Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Σοβαρο προβλημα!

  1. #1
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731

    Smile Σοβαρο προβλημα!

    Καλησπερα παιδια.

    Σημερα, παιρνω το παπι, KazeR του '98 με περιπου 70 χιλιαδες χιλιομετρα (πραγματικα), κανω μια διαδρομη περιπου 15 χιλιομετρα πηγαινε ελα με σταση στη μεση, γυρναω, παρκαρω ουδεν προβλημα.
    Υστερα απο περιπου 1 ωρα παω να το ξαναπαρω, βαζω μπρος κανονικα, βαζω πρωτη, ξεκιναω, παω να βαλω δευτερα δεν την παιρνει, λεω ετυχε (αν και δεν το εχει ξανακανει), ξαναδοκιμαζω και μπαινει νεκρα, ωχ λεω, ξαναδοκιμαζω και μετα βαζει τριτη.. Ολα αυτα εν κινησει. Με τα πολλα πηγαινω λιγο με τριτη, κατεβαζω δευτερα, την κατεβαζει κανονικα και μετα απο λιγο μου την πεταει και βαζει νεκρα.
    Εκανα μια διαδρομη περιπου 2 χιλιομετρα, μονο η πρωτη φαινεται να δουλευει σωστα, οι αλλες δεν μπαινουν ή αμα καταφερω και βαλω αλλη ταχυτητα πιθανον να μου την πεταξει. Γενικα, ξαφνικα το κιβωτιο εγινε εντελως μπΩρδελο. Επισης αλλαξε η αισθηση στον λεβιε ταχυτητων σαν να ελαφρυνε πολυ.

    Προφανως Δευτερα θα παω στο μαστορα αλλα τι λετε μπορει να φταιει?

    Εν τω μεταξυ χωρις το παπακι μου ειμαι σαν αναπηρος, δραμα...
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    απο σασμαν παπιου δεν ξερω αν ειναι οπως των μοτοσυκλετων που εχω ασχοληθει θα ελεγα οτι ειναι καποια φουρκετα,καποια ασφαλεια γραναζιου εφυγε;κατι τετοιο
    το γεγονος οτι εγινε ξαφνικα μαλλον αυτο σημαινει.κατι εφυγε.αρα καλο ειναι να μην κινηθει η μηχανη γιατι μπορει να προκαλεσει περαιτερω ζημια το εξαρτημα που εφυγε.σαν βλαβη δεν φαινεται σοβαρη παντως απο αποψη ανταλλακτικων

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ο λεβιες ειναι σφιγμενος πανω στο καρε του αξονα;

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2015
    Μηνύματα
    4
    AN σου πεταει την ταχυτητα προφανος σου εχει κουρεψει το γραναζι της συγκεκριμενης ταχυτητας.Πρωτα ομως κανε εναν ελενχω αν ο λεβιες ταχυτητων ειναι μαλακος οπως ειπαν δες αν η αλλες ταχυτητες μπαινουν κανονικα και αν το μηχανακη συμπλεχταρη δηλ να κρατας τον λεβιε ταχυτητων πατημενο και το μηχανακη να μην φευγει.Αν απο ολλα τα παραπανω κατι δεν παει καλα κανε μια ρυθμιση στη βιδα που βρισκεται στη μερια εξωτερικα απο το καπακι των δισκων.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Καλυτερα πηγαινε το σε μαστορα. Για φουρκετα μου κανει.

  6. #6
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Γραναζι να κουρεψε δεν νομιζω διοτι αν καταφερει και μπει η δευτερα δουλευει για λιγο κανονικα, μετα την πεταει αλλα αυτο το κανει και στην τριτη.
    Ο λεβιες δεν νομιζω να χαλαρωσε, την πρωτη τη παιρνει κανονικα και το περιεργο ειναι πως την κραταει.

    Πωωω... Δεν λεει καθολου χωρις παπι, προπερσυ που ειχε καψει πηνια και το 'χα καποιες μερες συνεργειο ειχα το μεγαλο το μηχανακι και την ειχα ψιλοπαλεψει, αυτο τον καιρο ειμαι μονο με το παπι και απο χθες εχω φρικαρει..
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #7
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Aν ο λεβιές είναι σφιγμένος ..κι επειδή έγινε απότομα μάλλον ασφάλεια απο φουρκέτα....!Περίεργο !!!!

  8. #8
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Τελικα ειχε φαγωθει ο επιλογεας μεσα στο κιβωτιο..
    Το ανοιξαμε, αλλαξαμε τον επιλογεα, αλλαξαμε και δισκακια μιας και ειχαν φαει τα ψωμια τους και ηταν ευκαιρια, αλλαξαμε και λαδια που δυστυχως ηταν σχεδον καινουργια και το μαλι πηγε 120€..
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #9
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Πολλά λεφτά 120ε για τόσο μικρή βλάβη,αλλα χαλάλι για το καζε -σκυλί!
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

Παρόμοια θέματα

  1. Modenas Kristar 125cc με ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα...
    από aian στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2016, 15:43
  2. Σοβαρό πρόβλημα
    από paranoikos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2007, 21:46
  3. Σοβαρο Προβλημα
    από samoure στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2007, 22:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF