Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Benelli 250 - Βλάβη και πονηρός μηχανικός

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2019
    Μηνύματα
    6

    Benelli 250 - Βλάβη και πονηρός μηχανικός

    Καλησπέρα
    Αγόρασα καινούριο το Benelli 250 πέρισυ τον Ιούλιο.
    Κάποια στιγμή, σταμάτησε να παίρνει μπρος με ταχύτητα.
    Το πάω στο εξουσιοδοτημένο service, το φτιάχνει. Μετά απο λίγο ξαναχαλάει, το ξαναφτιάχνει.
    Μετά απο λίγο ξαναχαλάει, το ξαναφτιάχνει. Για να μη τα πολυλέω, αυτό εγινε καμια δεκαριά φορές (και το μηχανάκι δεν έχει κλείσει ούτε χρόνο ακόμα).

    Τώρα μου παρουσίασε και ένα άλλο πρόβλημα.
    Κάθε φορά που ξεκινάω, στην πρώτη στάση που θα κάνω (πχ στο φανάρι) μου σβήνει.
    Και φυσικά, πάλι εχει χαλάσει το σύστημα να παίρνει μπρος με ταχύτητα.
    Δηλαδή, σταματάω σε φανάρι, σβήνει και κατεβάζω νεκρά για να πάρει μπρος. Καθε μέρα η ίδια δουλειά.

    Αφού λοιπόν παίρνω το μηχανικό (ο θεός να τον κάνει) και του λέω τα καθέκαστα, τι μου λέει...;;;
    "Έχει φτάσει η ώρα για το service... και το μηχανάκι έχει απορρυθμιστεί... γι'αυτό κάνει νερά"

    Δηλαδή πόσο πονηρός μπορεί να είναι και πόσο μπορεί να υποτιμά τη νοημοσύνη μου για να πει κάτι τέτοιο?

    Anyway, το συγκεκριμένο συνεργείο είναι στη Μιχαλακοπούλου και φυσικά δε θα ξαναπατήσω το πόδι μου.
    Αν εχετε δοκιμάσει κάποιον από τα εξουσιοδοτημένα της Benelli (και πιστευετε οτι είναι καλός), παρακαλώ προτείνετε

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Με νεκρά, θέλει συμπλέκτη πατημένο, για να πάρει μπροστά; Ή με νεκρά ΔΕΝ θέλει συμπλέκτη;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2019
    Μηνύματα
    6
    Ο κατασκευαστής λέει να γίνετε με πατημένο συμπλέκτη η εκκίνηση.
    Παρόλα αυτά, με και χωρίς πατημένο συμπλέκτη, παίρνει κανονικά (με νεκρά).
    Εγω το πατάω πάντως.
    Τελευταία τροποποίηση από Nouki; 15/05/2019 στις 21:28.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Ε τότε, αυτό που χαλάει, είναι το αισθητηράκι, στην βάση της μανέτας του συμπλέκτη.

    Μια ηλεκτρική επαφή είναι, κύκλωμα ανοικτό όταν δεν πατάς συμπλέκτη, κύκλωμα κλειστό όταν πατάς μανέτα.

    Το διακοπτάκι αυτό, κάτι που είναι κινέζικης προδιαγραφής, κάτι που μπορεί να βρώμισε-οξειδώθηκε η επαφή, δεν κάνει επαφή καλά, και για αυτό δεν σου παίρνει μπροστά με ταχύτητα: δεν στέλνει ποτέ την πληροφορία ότι έχεις πατήσει συμπλέκτη, και ως ωφείλει, δεν εκκινεί.

    Ο μάστορας, εικάζω εξ εμπειρίας, βαριέται να το αλλάξει, να κάνει παραγγελία το ανταλλακτικό κ.ο.κ. και απλά καθαρίζει απέξω-απέξω με κανά σπρέι ηλεκτρικών επαφών το υπάρχον αισθητηράκι, για αυτό και ξαναχαλάει.

    Βγάλτο, λύστο, καθάρισε την επαφή σωστά, δέστο, έτοιμο. Ή παρήγγειλε καινούριο και άλλαξέ το.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 15/05/2019 στις 11:44.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2019
    Μηνύματα
    6
    Έχω προσπαθήσει μερικές φορές να το κάνω μόνη μου αλλα χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.
    Μάλλον το τελευταίο θα κάνω γιατί δε τη βλέπω πολύ σόι τη μανέτα του συμπλέκτη.
    Το βασικότερο πρόβλημα όμως είναι το σβήσιμο σε στάση. Δεν ξέρω αν σχετίζεται αλλα μάλλον όχι.
    Ελπίζω να βρω όμως ένα σωστό μηχανικό γιατί και γω δεν έχω πολύ εμπειρία με τα μηχανολογικά.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    αγορασες καινουργιο και δεν το πηγαινες σε εξουσιοδοτημενο?

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2019
    Μηνύματα
    6
    Σε εξουσιοδοτημένο το πηγαίνω. Αλλιώς πάει η εγγύηση...
    Αλλα θέλω να βρω άλλο εξουσιοδοτημένο με σωστούς μηχανικούς

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    οκ. να πας και στον αντιπρωσοπο και να του τριξεις τα δοντια οτι θα .. θα ... θα.... γιατι εχεις παει 100 φορες για το ιδιο προβλημα και ο ταδε κοροϊδεύετε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    περνουν μπροστα πλεον οι μοτοσυκλετες που εχουν κουμπωμενη ταχυτητα....
    χωρις να πατας συμπλεκτη???
    θελω να το δω αυτο !!

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ε τότε, αυτό που χαλάει, είναι το αισθητηράκι, στην βάση της μανέτας του συμπλέκτη.

    Μια ηλεκτρική επαφή είναι, κύκλωμα ανοικτό όταν δεν πατάς συμπλέκτη, κύκλωμα κλειστό όταν πατάς μανέτα.

    Το διακοπτάκι αυτό, κάτι που είναι κινέζικης προδιαγραφής, κάτι που μπορεί να βρώμισε-οξειδώθηκε η επαφή, δεν κάνει επαφή καλά, και για αυτό δεν σου παίρνει μπροστά με ταχύτητα: δεν στέλνει ποτέ την πληροφορία ότι έχεις πατήσει συμπλέκτη, και ως ωφείλει, δεν εκκινεί.

    Ο μάστορας, εικάζω εξ εμπειρίας, βαριέται να το αλλάξει, να κάνει παραγγελία το ανταλλακτικό κ.ο.κ. και απλά καθαρίζει απέξω-απέξω με κανά σπρέι ηλεκτρικών επαφών το υπάρχον αισθητηράκι, για αυτό και ξαναχαλάει.

    Βγάλτο, λύστο, καθάρισε την επαφή σωστά, δέστο, έτοιμο. Ή παρήγγειλε καινούριο και άλλαξέ το.
    Συνήθως αυτοί οι διακόπτες έχουν ένα έλασμα μέσα που κάνει την επαφή. Αυτό είναι που χαλάει και όσες φορές κι αν το στραβώσεις, θα δουλέψει για λίγο και μετά πάλι θα έχει πρόβλημα. Καινούριο διακόπτη να ζητήσει να της βάλουν αλλά αν υπάρχει θέμα κακής κατασκευής ή αστοχίας του μανίσιου διακόπτη, πάλι πρόβλημα θα έχει σε λίγο καιρό. Όπως και να 'χει πάντως να απευθυνθεί στην αντιπροσωπεία.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    περνουν μπροστα πλεον οι μοτοσυκλετες που εχουν κουμπωμενη ταχυτητα....
    χωρις να πατας συμπλεκτη???
    θελω να το δω αυτο !!
    Με ταχύτητα κουμπωμένη εννοείτε πατας συμπλέκτη.

    Στο παραπάνω σχόλιο που διάβασες αναφερόμουν στη νεκρά.
    Τελευταία τροποποίηση από Nouki; 15/05/2019 στις 21:32.

  12. #12
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Ολο το μοτο ειναι κινεζικης προδιαγραφης...ναφ σεντ...το πας στο μαστορα και ελπιζεις να ειναι κατι απλο...
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ολο το μοτο ειναι κινεζικης προδιαγραφης...ναφ σεντ...το πας στο μαστορα και ελπιζεις να ειναι κατι απλο...
    κινεζική προέλευση, ιταλική τιμή, έλληνας μηχανικός...
    τα πιάσαμε πάλι τα λεφτά μας

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Υπάρχει και μια άλλη ''βαρβαρη'' λύση, αλλά έχει μια παρενέργεια.

    Μπορείς να καταργήσεις το διακοπτάκι, και να ενώσεις σε μόνιμη επαφή τους ακροδέκτες του.

    Έτσι το σύστημα θα νομίζει ότι έχει μόνιμα πατημένο τον συμπλέκτη και θα εκκινεί πάντα με ταχύτητα.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Η παρενέργεια είναι, ότι άμα ξεχαστείς, και ΜΕ ταχύτητα μέσα, πατήσεις κατά λάθος μιζιά, ΧΩΡΙΣ να πατάς συμπλέκτη, η μηχανή θα προσπαθήσει να κινηθεί μπροστά, και ενδεχομένως να πέσει ή να γίνει άλλη ζημειά. Πάντα, όταν καταργούμε ένα σύστημα ασφαλείας, πρέπει εμείς μετά, να αναλάβουμε την δουλειά του.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. Benelli TRK 250 και 800
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2023, 15:19
  2. ΥΖ 250 Lc και λάδι μίξης.
    από notakos600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2009, 10:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF