Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: SUZUKI SV1000N - Φρεσκάρισμα

  1. #31
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το πλύσιμο της μοτο με πιεστικό θέλει προσοχή ακόμα και όταν η μοτο έχει όλο το κουστούμι της. Κυρίως προσοχή θέλει στα όργανα, αλλά και σε άλλα σημεία.
    Οταν το κουστούμι λείπει πολλές φίσες, ηλεκτρικά εξαρτήματα, ECU κλπ που είναι διάσπαρτα στην μοτο είναι τελείως εκτεθειμένα.
    Δεν θέλουμε να μπεί νερό σε φίσες ηλεκτρικών κλπ, άρα πως θα το πλύνεις όλο με το πιεστικό με ασφάλεια ενώ το έχεις γδυμένο?
    Με πλύσιμο με το πιεστικό, πέρα από τα ενδεχόμενα που αναφέρει ο sapila racing, εγκυμονεί ο κίνδυνος να περάσει και να παγιδευτεί νερό μέσα σε ρουλεμάν και άλλα σημεία που είναι "ημιστεγανοποιημένα", με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν οξειδώσεις. Μηχανικοί αναφέρουν ότι έρχονται αντιμέτωποι με πεντακάθαρες μοτοσυκλέτες που έχουν οξειδωμένα ρουλεμάν τροχών και άλλα εσωτερικά σημεία, εξαιτίας των πιεστικών νερού.

    Η δική μου πρόταση είναι βρεγμένο πανί και στην ανάγκη νερό με ελάχιστη πίεση, αν η μοτοσυκλέτα έχει μαζέψει πολλή βρωμιά σε κάποια σημεία. Το πιεστικό είναι η ταχύτερη λύση, αλλά αν πραγματικά θέλεις να προσέξεις τη μοτοσυκλέτα σου, πρέπει να το αποφύγεις και να ακολουθείς την αργή και δύσκολη οδό. Είναι καλύτερο να μην την καθαρίσεις, αν δεν έχεις το χρόνο να το κάνεις σωστά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/05/2019 στις 14:39.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    το ευκολο ειναι να ελεχθει αν υπαρχει σπινθηρας κατα το μιζαρισμα
    το επομενο αν τα μπεκ ψεκαζουν

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Χθες το βράδυ, χαζεύοντας στο youtube βιντεάκια βρήκα ένα που ακούγεται τρόμπα βενζίνης σε ένα SV πριν πάρει μπροστά. Δυστυχώς στο δικό μου δεν ακούγεται έτσι, με ψιλοέτρωγε που δεν ακουγόταν πολύ αλλά δεν την είχα ακούσει νωρίτερα και δεν είχα μέτρο σύγκρισης. Τώρα, έκανα κάποια πατάτα στο φτιάξιμο? Φταίει το σπασμένο "αυτάκι" που δεν κρατάει καλά την σίτα? Την έβγαλα και θα την πάω σε μάστορα να την ελέγξει.

    Υπόψην, δεν την έπλυνα τελικά όπως έλεγα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Χθες το βράδυ, χαζεύοντας στο youtube βιντεάκια βρήκα ένα που ακούγεται τρόμπα βενζίνης σε ένα SV πριν πάρει μπροστά. Δυστυχώς στο δικό μου δεν ακούγεται έτσι, με ψιλοέτρωγε που δεν ακουγόταν πολύ αλλά δεν την είχα ακούσει νωρίτερα και δεν είχα μέτρο σύγκρισης. Τώρα, έκανα κάποια πατάτα στο φτιάξιμο? Φταίει το σπασμένο "αυτάκι" που δεν κρατάει καλά την σίτα? Την έβγαλα και θα την πάω σε μάστορα να την ελέγξει.

    Υπόψην, δεν την έπλυνα τελικά όπως έλεγα.
    Τι εννοείς δεν ακούγετε? Δεν κάνει τσεκ? Δούλευε πριν?
    Πάτα το 0

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Update:
    Τελικά δεν δούλευε το μοτεράκι της τρόμπας... Το αλλάξαμε και προχωράμε. Περίπου δηλαδή γιατί χάθηκε το γκρι κλιπ στο "τσουτσούνι" της τρόμπας που κουμπώνει ο ταχυσύνδεσμος βενζίνης. Ελπίζω να το δίνει η Σουζούκι σαν ανταλλαγή και να μην κάνει κάνα 50αρικο...
    Κατά τα άλλα, άλλαξα λάδια (motul 7100) και φίλτρο. Επίσης, δεν κρατήθηκα και έδωσα το ρεζερβουάρ για βάψιμο... Ξεφεύγω λίγο στα χρήματα αλλά δεν μου άρεσε όπως το πήρα από το φούσκωμα. Για πείτε βρε παιδιά τιμή για βάψιμο ρεζερβουάρ (μονόχρωμο ασημί διπλής) για να δω αν μου ζήτησε πολλά αυτός που το έδωσα.

  6. #36
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    μεχρι 100ε αμα κανει καλη δουλεια ειναι οκ...αμα σου ζητησε παραπανω, ισως ειναι πολλα

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    μεχρι 100ε αμα κανει καλη δουλεια ειναι οκ...αμα σου ζητησε παραπανω, ισως ειναι πολλα
    150€ μου είπε. Μάλλον πολλά ε?

  8. #38
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    150€ μου είπε. Μάλλον πολλά ε?
    για ενα ντεπόζιτο νομιζω ειναι πολλα....αλλα εχω και καιρο να στειλω πραγματα για βαψιμο

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    για ενα ντεπόζιτο νομιζω ειναι πολλα....αλλα εχω και καιρο να στειλω πραγματα για βαψιμο
    Έτσι είμαι και εγώ, έχω πολύ καιρό να δώσω πράγματα για βάψιμο και δεν ξέρω τι παίζει από τιμές..

  10. #40
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με πλύσιμο με το πιεστικό, πέρα από τα ενδεχόμενα που αναφέρει ο sapila racing, εγκυμονεί ο κίνδυνος να περάσει και να παγιδευτεί νερό μέσα σε ρουλεμάν και άλλα σημεία που είναι "ημιστεγανοποιημένα", με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν οξειδώσεις. Μηχανικοί αναφέρουν ότι έρχονται αντιμέτωποι με πεντακάθαρες μοτοσυκλέτες που έχουν οξειδωμένα ρουλεμάν τροχών και άλλα εσωτερικά σημεία, εξαιτίας των πιεστικών νερού.

    Η δική μου πρόταση είναι βρεγμένο πανί και στην ανάγκη νερό με ελάχιστη πίεση, αν η μοτοσυκλέτα έχει μαζέψει πολλή βρωμιά σε κάποια σημεία. Το πιεστικό είναι η ταχύτερη λύση, αλλά αν πραγματικά θέλεις να προσέξεις τη μοτοσυκλέτα σου, πρέπει να το αποφύγεις και να ακολουθείς την αργή και δύσκολη οδό. Είναι καλύτερο να μην την καθαρίσεις, αν δεν έχεις το χρόνο να το κάνεις σωστά.
    Την μεγάλη ζημιά δεν την κάνει το πιεστικό αλλά τα καθαριστικά που καθαρίζουν τα λάδια, αυτά εισχωρούν και καταστρέφουν την λίπανση. Με μαλακό σαπούνι και πίεση μακρυά από τσιμούχες άξονα δεν υπάρχει πρόβλημα.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Το SV αναζωογονήθηκε και δουλεύει. Έγινε και το σχετικό τεστ στα Μέγαρα χθες. Δυστυχώς δεν μου κάνει κλικ (και αυτό). Λίγο μη καυλωτικό για πίστα (προς τιμήν του βέβαια, όσο ήθελα/μπορούσα με ασφάλεια να πάω, πήγε χωρίς να διαμαρτυρηθεί), όχι τόσο άνετο για δρόμο για τα κυβικά μου. Το βάζω μια αγγελία εδώ να υπάρχει και βλέπουμε. Ωραία περιπέτεια πάντως το να επιχειρήσω μόνος μου κάποια πράγματα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων SV1.jpg‎   SV2.jpg‎  

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 08:58
  2. Συνεργειο Suzuki
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 00:06
  3. Suzuki Freewind xanei ladia
    από rallisg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 02:58
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 13:55
  5. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF