Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Επισκευή σασμαν παπί

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258

    Επισκευή σασμαν παπί

    Καλησπέρα .
    Δυστυχως βάρησε σασμάν ο πάπιος . Απο καιρό έκανε ένα χρου χρου . Μου ειχαν πει πως μάλλον είναι ρουλεμάν στο κιβώτιο . Ηθελε άνοιγμα , δεν ασχολήθηκα , το χουρ χουρ έφυγε και κάποια στιγμή άρχισε να βαράει η 2α . Μαλλον κούρεψε γράναζι . Οι αλλες πάιζουν σωστά αλλά δεν ξέρω . Με τα πολλά θέλει άνοιγμα και βλέπουμε. Μου λένε για 150 εργατικά και ότι άλλο προκύψει απο ανταλλακτικά . Δηλαδή πόσο θα φτάσουμε , 250 -300 για ενα παπί που αν το δώσω κάνα 600 αρι θα το έβαζα ρεαλιστικά . Καλά είναι ; Modenas Kriss 125 .

    Ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  2. #2
    Καλο παιδι Το avatar του/της sakdrama
    Εγγραφή
    18/10/2007
    Μηνύματα
    62
    Για ποιο λόγο να δωσεις τοσα λεφτα... παρε ενα lifan καινουριο και κουμπωσε το μόνος σου και τελος 150ευρω .

    Π.Χ: https://www.car.gr/parts/view/162653...an-110cc#modal

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16265397_1_b.jpg 
Προβολές:	344 
Μέγεθος:	94,4 KB 
ID:	406656
    Πρωην TDM τζης

  3. #3
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakdrama Προβολή μηνύματος
    Για ποιο λόγο να δωσεις τοσα λεφτα... παρε ενα lifan καινουριο και κουμπωσε το μόνος σου και τελος 150ευρω .

    Π.Χ: https://www.car.gr/parts/view/162653...an-110cc#modal

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16265397_1_b.jpg 
Προβολές:	344 
Μέγεθος:	94,4 KB 
ID:	406656
    Γενικά δεν έχεις άδικο . Ειδικά όμως το εν λόγω μοτερ ή τα λοιπα Lifan δεν ξέρω αν μπαίνει στο δικό μου . Στην λίστα με τα συμβατά δεν είναι . Επιπλέον είναι μεταχειρισμένο και πρέπει να εμπιστευτώ τον λόγο του πωλητή ότι έιναι καλοζωησμένο με λίγα χλμ κλπ . Και πάλι επειδή το μηχανάκι το έχω Μύκονο , πρέπει να το φέρω Αθήνα , και να πληρώσω μάστορα να βγάλει το παλιό και να συνδέσει το καινούριο και τρεχα γύρευε με φύσες ηλεκτρικά κλπ . Και ολα αυτά για ενα μοτέρ χωρίς μίζα να διαλύσουμε κάνα γόνατο στα γεράματα . Επίσης θα πρέπει να δηλωθεί , να βγει αδεια κλπ εφόσον περνάει ΚΤΕΟ . Πιο πιθανό να το βγάλω μια αγγελία σε καλή τιμή μήπως και βρεθεί κάποιος που σκαμπάζει να φτιάξει το σαζμαν .
    Modenas Kriss 125

  4. #4
    Καλο παιδι Το avatar του/της sakdrama
    Εγγραφή
    18/10/2007
    Μηνύματα
    62
    Εχεις δικιο οι βασεις του δικού σου κινητηρα ειναι διαφορετικες μαλλον και τα ρευματα αλλα υπαρχουν μεταχειρ σε καλη κατασταση για να γινει η δουλεια σου
    Εξ αλλου μπορεις να βρης και ολοκληρο παπι φτηνο στο καρ .τζι πρεπει να το ψαξεις

    δες κι αυτο

    https://www.car.gr/parts/view/104192...s-motors#modal

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1041924_0_b.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	51,6 KB 
ID:	406659
    Πρωην TDM τζης

  5. #5
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Έχει πολλά και διάφορα αλλά όλα είναι ψιλορίσκο και με μεταφορικά και μαστορικά πάλι ασύμφορη βγαίνει . Και η διαδικασία με τα χαρτιά λίγο που την διάβασα είναι μανούρα . Το συγκεκριμένο δεν είναι πρέπει να είναι από το kriss αλλά από το krisstar . Έχει διαφορετικά καπάκια και λεβιέ ταχυτήτων . Μπορεί και να μπαίνει βέβαια . Όπως και να έχει ευχαριστώ .
    Modenas Kriss 125

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Δεν ρωτάς κανένα μάστορα ακόμα? Νομίζω ότι είναι πόλλα τα χρήματα που ζητάνε. 110 ευρώ όλα μαζί είχα αλλάξει σασμάν σε daytona. Κινέζικο μεν το δικό μου, αλλά η δουλειά παραμένει ίδια (και η διαφορά τιμής χαοτική).
    Πάτα το 0

  7. #7
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Δεν ρωτάς κανένα μάστορα ακόμα? Νομίζω ότι είναι πόλλα τα χρήματα που ζητάνε. 110 ευρώ όλα μαζί είχα αλλάξει σασμάν σε daytona. Κινέζικο μεν το δικό μου, αλλά η δουλειά παραμένει ίδια (και η διαφορά τιμής χαοτική).
    To μοτοσακό βρίσκεται Μύκονο . Κάποια τηλέφωνα που έκανα Αθήνα 150 πάλι μου είπαν συν τα ανταλλακτικά . Ασε που απο τηλέφωνο δεν βγαίνει άκρη και ολοι σου λένε έλα απο εδώ . Η αντιπροσωπεία ζητάει 120 + ΦΠΑ συν τα ανταλλακτικά . Το γρανάζι πχ της δευτέρας με φουρκέτα original κάνει 70 € Και εδώ σε ένα κατά κοινή παραδοχή σοβαρό μάστορα τα ίδια χρήματα μου ζήτησε . Κάπου βρήκα στο καρ ολοκλήρο σασμαν 70 € . Με το car υπάρχει πάντα η περίπτωση να σου στείλουν λάθος ανταλλακτικό ή να μην είναι τελικά σε τόσο άριστη καταστάση . Κάπου είχα δει πχ να πουλάνε μοτερ kristar για Kriss 125 . Υπολογίζω σε κάνα 250αρι και λογικά θα αλλαχτούν και οι δίσκοι . 1η 3η και 4η δουλεύουν χωρίς να ακούγονται . Ακούγονται πολλά για παπί , αλλά για Μύκονο είναι καλή τιμή . Πιο πολύ με νοιάζει να γίνει καλή δουλειά και να κλείσει σωστά το μοτέρ .

    Μπορεί να ακούγονται πολλά τα λεφτά , αλλά απο την άλλη τι επιλογές έχω ; Να το κάνω κομμάτια και να πιάσω κάνα 200αρι στην καλύτερη απο ανταλλακτικά και πολύ ταλαιπωρία με αγγελίες κλπ . Και μετά να δώσω επιπλέον κάνα διχιλίαρο για να πάρω πάλι παπί που έχω ήδη και μπορώ να αποκατατήσω με 250 € . Απλά θα είναι καινούριο . Και το δικο μου καινούριο το έχω με σέλα , φρένο oversize , καινούριο φανάρι , καινούρια αλύσιδογράναζα , καινούρια αμορτισέρ YSS και μόλις 56000 πραγματικά χλμ προσεγμένο κλπ . Οπότε η επισκευή είναι μονόδρομος . Άλλωστε μην ξεχνιόμαστε πρόκειται για παπί με τιμή αγοράς 1700 το 2009 όταν το innova της εποχής πρέπει να ήταν στα 2500 € . Οπότε θα του πάρω ότι ψυχή έχει και βλέπουμε .

    - Ασχετο , κάτι βρουμ που εχω πάρει στο παρελθόν που τα βλέπω ;
    Modenas Kriss 125

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος

    - Ασχετο , κάτι βρουμ που εχω πάρει στο παρελθόν που τα βλέπω ;
    Στη λήθη του φόρουμ..
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Στη λήθη του φόρουμ..
    Κατάλαβα . Κάποιος μου έστειλε ένα λινκ με κάποιο σασμαν ολόκληρο , μάλλον απο το car.gr . Αν δεν του είναι κόπος ας μου το ξαναστείλει με πμ μήπως και το έχω δει .
    Modenas Kriss 125

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #11
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ , αυτό εχω και κατά νου αν δω ότι η αλλαγή γραναζιού δεν με βολεύει .
    Modenas Kriss 125

  12. #12
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ασχετο , κάτι βρουμ που εχω πάρει στο παρελθόν που τα βλέπω ;
    https://www.moto.gr/forums/usercp.php (τα τελευταία μόνο)

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    150 ειναι συνηθισμενη τιμη για λυσε δεσε ολοκληρο μοτερ.

  14. #14
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Τον έφτιαξες τελικά τον πάπιο?Υπάρχει περίπτωση η ζημιά να έγινε από το ματζούνι που έριξες στο μοτέρ για να καθαρίσεις το τζαμάκι ελέγχου στάθμης του λαδιού?
    RIDE MORE TALK LESS

  15. #15
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Τον έφτιαξες τελικά τον πάπιο?Υπάρχει περίπτωση η ζημιά να έγινε από το ματζούνι που έριξες στο μοτέρ για να καθαρίσεις το τζαμάκι ελέγχου στάθμης του λαδιού?
    Οχι . Απο παλιότερα έκανε ένα χουρ χουρ μέσα το μοτέρ απο τη μεριά του σασμάν . Τελικά , όπως μου είχανε πει αλλά είπα να μην ασχοληθώ , ήταν κάποιο ρουλεμαν . Η δευτέρα χτύπαγε πολύ . Τελικά το έφτιαξα εδώ Μύκονο . Δύο κατοστάρικα έδωσα και αν κατάλαβα καλά μου έβαλε και ο μάστορας ένα κάρτερ που είχε στην άκρη γιατι το δικό μου το είχε φάει . Για δεδομένα Μυκόνου καλή τιμή θεωρώ είναι . Και στην Αθήνα εκεί που πάω κάπου τόσο μου είπανε πάνω κάτω . Στα αρνητικά είναι ότι κάτι δεν βάλανε καλά μέσα και οι ενδείξεις των ταχυτήτων , πλην της νεκρσς δεν ανάβουν . Θέλει κούνημα το πενταλ των ταχυτήτων για να δεις τι έχεις στο φανάρι . Μικρό το κακό . Στα θετικά μου καθαρίσανε το τζαμάκι και μάλλον , επειδή όπως μου είπε ο μάστορας , κάτσανε αλλιώς τα ελατήρια, καίει κάτι λιγότερο λάδια και βενζίνη . Ο παπιος είναι και πάλι πλήρως υπηρεσιακός .

    Τον Δεκέμβρη κλείνουμε δεκαετία και σκέφτομαι σοβαρά να του κάνω δώρο ένα ρεκτιφιε stage 1!!
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επισκευή κινητήρα/σασμαν
    από JohnFourl στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2017, 16:20
  2. ΑΓΙΖΕΙ Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΕ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΠΑΠΙ
    από rider7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2009, 21:44
  3. Παπι
    από K_STAMATIOU στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 00:33
  4. Παπι Ή ΜηΧανη?
    από christin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 19:43
  5. Πα, Πα, Πα, Το Παπι
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 17:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF