Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: SUZUKI SV1000N - Φρεσκάρισμα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466

    SUZUKI SV1000N - Φρεσκάρισμα

    Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ μου για την αγορά ενός σχετικά "παροπλισμένου" SV
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...B9%CE%BA%CF%8C

    ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα σαν ημερολόγιο εργασιών, όπου θα παραθέτω τις εργασίες που κάνω, καθώς και απορίες/προβληματισμούς που έχω στην πορεία. Πολλές από τις εργασίες τις κάνω πρώτη φορά, με οδηγό το manual και πληροφορίες μέσω διαδικτύου.

    Πάμε λοιπόν!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Αρχικά, βγήκε το ντεπόζιτο και η τρόμπα. Το ντεπόζιτο στάλθηκε για πλαστικοποίηση και επιδιόρθωση των βαθουλωμάτων (το πλάκωσα και με ξύδι αλλά δεν έγινε δουλειά, μάλλον ζημιά...).
    Η τρόμπα επίσης λύθηκε, πήρα κάποια ανταλλακτικά, καθαρίστηκε το φίλτρο μακράς διάρκειας ( εδώ το βίντεο που είδα https://www.youtube.com/watch?v=IpQMbOUG8bQ), ντύθηκαν με νέο θερμοσυστελλόμενο τα καλώδια (το ξύδι που έλεγα πιο πάνω τα αλλοίωσε!). Δυστυχώς εδώ υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα μιας και έχει σπάσει το ένα "αυτάκι" που κουμπώνει η μικρή σίτα. Το έβαλα έτσι μιας και η τρόμπα έχει σφικτή εφαρμογή στο καζανάκι ενώ για αλλαγή ούτε λόγος μιας και το φίλτρο της τρόμπας είναι πανάκριβο.
    Λέτε να δημιουργηθεί πρόβλημα?
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων tank1.jpg‎   tank.jpg‎   pump.jpg‎   pump1.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από lospsi; 08/05/2019 στις 09:57.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Σειρά πήραν οι δαγκάνες.
    Μπροστά ήταν σε κακή κατάσταση οπότε τις άνοιξα, πήρα τσιμούχες και ξεκίνησα την εγχείρηση. Προσεκτικά και με μελέτη αρκετών βίντεο στο νετ τις κατάφερα. Πίσω απλά την έβγαλα και την καθάρισα (ο πείρος από τα τακάκια δεν ξεβίδωνε με τίποτα οπότε τον άφησα για πιο μετά να ασχοληθώ μαζί του)
    Επίσης αλλάχθηκαν υγρά φρένων και συμπλέκτη.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων caliper.jpg‎   caliper1.jpg‎   caliper2.jpg‎   rc.jpg‎  

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Επίσης, πλύθηκε και λαδώθηκε το φίλτρο αέρα με το ειδικό κιτ της DNA
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων dna.jpg‎  

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Προς το παρόν οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

    - Εξαέρωση μπροστά. Πρόβλημα. Η μανέτα επιμένει να μην έχει σφίξει από την αρχική της διαδρομή. Σαν να τελειώνουν τα τακάκια και η μανέτα να πιάνει προς το τέλος της διαδρομής. Δρενάρει κανονικά όμως, τουλάχιστον στατικά. Έχω κάνει 2 φορές εξαέρωση, δεν βλέπω να βγαίνει αέρας (αν και χθες έβγαλε η μια δαγκάνα λίγο στο άσχετο). Θα επιμείνω λίγο ακόμα (έχω πιάσει την μανέτα με δεματικό μιας και διάβασα ότι βοηθάει) μιας και από τελείως άδειο σύστημα διάβασα ότι είναι μπελαλίδικη και βλέπουμε. Ίσως έπρεπε να κάνω αντίστροφη εξαέρωση? Εντωμεταξύ τα εμβολάκια μου φαίνεται ότι έχουν βγεί περισσότερο από την εξωτερική επιφάνεια της δισκόπλακας...Γίνεται αυτό? Η δισκόπλακα δεν καθορίζει το που θα πιάσουν τα τακάκια? Να έχω κάνει κάποια χαζομάρα με την συναρμολόγηση των δαγκανών? Τα τακάκια είναι καινούργια.
    - Μπαταρία. Δεν γνωρίζω πότε είχε αλλαχθεί αλλά ήταν αφόρτιστη καιρό (κανά χρόνο, ίσως και λίγο παραπάνω). Έχει ζωή αν την φορτίσω ή να πάρω μια καινούργια?
    - Πλύσιμο. Έχω βγάλει όλα τα πλαστικά και θέλω να την πλακώσω με πιεστικό, να φύγει όλη η σκόνη και η μάκα. Να αφήσω την μπαταρία πάνω ή όχι?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Στα σκαριά είναι επίσης η αλλαγή του πίσω αμορτισέρ με ένα από GSXR (θα δώσει λίγο ύψος πίσω), όπου και θα γίνει ένας καθαρισμός και γρασάρισμα του μοχλικού. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το επιχειρήσω εγώ ή θα το πάω σε μηχανικό. Έχω δει κάποια βίντεο που φαίνεται ότι δεν είναι τόσο δύσκολο, το γρασάρισμα με προβληματίζει...

    Επίσης, όταν με το καλό το δουλέψω, θα ασχοληθώ λίγο παραπάνω με τα εμφανισιακά.
    Αυτά

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Καλά χιλιόμετρα μιας και δεν είχα προσέξει το άλλο ποστ. Για την μπαταρία εγώ θα δοκίμαζα πρώτα την φόρτιση. Δεν είναι απαραίτητο να έχει πεθάνει. Για τα τακάκια δεν γνωρίζω.
    Πάτα το 0

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    823
    Η τρομπα μια χαρα θα ειναι.Εχω κανει απειρες μοντες στη τρομπα και ακομα δουλευει.Παραγγειλε και φιλτρακια χαμηλης απο ebay για να εχεις,ειναι παμφθηνα.
    Για τα φρενα,εκανες εξαερωση και απο τη τρομπα?εχει μια βιδα και εκει πανω.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Για τα φρενα,εκανες εξαερωση και απο τη τρομπα?εχει μια βιδα και εκει πανω.
    Που? Δεν νομίζω να έχει, δεν είναι ίδιες οι τρόμπες στο S και στο N. Δες φώτο


    Τα αυτοκόλλητα στο ντεπόζιτο είναι πρόχειρη φαναρτζοδουλειά
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων master.jpg‎  

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    1)Δεν το λέω ειρωνικά,αλλά ποια διαδικασία ακολουθείς στην εξαέρωση;
    2)99% είναι dead η μπαταρία σου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Την κλασσική. Πρεσαρισμα 2-3 φορές η μανέτα, κρατημένη και άνοιγμα στην βαλβίδα εξαέρωσης, κλείσιμο βαλβίδας, αφήνω μανέτα και ξανά από την αρχή.
    Μόνο στην αρχη, στην μια δαγκάνα, έβαλα μια σύριγγα στο σωληνάκι, άνοιξα βαλβίδα και τράβηξα ώστε να φύγει ο αέρας πιο γρήγορα. Εννοείται πως προσέχω στο δοχείο να έχει υγρά.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Την κλασσική. Πρεσαρισμα 2-3 φορές η μανέτα, κρατημένη και άνοιγμα στην βαλβίδα εξαέρωσης, κλείσιμο βαλβίδας, αφήνω μανέτα και ξανά από την αρχή.
    Μόνο στην αρχη, στην μια δαγκάνα, έβαλα μια σύριγγα στο σωληνάκι, άνοιξα βαλβίδα και τράβηξα ώστε να φύγει ο αέρας πιο γρήγορα. Εννοείται πως προσέχω στο δοχείο να έχει υγρά.
    Καλή πατέντα είναι να πάρεις μια ανεπιστροφή βαλβίδα από υδραυλικά που έχει αστείο κόστος και να την βάλεις σε κάποιο σημείο στο σωληνάκι που κουμπώνεις επάνω στην δαγκάνα.

    Με αυτό τον τροπο απλά πρεσάρεις και συμπληρώνεις υγρά χωρίς τον φόβο / ρίσκο να πάρει πάλι πίσω αέρα.
    Εννοείται εφόσον είναι καλά στερεωμένο το σωληνάκι στην δαγκάνα

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Την κλασσική. Πρεσαρισμα 2-3 φορές η μανέτα, κρατημένη και άνοιγμα στην βαλβίδα εξαέρωσης, κλείσιμο βαλβίδας, αφήνω μανέτα και ξανά από την αρχή.
    Μόνο στην αρχη, στην μια δαγκάνα, έβαλα μια σύριγγα στο σωληνάκι, άνοιξα βαλβίδα και τράβηξα ώστε να φύγει ο αέρας πιο γρήγορα. Εννοείται πως προσέχω στο δοχείο να έχει υγρά.
    Αυτό το κάνεις με το δοχείο ξεβιδωμένο έτσι;

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Αυτό το κάνεις με το δοχείο ξεβιδωμένο έτσι;
    Δεν έχει σημασία αλλά ναι το έχεις ανοιχτό για να συμπληρώνεις υγρά.

    Απλά βάζεις το σωληνάκι με την ανεπιστροφη στην βαλβίδα της εξαέρωσης, ξεβιδώνεις βίδα και τρομπάρεις συμπληρώνοντας υγρά.

    Η λογική είναι ότι αφού είναι βαλβίδα μιας κατεύθυνσης δεν κινδυνεύεις να πάρει πίσω αέρα.
    Εγώ είχα αλλάξει δαγκάνες 1η φορά στην ζωή μου με την χρήση μιας τέτοιας βαλβίδας και είχε βγει τέλειο αποτέλεσμα χωρίς καλά καλά να καταλάβω τι έκανα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    @GogosLux
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως και τι. Επειδή είμαι σκράπας με υδραυλικά, κάποια φώτο θα βοηθούσε!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  2. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 23:06
  3. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 01:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 12:55
  5. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 11:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF