Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Σταντ ανυψωσης

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εισαι λιγο ευερέθιστος ? μην τα περνεις τοσο τραγικά. υπαρχει και ο μη σωστός τροπος (που δεν θα τον πουμε, θα πουμε τον σωστο ομως) ισιο εδαφος να πατανε καλα και οι 2 ροδες του σταντ, και να κανει επαφη και στις 2 πλευρες του ψαλιδιού,
    οποτε οχι ακομα και την ωρα που το γυρνας και ξεκολλάει η ροδα δεν υπαρχει κανένας κίνδυνος να στραβώσει γιατι δεν ειναι υπο γωνία κανενα μερος του σταντ, αντε με τις πολλες χρήσεις να θες ροδακια η τον άξονα τους, το γύρισμα το αναλαμβανουν τα L ή τα U που ακουμπανε στην μηχανη. οπως σου ειπε και o basilis_k6 δεν ειναι τοσο το βαρος.
    αυτα ολα μιλαμε για σταθερά σταντ με κόλληση τα αλλα που ειναι σπαστα, με βιδακια παραβιδακια μαλακιες κτλπ κτλπ για να κλεινουν ειναι ποιο ευαίσθητα και ειναι ποιο εύκολο κατι να χαλάσει.
    οπως λεει και ενα αρχαιο μελος οσο ποιο πολλα κινητά μερη υπάρχουν τοσο αυξάνονται ειναι οι πιθανότητες κατι να χαλάσει
    οχι καθολου ευρεθιστος αφου ειπα ειναι ενα θεμα που δεν γνωριζω καθολου μονο σε φωτογραφια εχω δει τετοιο σταντ

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    αναλογα τη μηχανη... το αφτερ 99/100 ειναι πιο ευκολο στην τοποθετηση. για μενα που ειμαι κοντος (που να σηκωσω σε 2πλο σταντ πχ gs1200)

    καλα και εγω ζοριζομαι να την σηκωσω στο κεντρικο σταντ.βασικα ειναι σαν να σηκωνεις βαρη στο γυμναστηριο.θελει αυτοσυγκεντρωση και να εχεις προγραμματισει στο μυαλο σου ολες τις κινησεις που θα κανεις

  3. #18
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Έχω πάρει αυτό, πιάνει λίγο χώρο λυμένος και ρυθμίζεται για διαφορετικά πλάτη. Για απλή και όχι συχνή χρήση δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι ακριβό, για να σηκώσω μόνος τη μοτοσυκλέτα από το πλαϊνό σταντ με ασφάλεια πάντως δυσκολεύομαι.

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα...

    Το voge δεν έχει ούτε παίρνει διπλό Σταντ ..
    Οπότε σκέφτομαι να πάρω ένα για τις εργασίες που αναφέρθηκαν στο πρώτο ποστ.
    Η ερώτηση είναι, μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος μόνος του;
    Η απαιτεί κάποιον να κρατάει την μοτό ίσια και ο άλλος να την σηκώσει στο Σταντ;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    194
    Μπορεί να το κάνει κάποιος μόνος του αλλά πάντα θα εύχεται να ήταν και κάποιος εκεί να βοηθήσει.
    Με τον καιρό το συνηθίζεις όμως ...πιο πολύ ψυχολογικό είναι στην αρχή.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    σταντ ψαλιδιου με ροδακια μια χαρα το δουλευει ενα ατομο
    ελα να σου δανεισω το δικο μου οποτε χρειαστεις

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Θεωρητικά θέλει 2 άτομα αλλά και μόνος σου αν ξέρεις να παλαντζάρεις τη μηχανή το παλεύεις.

    ΤΟ 2ο άτομο δεν χρειάζεται να ασκήσει τρελή δύναμη, αρκεί να κρατάει τη μηχανή όρθια σε ισοροπία.

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    σταντ ψαλιδιου με ροδακια μια χαρα το δουλευει ενα ατομο
    ελα να σου δανεισω το δικο μου οποτε χρειαστεις
    να γιατί μοτό. Γρ!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Θεωρητικά θέλει 2 άτομα αλλά και μόνος σου αν ξέρεις να παλαντζάρεις τη μηχανή το παλεύεις.

    ΤΟ 2ο άτομο δεν χρειάζεται να ασκήσει τρελή δύναμη, αρκεί να κρατάει τη μηχανή όρθια σε ισοροπία.
    Αυτό φαντάστηκα κι εγώ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Σε λαστιχάδικο πάντως, όταν σηκώνουν τη μοτοσυκλέτα μου σε stand για να αλλάξουν λάστιχα, το κάνουν δύο άτομα για λόγους ασφαλείας.

    Για να λιπάνω αλυσίδα, χρησιμοποιώ την πατέντα με τον τάκο και το ξύλο που προτάθηκε εδώ χάμου. Ο τάκος πρέπει να είναι αρκετά βαρδύς, για να μη γλιστρήσει το stand. Σημαντικό είναι να μπλοκάρεις το μπροστινό φρένο, π.χ. με ένα λάστιχο, όταν σηκώνεις τον πίσω τροχό, ώστε να μην κινείται η μοτοσυκλέτα. Χρειάζεται αρκετή δύναμη για να τοποθετήσεις το κατακόρυφο ξύλο. Γίνεται σε αρκετές μοτοσυκλέτες, με τοποθέτηση του ξύλου κάτω από το ψαλίδι, αν δεν βολεύει ή δεν είναι αρκετά ισχυρή η βάση από το πατάκι του συνοδηγού. Δεν πιάνει χώρο, γίνεται με ένα άτομο, δεν έχει κόστος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/07/2022 στις 12:06.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #26
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Το χεις και μόνος
    porca miseria.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Οταν είμαι μόνος,παω απο το πλάι,απο την δεξια μεριά της μοτό,να στηρίζεται καπως πανω μου δλδ,απο αριστερά ειναι το πλαγιο σταντ ανοικτο οποτε αν μου φυγει λεμε τωρα να πατησει στο πλαγιο σταντ.Με το αριστερό φερνω το σταντ στα μπομπινς,μολις πιανει καλά το παταω κατω με μια ελαφρα πιεση,κραταω την μοτο με το δεξι χέρι μεχρι να ερθω απο πισω και μετα με τα δυο χέρια η το ενα ποδι την σηκώνω.Εννοειται νιωθω πολυ καλύτερα αν ειναι δεύτερο ατομο να βοηθήσει,ειναι ποιο ασφαλές

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα...

    Το voge δεν έχει ούτε παίρνει διπλό Σταντ ..
    Οπότε σκέφτομαι να πάρω ένα για τις εργασίες που αναφέρθηκαν στο πρώτο ποστ.
    Η ερώτηση είναι, μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος μόνος του;
    Η απαιτεί κάποιον να κρατάει την μοτό ίσια και ο άλλος να την σηκώσει στο Σταντ;
    Εναλλακτικά κάνεις τις δουλειές συντήρησης και χωρίς στάντ. Ενα μικρό γρύλο χρειάζεσαι, είτε μηχανικό είτε υδραυλικο.

    Ενα σημείο στήριξης η μπροστά ρόδα, δεύτερο σημείο στήριξης το πλαινό στάντ, και τρίτο σημείο στήριξης ο γρύλος που θα βάλεις κάτω από ένα κατάλληλο σημείο της μοτοσυκλέτας, π.χ. τον σωλήνα της εξάτμισης ή την βάση του δεξιού μαρσπιέ. Με τρία μη-συνευθειακά σημεία έχεις ένα επίπεδο στήριξης, άρα σταθερότητα.

    Σηκώνεις με το γρυλάκι, και βουαλά, ο πίσω τροχός στον αέρα.

    Αν βρεις ένα κατάλληλο σημείο που να βολεύει στην μοτοσυκλέτα σου, μπορείς να κάνεις και πατέντα αντίστοιχη βάση στο γρύλο, για να πιάνει τέλεια το ένα με το άλλο, και από άποψη μη-φθοράς και από άποψη ασφάλειας.


    Κατά τα άλλα, τα κεντρικά σταντ, είναι πιο εύκολο να τα βάλεις, αν είναι από αυτά που πιάνουν σε βιδωτές βάσεις στο ψαλίδι (bobbins). Απότι θυμάμαι το δικό σου δεν έχει υποδοχή στο ψαλίδι για κάτι τέτοιο, οπότε πας για σταντ που ακουμπάει το ψαλίδι από κάτω. Αν το κάνεις 2-3 φορές, θα δεις δεν είναι κάτι δύσκολο, θέλει όμως να είσαι λίγο προσεκτικός.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Εγώ ποτέ δεν το προσπάθησα μόνος μου.
    Στην χειρότερη φωνάζω την γυναίκα μου να την κρατήσει ίσα από την δεξιά μεριά ώστε και να της φύγει από το βάρος να πατήσει στο Σταντ.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    βαζεις πρωτη και το τσουλάς μπροστα μεχρι να σκαλώσει και δένεις ενα μαντήλι στο εμπρός φρένο. ξυλο κατω απο το σταντ να έρθει σε ορθια θέση τοσο ωστε να μην πεφτει απο δεξια. βάζεις το σταντ πισω, μολις κλειδωσει στα διχαλα, ακομη και χωρις να εχεις κατεβασει το σταντ κατω απο τη ροδα, δεν μπορει να πεσει η μηχανη.

    για να την κατεβασεις δένεις ενα μαντήλι στο εμπρός φρένο. ανοιγεις σταντ, χωρις τακο, ξυλο κτλ. κατεβάζεις τροχο κάτω αργα αργα χωρις να φύγει ομως το σταντ απο τα διχαλα. μολις ακουμπησει κατω ο πισω τροχος ασκεις πίεση στο σταντ προς τα κάτω για να μέινει κλειδωμένο μεσα στα διχαλα μονο με το δεξι χέρι και πας το σωμα σου στα αριστερα της μηχανής. πιάνεις το τιμονι με το δεξι και βγαζεις το σταντ με το αριστερο χέρι. το βαρος της ειναι ελαχιστο, την τραβας με το αριστερο σου χερι προς το κορμι σου και ακουμπας τη σελα στο μπουτι σου. ακομη και χωρις να την ακουμπησεις πανω σου, απλα θα πεσει λιγο αποτομα στο σταντ της.

    οταν το κανεις ετσι 5-6 φορες θα μπορεις πλεον να το κανεις χωρις μαντηλια και κολπα. απλα με τα χερια σου απο τον κωλο της μηχανης.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζεσταμα στο σταντ
    από Lazio στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2005, 04:54
  2. Διακόπτης σταντ...
    από Stergios69 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2005, 16:55
  3. Kεντρικό σταντ σε 1000 ???
    από THEOD στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2005, 14:07
  4. Διπλό στάντ για Transalp 650
    από makis206 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 20:51
  5. ποδιά και κεντρικό σταντ v-strom 650
    από makaronachis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2005, 17:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF