Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Προβλημα H.I.S.S

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2019
    Μηνύματα
    3

    Προβλημα H.I.S.S

    Καλησπερα ,εδω και 2 ημερες μου παρουσιαζει προβλημα το συστημα H.I.S.S σε Honda Deauville 650.Αλλες φορες λειτουργει και αλλες οχι,καθε βοηθεια δεκτη.Ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Αλλάζεις το κλειδί σου με το δεύτερο.
    Σπρέι επαφών στην κλειδαριά.
    Ανοίγεις το δεξί διακόπτη στο τιμόνι (αυτό με on/off & μίζα ) ψεκάζεις σπρέι επαφών,
    Ελέγχεις τα καλώδια κάτω από την κλειδαριά στο τιμόνι, αυτά του κεντρικού διακόπτη.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Πρώην κλειδαράς εδώ.

    Καποιες φορές, μπορεί να χαλάσει η κεραία του HISS, το γυρω-γύρω εξάρτημα από την κλειδαριά, και να μην δημιουργεί το ηλεκτρομαγνητικό σήμα που πρέπει.

    Σε πρώτη φάση, υπάρχει ειδικό εργαλειάκι, που μας δείχνει αν υπάρχει επικοινωνία κεραίας και τσιπ στο κλειδί.

    Είναι ένα τέτοιο πράγμα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l300.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	17,0 KB 
ID:	406785

    Το βάζεις μαζί με το κλειδί, γυρνάς, και όταν το σύστημα διαβάσει το κλειδί, ανάβει για μια σύντομη στιγμή το led φωτάκι. Αν δεν ανάβει το led φωτάκι, καταλαβαίνεις ότι ή η κεραία έχει χαλάσει ή τα κυκλώματα που την οδηγούν.

    Μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου, ουσιαστικά ένα πηνίο με πολύ λεπτό καλώδιο είναι (μονωμένο για τύλιγμα πηνίου) με καμιά 25-30 σπείρες, και ένα led συνδεδεμένο σε αυτό. Και από κανά ηχειάκι άμα βγάλεις το πηνίο και το συνδέσεις σε ένα φωτάκι LED έγινε η δουλειά.

    Αν δεις και σε κάποιες περιπτώσεις, δεν ανάβει το led, τοτε θα έχεις επιβεβαιώσει πρόβλημα στην κεραία.

    Αν μπορείς να βρεις μια άλλη κεραία για δοκιμή, έστω δανεική μέχρι να βεβαιωθείς, ακόμα πιο καλά είναι.

    Εννοείται, πριν από όλα, τσεκάρεις αν κάνει το ίδιο με το δεύτερο κλειδί, καθώς επίσης και τις ηλεκτρικές επαφές και το καλώδιο της κεραίας.


    Εναλλακτικά, τράβα σε επαγγελματία κλειδαρά που ασχολείται και με immobilizer να το δει αυτός.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2019
    Μηνύματα
    3
    Ολα αυτα εγιναν.Το προβλημα ειναι πως αλλωτε λειτουργει και αλλωτε οχι.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2019
    Μηνύματα
    3
    Τα εκανα ολα τιποτα δεν πετυχε.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πρώην κλειδαράς εδώ.

    Καποιες φορές, μπορεί να χαλάσει η κεραία του HISS, το γυρω-γύρω εξάρτημα από την κλειδαριά, και να μην δημιουργεί το ηλεκτρομαγνητικό σήμα που πρέπει.
    .
    Αυτος που μου πουλησε τη μηχανη,θα εστελνε το 2ο κλειδί με κουριερ και δεν το εστειλε . Δεν απανταει κ στα τηλεφωνα. Υπαρχει λυση ωστε το immobilizer να μην αναγνωριζει το κλειδί που εχει και να αναγνωριζει το δικο μου;
    (τα δικα μου δλδ,γιατι αφου δε το στελνει ,καλυτερα να βγαλω ακομα ενα)

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Αν δεν σου δώσει το κλειδί γιατί να τον πληρώσεις;
    Αν το έχει "χάσει" κ.λπ. δεν θα πρέπει να υπολογίσεις το κόστος αντικατάστασης της κλειδαριάς;

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Ηρθε απο την πολη του στην πολη μου (κοντα) . Καναμε στην πολη μου την μεταβίβαση . Και μου λεει θα μου στειλει το κλειδι μαζι με άλλα που θα μου εστελνε γιατι ηρθε με τη μηχανη και να μην τα κουβαλαει .Και δεν εστειλε τιποτα . Τωρα εγινε. Ρωτησα για καινουρια κλειδαρια και εχει 750 ευρω λογο immobilizer. Αδυνατον να τα δωσω .

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Θα πρέπει να τα πάρεις λοιπόν ή να κάνεις μήνυση ότι στα έκλεψε..

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Αφου δεν εχω αποδειξεις , τι να λεμε τωρα .

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Seraios39 Προβολή μηνύματος
    Αυτος που μου πουλησε τη μηχανη,θα εστελνε το 2ο κλειδί με κουριερ και δεν το εστειλε . Δεν απανταει κ στα τηλεφωνα. Υπαρχει λυση ωστε το immobilizer να μην αναγνωριζει το κλειδί που εχει και να αναγνωριζει το δικο μου;
    (τα δικα μου δλδ,γιατι αφου δε το στελνει ,καλυτερα να βγαλω ακομα ενα)
    Αμα πας σε κλειδαρα που εξειδικεύεται σε κλειδιά οχημάτων, μπορεί να στα κάνει όλα αυτά, να σβήσει παλιά τσιπ σε κλειδιά, να μάθει η μηχανή καινούρια τσιπ κ.ο.κ.

    Και η ίδια η φυσική κλειδαριά μπορεί να τροποποιηθεί, ώστε να δουλεύει με άλλο κλειδί, με άλλο σχήμα δοντιών δλδ, αν αυτό είναι απαραίτητο και μιλάμε και οι τρεις κλειδαριές στην μηχανή κεντρική, ντεπόζιτου, σέλας.

    Αν κρίνω από το username είσαι Σέρρες; Δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιον εκεί, αν είσαι Αττική έχω τους καλύτερους για αυτήν την δουλειά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Τι να σου πω, δεν έπρεπε να τον πληρώσεις.
    Μπορεί κάλλιστα να δώσει τα στοιχεία σου και το κλειδί σε κάποιον άλλο.

    Απευθύνσου σε επαγγελματία κλειδαρά και πρόσεχε την μοτό μέχρι να έχεις την αποκλειστικότητα της.

    Συγχώρα με που είμαι απότομος αλλά αυτό που έκανες είναι χοντρό.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Σερρες.
    Ωραια. Θα παω σε κλειδαρα .

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2022
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τι να σου πω, δεν έπρεπε να τον πληρώσεις.
    Μπορεί κάλλιστα να δώσει τα στοιχεία σου και το κλειδί σε κάποιον άλλο.

    Απευθύνσου σε επαγγελματία κλειδαρά και πρόσεχε την μοτό μέχρι να έχεις την αποκλειστικότητα της.

    Συγχώρα με που είμαι απότομος αλλά αυτό που έκανες είναι χοντρό.
    Βρε βλακεία εκανα , αλλα δεν ηξερα καν τι ειναι το ιμομπιλάιζερ. Στα ματια μου τοτε ηταν ενα απλο κλειδάκι και μια απλη κλειδαρια που αλλαζει φθηνά . Οποτε δεν το θεωρεις σημαντικό να ασχοληθείς μ'αυτο . Εχεις αλλα εκείνη την ωρα.
    Πηρα κουλουρα . Την εχω και μεσα σε μαγαζι ξενοικιαστο , οτι μπορω κανω . Δεν ειναι Ελληνας (το τελευταίο αφηστε το ασχολίαστο)

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αμα πας σε κλειδαρα που εξειδικεύεται σε κλειδιά οχημάτων, μπορεί να στα κάνει όλα αυτά, να σβήσει παλιά τσιπ σε κλειδιά, να μάθει η μηχανή καινούρια τσιπ κ.ο.κ.

    Και η ίδια η φυσική κλειδαριά μπορεί να τροποποιηθεί, ώστε να δουλεύει με άλλο κλειδί, με άλλο σχήμα δοντιών δλδ, αν αυτό είναι απαραίτητο και μιλάμε και οι τρεις κλειδαριές στην μηχανή κεντρική, ντεπόζιτου, σέλας.

    Αν κρίνω από το username είσαι Σέρρες; Δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιον εκεί, αν είσαι Αττική έχω τους καλύτερους για αυτήν την δουλειά.
    Αν μπορείς, γράψε ή στείλε μου ένα πμ με τους επαγγελματίες που προτείνεις για προγραμματισμό κλειδιών μοτό.
    Ευχαριστώ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 21:37
  2. Εσωτερικο προβλημα???
    από HRT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 14:54
  3. Προβλημα και αντιδρασεις....
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 05:23
  4. έχει πρόβλημα ο server?
    από milaber στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 09:12
  5. 'Ανεξιχνίαστο' Τεχνικό Προβλημα ... HELP
    από GiannisK στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 15:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF