Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Σταντ ανυψωσης

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132

    Σταντ ανυψωσης

    Καλησπέρα στην παρέα!

    Ψάχνω για ένα σταντ ανύψωσης πίσω τροχού για να μπορώ να κάνω τις απαραίτητες διαδικασίες συντήρησης της μοτοσικλέτας (gsxr) πιο εύκολα.

    Με μια απλή αναζήτησή στο διαδίκτυο βρήκα αρκετά με τιμές που παίζουν από € 25 μέχρι € 90-100. Μεγάλη διαφορά χωρίς να καταλαβαίνω απόλυτα τη σημασία της.

    Θέλω κάτι να είναι ποιοτικό και να μην αγχώνομαι μην σπάσει και ξαπλώσει η μηχανή με εμένα από κάτω.

    Όποιος γνωρίζει ή έχει προσωπική εμπειρία παρακαλω ας μου δώσει την άποψη του.

    Να σημειώσω ότι η μηχανή έχει ήδη ράουλα στο πίσω ψαλίδι.

    Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Μην αγχώνεσαι, εγώ έχω πάρει ένα σχετικά φθηνό στα 35€ και σηκώνω βαραντέρο με σιδεριές κλπ... δηλαδή μιλάμε για 270 - 275 κιλά περίπου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Μην αγχώνεσαι, εγώ έχω πάρει ένα σχετικά φθηνό στα 35€ και σηκώνω βαραντέρο με σιδεριές κλπ... δηλαδή μιλάμε για 270 - 275 κιλά περίπου.
    Μπορείς να μου πεις από που το πήρες ή να μου δώσεις ένα λινκ για να το βρω;;;

  4. #4
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Το έχω πολλά χρόνια δεν ξέρω αν το φέρνουν ακόμα, από το uride το είχα πάρει. Πάντως μην αγχώνεσαι, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι για τα σταντ ψαλιδιού, σηκώνουν πολύ βαρύτερες μοτοσυκλέτες από την δική σου.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Το έχω πολλά χρόνια δεν ξέρω αν το φέρνουν ακόμα, από το uride το είχα πάρει. Πάντως μην αγχώνεσαι, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι για τα σταντ ψαλιδιού, σηκώνουν πολύ βαρύτερες μοτοσυκλέτες από την δική σου.
    Ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια. Κι εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι για τα σταντ ψαλιδιού αλλά η αλήθεια είναι ότι πότε δεν είχα κάνει έρευνα αγοράς. Και τώρα που το έψαξα λίγο μου φαίνονται τεράστιες οι διάφορες στην τιμή και δεν μπορώ να το δικαιολογήσω. Δεν αντιλαμβάνομαι την διαφορά ποιότητας δηλαδή με λίγα λόγια :-)

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Δεν εχω ασχοληθεί ποτέ από περιέργεια το γκουγκλαρισα τωρα
    Απο αυτά που βλέπω στο Σκρουτζ είναι ξεκάθαρη η διαφορά και σημαντική
    Αυτά των 60+ ευρώ έχουν αντιριδες στις γωνίες ανασηκωσης ενώ τα φθηνά όχι
    Κρινοντας εξ αποστάσεως τις φωτο λέω ότι τα φθηνά πιθανόν να στραβωσουν οι γωνίες τους σε κάποια προσπάθεια ανασηκωσης

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια. Κι εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι για τα σταντ ψαλιδιού αλλά η αλήθεια είναι ότι πότε δεν είχα κάνει έρευνα αγοράς. Και τώρα που το έψαξα λίγο μου φαίνονται τεράστιες οι διάφορες στην τιμή και δεν μπορώ να το δικαιολογήσω. Δεν αντιλαμβάνομαι την διαφορά ποιότητας δηλαδή με λίγα λόγια :-)
    θα βρεις ευκολα με U για τις βασεις του ψαλιδιού σου πωλούνται και ξεχωριστά. απλα αυτα που εχουν πολλα πολλα βιδώματα και κλείνουν και ανοίγουν κτλπ κτλπ ειναι και ποιο ακριβά και δημιουργούν ενα αίσθημα ασταθειας ή ειναι πολυ ακριβά!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω ασχοληθεί ποτέ από περιέργεια το γκουγκλαρισα τωρα
    Απο αυτά που βλέπω στο Σκρουτζ είναι ξεκάθαρη η διαφορά και σημαντική
    Αυτά των 60+ ευρώ έχουν αντιριδες στις γωνίες ανασηκωσης ενώ τα φθηνά όχι
    Κρινοντας εξ αποστάσεως τις φωτο λέω ότι τα φθηνά πιθανόν να στραβωσουν οι γωνίες τους σε κάποια προσπάθεια ανασηκωσης
    αν το κανεις σωστα δεν στραβονουν. γιατι ασκείτε κάθετα η δυναμη/ βαρος

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    αν το κανεις σωστα δεν στραβονουν. γιατι ασκείτε κάθετα η δυναμη/ βαρος
    Είπα ξανά έτσι;δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα...οτι βλέπω απο τις φωτο λεω...πως το κανεις σωστά δηλαδη;δεν το χρησιμοποιείς ως μοχλό για να ξανασηκωθεί η πίσω ροδα;στην φαση αυτή που το γυριζεις αν δεν υποστηρίζεται η γωνία από αντιριδα δεν υπαρχει κίνδυνος να στραβώσει;

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Να κανω και εγώ μια ερώτηση.σε τι είδους εργασία θα μπορούσε να εξυπηρετήσει ενα τέτοιο σταντ αν μια μηχανή έχει ήδη κεντρικό σταντ;

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    Να κανω και εγώ μια ερώτηση.σε τι είδους εργασία θα μπορούσε να εξυπηρετήσει ενα τέτοιο σταντ αν μια μηχανή έχει ήδη κεντρικό σταντ;
    καμια

    τα φθηνα εχουν απλο διχαλο. σηκωνουν τα παντα, δεν παθαινει κατι, δεν στραβωνει. αν δεν εχεις κανα κτηνος 280 κιλα δεν ξερω καν γιατι κοιτας κατι πιο ακριβο. ουτως η άλλως μονο το πισω σηκωνεις και μετά που ειναι ήδη ψηλα κραταει περιπου το 40% της μηχανής.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    Είπα ξανά έτσι;δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα...οτι βλέπω απο τις φωτο λεω...πως το κανεις σωστά δηλαδη;δεν το χρησιμοποιείς ως μοχλό για να ξανασηκωθεί η πίσω ροδα;στην φαση αυτή που το γυριζεις αν δεν υποστηρίζεται η γωνία από αντιριδα δεν υπαρχει κίνδυνος να στραβώσει;
    εισαι λιγο ευερέθιστος ? μην τα περνεις τοσο τραγικά. υπαρχει και ο μη σωστός τροπος (που δεν θα τον πουμε, θα πουμε τον σωστο ομως) ισιο εδαφος να πατανε καλα και οι 2 ροδες του σταντ, και να κανει επαφη και στις 2 πλευρες του ψαλιδιού,
    οποτε οχι ακομα και την ωρα που το γυρνας και ξεκολλάει η ροδα δεν υπαρχει κανένας κίνδυνος να στραβώσει γιατι δεν ειναι υπο γωνία κανενα μερος του σταντ, αντε με τις πολλες χρήσεις να θες ροδακια η τον άξονα τους, το γύρισμα το αναλαμβανουν τα L ή τα U που ακουμπανε στην μηχανη. οπως σου ειπε και o basilis_k6 δεν ειναι τοσο το βαρος.
    αυτα ολα μιλαμε για σταθερά σταντ με κόλληση τα αλλα που ειναι σπαστα, με βιδακια παραβιδακια μαλακιες κτλπ κτλπ για να κλεινουν ειναι ποιο ευαίσθητα και ειναι ποιο εύκολο κατι να χαλάσει.
    οπως λεει και ενα αρχαιο μελος οσο ποιο πολλα κινητά μερη υπάρχουν τοσο αυξάνονται ειναι οι πιθανότητες κατι να χαλάσει

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

    Σαν σύνοψη καταλαβαίνω ότι ένα σταθερό σταντ χωρίς ενώσεις κλπ θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του και δεν θα υπάρχει φόβος να σπάσει (ειδικά για τη μηχανή μου που είναι σχετικά ελαφριά).

    Επομένως, θα ψάξω να βρω κάτι τέτοιο! :-)

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Εγώ πάντως πήρα το πιο φθηνό που βρήκα (από μαγαζί στην Καλλιρόης, motofashion αν θυμάμαι καλά) και κάνω την δουλειά μου μια χαρά.

    Πάντως, η αλήθεια είναι ότι αν θες να ασχοληθείς λίγο παραπάνω, χρειάζεσαι και μπροστινό ή ακόμα καλύτερα, αυτά που σηκώνουν όλη την μηχανή
    https://www.motea.com/en/zentralstan...hwarz-957743-0

  15. #15
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    Να κανω και εγώ μια ερώτηση.σε τι είδους εργασία θα μπορούσε να εξυπηρετήσει ενα τέτοιο σταντ αν μια μηχανή έχει ήδη κεντρικό σταντ;
    αναλογα τη μηχανη... το αφτερ 99/100 ειναι πιο ευκολο στην τοποθετηση. για μενα που ειμαι κοντος (που να σηκωσω σε 2πλο σταντ πχ gs1200)


    @MadMar οποιοδηποτε σταντ των 35-50ευρω θα σου κανει δουλεια. αν εχεις βασεις (bobbins) στο ψαλιδι παρε κατι τετοιο https://bbpcdn.pstatic.gr/P/bpimg2/1...032-011309.jpg
    τα ακριβα αστα για τις εταιριες, δε θα σου χρησιμευσουν σε τιποτα περισσοτερο, εκτος και αν ανεβεις πανω και χοροπηδας ενω το μοτο ειναι στο σταντ
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζεσταμα στο σταντ
    από Lazio στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2005, 04:54
  2. Διακόπτης σταντ...
    από Stergios69 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2005, 16:55
  3. Kεντρικό σταντ σε 1000 ???
    από THEOD στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2005, 14:07
  4. Διπλό στάντ για Transalp 650
    από makis206 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 20:51
  5. ποδιά και κεντρικό σταντ v-strom 650
    από makaronachis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2005, 17:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF