Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα με ηλεκτρονικά στην Virago μου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2019
    Μηνύματα
    4

    Πρόβλημα με ηλεκτρονικά στην Virago μου

    Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα πήρα μια yamaha xv 250 virago του 1992 μαζί με μια "αδερφή" της για ανταλλακτικά. Αφού πληρώσαμε τον προηγούμενο ιδιοκτήτη της την παραλαβαμε (όλα αυτά μέσα σε ένα μήνα κατά τον οποίο η μηχανή δεν κινήθηκε αξιοσημείωτο είναι να αναφερθεί ότι ο τυπάς που την είχε πριν από εμένα την είχε στην αυλή του όπου ηπυρχε υγρασία αλλά ήταν καλημενη από την βροχή). Την ημέρα που την παραλαβαμε δεν είχε μπαταρία λόγω της ακινησίας έτσι την επόμενη μέρα πήγα την μπαταρία σε έναν φίλο μάστορα να την φορτισει. Μετά από λίγες ώρες πήγα και την πήρα. Ενώ την άλλαζα από βλακεια (που μέχρι και τώρα μετανιώνω) έβαλα λάθος τα καλώδια της μπαταρίας (πάνω από μια φορα.....) η μηχανή εκείνη την ημέρα σταμάτησε να δείχνει ηλεκτρονικά σημάδια ζωής (με αυτό εννοώ ότι δεν δείχνει κανένα λαμπάκι στην κονσόλα και δεν δουλεύει η μίζα ούτε η κορνα ούτε τα φλας πράγματα που δούλευαν πριν την αλλαγή της μπαταρίας ). Αργότερα αναγκαστηκα να αλλάξω μπαταρία μιας και η προηγούμενη ήταν χαλασμενη χάρη σε χρόνια λειτουργίας και ελαφριάς υγρασίας. Έτσι από εκεί και μετά άρχισα να ψάχνω τι μπορεί να συμβαίνει. Ρώτησα πολλούς γνωστούς και φίλου που ήξεραν αλλά δεν έφτασα σε τελική απάντηση. Έτσι μια μέρα φώναξα τον γιο ενός μάστορα τον οποίο ήξερα (ο τυπάς ξέρει πολλά για μηχανές). Ο άνθρωπος κοίταξε τις ασφαλείς οι οποίες ήταν σε καλή κατάσταση τα καλώδια τα οποία ήταν συνδεδεμένα και μη φαγωμενα. Αυτό όμως το οποίο του έκανε εντύπωση ήταν ο μετατροπέας (αν θυμάμαι καλά αυτό είναι το όνομα του θα ποσταρω μια φωτογραφία του αργότερα) ο οποίος είχε σημάδια οξειδωσης. Καθάρισα τους πολους του αλλά και πάλι τίποτα. Τότε παρατήρησα ότι αυτός ο μετατροπέας είχε παρθεί από την άλλη μηχανή που ήταν για ανταλλακτικά. Έτσι η θεωρία του παιδιού αυτού αλλά και η δικιά μου είναι ότι ο μετατροπέας αυτός ήταν που ήταν παλιός κάηκε αφού έβαλα λάθος τα καλώδια. Εσείς παιδιά τι πιστεύετε?

    Ευχαριστώ που διαβάσατε την έκθεση/απορία μου και ευχαριστώ για κάθε απάντηση

    Edit νο1:ακολούθησα τις συμβουλές τον ανθρώπων που προσπαθησαν να με βοηθήσουν και μπορώ να πω ότι ανακάλυψα τα εξής κοίταξα την συγκεκριμένη ασφάλεια ακολουθώντας το κόκκινο καλώδιο. Παρατήρησα ότι δεν είχε κάποια γρατζουνια η κάποιο σημάδια μαυρίλας οπότε υποθέτω πως δεν έχει καεί (έχετε υπόψη σας ότι δεν ξέρω πολλά από ηλεκτρικά ιδιαίτερα στις μηχανές)

    Edit νο2:τελικά ήταν όντως μια ασφάλεια 30α όπως είπε και ο Telenogos πάλι καλά που δεν ήταν κάτι πιο σοβαρό. Ευχαριστώ πολύ όλους αυτούς που με βοήθησαν. Αντίο από εμένα προς το παρόν.
    Τελευταία τροποποίηση από Justsomegrease; 07/05/2019 στις 15:57. Αιτία: Λύση

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Φώναξε τον μπαμπά μάστορα να κάνεις δουλειά.

    Εγώ μπορεί να πιστεύω ότι η Γη είναι επίπεδη αλλά στην περίπτωση σου το τι πιστεύω εγώ ή κάποιος άλλος δεν θα σε βοηθήσει.

    Χρειάζεσαι έναν επαγγελματία με σωστά εργαλεία να κάνει τους ελέγχους που πρέπει. Πόσο πολύπλοκο κύκλωμα να έχει μια μηχανή 27 χρονών;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2019
    Μηνύματα
    4
    Και εγώ αυτό πιστεύω φίλε Γιώργο το μόνο θέμα που υπάρχει είναι ότι λόγω του ότι βρίσκομαι σε επαρχία διατρεχω τον κίνδυνο να μην υπάρχει καλός ηλεκτρολόγος κάπου κοντά αν ο μπαμπάς μηχανικός δεν καταφέρει να την φτιάξει. Για αυτόν τον λόγο ρωτάω για ιδέες από άλλους μπας και άμα δεν την φτιάξει αυτός να ψάξω το θέμα εγώ. Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ρίξε μια ματιά εδώ, μάλλον σε καλύπτει:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2986466

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Καλημέρα φίλε μου. Μπορεί να κάνατε έλεγχο στην ασφαλειοθηκη αλλά ίσως σας ξεφυγε η κεντρική ασφαλεία της μηχανής. Αν ακολουθήσεις το θετικό καλώδιο που μπαίνει στο θετικό πόλο της μπαταρίας (κόκκινο χρώμα ) θα σε βγάλει σε αυτή την ασφάλεια. Κάνε ένα έλεγχο πρώτου κάνεις κάτι άλλο. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Το κόστος είναι 0.50 λεπτά.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2019
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ φίλε θα το κοιτάξω σπίτι και θα κάνω τις ανάλογες αλλαγές στο thread άμα βρω κάτι

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Καμενη κεντρικη ασφαλεια 30Α. Βρησκεται μεσα στο φις στο ρελε μιζας, το πρωτο πραγμα που συναντας ξεκινωντας απο το θετικο πολο της μπαταριας ακολουθωντας το χοντρο καλωδιο. Αλλαξε την για αρχη κ δες αν εφτιαξε το θεμα.

    Σε δευτερη φαση, βρες να σε βοηθησει ανθρωπος που να ξερει απο μοτοσυκλετες. ""Γνώστες"" που αγνοουν την κεντρικη ασφαλεια, δεν ειναι γνωστες κ να μεινουν μακρια απο την μηχανη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2019
    Μηνύματα
    4
    Telegonos ευχαριστώ φίλε για την συμβουλή σου θα κοιτάξω την μίζα και θα κάνω Edit βάση με το τι θα βρω

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με κοντέρ στην Yamaha XJ Diversion 600
    από Mikri στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2014, 21:29
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Pc ΜΟΥ! Help
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 10:18
  3. Προβλημα με τα "μανηταρια"μου!!!
    από GTZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2005, 21:33
  4. Εχω προβλημα με το μοτερ μου.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 21:42
  5. Προβλημα Με Την Φορμα Μου
    από Tigas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 13:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF