερα 100%
    Απλα το μηχανακι κατω απο τα 30 πλεον με τραβαει δεξια ή αριστερα , δεν τραβαει μονο απο μια μερια συνεχεια να πω πως κατι ειναι στραβο και μετα απο τα 30 ολα φενοντε νορμαλ ή σχεδον νορμαλ τουλαχιστον.
    Και απ'οτι καταλαβα το χειροτερο στην υποθεση ειναι πως δεν γνωριζω αν με λιγο χαλαρωμα στο ρουλεμαν θα ξαναγινει το μηχανακι που ξερω και θα χρειαστει αντικατασταση, εν κατα κλειδι εξτρα λεφτα δυστηχως.
    Τελευταία τροποποίηση από Ttrakias; 04/05/2019 στις 13:45.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Βάζεις το μηχανάκι στο διπλο κεντράρεις το τιμόνι και το αφήνεις να πέσει με το βαρος του δεξιά ή αριστερά . Αν πέφτει ελέυθερα και τερματίζει χωρίς να αναπηδάει είσαι οκ. Αν αναπηδάει είναι πολυ χαλαρό το ρουλεμάν στο τιμόνι. Αν δεν τερματίζει πολύ σφιγμένο. Αλλά κατά 99% αυτό ελέγχθηκε όταν άλλαξες σταυρό και ποτήρια.
    Το πιο πιθανό λοιπόν είναι ότι τώρα πήρες μηχανάκι και όχι χάρχαλο και ασυντήρητο.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/01/2019
    Μηνύματα
    27
    λοιπον , μηχανακι στο διπλο , βαρος πισω να ανασηκωθει ο μπροστινος τροχος και τιμονι αλφαδι στο κεντρο δεν κουναει ρουπι .
    Μονο με δικη μου ωθηση κουνιεται αριστερα ή δεξια και αυτο παλι με μια Α μην πω και Β δυναμη . Με λιγα λογια οπου αφησω το τιμονι εκει μενει δεν παει ποτε τερμα δεξια ή τερμα αριστερα απο μονο του

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπροστινά Ελατήρια WP Pro line για 03+
    από Tropeas στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2011, 21:23
  2. Μπροστινα κρυσταλλα φωτων
    από suzukimaniac στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2007, 10:08
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 09:33
  4. ΕΡΩΤΗΣΗ προς κατόχους R1'04~06: Μπροστινά τακάκια / δαγκάνες - ΣΟΣ
    από RapidShade στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 13:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF