Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Λίγα λόγια πριν αποχωρήσω από το forum…

  1. #1
    Μέλος, σκέτο
    Εγγραφή
    09/01/2005
    Μηνύματα
    154

    Λίγα λόγια πριν αποχωρήσω από το forum…

    Θα ζητήσω την διαγραφή του προφίλ μου, όπως έχω κάνει και αλλού.
    Δεν γνωρίζω αν το προφίλ και η γενικότερη παρουσία ενός μέλους του vBulletin μπορεί όντως να διαγραφεί αλλά εγώ θα το ζητήσω έτσι κι αλλιώς, και μετά θα κλείσω την πόρτα. Οι λόγοι είναι κυρίως προσωπικοί: προσπαθώ να καθαρίσω τα «ίχνη» μου στο διαδίκτυο — στο βαθμό που αυτό είναι δυνατό, προφανώς! Γνωρίζω από πρώτο χέρι, λόγω επαγγέλματος και… βίτσιου πως τίποτα δεν σβήνεται εντελώς από το internet, αλλά δεν υπάρχει λόγος να κάνω ευκολότερη την ζωή οποιουδήποτε. Το data mining και η δημιουργία προφίλ (δημογραφικά, διαφημιστικά, υγείας, πολιτικών πεποιθήσεων, κ.α.) είναι επικερδές επάγγελμα αυτή την εποχή, και ανεξέλεγκτο. Στην τελική, τα παιδάκια μου προσπαθώ να προστατεύσω, μέχρι την ώρα που θα αποφασίζουν μόνα τους!

    Πέρα απ’ αυτό, οι διαδικτυακές κοινότητες είναι τοξικές, σε μεγάλο βαθμό. Η «ανωνυμία» κάνει τους ανθρώπους αγενείς, επιθετικούς, και δίνει βήμα σε όλους ανεξαιρέτως, ψυχοπαθείς παιδεραστές βλαμμένους αντικοινωνικούς και άλλους άρρωστους, και κουράστηκα να παλεύω με τα θηρία. Θα αφήσω αυτή την δουλειά σε ικανότερους και δυνατότερους, και καλή τύχη. Στο κάτω-κάτω, αν οι θαμώνες του καφενείου της γειτονιάς δεν σου αρέσουν, είτε θα προσπαθήσεις να τους αλλάξεις είτε θα πας σε άλλο καφενείο!

    Η σχέση μου με την μοτοσυκλέτα δεν έχει αλλάξει, κι ας κοντεύω τα πενήντα. Έχουν αλλάξει όμως οι πρωτεραιότητές μου, και η ασφάλεια έχει έρθει πάνω-πάνω. Ευτυχώς, δεν χρειάζεται να την χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Δυστυχώς, όποτε συμβαίνει αυτό, είναι εξαιρετικά επικίνδυνο. Η καγκουριά έχει πιάσει κόκκινο, η παρανομία έχει γίνει κανονικότητα, και οι μηχανάκηδες είναι μακράν οι χειρότεροι. Μακράν! Δικαιολογίες μπορώ να φανταστώ ένα σωρό, μην μπει κανείς στον κόπο. Σιχάθηκα αυτή την κατάσταση, δεν θέλω να έχω καμία σχέση με αυτό το κοπάδι γίδια. Είμαι βέβαιος πως εδώ -και στους δρόμους ασφαλώς- συχνάζουν μοτοσυκλετιστές αξιοπρεπείς, καλοί άνθρωποι, ηθικοί και καλλιεργημένοι, και σε αυτούς εύχομαι τα καλύτερα. Είστε όμως λίγοι. Στους υπόλοιπους, στους πολλούς, εύχομαι να κινούνται σε δρόμους μακριά από εμένα και την οικογένεια μου, σε άλλα πεζοδρόμια, πεζόδρομους, ράμπες ΑμεΑ, ΛΕΑ, παραλίες (κλπ κλπ) και κυρίως, κάποτε να γίνουν πολίτες και άνθρωποι.

    Κλείνω εδώ για να μην σπαταλήσω τον πολύτιμο χρόνο σας. Ευχαριστώ τους λίγους ανθρώπους-μέλη της κοινότητας με τους οποίους συνεργάστηκα ή/και αντάλλαξα μια-δυό «λογικές» κουβέντες. Πιθανότατα δεν θα ξαναμπώ στο φόρουμ, οπότε δεν υπόσχομαι να διαβάσω τυχόν σχόλια. Παναγιώτης is out.

  2. #2
    Δεν ξερω αν θα το διαβάσεις αυτό που γράφω τώρα αλλά αν πραγματικά θέλεις να σβήσεις εντελώς τα ίχνη σου θα πρέπει να μην χρησιμοποιήσεις ποτέ ξανά οτιδήποτε έχει επεξεργαστή ή άλλο τσίπ μέσα.

    Οπως είπες και ο ίδιος το profiling έχει γίνει πολυ επικερδές επάγγελμα και πλέον υπάρχουν τρόποι ταυτοποίησης χρήστη που δεν παει καν το μυαλό σου. Ότι και να σβήσεις, αν συνεχίσεις να τα χρησιμοποιείς, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μην ξέρουν οτι σε λένε Γιώργο ή Γιάννη αλλά θα ξέρουν οτι αυτός με ID 038573652873864575584746393 γουστάρει μηχανές, εξατμίσεις, βλέπει βιντεο με φαγητά στο youtube και το κινητό του λεει οτι παίρνει σήμα απο την κεραία του Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης πχ. Αυτό αρκεί για να σου έρθει μια πιό κατάλληλη διαφήμιση και αυτό είναι που ζητάνε οι περισσότεροι. Αν τωρα μπλέξεις σε τίποτα παράνομο είναι θεμα χρονου να σε βρουνε και το πότε εξαρτάται πόσο θα ασχοληθεί αυτός που σε ψάχνει.

    Αν θελεις πραγματικά να εξαφανιστείς θα πρέπει να ζήσεις σαν να έχουμε 1970 και βγάλε

    Their game, their rules.
    The R is for Respect.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω αν θα το διαβάσεις αυτό που γράφω τώρα αλλά αν πραγματικά θέλεις να σβήσεις εντελώς τα ίχνη σου θα πρέπει να μην χρησιμοποιήσεις ποτέ ξανά οτιδήποτε έχει επεξεργαστή ή άλλο τσίπ μέσα.

    Οπως είπες και ο ίδιος το profiling έχει γίνει πολυ επικερδές επάγγελμα και πλέον υπάρχουν τρόποι ταυτοποίησης χρήστη που δεν παει καν το μυαλό σου. Ότι και να σβήσεις, αν συνεχίσεις να τα χρησιμοποιείς, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μην ξέρουν οτι σε λένε Γιώργο ή Γιάννη αλλά θα ξέρουν οτι αυτός με ID 038573652873864575584746393 γουστάρει μηχανές, εξατμίσεις, βλέπει βιντεο με φαγητά στο youtube και το κινητό του λεει οτι παίρνει σήμα απο την κεραία του Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης πχ. Αυτό αρκεί για να σου έρθει μια πιό κατάλληλη διαφήμιση και αυτό είναι που ζητάνε οι περισσότεροι. Αν τωρα μπλέξεις σε τίποτα παράνομο είναι θεμα χρονου να σε βρουνε και το πότε εξαρτάται πόσο θα ασχοληθεί αυτός που σε ψάχνει.

    Αν θελεις πραγματικά να εξαφανιστείς θα πρέπει να ζήσεις σαν να έχουμε 1970 και βγάλε

    Their game, their rules.
    Το αυτο.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Να πω τώρα για την φοράδα και το αλώνι η θα είμαι κακός;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Σου ευχόμαστε κάθε επιτυχία στο επιχείρημά σου. Δεν τα έχουν κατεφέρει όμως άλλοι πολλοί πιο οργανωμένοι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Καλούς δρόμους στο φίλο.
    Να επισημάνω πως και γω σπανίως μπαίνω απλά δε δίνω σημασία σε όλα τα γραφόμενα είτε αξίζουν παρεξήγησης είτε όχι...Λαμβάνω αυτό που θέλω, και δίνω αυτό που μπορώ.Αν αρέσει οκ αν όχι,ε, πάλι οκ.Αν είναι να φεύγω επειδή ο χ,ψ γείτονας φορουμίτης κλπ είναι μαλάκας ή κακός κλπ θα έπρεπε ήδη από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να ζω σε σπηλιά μόνος και αυτόνομος....anyway δεκτό και σεβαστό το παράπονο και η αιτία της αποχώρησης.
    Όσο για τα παιδιά μας ας αποφασίσουν αυτά.Τα δικά μου -ενήλικα πια-έχουν συγκεκριμένες χρήσεις του ιστότοπου και μόνο,κάτι σαν εραλείο.Αν έτσι το βλέπουμε όλοι τα υπόλοιπα είναι πιο εύκολα.
    Για την αγένεια απλά προσπεράστε την με αδιαφορία.
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 10/05/2019 στις 13:40.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Σου ευχόμαστε κάθε επιτυχία στο επιχείρημά σου. Δεν τα έχουν κατεφέρει όμως άλλοι πολλοί πιο οργανωμένοι.
    Θα φωνάξω τον παππού με το 3κυκλο

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Θα φωνάξω τον παππού με το 3κυκλο
    Α ζεις; We thought you were off the grid too.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Α ζεις; We thought you were off the grid too.
    Για πάρτη σου ρε μόρτη

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thePrince Προβολή μηνύματος
    ...δεν θέλω να έχω καμία σχέση με αυτό το κοπάδι γίδια.
    Όσο αναπνέεις, είναι αδύνατο να μην έχεις σχέση με γίδια. Αλλά καλή τύχη.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όσο αναπνέεις, είναι αδύνατο να μην έχεις σχέση με γίδια. Αλλά καλή τύχη.
    Ουφ, νόμισα ότι είχα κάνει ορθογραφικό

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Στο προφίλ σας μπορείτε να σβήσετε το αληθινό σας όνομα. Θα σας βοηθήσει εώς έναν βαθμό να καθαρίσετε τα ίχνη σας αγαπητέ.Είναι το πρώτο που θα έκανα

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Πετάς το κινητό, χρησιμοποιείς μόνο μετρητά, δεν έχεις υπολογιστή και ίντερνετ και ζεις χαρούμενος στη σπηλιά στο βουνό παρέα με τα πραγματικά γίδια.

    Δεν γίνεται.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    δεν εχεις και μεγαλο αδικο φιλε ουτε εμενα μου αρεσει να αφηνω ιχνη στο ιντερνετ,προσωπικα στοιχεια κτλ δεν εχω καν facebook ναι ζω στο 1980
    μια μικρη απορια μονο
    εχεις κανει εγγραφη το 2005 και μεσα σε 14 χρονια εχεις 154 μυνηματα...εεε σιγα το πραγμα δεν καταλαβαινω τι προσωπικα στοιχεια μπορει να εκθετεις με τοσο μικρη συμμετοχη και τι σε ωθησε να γραψεις αυτο το θεμα

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    μια μικρη απορια μονο
    εχεις κανει εγγραφη το 2005 και μεσα σε 14 χρονια εχεις 154 μυνηματα...εεε σιγα το πραγμα δεν καταλαβαινω τι προσωπικα στοιχεια μπορει να εκθετεις με τοσο μικρη συμμετοχη και τι σε ωθησε να γραψεις αυτο το θεμα
    Α, το πρόσεξε κι άλλος.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι'ναι το Forum μας (εκτός από χαβαλέ, εννοείται...)
    από XR 600 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2006, 12:20
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2005, 14:12
  3. Οδηγικα tips απο το CBR forum
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 11:23
  4. Eιδοποιήσεις με email από το forum
    από stako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2005, 10:43
  5. Λίγα λόγια για το GS......
    από dkottas στο forum BMW
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2005, 18:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF