Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Σβήνει με απότομο άνοιγμα του γκαζιού.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2019
    Μηνύματα
    7

    Σβήνει με απότομο άνοιγμα του γκαζιού.

    Καλησπέρα σε όλους!

    Νέος στο φόρουμ και σας καλησπερίζω με ένα θέμα που έχω με ένα Daytona dv 50 το οποίο έχει γίνει εδώ και χρόνια 72cc.
    Το παπί το είχα πάει για service πριν 4 μήνες και μετά το service έχω κάνει 500km. (Το παπί ήταν στο γκαράζ για έναν χρόνο χωρίς να κινηθεί). Στο service ο μάστορας μου καθάρισε όπως είπε το καρπυρατερ άλλαξε μπουζί και λάδια και τσουπ έτοιμο...
    Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν μια βδομάδα όταν ενώ το πήγαινα τάπα η αλήθεια είναι, άρχισε να χάνει την δύναμη του και να πέφτει η ταχύτητα του μέχρι που έσβησε...μετά δεν έπαιρνε με τπτ μπροστά. Αφού το άφησα λίγο και κρύωσε, ξανά πήρε και για μερικά μέτρα λειτουργούσε ξανά σωστά...όμως στην συνέχεια έκανε ξανά το ίδιο και έσβησε και δεν ξανά πήρε εκείνη την μέρα.
    Την Επόμενη μέρα το πρωί μετά από πολύ παιδεμα πήρε μπροστά. Στο ρελαντί δούλευε καλά όταν όμως άνοιγα το γκάζι απότομα έκανε κάτι σαν μπούκωμα και έσβηνε, αν όμως άνοιγα προοδευτικά το γκάζι δεν έσβηνε άμεσος αλλά μετά από λίγο και ενώ το είχα αφήσει στο ρελαντί. Εν τέλει, μέχρι τώρα έχω καθαρίσει το καρπυρατερ γτ είχε πολλά σκουπίδια άλλαξα μπουζί και φίλτρο αέρα επίσης έπαιξα με την βίδα του ρελαντί αλλά το πρόβλημα παραμένει... Έχετε κάποια άλλη ιδέα που μπορώ να κοιτάξω; Ευχαριστώ και sorry για το μεγάλο κείμενο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Mπορεί να κατεβάζει κατάλοιπα βρωμιές στο καρμπυρατέρ από το ντεπόζιτο. Τρέχει βενζίνη μετά το φίλτρο βενζίνης?
    Μετά ... καθαρίσμα με ένα σπρει επαφών(χωρίς λάδι σαν την πίτα ) στις φίσες πηνιών ανορθωτή κλπ?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Δες και μια το φίλτρο αέρα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2019
    Μηνύματα
    7
    Ναι μετά το φίλτρο τρέχει βενζίνη. Ωστόσο μπορώ να παρακάμψω το φίλτρο μην τυχών και είναι ελαφρός βουλωμένο; ή μπορεί να κάνω ζημιά χωρίς φίλτρο; Ευχαριστώ για την απάντηση!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2019
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δες και μια το φίλτρο αέρα.
    Έχω βάλει καινούργιο φίλτρο αλλά δεν είδα αποτέλεσμα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από moto_maniac Προβολή μηνύματος
    Ναι μετά το φίλτρο τρέχει βενζίνη. Ωστόσο μπορώ να παρακάμψω το φίλτρο μην τυχών και είναι ελαφρός βουλωμένο; ή μπορεί να κάνω ζημιά χωρίς φίλτρο; Ευχαριστώ για την απάντηση!
    διαφανές είναι και κάνει 80 λεπτά. Αν έχεις τόσο μακρύ σωληνάκι μπορείς για δοκιμή.
    Μετά δεν ξέρω τι έχεις πειράξει στο καρμπ για να το κάνεις 72. Κι αν είναι καν το ίδιο
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 08/05/2019 στις 22:10.

  7. #7
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παρά τις εργασίες σου εμένα μου μυρίζει καρμπυρατέρ, αλλά πάρε τα ένα-ένα. Πρώτα αφαίρεσε το φίλτρο αέρα. Αν εξακολουθεί να σβήνει, δώσε βενζίνη από εξωτερικό δοχείο αντί για το ντεπόζιτο. Αν συνεχίσει να σβήνει, ουσιαστικά μένει το καρμπυρατέρ, εκτός ίσως από κανένα ηλεκτρικό πρόβλημα.

    Τη μεμβράνη του καρμπυρατέρ την κοίταξες μήπως έχει ξεραθεί / σκιστεί;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Παρά τις εργασίες σου εμένα μου μυρίζει καρμπυρατέρ, αλλά πάρε τα ένα-ένα. Πρώτα αφαίρεσε το φίλτρο αέρα. Αν εξακολουθεί να σβήνει, δώσε βενζίνη από εξωτερικό δοχείο αντί για το ντεπόζιτο. Αν συνεχίσει να σβήνει, ουσιαστικά μένει το καρμπυρατέρ, εκτός ίσως από κανένα ηλεκτρικό πρόβλημα.

    Τη μεμβράνη του καρμπυρατέρ την κοίταξες μήπως έχει ξεραθεί / σκιστεί;
    Αυτό!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2019
    Μηνύματα
    7
    Θα τα δοκιμάσω όσα μου είπατε το ερχόμενο Σαββατοκύριακο. Και θα επανέλθω να σας πω τα αποτέλεσμα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Πιθανόν να έχει κάπου διαρροή αέρα (να παίρνει αέρα δηλαδή) κ να φτωχαινει το μίγμα. Απ'όσο θυμάμαι τα καρμπ παπάκια δεν έχουν μεμβράνη, αλλά άλλη πεταλούδα. Μπορεί κ να κάνω λάθος όμως.

    Επίσης επειδή στο έκανε όταν του έπινες το αίμα υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να άρπαξε καμια βαλβίδα κ να χάνει συμπίεση από κει

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Ψηφίζω καρμπυρατέρ!

    Σε δίχρονο σκαφτικό έπαθα ακριβώς το ίδιο.
    Το βγάζω το λύνω (εκτός των βιδών του αέρα/ρελαντί) και το καθαρίζω (βασικά το φύσηξα μόνο με το πιεστικό).
    Το κουμπώνω και παίρνει με την πρώτη.

    Δουλεύω 1 ωρίτσα και το σβήνω.
    Την επόμενη φορά πάλι τα ίδια.
    Παίρνει δύσκολα και μετά ανεβάζει με ήπιο άνοιγμα γκαζιού στροφές μέχρι που κάνει μπερδέματα και ξεψυχάει.

    Το ξανακαθαρίζω και πάλι παίρνει με τη μία.
    Ε, αγόρασα ένα φίλτρο βενζίνης €2 και ξεμπέρδεψα!

    Αρχικά άδειασε το καζανάκι του καρμπυρατέρ αν αδειάζει εύκολα.
    Στο crypton 105 που είχα, ξεβίδωνες μία βιδούλα και έχυνε τη βενζίνη απο ένα σωληνάκι.

    ΠΑΝΤΑ όταν το άφηνα για >1 μήνα το άδειαζα και ποτέ μου δεν είχα θέμα ακόμα και μετά απο 6μηνο ακινησίας.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2019
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Πιθανόν να έχει κάπου διαρροή αέρα (να παίρνει αέρα δηλαδή) κ να φτωχαινει το μίγμα. Απ'όσο θυμάμαι τα καρμπ παπάκια δεν έχουν μεμβράνη, αλλά άλλη πεταλούδα. Μπορεί κ να κάνω λάθος όμως.

    Επίσης επειδή στο έκανε όταν του έπινες το αίμα υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να άρπαξε καμια βαλβίδα κ να χάνει συμπίεση από κει
    Αυτό για την βαλβίδα το σκέφτηκα αλλά δεν θα ακουγόταν και κάτι; Δεν θα άκουγα κάτι στο ρελαντί;

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    πειραγμενο κινέζικο παπί, μετα απο ενα χρόνο ακινησία, και μόλις δίνεις γκάζι καπούτ...
    Εγω εύχομαι να είναι αυτά που σου γράψανε οι προηγουμενοι.
    το μυαλό μου όμως δεν πάει εκεί...αλλά σε θέμα με τον κύλινδρο (τωρα ελατηρια θες,τσιμουχακια θες,πιστόνι θες; καπου εκεί θεωρώ ότι παίζεις).
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    πειραγμενο κινέζικο παπί, μετα απο ενα χρόνο ακινησία, και μόλις δίνεις γκάζι καπούτ...
    Εγω εύχομαι να είναι αυτά που σου γράψανε οι προηγουμενοι.
    το μυαλό μου όμως δεν πάει εκεί...αλλά σε θέμα με τον κύλινδρο (τωρα ελατηρια θες,τσιμουχακια θες,πιστόνι θες; καπου εκεί θεωρώ ότι παίζεις).
    Κ εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά δεν θα κολλούσε τελείως κάποια στιγμή?
    Πάτα το 0

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από moto_maniac Προβολή μηνύματος
    Στο service ο μάστορας μου καθάρισε όπως είπε το καρπυρατερ
    Για κανε ενα κόπο να τον ξαναρωτήσεις...

    (μερικοι το καθαρισμα τον εννοούν να διωξουν την μπιχλα απο καπου χωρίς να τους νοιαζει που αλλου θα παει..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2014, 06:09
  2. απότομο μπούκωμα(??) στο άνοιγμα του γκαζιού στο παπί
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2011, 01:13
  3. wrf σβήνει με το άνοιγμα του γκαζιού
    από vicatsu στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 18:53
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2009, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF