Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 67

Θέμα: Σκουρια - Καθαρισμος - Γυαλισμα - Λαιμοι Εξατμισης

  1. #46
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους, .......
    .... καθαρίζω μόνο όταν ξαναλερωθούν δεν είμαι σίγουρος αλλά πιστεύω πως αν καθαρίζετε τακτικά μία φορά τον μήνα αρκεί η κρέμα χωρίς το υγρό και το τρίψιμο. Αν υπάρχει ορατή μαζεμένη βρωμιά πάντως είναι καλύτερο να μην παιδεύεστε μόνο με την κρέμα αλλά να την αφήσετε για το τελικό γυάλισμα.
    update αντοχής στο χρόνο;

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Εγώ 2μιση χρόνια μετα και χωρίς να ξανακανω τη διαδικασία οι λαιμοί απλα μελανιασαν αλλά παραμένουν σε καλη κατάσταση. Να σημείωσε βέβαια οτι η μηχανή ποτε δεν έχει μείνει εκτεθημενη σε καιρικές συνθήκες παρα μονο αν με πιασει στο δρόμο, όπως επείσης και πλένεται σχολαστικά 1φορα το 2βδομαδο μετα απο βόλτα.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Καλησπέρα στην παρέα, βρήκα ένα βιντεάκι όπου ο τύπος ψεκάζει ACF - 50 μετά τον καθαρισμό και το γυάλισμα (στο 4:13 αν βαριέστε):

    https://www.youtube.com/watch?v=XO6xVafvF9c

    Το έψαξα λίγο και στο site του προϊόντος γράφει ότι επιτρέπεται η εφαρμογή σε σωλήνες εξάτμισης και ότι μυρίζει λίγο μόνο στην αρχή:

    http://www.acf-50.co.uk/motorcycle/streetbike.htm

    *How to use...Use ACF-50 anywhere, except the brakes, on your bike including the engine and exhaust (will smoke on first start and burn off down pipes but still slows down corrosion process).

    Μάλλον είναι αλήθεια γιατί σε ένα άλλο site γράφει (στην Ελλάδα δεν το βρήκα):

    https://www.fc-moto.de/en/Oxford-ACF...SAAEgIYkPD_BwE

    Contains no water, silicon, Teflon or wax - No sticky build up!

    ...και άλλα πολλά

    Δυστυχώς είναι ακριβό και δε νομίζω να κρατήσει 12 μήνες στους λαιμούς, το γνωρίζει ή το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    399
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα, βρήκα ένα βιντεάκι όπου ο τύπος ψεκάζει ACF - 50 μετά τον καθαρισμό και το γυάλισμα (στο 4:13 αν βαριέστε):

    https://www.youtube.com/watch?v=XO6xVafvF9c

    Το έψαξα λίγο και στο site του προϊόντος γράφει ότι επιτρέπεται η εφαρμογή σε σωλήνες εξάτμισης και ότι μυρίζει λίγο μόνο στην αρχή:

    http://www.acf-50.co.uk/motorcycle/streetbike.htm

    *How to use...Use ACF-50 anywhere, except the brakes, on your bike including the engine and exhaust (will smoke on first start and burn off down pipes but still slows down corrosion process).

    Μάλλον είναι αλήθεια γιατί σε ένα άλλο site γράφει (στην Ελλάδα δεν το βρήκα):

    https://www.fc-moto.de/en/Oxford-ACF...SAAEgIYkPD_BwE

    Contains no water, silicon, Teflon or wax - No sticky build up!

    ...και άλλα πολλά

    Δυστυχώς είναι ακριβό και δε νομίζω να κρατήσει 12 μήνες στους λαιμούς, το γνωρίζει ή το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
    Έχουμε μεγάλη σχέση με το ACF50. Μοτοσυκλέτες, δύσκολα ποδήλατα, αεροπλάνα. Για αεροπλάνα φτιάχτηκε αρχικά και νομίζω πως εκεί παραμένει η αρχική του χρήση. Πρέπει να ρωτήσω για να σου πω.
    Σε εξατμίσεις πάντως δεν το έχω βάλει ποτέ! Μου έβαλες ιδέα για την άνοιξη.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Έχουμε μεγάλη σχέση με το ACF50. Μοτοσυκλέτες, δύσκολα ποδήλατα, αεροπλάνα. Για αεροπλάνα φτιάχτηκε αρχικά και νομίζω πως εκεί παραμένει η αρχική του χρήση. Πρέπει να ρωτήσω για να σου πω.
    Σε εξατμίσεις πάντως δεν το έχω βάλει ποτέ! Μου έβαλες ιδέα για την άνοιξη.
    Ωραίος, από πού το προμηθεύεσαι γιατί δεν μπόρεσα να το βρω στην Ελλάδα;

    Το βρήκα δηλαδή, από τον τύπο με το βίντεο που έτυχε να είναι Έλληνας, αλλά προς το παρόν δεν έχει ούτε αυτός διαθέσιμο.

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    399
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ωραίος, από πού το προμηθεύεσαι γιατί δεν μπόρεσα να το βρω στην Ελλάδα;

    Το βρήκα δηλαδή, από τον τύπο με το βίντεο που έτυχε να είναι Έλληνας, αλλά προς το παρόν δεν έχει ούτε αυτός διαθέσιμο.
    Τα τελευταία 2 λίτρα μου τα έστειλε φίλος από UK πριν το BRrrrrrexit!
    Θα κοιτάξω να δω για νέα πηγή γιατί πλεόν το UK γίνεται απαγορευτικό (ή μεγάλο ρίσκο) με random shipping times και import fees.

    Θα σε ενημερώσω.

  7. #52

  8. #53

  9. #54
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Aν μιλά κάποιος ουγγρικά, πολωνικά, τσέχικα μπορούμε να βρούμε χονδρική αλλά μη νομίζεις ότι θα έχει μεγάλη διαφορά
    να φέρει κάποιος κιβώτιο αντί παλέτας.

    Για κάποιο λόγο είμαι σίγουρος ότι υπάρχει στον πειραιά, οφ δε γκριντ οφκορσ..

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Πήγα να καθαρίσω τους λαιμούς σήμερα και ξέχασα ότι είχα το Χάρπικ εκτός γκαράζ οπότε δοκίμασα ένα cutting compound που είχα πρόχειρο.

    Ευτυχώς που είχα σκοτς παντ γιατί ακόμη θα έτριβα

    Διπλός κόπος και χειρότερο αποτέλεσμα, μετά και το τελικό πέρασμα με Glanol Ultra Soft

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mmvXpIR.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	443161

    Οπότε μόνο Χάρπικ παιδιά, αφήστε το να κάνει τη βρομοδουλειά χωρίς κόπο και αφήστε τις αλοιφές για το φινίρισμα όπως έγραψα και παλαιότερα:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να αναθεωρήσω ελαφρώς καθώς δοκίμασα το καθαριστικό λεκάνης Χάρπικ και πλέον θα το συνιστούσα σε σχέση με το Όπτιγκλαντζ όχι γιατί το τελευταίο είναι κακό, αλλά γιατί το Χάρπικ είναι φθηνότερο, πιο εύκολο να το βρει κανείς και πιο πρακτικό γιατί είναι τζελ και κολλάει στους σωλήνες κάνοντας πιο εύκολη την όλη διαδικασία.

    Συνημμένο 428620

    Αν το χρησιμοποιήσετε σε συνδυασμό με το Glanol Ultra Soft metal polish το αποτελέσμα είναι απίστευτο και κρατάει αρκετά περισσότερο:

    http://www.glanoldirekt.de/Glanol-Cl...ml?language=en

    Λαιμοί στην κυριολεξία καλύτεροι από καινούργιοι

    Συνημμένο 428619

    Ιδού λοιπόν η δική μου διαδικασία σε βήματα:

    Καθαρίστε τους σωλήνες με λίγο (ή πολύ αν υπάρχει) νερό για να φύγουν χοντρές βρωμιές και χώματα.

    Απλώστε πολύ μικρή ποσότητα Χάρπικ με μια παλιά οδοντόβουρτσα, αν τρέχει ή στάζει βάλατε πολύ, και αφήστε να δράσει για περίπου πέντε λεπτά ή μέχρι να αρχίσει να στεγνώνει σε διάφορα σημεία το τζελ.

    Τρίψτε τους σωλήνες με σκοτς παντ χρησιμοποιώντας και τις δύο μεριές του, επειδή το τζελ είναι διάφανο μπορείτε να δείτε χοντρικά που απομένει βρωμιά και σκουριά. Ξεπλύνετε καλά με ένα σπρέι νερού ή λάστιχο και στεγνώστε με χαρτί κουζίνας.

    Απλώστε την κρέμα με ένα τραχύ πανί (όχι μικροϊνών) και δουλέψτε την με κυκλικές κινήσεις. Αφήστε να στεγνώσει για ένα λεπτάκι και γυαλίστε όλη την επιφάνεια με ένα μακρύ πανί περνώντας το γύρω από τους λαιμούς και τραβώντας το μπρος – πίσω.


    Η κρέμα πρέπει να περιέχει κερί αλλά δεν μυρίζει καθόλου και κάνει φοβερή δουλειά και σε θαμπές ζελατίνες κράνους.

    Σε ιδανικές συνθήκες το αποτέλεσμα διαρκεί περίπου έναν μήνα, στην περίπτωσή μου εμφανίζονται πρώτα λεπτά μοτίβα επιφανειακής σκουριάς σε μέρη με υγρασία (π.χ. μόλις παρκάρω στη Χαλκιδική), άρα εξαρτάται και από την περιοχή.

    Επειδή είμαι τεμπέλης και καθαρίζω μόνο όταν ξαναλερωθούν δεν είμαι σίγουρος αλλά πιστεύω πως αν καθαρίζετε τακτικά μία φορά τον μήνα αρκεί η κρέμα χωρίς το υγρό και το τρίψιμο. Αν υπάρχει ορατή μαζεμένη βρωμιά πάντως είναι καλύτερο να μην παιδεύεστε μόνο με την κρέμα αλλά να την αφήσετε για το τελικό γυάλισμα.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Έξι σχεδόν μήνες μετά τον παραπάνω πειραματισμό, διαπιστώνω ότι αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από μία ευχάριστη έκπληξη

    Οι λαιμοί είναι για πρώτη φορά στο 90% της αρχικής τους εμφάνισης για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, χωρίς τα έντονα μοτίβα επιφανειακής σκουριάς που δημιουργούνταν από την υγρασία ειδικά κατά το παρκάρισμα στη Χαλκιδική το καλοκαίρι. Δεν το περίμενα με τίποτα αυτό

    Έτσι αυτή τη φορά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω μόνο το Glanol, ένα ελαφρύ πέρασμα που αφαίρεσε ένα επιφανειακό στρώμα κάπνας, και το χρυσαφί χρώμα που θα επανέλθει όταν ζεσταθούν δυο – τρεις φορές οι λαιμοί.

    Αριστερά ο καθαρισμένος και δεξιά ο σωλήνας όπως ήταν μετά από έξι σχεδόν μήνες:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eX7MY6o - Imgur.jpg 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	447291

    Το cutting compound που χρησιμοποίησα τον Μάιο ήταν αυτό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FnciHRh - Imgur.jpg 
Προβολές:	82 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	447292

    Όπως έγραψα πιο πάνω είναι πολύ πιο κουραστικό στη χρήση σε σχέση με το μαύρο Harpic, αλλά μάλλον στιλβώνει το μέταλλο περισσότερο και δεν αφήνει υγρασία και βρωμιά να εισχωρήσουν και να χαλάσουν το φινίρισμα.

    Οπότε αν θέλετε αποτέλεσμα που κρατάει στον χρόνο, τότε Meguiars με σκοτς παντ + Glanol Ultra Soft με τραχύ πανί για το φινίρισμα!

    Αν θέλετε ευκολία και ταχύτητα, μαύρο Harpic με σκοτς παντ + Glanol Ultra Soft με τραχύ πανί κάθε τρεις μήνες περίπου.


    Θα επανέλθω επί του θέματος την άνοιξη με το καλό, μετά την υγρασία και τη μούχλα του χειμώνα

  12. #57
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Εγώ έχω κινέζικο, έχουν πΧοιτητα οι εξατμίσεις μου δεν χρειάζονται τέτοια κόλπα...

    (Παίρνω ποκορν και αναμένω την μανούρα)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #58
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παντελή λέγοντας σκοτς παντ εννοείς το πράσινο σαν το scotch bright που έχουμε στο νεροχύτη;

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Παντελή λέγοντας σκοτς παντ εννοείς το πράσινο σαν το scotch bright που έχουμε στο νεροχύτη;
    Ναι Νίκο, θα συνιστούσα μία συσκευασία με 2 -3 μεγάλα τετράγωνα κομμάτια για ευκολία και γιατί μετά το καθάρισμα είναι για πέταμα.

  15. #60
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Ρωτώ γιατί είναι σχετικά τραχύ και 'τρώει' τη γυαλάδα της εξάτμισης,μήπως ένα μαλακώτερο σφουγγάρι έκανε την ίδια δουλειά.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λαιμοι εξατμισης για adv
    από george''italian στο forum KTM
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2012, 19:39
  2. Σκουρια στο λαιμο της εξατμισης
    από ropoukaiko στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2010, 06:00
  3. Σκουριά στους λαιμούς της εξάτμισης
    από WebDevGr στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2009, 22:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF