Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Πρώτη μηχανή: Yamaha Xv Virago 250 ή Keeway rkv 125 k-light?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2019
    Μηνύματα
    1

    Πρώτη μηχανή: Yamaha Xv Virago 250 ή Keeway rkv 125 k-light?

    Γεια χαρά σε όλους.
    Καινούριος στο φόρουμ,καινούριος και στον χώρο της μοτοσυκλέτας γενικά.
    Έφτασε η στιγμή για την πρώτη μηχανή, παντα ήμουν της λογικής να βρω κατι να τσουλαει να πηγαίνω στην δουλεια μου και τις βολτες μου μες στην πόλη, αντε και λιγο παραέξω το καλοκαίρι. Δεν τρελαίνομαι για ταχύτητα, δεν έχω εμπειρία στην οδήγηση αν κι εχω το διπλωμα το Α1 7-8 χρόνια. Το ποσό που μπορω να διαθεσω ειναι γυρω στα 1000 ντουκου - προκαταβολή και με δόσεις μπορώ να φτάσω και 2500-3000. Για καποιον που παίρνει τον κατώτατο δεν ειναι να ξανοιγεται παραπανω για πρώτη μηχανη θαρρώ. Εκει που ημουν για κανα παπι σκουτερ λοιπόν, αλλαξαν καποια στάνταρντς ξεκινώντας την ψιλομονιμη πλέον δουλιτσα και το ψάξιμο και αποφάσισα αυτόματα να παω για κάτι παραπάνω δλδ μηχανή δλδ τσοπερ. Ψαχτηκα και με καφερεισερ αλλα δν ξετρελαθηκα με κάποιο (λιγο με τα μπριξτονακια αλλα μου πέρασε μολις ειδα κανα δυο εξω). Ο έρωτας ηρθε με την keeway rkv 125 k-light. Είναι κουκλαρα και καινούρια, ωστόσο ρισκαδορικη επιλογή γτ ειναι κινέζικο, αεροψυκτο κτλ.
    Η μόνη εναλλακτική που βρήκα ειναι η yamaha xv virago 250, που της μοιάζει, εχει τα διπλά κυβικά, ειναι υδροψυκτη (μου εχουν πει οτι παιζει σημαντικό ρολο) είναι yamaha ωστόσο παιζει μόνο μεταχειρισμενη και θα χρειαστεί ισως και καποιες στυλιστικες επεμβάσεις (αν δεν ειναι κατιμαυρη - δινω αρκετή σημασια στην εμφάνιση απ οτι καταλάβατε).
    Εσείς τι θα προτιμούσατε?
    Έχετε κάποια άλλη πρόταση σε μικρο τσοπερ - καφε ρεισερ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Αν μπορέσεις και πάρεις δάνειο λόγω μικρού μισθού και το μεταχειρισμένο θα το πάρεις από έμπορο αναγκαστικά. Αν θέλεις να πληρώνεις μόνο την δόση σου αναλώσιμα και σερβίς το καινούριο λόγω εγγύησης αυτό στο εξασφαλίζει για δύο χρόνια. Αργότερα αν έχεις διατηρήσει καλές σχέσεις με τον έμπορο που το πήρες το πας εκεί για σερβίς κτλπ όταν θα θελήσεις να το αλλάξεις θα στο πάρει και εσύ θα πάρεις κάτι άλλο. Ακόμη επειδή αυτό που διάλεξες είναι οικονομικό και μικρό άνετα αργότερα μπορείς να το κρατήσεις για ( εργάτη) και το άλλο το πιο μεγάλο για τα γούστα σου και τις βόλτες σου τα ταξίδια σου κτλπ

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Virago σίγουρα αλλά έχω ακούσει διάφορα όπως η έλλειψη ανταλλακτικών για το συγκεκριμένο.
    Μπορεί και να ήταν ιστορίες για αγρίους βέβαια,όπως και να έχει ψάξε το πρώτα λίγο .
    porca miseria.

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Ανάμεσα στα 2 που αναφέρεις το Virago ειναι καλύτερη επιλογή αν βρείς ενα καλό. Θέλει πολύ ψάξιμο όμως γιατί ειναι λιωμένα πλέον.
    Επίσης έχε υπ όψιν οτι δεν ειναι υδροψυκτο το Virago, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Η virago δεν είναι υδρόψυκτη αλλά αερόψυκτη. Επίσης, είναι πολύ παλιό μηχανάκι και τα περισσότερα θέλουν μαζέματα. Τέλος, έχει άθλια οδηγική συμπεριφορά, όπως τα περισσότερα τσοπεροειδή. Για το keeway δεν έχω ιδέα, αλλά γενικά θα σε συμβούλευα αν δεν έχεις ξανακαβαλήσει μοτο να ΜΗΝ πάρεις τσόπερ.

  6. #6
    Καλο παιδι Το avatar του/της sakdrama
    Εγγραφή
    18/10/2007
    Μηνύματα
    62
    Ξεφευγει λιγο η τιμή αλλα δες κι αυτο


    https://www.fbmondial.gr/en/hipster-300-cc/

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FB-Mondial-HPS-300-001-1.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	43,6 KB 
ID:	406717
    Πρωην TDM τζης

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Choperakias Προβολή μηνύματος
    Γεια χαρά σε όλους.
    Καινούριος στο φόρουμ,καινούριος και στον χώρο της μοτοσυκλέτας γενικά.
    Έφτασε η στιγμή για την πρώτη μηχανή, παντα ήμουν της λογικής να βρω κατι να τσουλαει να πηγαίνω στην δουλεια μου και τις βολτες μου μες στην πόλη, αντε και λιγο παραέξω το καλοκαίρι. Δεν τρελαίνομαι για ταχύτητα, δεν έχω εμπειρία στην οδήγηση αν κι εχω το διπλωμα το Α1 7-8 χρόνια. Το ποσό που μπορω να διαθεσω ειναι γυρω στα 1000 ντουκου - προκαταβολή και με δόσεις μπορώ να φτάσω και 2500-3000. Για καποιον που παίρνει τον κατώτατο δεν ειναι να ξανοιγεται παραπανω για πρώτη μηχανη θαρρώ. Εκει που ημουν για κανα παπι σκουτερ λοιπόν, αλλαξαν καποια στάνταρντς ξεκινώντας την ψιλομονιμη πλέον δουλιτσα και το ψάξιμο και αποφάσισα αυτόματα να παω για κάτι παραπάνω δλδ μηχανή δλδ τσοπερ. Ψαχτηκα και με καφερεισερ αλλα δν ξετρελαθηκα με κάποιο (λιγο με τα μπριξτονακια αλλα μου πέρασε μολις ειδα κανα δυο εξω). Ο έρωτας ηρθε με την keeway rkv 125 k-light. Είναι κουκλαρα και καινούρια, ωστόσο ρισκαδορικη επιλογή γτ ειναι κινέζικο, αεροψυκτο κτλ.
    Η μόνη εναλλακτική που βρήκα ειναι η yamaha xv virago 250, που της μοιάζει, εχει τα διπλά κυβικά, ειναι υδροψυκτη (μου εχουν πει οτι παιζει σημαντικό ρολο) είναι yamaha ωστόσο παιζει μόνο μεταχειρισμενη και θα χρειαστεί ισως και καποιες στυλιστικες επεμβάσεις (αν δεν ειναι κατιμαυρη - δινω αρκετή σημασια στην εμφάνιση απ οτι καταλάβατε).
    Εσείς τι θα προτιμούσατε?
    Έχετε κάποια άλλη πρόταση σε μικρο τσοπερ - καφε ρεισερ?
    Aφου σ αρεσει αυτο το στυλ κοιτα κι αυτο
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...riant=MARAUDER
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Πάρε το keeway. Καινούρια μηχανή είναι, με εγγύηση. Τα virago είναι αρχαιολογίες και θα σου βγάλουν την ψυχή στα μαζέματα.

    Εναλλακτικά και καλύτερα για μένα, το zongshen Cruiser ra1. Δείχνει πολύ πιο φροντισμένο κατασκευαστικα.

  9. #9
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Η virago δεν είναι υδρόψυκτη αλλά αερόψυκτη. Επίσης, είναι πολύ παλιό μηχανάκι και τα περισσότερα θέλουν μαζέματα. Τέλος, έχει άθλια οδηγική συμπεριφορά, όπως τα περισσότερα τσοπεροειδή. Για το keeway δεν έχω ιδέα, αλλά γενικά θα σε συμβούλευα αν δεν έχεις ξανακαβαλήσει μοτο να ΜΗΝ πάρεις τσόπερ.


    πολύ σωστός! το keeway θεωρητικά είναι δύο κλικ πάνω από τα no name κινεζικα ,ενα κλικ κάτω από τα daytona.Oxi τεράστιο ρίσκο όπως ένα μεταχειρό αγνωστο...Τα πιο αξιόπιστα απωανατολίτικα κατεμέ (εκτός Ιαπωνίας /taiwan) είναι τα μαλαισιανά Modenas.
    Τελευταία τροποποίηση από thanosgp; 14/05/2019 στις 18:29.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Εγώ θα πρότεινα virago. Ναι τα ανταλλακτικά είναι λίγο σπάνια, αλλά τσόπερ είναι. Η πατέντα πάει σύννεφο σε τέτοια μηχανάκια. Ολική ανακατασκευή μοτέρ σε γνωστό μου περί τα 300 ευρώ.
    Το άλλο είναι μεν απο τα ας πούμε καλά κινέζικα αλλά παραμένει κινέζος.
    Πάτα το 0

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanosgp Προβολή μηνύματος
    πολύ σωστός! το keeway θεωρητικά είναι δύο κλικ πάνω από τα no name κινεζικα ,ενα κλικ κάτω από τα daytona.Oxi τεράστιο ρίσκο όπως ένα μεταχειρό αγνωστο...Τα πιο αξιόπιστα απωανατολίτικα κατεμέ (εκτός Ιαπωνίας /taiwan) είναι τα μαλαισιανά Modenas.
    Θάνο, ουτε καν για τα daytona! Με διαφορά χειρότερα από keeway - zongshen. Βασικά δεν τίθεται καν ζήτημα για το daytona. Φασον είναι. Δεν υπάρχει καν ζήτημα μάρκας. Δεν υπάρχει μοτο βιομηχανία daytona. Ο εδώ αντιπρόσωπος, πάει Κίνα, διαλέγει απο το χ, ψ, ω εργοστάσιο, που μπορεί να είναι το xin ki tsao και αγοράζει μια Α ποσότητα που μετέπειτα τα βαφτίζει daytona. Αν δείς τι γράφουν οι άδειες, θα πάθεις πλάκα. Μιλάμε για μηχανάκια όχι απλά αγνώστου προελεύσεως, αλλά αγνώστου πατρός. Ούτε στην Κίνα δεν βγάζουν άκρη.

    Η keeway, μάρκα που έχει αγοράσει την benelli και έχει αποκτήσει μπόλικο Ευρωπαϊκό know how, πουλάει τα μηχανάκια της σε όλο τον πλανήτη.

    Η zongshen, είναι ο συνεργάτης της Piaggio στην Κίνα. Φτιάχνει μηχανάκια για λογαριασμό της piaggio (τα οποία πωλούνται στην ΕΕ) ενώ δίνει τα μηχανάκια της και σε άλλους που απλά βάζουν το όνομα τους.

    Αυτά ουδεμία σχέση έχουν σε ποιότητα με τα ξιν τσου λι της Dayona.

    *** Να μην ξεχάσω. Και το fb mondial που προτάθηκε, η zongshen το φτιάχνει. Το 300αρι έχει μοτέρ zongshen ενώ το 125 το μοτέρ της piaggio που το φτιαχνει όμως η zongshen κατόπιν της συνεργασίας.

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη Μηχανή - Yamaha R6
    από Klaus στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2017, 14:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF