Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 67

Θέμα: Σκουρια - Καθαρισμος - Γυαλισμα - Λαιμοι Εξατμισης

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    παίδες θα πιάσω να γυαλίσω λαιμούς εξάτμισης...την προεργασία την ξέρω με τις αλοιφές κτλ την έχω ξανακάνει πριν κανα χρόνο αλλά την φορά αυτή είχα γυαλίσει με παλιές φανέλες των παιδιών μου με το χέρι..

    αυτή τη φορά σκέφτομαι να πάω να πάρω βούρτσες γυαλίσματος που είναι σε δισκάκι με ανταπτορα για να μπαίνουν στο δραπανο το γνωστό "μπλακεντέκε" που λένε οι μπαρμπάδες..

    κάτι τέτοιο δλδ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	102547_enwnmpro1.jpg 
Προβολές:	365 
Μέγεθος:	29,3 KB 
ID:	409549

    θα κάνω δουλειά ή θα μου αγριέψει το μέταλλο σε σημεία και θα τον πιούμε...;

    αλοιφή θα βάλω κλασικά glanol..

    θέλω να αποφύγω το τρίψιμο με το χέρι γιατι πρώτον δεν υπάρχει χρόνος και δεύτερον βαριέμαι.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Καλημέρα παιδιά, εγώ χρησιμοποιώ αυτό και κάνει φοβερή δουλειά:

    https://www.louis.eu/artikel/optigla...?list=23283213

    Όχι όμως ψεκάζω - ξεβγάζω όπως λέει αλλά ψεκάζω, τρίβω με σκότς μπράιτ που το τυλίγω γύρω από τους λαιμούς και μετά ξεβγάζω κι έχω τα παρακάτω αποτελέσματα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150506_142900_zps2e472fzp.jpg 
Προβολές:	381 
Μέγεθος:	86,5 KB 
ID:	409550

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150506_143812_zps5uywgaf7.jpg 
Προβολές:	380 
Μέγεθος:	95,3 KB 
ID:	409551

    Καθαρίζει ακόμα και σκουριές ή κολλημένα - ψημένα χόρτα, σε πιο ελαφριές περιπτώσεις ίσως να δουλεύει και χωρίς τρίψιμο.

  3. #18
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ωραίος,και σκέφτομαι να το αγοράσω αντί για ....harpic μαύρο βλέπω κάνει καλή δουλειά!
    Τους λαιμούς τους βγάζεις για την διαδικασία;Διαβάζω δεν είναι και πολύ φιλικό με τα πλαστικά.
    Όσο για το σβουράκι ,εγώ έτριψα τα τελικά με ένα παρόμοιο,δεν είδα κάποιο πρόβλημα,βέβαια μην σε πάρω και στον λαιμό μου.
    porca miseria.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ωραίος,και σκέφτομαι να το αγοράσω αντί για ....harpic μαύρο βλέπω κάνει καλή δουλειά!
    Τους λαιμούς τους βγάζεις για την διαδικασία;Διαβάζω δεν είναι και πολύ φιλικό με τα πλαστικά.
    Δύο φορές τον χρόνο κάνω αυτή τη δουλειά, αν θέλεις να είναι τέλειοι οι λαιμοί διαρκώς θέλει πιο συχνά. Δεν βγαίνουν οι λαιμοί εννοείται, το σκοτς παντ που είναι περίπου μισό Α4 σε μέγεθος αγκαλιάζει τον λαιμό και με τη γνωστή κίνηση που όλοι έχουμε κάνει δεν μένει τίποτα ακαθάριστο.

    Θέλει γάντια και μάλιστα καλύτερα από τα χοντρά τύπου Βιλέντα και προσοχή πιο πολύ να μην πάει μάτια ή λάστιχο, πλαστικά βαμμένα δεν έχει πολλά εκεί κάτω το δικό μου τουλάχιστον.

    Εννοείται στάζουν τα πάντα πάνω στην καρίνα αλλά δεν παθαίνει τίποτα και με τα νερά φεύγουν κατευθείαν...

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CBarbas Προβολή μηνύματος
    Γεια σας,

    ωραια, οπως θα δειτε στη πρωτη αναρτηση, ενδιαφερομαι περισσοτερο για το τελος, δηλαδη τι μπορεις να βαλεις μετα τον καθαρισμο για συντηρηση και αποφυγη εμφανισης σκουριας ξανα!

    Δηλαδη κατι σαν το "Glanol" που αναφερει ο "o_gavros".


    Χαιρετισμους
    Χρειάζεται να δημιουργήσουμε κάτι με "κεραμική" ιδιότητα για να αντέχει την θερμοκρασία και να "κλείνει" τον δρόμο στο οξυγόνο όταν κρυώσει.

    Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια ζουμιά όπως το STOP OXOL που κάνουν μια ψευτο - φωσφάτωση που με έχει εξυπηρετήσει πολύ.
    Το έχω εφαρμόσει σε πολλά είδη ατσαλιών και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Σε εξαγωγές το έχω εφαρμόσει αλλά δεν ασχολήθηκα να δω την εξέλιξη του.
    Είναι οικονομικό, ασφαλές σε πλαστικά και βαφές από όσα έχω δει, απλά βρωμάει απίστευτα μεθάνιο όσο είναι στο μπουκάλι του.

    Σίγουρα αν κάποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει και κανονική φωσφάτωση, γίνεται με διάφορους τρόπους και χαμηλό κόστος.

    Επιχρωμίωση (δηλαδή: επιμπρούτζωση, επινικέλωση και επιχρωμίωση) είναι άλλη μια μέθοδος λίγο ακριβότερη αλλά έχει σώσει πολλές εξατμίσεις
    σε παλαιότερες μοτό. Αν δεν αρέσει το γυαλιστερό σε κάποιον να θυμάστε ότι το "χρώμιο" (το νίκελ είναι προηγούμενο στάδιο) δεν είναι καλυπτικό
    ότι βλέπουμε είναι απλά το μέταλλο εσωτερικά. Αν θέλω ματ επιφάνεια την διαμορφώνω μάτ και το επιμεταλλώνω έτσι.

    Βαφές κεραμικού τύπου όπως της Cerakote είναι η επόμενη τεχνολογία που θέλω να δοκιμάσω. Έχουν πολλά είδη, είμαι σίγουρος πως μια από αυτές
    θα είναι μια καλή λύση με κόστος κοντά στο "χρώμιο".

    Ύψιστη λύση μάλλον είναι η πραγματική κεραμική επίστρωση σε βιοτεχνία.
    Την συζητούσαν τα μέσα των 00ς στο advrider ως την μόνη λύση για όποιον δεν ήθελε να μπλεδίζουν οι εξαγωγές του...
    Ακριβή, αν υπολογίσεις και τα μεταφορικά φαντάζομαι περνά τα 500ε, αποδεδειγμένα πολύ ανθεκτική.
    Δυστυχώς η μόνη βιοτεχνία που ξέρω να την εφαρμόζει είναι στον Καναδά.

    Καλά να 'μαστε, πλέον υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες που ράβουν ανοξείδωτες εξαγωγές σε λογικό κόστος
    οπότε αν κάποιος έχει κουραστεί με τα πολλά γιατροσόφια, φτιάχνει ένα σετ και τελειώνει για πολλά χρόνια.

    Προσοχή γιατί την έχω πατήσει!
    Αν χρησιμοποιήσουμε για να γυαλίσουμε ανοξείδωτο ατσάλι, κάποιο μέσο που έχουμε χρησιμοποιήσει για να αφαιρέσουμε
    σκουριά, είναι σχεδόν σίγουρο πως θα "μολύνουμε" το ανοξείδωτο και σε μικρό διάστημα θα είναι ομοιόμορφα καφέ,
    στιλπνό και ωραίο αλλά.. καφέ..

    Καλά χιλιόμετρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    Προσοχή γιατί την έχω πατήσει!
    Αν χρησιμοποιήσουμε για να γυαλίσουμε ανοξείδωτο ατσάλι, κάποιο μέσο που έχουμε χρησιμοποιήσει για να αφαιρέσουμε
    σκουριά, είναι σχεδόν σίγουρο πως θα "μολύνουμε" το ανοξείδωτο και σε μικρό διάστημα θα είναι ομοιόμορφα καφέ,
    στιλπνό και ωραίο αλλά.. καφέ..

    Καλά χιλιόμετρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
    Μπας και ξέρεις καμιά βαφή για παλιά όπλα ?
    ανανήψαντας

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Μπας και ξέρεις καμιά βαφή για παλιά όπλα ?
    Φαντάζομαι εννοείς μικρά όπλα.
    Ξέρω πως κοντά στους 400C (βουτάνιο ~450C) πετυχαίνουμε το κλασικό gun metal στο ατσάλι αλλά όσο μπορώ να θυμηθώ τα όπλα είναι ανοδιωμένα στο χρώμα τους.
    Αν σε ενδιαφέρει να επισκευάσεις χωρίς συλλεκτική αξία, ρίξε μια ματιά στα cerakote, γράφουν πολύ καλά λόγια
    και έχουν και παραδείγματα για μικρά όπλα.

    Πολύ ωραίο εφέ και αρκετά καλή αντοχή δίνουν και τα καλά σπρέυ θερμοκρασίας για να επιστρέψουμε σε diy λύσεις.
    Ακολουθείς τις οδηγίες ωρίμανσης με θερμοκρασία (εύκολα με πιστόλι θερμού αέρα) και προσέχεις να είναι πολύ καλά απολαδωμένα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Μπας και ξέρεις καμιά βαφή για παλιά όπλα ?
    Για δες αυτό.
    https://www.kalkantzakos.com/Product...lou,-birchwood
    Δεν είναι βαφή (μπογιά), αλλά χρησιμοποιείται για όπλα.

    Περισσότερες πληροφορίες στο κατάστημα του λινκ. Έχει και άλλα σχετικά προϊόντα

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παιδιά, εγώ χρησιμοποιώ αυτό και κάνει φοβερή δουλειά:

    https://www.louis.eu/artikel/optigla...?list=23283213

    Όχι όμως ψεκάζω - ξεβγάζω όπως λέει αλλά ψεκάζω, τρίβω με σκότς μπράιτ που το τυλίγω γύρω από τους λαιμούς και μετά ξεβγάζω κι έχω τα παρακάτω αποτελέσματα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150506_142900_zps2e472fzp.jpg 
Προβολές:	381 
Μέγεθος:	86,5 KB 
ID:	409550

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150506_143812_zps5uywgaf7.jpg 
Προβολές:	380 
Μέγεθος:	95,3 KB 
ID:	409551

    Καθαρίζει ακόμα και σκουριές ή κολλημένα - ψημένα χόρτα, σε πιο ελαφριές περιπτώσεις ίσως να δουλεύει και χωρίς τρίψιμο.
    Υπάρχει περίπτωση να εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι διαδικασία κάνεις με αυτό το προϊόν γτ το παρήγγειλα και έλεγα να μην κάνω καμιά μλκια?
    Πάτα το 0

  10. #25
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Aν είναι καλογυαλισμένες οι εξαγωγές εφάρμοσέ το όπως δείχνει στο βιντεο των φωτό του λινκ.
    Η μέδοδος του Tsber είναι καλύτερα για σατινέ (βελούδινη όταν αναφερόμαστε συγκεκριμένα στου Tsber )

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Όχι δεν γυαλίζουν. Είναι σε λίγο χειρότερη κατάσταση από τη φώτο του Tsber.
    Πάτα το 0

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει περίπτωση να εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι διαδικασία κάνεις με αυτό το προϊόν γτ το παρήγγειλα και έλεγα να μην κάνω καμιά μλκια?
    Όπως τα λέει ο Doctor John, πρώτα ψέκασε, περίμενε όσο λέει και ξέβγαλε.

    Αν κάνει δουλειά καλή επανέλαβε και τρίψε ελαφρά με πανί στα δύσκολα σημεία.

    Αν είναι όπως οι δικοί μου λαιμοί θέλεις σκοτς παντ και το αποτέλεσμα είναι όντως σατινέ - σαγρέ όπως στη δεύτερη φωτό χωρίς τα νερά, φινίρισμα ματ δηλαδή.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν γυαλίζουν. Είναι σε λίγο χειρότερη κατάσταση από τη φώτο του Tsber.
    Τρίψε άφοβα με το σκοτς παντ τότε, από πααααρα πολύ κοντά θα διακρίνεις ελαφριές γρατζουνιές αλλά από νορμάλ απόσταση θα είναι τέλειοι οι λαιμοί

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Άρα ψεκάζω και αρχίζω το τρίψιμο μέχρι να γυαλίσει?
    Πάτα το 0

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ψεκάζεις, περιμένεις, τρίβεις, ξεπλένεις και όταν καθαρίσουν μπορείς και να γυαλίσεις με τις αλοιφές που προτείνουν
    πιο πριν: wenol, glanol, autosol κλπ.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λαιμοι εξατμισης για adv
    από george''italian στο forum KTM
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2012, 19:39
  2. Σκουρια στο λαιμο της εξατμισης
    από ropoukaiko στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2010, 06:00
  3. Σκουριά στους λαιμούς της εξάτμισης
    από WebDevGr στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2009, 22:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF